საქართველო ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) თავმჯდომარე ხდება
2017 წლის 19 სექტემბერს, ნიუ-იორკში, გაეროს გენერალური ასამბლეის რიგით 72-ე სხდომაზე, ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) მმართველი კომიტეტის (Steering Committee) შეხვედრა გაიმართება. შეხვედრის ფარგლებში, საქართველოს პრემიერ-მინისტრი, გიორგი კვირიკაშვილი, საფრანგეთის პრეზიდენტისაგან, ემანუელ მაკრონისგან, ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) თავმჯდომარეობას ოფიციალურად გადმოიბარებს. ამავე სხდომაზე, საქართველოს პრემიერ-მინისტრი პარნიორობის წევრ სახელმწიფოებს თავმჯდომარეობის შესახებ საქართველოს ხედვას წარუდგენს.
თავმჯდომარეობის ფარგლებში, მიმდინარე წლის 1 ოქტმობრიდან 2018 წლის 1 ოქტომბრამდე, საქართველო ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) საქმიანობას უხელმძღვანელებს. ხოლო, 2018 წლის მეორე ნახევარში საქართველო ღია მმართველობის პარტნიორობის გლობალურ სამიტს უმასპინძლებს. საქართველოს ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) თავმჯდომარეობამდე გავლილ გზაზე საუბირსას, საყურადღებოა, რომ ჩვენი ქვეყანა OGP-ის მმართველი კომიტეტის წევრად 2014 წლის აგვისტოში იქნა არჩეული, ხოლო 2016 წლის მაისში, საქართველო საფრანგეთთან ერთად, პარტნიორობის თანათავმჯდომარე გახდა. OGP-ის წესების თანახმად კი, თანათავმჯდომარეობის ერთი წლის თავზე საქართველო პარტნიორობის თავმჯდომარე გახდება. ინიციატივის თავმჯდომარეობა, საქართველოში საჯარო და სამოქალაქო სექტორით თანამშრომლობის, დემოკრატიული საზოგადოების ჩამოყალიბების, ინფორმაციის ხელმისაწვდომობისა და გამჭვირვალობის უზრუნველყოფის კუთხით წინგადადგმულ ნაბიჯს და წარმატებით განხორციელებული საქმიანობის შედეგს წარმოადგენს. საქართველოს მთავრობასთან ერთად, ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) თანათავმჯდომარედ, სამოქალაქო საზოგადოების მხრიდან, ღია დემოკრატიის საკონსულტაციო ცენტრის (the Open Democracy Advice Centre (ODAC)) აღმასრულებელი დირექტორი, მუკელანი დიმბა იქნა არჩეული.
19 სექტემბერს დაგეგმილ ღონისძიებასთან დაკავშირებით, საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, გიორგი კვირიკაშვილმა, ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) ოფიციალურ ვებგვერდზე ღია წერილი გამოაქვეყნა სათაურით - „ვაკეთოთ ხალხისთვის და ხალხთან ერთად“. „საქართველოს გააჩნია რეფორმების განხორციელების კარგი გამოცდილება, რომელმაც შეცვალა მოქალაქეების დამოკიდებულება ხელისუფლების მიმართ. „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ წარმატებულმა ისტორიამ ახალი შესაძლებლობები გააჩინა არა მხოლოდ ეროვნულ, არამედ საერთაშორისო დონეზე. „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ თავმჯდომარეობა საქართველოსათვის დიდ პატივს წარმოადგენს, რადგანაც ჩვენს ქვეყანას ეძლევა შესაძლებლობა ღიაობისა და დემოკრატიის განვითარებისაკენ მიმართულ გლობალურ მოძრაობაში საკუთარი წვლილი შეიტანოს. პარტნიორ სახელმწიფოებთან და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან ერთად, ჩვენ ხელს შევუწყობთ მოქალაქეების ჩართულობის უზრუნველყოფას ხელისუფლების მიერ განხორციელებულ იმ საქმიანობაში, რომელიც მათ ყოველდღიურ ცხოვრებაზე უშულო გავლენას ახდენს.“ - განაცხადა წერილში პრემიერ მინისტრმა. ამასთან, გიორგი კვირიკაშვილმა ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) თავმჯდომარეობის პერიოდში საქართველოს მთავრობის მიერ განსახორციელებელი ოთხი პრიორიტეტული მიზანი გამოკვეთა, კერძოდ:
- მოქალაქეთა ჩართულობის უზრუნველყოფა;
- მოქალაქეებზე ორიენტირებული მმართველობის ხელშეწყობა;
- გამჭვირვალობის უზრუნველყოფა და კორუფციასთან ბრძოლა;
- საჯარო მომსახურების მიწოდებისას ინოვაციური იდეების დამკვიდრება.
