საქართველოს ევროპული მომავალი: რა მოლოდინი აქვს ევროკავშირს დეოლიგარქიზაციასთან დაკავშირებით?
საქართველომ 2022 წლის ივნისში ევროპული პერსპექტივა მიიღო, დიდი ხნის მოლოდინის შემდეგ კი 2023 წლის დეკემბერში კანდიდატის სტატუსი მიენიჭა. მიუხედავად იმისა, რომ ეს საქართველოს ევროინტეგრაციის გზაზე უმნიშვნელოვანესი წინ გადადგმული ნაბიჯია, რჩება მრავალი გამოწვევა. მათ შორის ერთ-ერთი მთავარია საქართველოს ბოლოდროინდელი უკუსვლა დემოკრატიის თვალსაზრისით, რაც ძირითადად ბიძინა ივანიშვილის, ქვეყნის უმდიდრესი ადამიანისა და დე ფაქტო მმართველის გავლენით არის გამოწვეული. საკვანძო ინსტიტუტებზე მისი კონტროლი საფრთხეს უქმნის საქართველოს ევროპულ მისწრაფებებს, რაც ქვეყნის წინსვლისათვის ევროკავშირის მოთხოვნას დეოლიგარქიზაციის შესახებ ცენტრალურ და გადაუდებელ პირობად აქცევს.
მიუხედავად იმისა, რომ პირობების ჩამონათვალში ცალსახად არ არის აღწერილი, თუ როგორ უნდა მიუდგეს საქართველო დეოლიგარქიზაციის რთულ ამოცანას - განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც ქვეყნის უმდიდრეს ადამიანს მნიშვნელოვანი პოლიტიკური გავლენა აქვს - პირობები (თავდაპირველად თორმეტი და ამჟამად ცხრა) იმგვარადაა ჩამოყალიბებული, რომ მკაფიო მითითებებია მოლოდინების შესახებ. დამატებით, ვენეციის კომისიის მოსაზრებები იძლევა ევროკავშირის მოლოდინების უფრო კონკრეტულ გაგებას, ხაზს უსვამს ოლიგარქიული გავლენის ჩახშობისათვის სისტემური მიდგომის მნიშვნელობას.
ვენეციის კომისიის მოსაზრება და რეკომენდაციები განსაკუთებით საყურადღებოა. კომისია მოუწოდებს საქართველოს სისტემური და არა ინდივიდუალური მიდგომა ჰქონდეს ამ საკითხის მიმართ. სამწუხაროდ, დეოლიგარქიზაციის შესახებ საქართველოს კანონპროექტში ინდივიდუალური მიდგომა იყო გამოყენებული, რამაც შეიძლება ბუნდოვანი კრიტერიუმების საფუძველზე პიროვნებების სტიგმატიზაცია გამოიწვიოს. ასეთი მიდგომა იწვევს ადამიანის უფლებების შელახვის და კანონის არათანმიმდევრული გამოყენების მნიშვნელოვან რისკებს. საფრთხე კიდევ უფრო მეტად გამოიკვეთება იმის გათვალისწინებით, რომ კანონი შეიძლება გამოყენებულ იქნას არა ქვეყნის დეოლიგარქიზაციისათვის, არამედ ოპოზიციური ფიგურების ან თავისუფალი მედიის წარმომადგენლების წინააღმდეგ. ამგვარი ბოროტად გამოყენება არა მხოლოდ ვერ გადაჭრის უფრო ღრმა სტრუქტურულ საკითხებს, არამედ ძირს უთხრის ქვეყნის დემოკრატიულ პროცესებს.
სისტემური მიდგომა, რომლისკენაც ვენეციის კომისია მოუწოდებს საქართველოს, მოიცავს სასამართლოს დამოუკიდებლობის და ანგარიშვალდებულების გაძლიერებაზე მიმართულ რეფორმებს, განსაკუთრებით საზოგადოებისთვის ფართო ინტერესის მქონე საქმეებში. საქართველოს სასამართლოები ხშირად ექცევიან ყურადღების ცენტრში მიკერძოებულობის აღქმის გამო, განსაკუთრებით მმართველი ელიტისთვის მნიშვნელოვან საქმეებში.სასამართლოს დამოუკიდებლად ფუნქციონირების ხელშეწყობა დეოლიგარქიზაციის მხრივ მნიშვნელოვანი პირველი ნაბიჯია.
