საქართველო OGP-ს მმართველი კომიტეტის წევრია
წელს პირველად 2011 წლის შემდეგ ღია მმართველობის მმართველი კომიტეტი არჩევნების გზით დაკომპლექტდა. მმართველი კომიტეტის წევრობის 8 ვაკანტური ადგილისთვის 11 სახელმწიფო იბრძოდა, მათ შორის საქართველოც. 30 ივლისს ჩატარებული არჩევნების შედეგები 4 აგვისტოს გახდა ცნობილი: აშშ, ბრაზილია, გაერთიანებული სამეფო, ფილიპინები და ტანზანია ხელახლა აირჩიეს მმართველი კომიტეტის წევრებად, ხოლო საქართველო, საფრანგეთი, და ხორვატია პირველად შეუერთდნენ კომიტეტს.
შეგახსენებთ, რომ გარდა სახელმწიფოებისა, მმართველ კომიტეტში ცალკე კვოტა აქვთ გამოყოფილი სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს. 5 თავისუფალიადგილისდასაკავებლად 37 სამოქალაქოსაზოგადოებისწარმომადგენელიიბრძვის. უკვე ცნობილია, თუ ვინ დაიკავა ეს 5 ვაკანტური ადგილი:
2014 წლის ოქტომბერში ღია მმართველობის პარტნიორობის თანა-თავმჯდომარეები შეიცვლება. როგორც კი ინდონეზიის მთავრობისა და რაკეშ რაჯანის (Rakesh Rajani) მმართველი თანა-თავმჯდომარეობის ერთწლიანი ვადა  ამოიწურება, ახლანდელი თავმჯდომარის მოადგილე - მექსიკის მთავრობა და  სუნეტა კემალი (Suneeta Kaimal) დაიკავებენ მმართველი თავმჯდომარის პოზიციას.
ამ ცვლილებისთვის მოსამზადებლად ღია მმართველობის პარტნიორობის მმართველმა კომიტეტმა აირჩია ორი თანა-თავმჯდომარე, რომლებიც 2014 წლის ოქტომბერში მმართველ გუნდს შეუერთდებიან როგორც თავმჯდომარის მოადგილეები, 2015 წლის ოქტომბერში კი - გახდებიან მმართველი თავმჯდომარეები. ამ პოზიციაზე უკვე არჩეულნი არიან საჯარო სერვისისა და ადმინისტრაციის დეპარტამენტით წარმოდგენილი სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკა და GESOC აღმასრულებელი დირექტორი, ალეხანდრო გონსალსი (მექსიკა). ეს იქნება პირველი შემთხვევა, როცა აფრიკული ქვეყანა სათავეში ჩაუდგება OGP-ს. აქამდე თავმჯდომარის პოზიციას იკავებდნენ აშშ, ბრაზილია, გაერთიანებული სამეფო, ინდონეზია და მექსიკა.
30 ივლისს ჩატარებულ არჩევნებზე OGP-ს წევრი სახელმწიფოების ხმების მიხედვით მოხდა მმართველი კომიტეტის წევრების გამოვლენა. მიღებული ხმების მიხედვით არჩევნებში მონაწილე ქვეყნებს განესაზღვრათ მმართველ კომიტეტში ყოფნის ვადა 1, 2 ან 3 წლით. მაქსიმალური ქულა იყო 10. მიღებული შედეგების მიხედვით ხმები შემდეგნაირად გადანაწილდა:
ღია მმართველობის პარტნიორობის განახლებული მმართველი ორგანო მუშაობას 2014 წლის პირველი ოქტომბრიდან შეუდგება, ხოლო კომიტეტის ახალარჩეული წევრების პირველი შეხვედრა სექტემბრის ბოლოს ნიუ იორკში შედგება. საქართველოს კომიტეტში იუსტიციის მინისტრი წარმოადგენს. საქართველოს სააპლიკაციო განაცხადი შეგიძლიათ იხილოთ შემდეგ ბმულზე.