ღია მმართველობის პარტნიორობა (OGP) აშშ-ისა და ბრაზილიის პრეზიდენტების ერთობლივი ინიციატივის შედეგად 2011 წლის 20 სექტემბერს გაეროს გენერალური ასამბლეის შეხვედრის ფარგლებში დაფუძნდა და დღეის მდგომარეობით 75 ქვეყანას აერთიანებს. პარტნიორობა მრავალმხრივ საერთაშორისო ინიციატივას წარმოადგენს და მიზნად ისახავს მთავრობის გამჭვირვალობის, მისი ეფექტურობისა და ანგარიშვალდებულების გაზრდის, კორუფციასთან ბრძოლის, აგრეთვე, მმართველობის გაძლიერებისთვის ახალი ტექნოლოგიების დანერგვის ხელშეწყობას. ჩამოთვლილი მიზნების მისაღწევად და ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) საქმიანობის ზედამხედველობის განსახორციელებლად, პარტნიორობის ფარგლებში მთავრობისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებისაგან დაკომპლექტებული მმართველი კომიტეტი (Steering Committee) დაფუძნდა. კომიტეტი აყალიბებს OGP-ის საქმიანობის ძირითად მიმართულებებს, მის პოლიტიკასა და იდეას, აგრეთვე კონტროლს უწევს წევრი სახელმწიფოების მიერ ნაკისრი ვალდებულებების შესრულებას. კომიტეტს ხელმძღვანელობენ თავმჯდომარე, თავმჯდომარის მოადგილე და ორი სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენელი.
საქართველო ღია მმართველობის პარტნიორობას (OGP) 2011 წელს შეუერთდა და პირველი სამოქმედო გეგმა 2012-2013 წლებისათვის პარტნიორობას 2012 წელს წარუდგინა. მას შემდეგ ქვეყანა სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობით, აქტიურად უწყობს ხელს პარტნიორობის ფუძემდებლური პრინციპების დამკვიდრებას. ამჟამად საქართველო მესამე, 2016-2017 წლების, სამოქმედო გეგმის განხორციელების პროცესშია. საქართველოს მიერ პარტნიორობის ფარგლებში განხორციელებულ ინიციატივებზე საუბრისას, საყურადღებოა, რომ მთავრობის საქმიანობის ზედამხედველობისა და სამოქალაქო საზოგადოებასთან თანამშრომლობის მიზნით, შეიქმნა ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმი (ფორუმი), რომელიც მუდმივმოქმედ საკოორდინაციო მექანიზმს წარმოადგენს და ხელს უწყობს სახელმწიფო დაწესებულებებსა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს შორის დიალოგისა და თანამშრომლობის გაღრმავებას. ფორუმს თანათავმჯდომარეობს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) საქართველოს იუსტიციის სამინისტროსთან ერთად.
