საქართველოს პარლამენტის ინტერფრაქციულმა ჯგუფმა ღია მმართველობის პარტნიორობის ჩემპიონთა ჯილდო მოიპოვა
სიახლეები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა 28 ოქტომბერი 2015
27 ოქტომბერს საქართველომ ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) ჩემპიონთა ჯილდო მოიპოვა (the OGP Government Champions Award). დაჯილდოების ცერემონია მექსიკის დედაქალაქ მეხიკოში, OGP-ის სამოქალაქო დღეზე გაიმართა, რომელიც 2015 წლის ღია მმართვლეობის პარტნიორობის გლობალური სამიტის ფარგლებში ჩატარდა. აღნიშნული სამიტი მექსიკაში 28-29 ოქტომბერს ჩატარდა.
ღია მმართველობის პარტნიორობამ ჩემპიოთა ჯილდოს მოსაპოვებლად კონკურსი 19 სექტემბერს გამოაცხადა. კონკურსი მიზანად ისახავდა წარმოეჩინა სამთავრობო და სამოქალაქო სექტორებს შორის სამოქმედო გეგმის შემუშავებისას თანამშრომლობის იდეალური შემთხვევა. კერძოდ, დაეჯილდოებინა გუნდი, რომელმაც მიუხედავად განსახორციელებელი საკითხების სირთულისა წარმატებით შეძლო სამოქალაქო ორგანიზაციების ინიციატივების და რეკომენდაციების სამოქმედო გეგმაში შეტანა და პასუხისმგებლობისა და უფლებამოსილების თანაბრად გადანაწილება.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI), როგორც სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებით დაკომპლექტებული ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფის კოორდინატორმა, ღია მმართველობის პარტნიორობის მიერ გამოცხადებულ ნომინაციაზე საქართველოს პარლამენტის ინტერ-ფრაქციული სამუშაო ჯგუფი წარადგინა, რომელიც 11 პარლამენტარისგან შედგება და როგორც უმცირესობის ისე უმრავლესობის წარმომადგენლებს აერთიანებს.
IDFI-ს მიაჩნია, რომ ინტერ-ფრაქციულმა სამუშაო ჯგუფმა აქტიურად ითანამშრომლა სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან და სამოქმედო გეგმაში ასახა არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების ინიციატივები. საქართველოს პარლამენტის მიერ დამტკიცებული საქართველოს ღია პარლამენტის 2015-2016 წლების სამოქმედო გეგმა 18 ვალდებულებას მოიცავს და ისეთ საკითხებს ეხება, როგორიც არის მოქალაქეთა ჩართულობა, ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა, ტექნოლოგიები და ინოვაციები, და ანგარიშვალდებულება.
კონკურსის სამი ნახევარფინალისტიდან (საქართველო, კოსტა რიკა და სიერა ლეონე) გამარჯვებული ხმის მიცემის პროცედურის შედეგად გამოვლინდა. ხმის მიცემა 27 ოქტომბრამდე შეეძლო ნებისმიერ დაინტერესებულ ფიზიკურ თუ იურიდიულ პირს.
27 ოქტომბერს კი, გახდა ცნობილი, რომ ღია მმართველობის პარტნიორობის 66 წევრ ქვეყანას შორის სწორედ საქართველომ მოიპოვა OGP-ის ჩემპიონთა ჯილდო.
საქართველოს მიერ ღია მმართველობის პარტნიორობის ჩემპიონთა ჯილდოს მოპოვებას გამოეხმაურა საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე, დავით უსუფაშვილი: "25 წლის თავზე, საქართველოს პარლამენტის სახელი უკვე მსოფლიოშია ცნობილი. მექსიკაში, მეხიკოში მიმდინარე საერთაშორისო ღონისძიებაზე, საქართველოს პარლამენტში შექმნილი ჯგუფი, რომელმაც შეიმუშავა პარლამენტის ღიაობის და საკანონმდებლო საქმიანობის გამჭვირვალობის სამუშაო გეგმა და დანერგა ახალი სტანდარტები, აღიარდა მსოფლიო ჩემპიონად. ჩვენი კოლეგა, თამარ კორძაია, წარმოადგენს პარლამენტს ამ ღონისძიებაზე. სამუშაო ჯგუფი არის მრავალპარტიული , ყველა ფრაქციის წარმომადგენელი ბრძანდებოდით ამ ჯგუფში, ასე რომ ამის შემდეგ კიდევ უფრო მეტი გვაქვს გასაკეთებელი ამ სტანდარტების ცხოვრებაში დასანერგად."