დამატებითი პრიორიტეტია კონკურენციის პოლიტიკის გაძლიერება ოლიგარქიული ძალებისგან ქვეყნის დასაცავად. ამ მხრივ საჭიროა ანტიმონოპოლიური კანონმდებლობის და კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს მანდატის გაძლიერება, რათა სააგენტომ ბაზარზე ოლიგარქიული გავლენით გამოწვეული პრობლემები გადაჭრას. ასევე სისტემური მიდგომის მნიშვნელოვანი ნაწილია საგადასახადო რეფორმები. ევროკავშირის მოლოდინია, რომ საქართველო გააუქმებს შეღავათიან საგადასახადო რეჟიმს და შეღავათებს, რომლებითაც სარგებლობენ ოლიგარქიული სტრუქტურები.
მედიის გამჭვირვალობა კიდევ ერთი სფეროა, სადაც რეფორმები სასწრაფოდ არის საჭირო.მედიასაშუალებები ხშირად ექცევიან ოლიგარქების კონტროლის ქვეშ, რომლებიც ამას იყენებენ საზოგადოებრივი აზრის მანიპულირებისთვის და დემოკრატიული პროცესების შესუსტებისათვის.მედიის მფლობელობის გამჭვირვალობის უზრუნველყოფა და მედიის ოლიგარქიული გავლენისგან გათავისუფლება აუცილებელია საქართველოს დემოკრატიული მომავლისთვის.
სისტემური მიდგომა ასევე მოითხოვს წინასაარჩევნო დაფინანსების რეფორმებს, რადგან შემოწირულობები ხშირად გამოიყენება პოლიტიკურ პარტიებსა და საარჩევნო კამპანიებზე ოლიგარქიული კონტროლის შესანარჩუნებლად.დამატებით, სისტემური მიდგომა ხაზს უსვამს უსაფრთხოების სამსახურებზე საპარლამენტო ზედამხედველობის აუცილებლობას და მოითხოვს უფრო დიდ ძალისხმევას სამთავრობო უწყებების მმართველი ელიტისგან გამიჯვნის მიზნით.
ყოველივე ამის გათვალისწინებით, ცხადია, რომ ევროკავშირის მიერ საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭებისთვის მოწოდებული ცხრა დათქმა ფაქტობრივად ასახავს დეოლიგარქიზაციის მიმართ სისტემურ მიდგომას. კონკრეტულად, ცხრა წინაპირობა მიუთითებს, რომ საქართველომ უნდა გაატაროს სასამართლო რეფორმები, მათ შორის იუსტიციის უმაღლესი საბჭოსა და პროკურატურის ყოვლისმომცველი რეფორმა, ასევე ანტიკორუფციული ბიუროს, სპეციალური საგამოძიებო სამსახურისა და პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურის დამოუკიდებლობისა და მიუკერძოებლობის უზრუნველყოფა.ქვეყანას ასევე მოეთხოვება საპარლამენტო კონტროლის გაძლიერება, განსაკუთრებით უშიშროების სამსახურებთან მიმართებაში, რათა შეიზღუდოს ოლიგარქიული გავლენები.
დამატებით, ცხრა დათქმა მოითხოვს მედიის თავისუფლებას და სამოქალაქო საზოგადოების მეტ ჩართულობას საკანონმდებლო და პოლიტიკის შემუშავების პროცესებში, რაც სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია ოლიგარქების გავლენის შესაზღუდად.რაც მთავარია, პირობების ჩამონათვალი უპირველეს ყოვლისა იწყება დეზინფორმაციასთან და ევროკავშირის ღირებულებების წინააღმდეგ ჩარევებთან ბრძოლის მოთხოვნით, რაც ნიშნავს, რომ საქართველომ უმაღლეს დონეზე უნდა დაიცვას დემოკრატიული ღირებულებები, კანონის უზენაესობა და ადამიანის უფლებები.
ამგვარად, საქართველოს ევროინტეგრაციისთვის მოწოდებული ცხრა დათქმა უნდა განიხილებოდეს როგორც ევროკავშირის მითითება, რომ სისტემატურად აღმოიფხვრას ქვეყანაში ოლიგარქიული გავლენები.სხვანაირად რომ ვთქვათ, ამ ცხრა დათქმის შესრულება ასევე გამოიწვევს ქვეყნის დეოლიგარქიზაციას.