ინიციატივის ფარგლებში საქართველოს მიერ მიღწეულ წარმატებებზე საუბრისას, ასევე საყურადღებოა, რომ 2017 წლის ივნისში IDFI-ის აღმასრულებელი დირექტორი, გიორგი კლდიაშვილი, როგორც სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენელი, ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) მმართველი კომიტეტის წევრად იქნა არჩეული. წევრობის კანდიდატად გიორგი კლდიაშვილი წარადგინა ნილს სკოტმა, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) წარმომადგენელმა საქართველოში, ხოლო სარეკომენდაციო წერილები გააგზავნეს ვერონიკა კრეტუმ, მოლდოვის ღია მთავრობის ინსტიტუტის პრეზიდენტმა და OGP-ის მმართველი კომიტეტის წევრმა 2013-2016 წლებში, და ტომ ბლანტონმა, ჯორჯ ვაშინგტონის უნივერსიტეტის ეროვნული უსაფრთხოების არქივის დირექტორმა და OGP-ის მმართველი კომიტეტის წევრმა 2011-2013 წლებში.
„IDFI-ის ძალისხმევამ ხელი შეუწყო საქართველოში OGP-ის გაძლიერებას, რაშიც უმნიშვნელოვანესი როლი მიუძღვის ბატონ გიორგი კლდიაშვილს. გიორგი კლდიაშვილი OGP-ის ერთ-ერთი უდიდესი მხარდამჭერია არა მხოლოდ საქართველოში, არამედ ევროპის, აზიისა და წყნარი ოკეანის რეგიონებშიც. იგი გახლავთ საქართველოს ღია მმართველობის ფორუმის თანათავმჯდომარე, ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფის თავმჯდომარე და ეროვნული ანტიკორუფციული საბჭოს წევრი. გიორგი არის სამოქალაქო საზოგადოების ერთ-ერთი წამყვანი აქტივისტი, რომელიც მხარს უჭერს გამჭვირვალობას, ანგარიშვალდებულებასა და მმართველობის რეფორმას. მან გამოავლინა იშვიათი უნარი, ერთდროულად იყოს ჩართული საჯარო უწყებებთან თანამშრომლობის პროცესში და ეფექტური ზედამხედველობა გაუწიოს მათ მიერ ვალდებულებების შესრულებას. გიორგის გააჩნია უნარი, იყოს ღია მმართველობის პროცესის ლიდერი და, ამავე დროს, გააუმჯობესოს მისი ყოველდღიური შინაარსობრივი საკითხები. მისი უნარებისა და გამოცდილების გათვალისწინებით, გიორგი კლდიაშვილი საუკეთესო კანდიდატია OGP-ის მმართველი კომიტეტის წევრობისთვის.“ - განაცხადა ნილს სკოტმა წარდგენის წერილში.
გაეროს გენერალური ასამბლეის რიგით 72-ე სხდომაზე ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) მმართველი კომიტეტის შეხვედრის პირდაპირ ეთერში ნახვა შესაძლებელია ამ ბმულზე.

Author: Natalia Varazi and Mariam Tutberidze
The official meeting of the Open Government Partnership’s (OGP) Steering Committee is planned to be heldon September 19, 2017, at the 72nd Session of the UN General Assembly. At this meeting, the Georgian Prime Minister Giorgi Kvirikashvili will officially take over the OGP chairmanship from the French President Emmanuel Macron. The Prime Minister will also share Georgia’s vision as a chair of the Open Government Partnership.
Within its term as the OGP chair country, lasting from October 1, 2017 to October 1, 2018, Georgia will work to guide OGP activities of and will host the Open Government Partnership’s Global Summit in the second half of 2018.
Georgia became a member of the OGP Steering Committee in August 2014. In May 2016, the country, along with France, became the co-chair of the Partnership. Becoming the OGP chair is a result of successful efforts of the Georgian public and civil sectors towards cooperation, forming of a democratic society, and ensuring accessibility and transparency of information. Also at the event, Mukelani Dimba, Executive Director of the Open Democracy Advice Center (ODAC), shall become the co-chair of OGP.
