საქართველომ მონაწილეობა მიიღო ღია მმართველობის პარტნიორობის რეგიონულ შეხვედრაში
8-9 მაისს დუბლინში გაიმართა საქართველო ღია მმართველობის პარტნიორობის რეგიონულ შეხვედრა, რომელსაც დაესწრნენ OGP-ის წევრი სახელმწიფოების წარმომადგენლები. 8ევროპის რეგიონული შეხვედრა არის პლატფორმა, რომლის საშუალებითაც წევრი ქვეყნები ერთმანეთს და საერთაშორისო აუდიტორიას უზიარებენ სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესში მიღწეულ შედეგებს, შექმნილ გამოწვევებისა და სამომავლო გეგმებს. რეგიონულ შეხვედრას ესწრებიან სამთავრობო, სამოქალაქო და ბიზნეს სექტორის წარმომადგენლები სხვადასხვა ქვეყნებიდან.
საქართველოს სახელით რეგიონულ შეხვედრაში მონაწილეობენ იუსტიციის სამინისტროსა და სამოქალაქო საზოგადოების წევრები. ქართული დელეგაციის ხელმძღვანელია იუსტიციის მინისტრი თეა წულუკიანი, რომელიც 8 მაისს მთავარ მომხსენელად წარსდგა პლენარულ სესიაზე. მინისტრმა ისაუბრა საქართველოს მიღწევებზე ღია მმართველობის პარტნიორობის კუთხით. მან სესიის მონაწილეებს გააცნო ელ-მმართველობი სწარმატებული პროექტები, ინფორმაცია საქართველოს რეგიონებში გამართული საჯარო კონსულტაციებისა და მოსახლეობის აქტიური ჩართულობის შესახებ და ისაუბრა სამომავლო გეგმებზე.
რეგიონული შეხვედრის მეორე დღეს, 9 მაისს, საერთაშორისო კონფერენციის მონაწილეების წინაშე წარსდგა იუსტიციის მინისტრის მოადგილე ალექსანდრე ბარამიძე. მან ისაუბრა ინფორმაციის თავისუფლების კანონმდებლობის მიმდინარე რეფორმაზე და ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის კუთხით საქართველოს წარმატებები გააცნო.
ამავე დღეს ანტიკორუფციული საბჭოს მდივანი რუსუდან მიხელიძე ღია მონაცემების შესახებ სესიის ფარგლებში სიტყვით წარსდგა და ისაუბრა საქართველოს წარმატებაზე ელექტრონული მმართველობისა და ღია მონაცემებთან დაკავშირებულ საკითხებში. მოგვიანებით, რუსუდან მიხელიძე ისევ წარსდგა მონაწილეების წინაშე და საქართველოს ახალი სამოქმედო გეგმის პროექტით გათვალისწინებულ ვალდებულებებზე, გეგმის შემუშავების პროცესსა და სამომავლო ნაბიჯებზე ისაუბრა.

Georgia Participated in the OGP Regional Meeting
On May 8-9 Dublin hosted the OGP regional meeting, attended by the Open Government Partnership member states. European regional meeting is a platform for the member states to share their achievements in the process of elaborating the action plans, challenges and the future plans. Regional meeting was attended by the representatives of government, civil and business sector from various states.
Georgia was represented by the Ministry of Justice and the members of civil society. Georgian delegation was headed by the Minister of Justice Thea Tsulukiani, who was the main speaker of the plenary session. Minister talked about the achievements of Georgia in terms of OGP. She made the attendants familiar with the e-participation successful projects, regional consultation and the activeness of the public as well as the future plans.
On the next day of the meeting, session was open with the speech of Deputy Minister of Justice Aleksandre Baramidze. He talked about the ongoing reform of the freedom of information legislation and the latest achievements of Georgia in terms of access to information.
The chair of the Anti-Corruption Council, Rusudan Mikhelidze talked about the experience and success of Georgia in terms of issues related to e-governance and open data. Later, Rusudan Mikhelidze gave another speech on the commitments taken by Georgia within the frames of the new action plan and the process of elaborating this plan.