მიუხედავად ამ ყველაფრისა, არ არის გასაკვირი, რომ მმართველი პარტიას, რომელიც საქართველოს ყველაზე გავლენიანი ოლიგარქის მითითებებით მოქმედებს, ევროკავშირის მიერ დაყენებული ცხრა დათქმა დამაკმაყოფილებელ დონეზე არ შეუსრულებია. საგადასახადო კანონმდებლობაში „შავი ხვრელის" აღმოფხვრის ნაცვლად, მთავრობამ ცოტა ხნის წინ შეიტანა ცვლილება საგადასახადო კოდექსში, რომლითაც ე.წ. საგადასახადო სამოთხეებიდან (ოფშორული ქვეყნებიდან) გადასახადებისგან გათავისუფლებული გადარიცხვები დაუშვა- რაც პირდაპირ ეწინააღმდეგება ევროკავშირის მოლოდინებს. ასევე არადამაკმაყოფილებელი აღმოჩნდა ეროვნული ანტიკორუფციული ბიუროს შექმნა, რადგან ბიუროს არ გააჩნია საკანონმდებლო მანდატი, რომელიც მას არა მხოლოდ დაბალი დონის კორუფციასთან, არამედ ღრმად ფესვგადგმულ სტრუქტურებთან ბრძოლის საშუალებას მისცემს. აღნიშნული სტრუქტურები იძლევიან ოლიგარქიული კონტროლის შენარჩუნების საშუალებას. ამავდროულად, ბიუროს ხელმძღვანელის დანიშვნა-გათავისუფლების უფლებამოსილებაპრემიერის ხელში რჩება. საბოლოოდ, ე.წ. „უცხოური აგენტების“ კანონის მიღება პირდაპირ საფრთხეს უქმნის მედიის თავისუფლებას და სამოქალაქო საზოგადოებას, ძირს უთხრის დემოკრატიის იმ საყრდენებს, რომელთა დაცვასაც ევროკავშირი საქართველოსგან მოითხოვს.
არსებითი კანონმდებლობის მიღების ნაცვლად, რომელიც ასახავდა დეოლიგარქიზაციის მიმართ სისტემურ მიდგომას, მმართველმა პარტიამ შეიმუშავა სამოქმედო გეგმა, რომელიც უფრო დროის მოგების მცდელობას ჰგავს, ვიდრე რეალური ცვლილების განხორციელებისათვის შემოღებულ ზომას.ოლიგარქიული გავლენის აღმოსაფხვრელად პოლიტიკური ნების არარსებობა ხელს უშლის აუცილებელ რეფორმებს, რაც მიუთითებს, რომ მთავრობას არ სურს დაუპირისპირდეს ოლიგარქიული ელიტის ინტერესებს, რომელიც მმართველ გუნდს უჭერენ მხარს.
ამ თვალსაზრისით, დეოლიგარქიზაცია არა მხოლოდ პოლიტიკური მოთხოვნაა - ის ფუნდამენტურია საქართველოს დემოკრატიული მომავლისა და ევროპული ინტეგრაციისთვის. საბოლოო ჯამში, საქართველოს გზა ევროინტეგრაციისკენ არა მხოლოდ ტექნიკური პირობების შესრულებაზეა დამოკიდებული. საქართველომ უნდა გააკეთოს არჩევანი ან დემოკრატიის სასარგებლოდ, ან ოლიგარქიისა და ავტოკრატიის. არჩევანია გასაკეთებელი ევროპულ მომავალსა და საბჭოთა სტილის ტერორის და კორუფციას შორის. შესაბამისად, საქართველოს მიერ ევროკავშირში ინტეგრაციისთვის გაწერილი ცხრა დათქმის შესრულება სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია, რადგან ეს რეფორმები განსაზღვრავს ქვეყნის ტრაექტორიას დემოკრატიული და ევროპული მომავლისკენ.
------------
წინამდებარე ოპედი მომზადდა ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) ფინანსური მხარდაჭერით და შესაძლოა არ გამოხატავდეს USAID-ის და ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობის შეხედულებებს.
მასალა მომზადდა პროექტის, „ახალგაზრდების ჩართულობისა და მენტორინგისთვის საჯარო პოლიტიკის საპილოტე ინიციატივები“ ფარგლებში, რომელსაც ახორციელებს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) და მისი შინაარსი წარმოადგენს მხოლოდ ავტორის პასუხისმგებლობას.

Author: Dr. Tinatin Akhvlediani, Research Fellow at Centre for European Policy Studies (CEPS)
In June 2022, Georgia received the European perspective, followed by the long awaited candidate status in December 2023. While this marks significant progress in Georgia’s European integration journey, the road ahead remains fraught with challenges. Chief among these is Georgia’s recent democratic backsliding, largely driven by the influence of Bidzina Ivanishvili, the country’s wealthiest man and de facto ruler. His control over key institutions threatens to derail Georgia’s European aspirations, making the EU’s demand for deoligarchization a central and urgent condition for the country’s progress.