In preparation for the event, the Georgian Prime Minister Giorgi Kvirikashvili published an open letter titled Getting Things Done for the People, with the People – on the OGP official website.
“Georgia is a small country with a not-so-long history of independence. But it has a solid record of accomplishment with reforms that have changed the way citizens interact with the government. OGP success stories have unlocked new opportunities, not only at the national but also international levels. It is our government’s honor to be trusted to serve as the next chair of OGP and contribute to a future for a powerful global movement for openness and deeper democracies. Now is a remarkable time for the Partnership and we will work with our partner countries and civil society to ensure people’s opportunity to influence government decisions that affect their daily lives.” – the letter reads.
Giorgi Kvirikashvili also defined the main vision and goals of Georgia for its term as chair of OGP, namely:
- Strengthening co-creation and citizen engagement;
- Ensuring citizen oriented governance;
- Ensuring transparency and combating corruption;
- Generating innovation in public service delivery.
The Open Government Partnership (OGP) was launched on September 20, 2011 at theUN General Assembly Meeting by the Presidents of USA and Brazil. As of today, it is composed of 75 member countries. The Partnership is a multilateral international initiative that aims to fight corruption, secure transparency, effectiveness and accountability of governments and harness new technologies to strengthen governance.
In order to accomplish thesegoals and oversee the Partnership’s activities, a Steering Committee was formed, which is composed of government and civil society representatives. With the help of subcommittees and thematic groups, the Steering Committee provides guidance and main directions of OGP. It also supervises the fulfillment of commitments undertaken by member states and generally controls the proper functioning of OGP.
The Steering Committee is governed by a Chair, Deputy Chair and two representatives of civil society. Georgia joined OGP in 2011 and presented its first Action Plan (2012-2013) in 2012. Since then, with active involvement of civil society representatives, the country has been actively supporting the implementation of fundamental OGP principles. As of today, Georgia is implementing its third Action Plan (2016-2017).
One of Georgia’s initiatives within the framework of OGP was the creation of the Open Government Georgia’s Forum, which oversees OGP related activities carried out by the Georgian government and facilitates cooperation with civil society. The Forum is a permanent coordination mechanism and ensures dialogue and cooperation between state institutions and civil society representatives. The Forum is co-chaired by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and the Ministry of Justice of Georgia.
One of Georgia’s successes within the framework of OGP was the fact that in June 2017, Giorgi Kldiashvili, Director of IDFI, was selected as a new member representing civil society in the OGP Steering Committee. Kldiashvili was nominated as the Steering Committee member by Niels Scott, Resident Representative of the United Nations Development Program (UNDP) in Georgia, while endorsement letters were sent by Veronica Cretu, President of Open Government Institute Moldova and civil society member of the OGP Steering Committee in 2013-2016, and Tom Blanton, Director of National Security Archive at George Washington University and civil society member of the OGP Steering Committee in 2011-2013.
“IDFI’s efforts helped to bring OGP to a greater level in Georgia and goes without saying that Mr. Kldiashvili’s role in this process has been critical. Giorgi Kldiashvili is one of the biggest OGP advocates not only in Georgia but also in Europe, Asia and Pacific regions. As the co-chair of the OGP Georgia Forum, chair of the Open Parliament Working Group and member of the National Anti-Corruption Council, Giorgi is one of the leading civil society activists advocating for transparency, accountability and governance reform. He has demonstrated a rare ability to be involved in the co-creation process with public institutions while at the same time provide effective oversight over their commitments. Giorgi is one of the few civil society representatives providing leadership as well as daily substantive input to the open government process in Georgia. Transparency and accountability in various sectors are highly important for Mr. Kldiashvili….The background, expertise, leadership and advocacy experience make Mr. Kldiashvili an excellent candidate for the position of OGP Steering Committee Member.” – states Niels Scott in his letter.
Follow the live on the OGP Steering Committee meeting at the 72nd Session of the UN General Assembly here.