მმართველი კომიტეტის დამფუძნებელი თანა-თავმჯდომარეები იყვნენ აშშ და ბრაზილია. არჩევნებამდე 9 ქვეყნისგან შემდგარი (მექსიკა, ინდონეზია, ფილიპინები, ნორვეგია, სამხრეთ აფრიკა, გაერთიანებული სამეფო, აშშ, ბრაზილია და ტანზანია) მმართველი კომიტეტის მთავარი ფუნქცია არის „განავითაროს, ხელი შეუწყოს და დაიცვას ღია მმართველობის პარტნიორობის ღირებულებები, პრინციპები და ინტერესები. ადგენს ღია მმართველობის პარტნიორობის ძირითად იდეას, პოლიტიკასა და წესებს; ამასთანავე, ზედამხედველობს OGP-ის ფუნქციონირებას“. ხელმძღვანელობა შედგება თავმჯდომარის, თავმჯდომარის მოადგილისა (წევრი სახელმწიფოების მთავრობები) და ორი სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლისგან.
საქართველოს OGP-ის მმართველ კომიტეტში გაწევრიანება განაპირობა ჩვენი ქვეყნის 2014-15 წლების სამოქმედო გეგმაში გაწერილმა ამბიციურმა პროექტებმა და გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების იმ ხარისხმა, რასაც საქართველომ ელ-მმართველობისა და ინოვაციური ტექნოლოგიების დანერგვისა და განვითარების გზით მიაღწია. OGP-ს მმართველი კომიტეტის წევრობა დიდი პატივი და გამოწვევაა ჩვენი ქვეყნისთვის. იმედს გამოვთქვამთ, რომ საქართველო ღირსეულად შეასრულებს მასზე დაკისრებულ მოვალეობას მმართველი კომიტეტის წევრობის განმავლობაში და სამოქალაქო სექტორთან მჭიდრო თანამშრომლობით კვლავაც აქტიურად განაგრძობს ღია და გამჭვირვალე მმართველობის დანერგვას ჩვენს ქვეყანაში.

This year, for the first time after 2011 OGP steering committee was elected by the member states. 11 states had been competing for 8 seats, including Georgia. The results of the elections, which took place on July 30, had been declared on August 4. USA, Brazil, UK, Philippines and Tanzania got re-elected, whileGeorgia, Croatia and France joined the committee for the first time.
Separate quota has been allocated for the representatives of civil society. 37 candidates had been competing for 5 places. The names of the 5 winners is already announced:
In October 2014 the co-chairs of the Open Government Partnership will change. As the Government of Indonesia and Rakesh Rajani complete their one-year term as lead chairs, the current support chairs – the Government of Mexico and Suneeta Kaimal – will assume the role of lead chairs.
In preparation for this transition, the OGP Steering Committee has now selected two new co-chairs to join OGP’s leadership group, first as support chairs from October 2014, then as lead chairs from October 2015. The Government of South Africa, led by the Department for Public Service and Administration, will become the government co-chair, and Alejandro Gonzalez, Executive Director of GESOC, will become the civil society co-chair. They will be the first African country to lead OGP, following the previous lead government chairs of the US, Brazil, UK, Indonesia and Mexico.
OGP member states voted for the candidates. Governments were awarded staggered terms of 3, 2 and 1 years based on the number of votes they had gotten. The maximum point was 10. Here is the list of results:
The OGP Steering Committee will start operating in October 2014. The first meeting of the newly elected members of the Committee will be held in New York, at the end of September. Georgia will be represented by the Minister of Justice. You can view the application of Georgia on the following link.
The major objective of the Steering Committee (consisting of 9 countries: Mexico, Indonesia, Philippines, Norway, South Africa, UK, USA, Brazil and Tanzania) is “to develop, promote and safeguard the values, principles and interests of the OGP. It also establishes the core ideas, policies, and rules of the partnership, and oversees the functioning of the partnership”. Leadership consists of the lead government chair, support government chair and two representatives of civil society.
The ambitious projects of 2014-15 action plan and the high quality of transparency and accountability achieved through introducing e-governance and innovative technologies, have contributed to Georgia’s membership of Steering Committee. This is a honor and big challenge for our country. We express hope that Georgia will perform its responsibilities during its term as member of Steering Committee and continues enhancing open and transparent governance in our country.