საქართველო OGP-ის თავჯდომარე ქვეყანა გახდა
19 სექტემბერს, ნიუ-იორკში, გაეროს გენერალური ასამბლეის რიგით 72-ე სხდომაზე გაიმართა ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) მმართველი კომიტეტის (Steering Committee) შეხვედრა. შეხვედრაზე, საქართველოს პრემიერმინისტრმა გიორგი კვირიკაშვილმა საფრანგეთის პრეზიდენტისგან ემანულ მაკრონისგან ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) თავმჯდომარეობა ოფიციალურად გადმოიბარა.
"ჩემთვის უდიდესი პატივი და პრივილეგიაა, რომ ამ მნიშვნელოვანი ღონისძიების მასპინძლებს შორის ვარ და გამჭვირვალობისა და დემოკრატიის უდიდესი გავლენის მქონე გლობალური მოძრაობის ახლად არჩეული თავმჯდომარის სახით მოგმართავთ. ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) ფარგლებში ჩვენ ბევრ თქვენგანთან ვითანამშრომლეთ და სხვადასხვა დაინტერესებულ მხარეებს საკუთარი გამოცდილება და წარმატებისაკენ მიმავალი გზა გავუზიარეთ. აღფრთოვანებული ვარ იმ წარმატებით, რომელსაც OGP-ის წევრი ქვეყნები მსოფლიოს გარშემო აღწევენ და ასევე მოსახლეობის მზაობით, გააკონტროლოს საკუთარი ხელისუფლება. მიუხედავად ამისა, ჩვენ კიდევ ბევრი გაკვეთილის სწავლა მოგვიხდება - არა მხოლოდ ერთმანეთის ან სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებისგან, არამედ ჟურნალისტების, მეწარმეების და კარგი მმართველობის სფეროში არსებული სხვა ლიდერებისგან. ჩვენი დღევანდელი შეხვედრა ხელისუფლების მიმართ ნდობის აღდგენას ეძღვნება და აღნიშნული საკითხი გრძლევადიანი სტრატეგიის შემუშავებას საჭიროებს. მოგიწოდებთ ყველას ვიმსჯელოთ და ერთად დავფიქრდეთ, თუ როგორც შეიძლება დემოკრატიის გადახალისება. ამასთან, მსურს გამოვთქვა ჩვენი მზადყოფნა განვაგრძოთ ის საქმიანობა, რომელიც საფრანგეთის მთავრობამ წამოიწყო. ზუსტად ერთი წლის წინ ჩვენ შევხვდით, რათა გაგვეზიარებინა ერთმანეთისათვის ჩვენი ხედვა იმის თაობაზე, თუ როგორ არის შესაძლებელი მოქალაქეების ყოველდღიურ ცხოვრებაზე რეალური გავლენის მოხდენა. თანამშრომლობისა და მოქალაქეთა ჩართულობის უზრუნველყოფა; გამჭვირვალობისა და კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის ხელშეწყობა; - ეს არის ის მიმართულებები, რომლებზეც ჩვენი თავმჯდომარეობის პერიოდში ვიმუშავებთ.“ - განაცხადა პრემიერმინისტრმა.
გიორგი კვირიკაშვილმა აღნიშნა, რომ საქართველო ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) თავმჯდომარეობის პერიოდში OGP-ის წევრ ქვეყნებს შორის პარტნიორობის გააქტიურებაზე იმუშავებს და მაქსიმალურად შეუწყობს ხელს OGP-ის პოზიციის განმტკიცებას და გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების (Sustainable Development Goals) დამკვიდრებას.
სამოქალაქო საზოგადოების მხრიდან შეხვედრას ესწრებოდა ღია დემოკრატიის საკონსულტაციო ცენტრის (the Open Democracy Advice Centre (ODAC)) აღმასრულებელი დირექტორი, მუკელანი დიმბა, რომელიც საქართველოსთან ერთად ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) თავმჯდომარედ იქნა არჩეული.
„მსურს ისე ვისაუბრო, როგორც უბრალო მოქალაქე ისაუბრებდა - ადამიანი, რომელსაც არ აქვს შესაძლებლობა ასეთ შეხვედრებს დაესწროს და ღიად ისაუბროს იმაზე, თუ რა ქმედებებს ელის ხელისუფლებისგან. დღეს ჩვენ შევიკრიბეთ, რათა განვიხილოთ მოსახლეობის მხრიდან ხელისუფლებისადმი ნდობის აღდგენის საუკეთესო გზები. საქართველოს ხელისუფლებასთან ერთად აქტიურად ვგეგმავთ ამ საკითხზე მუშაობას და ასევე ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) წევრ სახელმწიფოებს მოვუწოდებთ შეუწყონ ხელი მდგრადი განვითარების მიზნების (Sustainable Development Goals) დანერგვასა და განვითარებას. მოვუწოდებთ წევრ სახელმწიფოებს მათ მიერ შემუშავებული ეროვნული სამოქმედო გეგმები უშუალოდ ემსახურებოდეს კარგი მმართველობის დამკვიდრებას, სოციალური და ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესებასა და მართმსაჯულების ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფას“ - განაცხადა მუკელანი დიმბამ.
საყურადღებოა, რომ ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები, მათ შორის, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) აღმასრულებელი დირექტორი და ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) მმართველი კომიტეტის წევრი გიორგი კლდიაშვილი.
„ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) თავჯდომარეობა, ჩვენი ქვეყნის მიერ განხორციელებული საქმიანობის ლოგიკური შედეგია. საქართველო იყო ერთ-ერთი პირველი ქვეყანა, რომელიც 2011 შეუერთა OGP-ის ინიციატივას და მას შემდეგ აქტიურად ცდილობს დანერგოს მისი ფასეულობები, ქვეყნის აღმასრულებელ, საკანონმდებლო და ადგილობრივ ხელისუფლებაში. ვულოცავ ქართველ ხალხს და პროცესის მონაწილე ყველა ორგანიზაციას ამ წარმატებას!“ - განაცხადა გიორგი კლდიაშვილმა.
გაეროს გენერალური ასამბლეის რიგით 72-ე სხდომაზე ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) მმართველი კომიტეტის შეხვედრის სრულად ნახვა შესაძლებელია ამ ბმულზე.
ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) თავმჯდომარეობის ოფიციალურად გადმობარების შემდეგ, 2017 წლის 20 სექტემბერს, ნიუ-იორკში, ღია მმართველობის პარტნიორობის მმართველი კომიტეტის კიდევ ერთი შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრას ესწრებოდნენ კანადის, ჩილეს, საფრანგეთის და იტალის წარმომადგენლები. საქართველოს დელეგაციას იუსტიციის მინისტრი თეა წულუკიანი და საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ანალიტიკური დეპარტამენტის დირექტორი ზურაბ სანიკიძე წარმოადგენდნენ. ამასთან, საქართველოს სამოქალაქო სექტორს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) აღმასრულებელი დირექტორი გიორგი კლდიაშვილი წარმოადგენდა.
საქართველოს იუსტიციის მინისტრმა კომიტეტის წევრებს აცნობა, რომ მომავალ ზაფხულს, საქართველოში „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ გლობალური სამიტი ჩატარდება და მადლობა გადაუხადა საფრანგეთის და სხვა სახელმწიფოების წარმომადგენლებს, რომლებმაც საქართველოს თავმჯდომარეობას მხარი დაუჭირეს.

On September 19, 2017, at the 72nd Session of the UN General Assembly,the official meeting of the Open Government Partnership’s (OGP) Steering Committee took place. At the meeting, the Georgian Prime Minister Giorgi Kvirikashvili officially took over the OGP chairmanship from the French President Emmanuel Macron.
“I am deeply honored and privileged to be among the hosts of this important gathering. Speaking to you today as an incoming chair of the most powerful global movement for openness and democracy. Throughout our OGP journey we have partnered with many of you and we have followed good practices or shared our success stories with different stakeholders. I am thrilled to witness the results of the OGP countries illustrating across the globe openness and willingness of people to control their governments and yet we have many lessons to learn – not only from each other or the civil society organizations, but also from journalists, entrepreneursm, start ups, who have knowledge of details that matter the most to achieve excellence in good governance. Hence, I welcome all of them and we are honored to have these people participating in today’s event. Notwithstanding the success, the theme of today’s gathering is rebuilding trust in governance – an issue that requires a long term strategy to tackle. I encourage all of you to use this time to exchange collective reflections on how democracy can be reinvented. I would like to express our commitment to continue efforts of France to strengthen OGP and I would like to thank our French friends and colleagues for their efforts. Exactly a year ago, we met and discussed the vision on questions such as how do we plan for the next year to ensure that we deliver transformational impact in the lives of citizens. Ensure of cooperation and citizens’ involvement; promotion of transparency and fight against corruption; - these are the core issues that we are going to work on in the period of our chairmanship” – stated the Prime Minister. Furthermore, Giorgi Kvirikashvili remarked that as the chair of Open Government Partnership (OGP), Georgia will ensure deeper cooperation between OGP member states and will maximally promote strengthening of position of OGP and popularization of Sustainable Development Goals (SDGs).
At the meeting, the civil society was presented by Mukelani Dimba, the Executive Director of the Open Democracy Advice Center (ODAC), who, along with Georgia, was elected as a chair of the OGP.
“I would like to speak to you as an ordinary citizen would – a person that does not have an opportunity to attend such events and speak openly about the expectations he has from the government. Today, we have gathered here to discuss the best ways of rebuilding citizens’ trust towards their governments. Along with the Government of Georgia, we are planning to actively work on the aforementioned topic and we encourage OGP member states to ensure and promote implementation of Sustainable Development Goals (SDGs). We encourage the member states to elaborate their national action plans in a manner that serves implementation of good governance, improves social and econimic conditions and ensures access to justice” – stated Mukelani Dimba.
It is noteworthy that the Open Government Partnership (OGP) meeting was also attended by the civil society representatives, including Giorgi Kldiashvili, the Executive Director of Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and the member of the Steering Committee of the Open Government Partnership (OGP).
“Becoming a chair of the Open Government Partnership (OGP) is a logical outcome of our country's success. Georgia was one of the first countries to join OGP in 2011 and since then has been actively trying to implement the partnership’s values in the country's executive, legislative and local governments. I would like to congratulate the Georgian people and all organizations that are part of this process!” – said Giorgi Kldiashvili.
You can view the complete video of the Steering Committee meeting here.
Another meeting of the OGP Steering Committee was held in New York on September 20, 2017. The meeting was attended by the Governments of Canada, Chile, France and Italy.Georgian delegation consisted of Tea Tsulukiani, the Minister of Justice of Georgia and Zurab Sanikidze, the Director of the Analytical Depratment of the Ministry of Jusrice of Georgia. As for Georgian civil sector, it was represented by Giorgi Kldiashvili, the Executive Director of Institute for Development of Freedom of Information (IDFI). The Minister of Justice informed the Committee members that Georgia will host the Open Government Partnership Global Summit next summer. Furthermore, the Minister thanked France and other representatives of governments for voting for Georgia in the OGP elections.