2015 წლის ღია მმართვლეობის პარტნიორობის გლობალური სამიტზე სამოქალაქო საზოგადოების, ბიზნეს სექტორისა და მთავრობის 1500-მდე წარმომადგენელი შეიკრიბა. სამიტში მონაწილეობას იღებენ სახელმწიფო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები საქართველოდან, მათ შორის არიან IDFI-ის დელეგატები: დირექტორი - გიორგი კლდიაშვილი, თავმჯდომარე - ლევან ავალიშვილი და პროექტის კოორდინატორი - დავით მაისურაძე. საქართველოს წარმოადგენენ ასევე, იუსტიციის სამინისტროს ანალიტიკური დეპარტამენტის წარმომადგენლები - ქეთევან ცანავა და ზურაბ სანიკიძე, და საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს აღმასრულებელი დირექტორის მოადგილე - გიორგი ონიანი.
აღსანიშნავია, რომ IDFI-იმ, დონორი ორგანიზაციების: UNDP-სა და EU-ს მხარდაჭერით უზრუნველყო პარლამენტარი თამარ კორძაიასა და საქართველოს პარლამენტის საზოგადოებასთან ურთიერთობისა და ინფორმაციის დეპარტამენტის უფროსის ნინო ბერაძის მექსიკაში გამართულ სამიტზე დასწრება.
ღია მმართველობის პარტნიორობა (OGP) მრავალმხრივ ინიციატივას წარმოადგენს და მიზნად ისახავს სახელმწიფოს მხრიდან კონკრეტული ვალდებულებების შესრულებას ღია მმართველობის, გამჭვირვალობის, მოქალაქეების ჩართულობის განვითარების, კორუფციასთან ბრძოლის, ინოვაციებისა და ახალი ტექნოლოგიების დანერგვის თვალსაზრისით.

On October 27th, Georgia was awarded with the OGP Government Champions Award at the OGP (Open Government Partnership) Civil Society Day in Mexico City, Mexico, that was held within the OGP Global Summit Mexico 2015.
It was the first time the Open Government Partnership team announced the OGP Government Champions Award. The Award is intended to showcase the ideal co-creation dynamic between the government and civil society while elaborating the National Action Plan; to provide a high-level political visibility to the key actors who have played an immense role in upholding the OGP commitments and award the team that shared responsibility, authority and co-created the Action Plan, successfully managed safeguarding the voice of civil society actors in the National Action Plan development process and embraced the recommendations from civil society regardless political sensitivity of initiatives and difficulty for the government.
Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) had nominated the Inter-Factional Working Group of the Parliament of Georgia since the Institute believes, Inter-Factional Group, consisting of 11 Members of Parliament from majority and minority factions, has made an active input in the process of elaboration of the Action Plan and putting forward the commitments, which the Parliament is supposed to implement in the years of 2015-2016.
Three semi-finalists (Georgia, Costa Rica and Sierra Leone) were selected by the Award selection committee and an award winner was determined by a public vote.
Thus, Georgia became a winner of the OGP Government Awards from 66 OGP participating countries.
The Chairman of the Parliament of Georgia, David Usupashvili mentioned in his address to the Parliament that on October 28th, on the date which marks 25 years since Georgia held its first multi-party elections, the country has become famous in Mexico by winning the first OGP Champions Award.
The Open Government Partnership Global Summit Mexico 2015 is an annual event and is expected to gather around 1,500 participants - including representatives from civil society organizations, businesses and governments. Among the attendees are the representatives of the IDFI: Director - Giorgi Kldiashvili, Chairman - Levan Avalishvili and Project Coordinator - David Maisuradze. Moreover, with the support of the UNDP and the EU, the IDFI ensured the attendance of the MP - Tamar Kordzaia and the Head of Public Relations and Information Department - Nino Beradze, at the OGP Global Summit. Ketevan Tsanava and Zurab Sanikidze from the Analytical Department of the Ministry of Justice of Georgia and Giorgi Oniani, Deputy Executive Director of the Transparency International – Georgia are also attending the event.
The OGP initiative which is a multilateral initiative intends to provide a platform for domestic reformers to make their governments more responsive, accountable and transparent to their citizens.