While the list of conditions does not explicitly detail how Georgia should tackle the daunting task of deoligarchization—especially when the country’s richest man holds significant sway—the way these conditions are framed (initially twelve and now nine) provides clear guidance on what is expected. Furthermore, the Venice Commission’s opinions offer a more concrete understanding of the EU’s expectations, emphasizing a systemic approach to dismantling oligarchic influence.
The Venice Commission’s opinion and recommendations are particularly instructive, urging Georgia to adopt a systemic approach rather than a personalized one. Unfortunately, Georgia's initial draft law on deoligarchization has taken a personal approach, which risked stigmatizing individuals based on vague criteria. This carries significant human rights risks and could lead to the arbitrary application of the law. The danger is even more pronounced as the law could be used to target opposition figures, or free media representatives instead of deoligarchising the country. Such a misuse would not only fail to address the deeper structural issues at play but would also undermine democratic processes in the country.
The systemic approach that the Venice Commission advocates involves judicial reforms that strengthen the independence and integrity of the judiciary, especially in high-profile cases. Georgia’s courts have often come under scrutiny for lacking impartiality especially in cases of importance to the ruling elite. Ensuring that the judiciary operates independently is a crucial first step in deoligarchization.
Another priority is strengthening competition policy to safeguard the country from oligarchic forces. This requires enhancing anti-trust legislation and empowering the National Competition Agency to address the market distortions caused by oligarchic influences. Tax reforms are also a vital part of the systemic approach. The EU expects Georgia to eliminate preferential tax treatment and exemptions that oligarchic structures benefit from.
Media transparency is another area where reforms are urgently needed. Oligarchs often control media outlets, using them to manipulate public opinion and distort democratic processes. Ensuring transparent media ownership and freeing the media from oligarchic influence are essential for the health of Georgia’s democracy.
The systemic approach also calls for election campaign finance reforms, as these donations are often used to maintain oligarchic control over political parties and election campaigns. In addition, the systemic approach emphasizes the need for parliamentary oversight of security services and greater efforts to separate key government agencies from the ruling elite.
Having all this in mind, it becomes clear that the nine conditions set out by the EU for Georgia’s candidacy in fact reflect the systemic approach for deoligarchisation. For instance, the conditions require Georgia to undertake holistic judicial reforms including a comprehensive reform of the High Council of Justice and the Prosecutor’s Office, as well as ensuring the independence and impartiality of the Anti-Corruption Bureau, the Special Investigative Service, and the Personal Data Protection Service. Conditions also require the country to strengthen parliamentary oversight, particularly regarding security services, to curb oligarchic influence.
Furthermore, the nine conditions call for media freedom and increased civil society engagement in legislative and policymaking processes, both of which are vital to diminishing the influence of oligarchs. And above all, the list of the conditions start with the need to fight disinformation and interferences against the EU values, which require Georgia to uphold democratic values, the rule of law, and human rights at the highest level.
So the nine conditions set out for Georgia’s European integration should be read in the light of the EU’s approach of systematically rooting out oligarchic influence in the country. In other words, addressing these nine conditions will also result in de-oligarchisation of the country.
However, with the ruling party backed by Georgia's most influential oligarch, it is no surprise that the nine conditions set by the EU have not been met to its satisfaction. Instead of closing tax loopholes, the government recently amended the tax code, allowing tax-free transfers from tax havens—that directly contradict the EU’s expectations. The establishment of the National Anti-Corruption Bureau, has also been underwhelming as the Bureau lacks the legislative teeth needed to tackle not only low-level corruption but the deeply entrenched structures that sustain oligarchic control and the appointment and dismissal of the head of the Bureau remains in the hands of the Prime Minister. And the adoption of the so-called ‘Foreign Agent’ Law poses a direct threat to media freedom and civil society, undermining the very pillars of democracy that the EU demands Georgia protect.
Rather than enacting meaningful legislation that reflects the systemic approach to deoligarchization, the ruling party has opted for an action plan - one that appears more like an attempt to buy time than to enact real change. This lack of political will to address oligarchic influence halts the necessary reforms, signaling that the government is reluctant to challenge the interests of the oligarchic elite that props it up.
In this regard, deoligarchization is not just a political requirement—it is fundamental to Georgia’s democratic future and its European integration. In the end, Georgia’s path to European integration depends on more than just fulfilling technical conditions. It is about choosing between democracy over oligarchy and autocracy, between a European future or going back to the Soviet style terror and corruption. Therefore, it is crucial that Georgia fully complies with the nine conditions outlined for its integration into the European Union, as these reforms will determine the country’s trajectory toward a democratic and European future.
The content of this op-ed was prepared in the frames of the “Public Policy Pilot Initiatives to Engage and Mentor Youth” project implemented by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and is the sole responsibility of the author.