ავტორი: სანდრო ქევხიშვილი
12 მაისს, ლონდონში გაიმართა მსოფლიოს პირველი ანტიკორუფციული სამიტი, რომელსაც დიდი ბრიტანეთის პრემიერ მინისტრი დევიდ ქემერონი მასპინძლობდა. სამიტში მონაწილეობა მიიღო 40 ქვეყნის ლიდერმა, ასევე, ბიზნესისა და სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლებმა.
სამიტი მიზნად ისახავდა მსოფლიოს მასშტაბით კორუფციასთან ბრძოლის ახალი სტრატეგიის შემუშავებას, რისთვისაც გამოიკვეთა მოქმედების სამი ძირითადი მიმართულება:
1. კორუფციის გამოაშკარავება
2. კორუფციულ გარიგებებში მონაწილე პირთა დასჯა და მსხვერპლთა დახმარება
3. საერთაშორისო დონეზე კორუფციის მაქსიმალური აღმოფხვრა
სამიტის მიზანი ემთხვევა გაეროს მდგრადი განვითარების მე-16 მიზანს - 2030 წლისთვის მსოფლიოს მასშტაბით მნიშვნელოვნად შემცირდეს კორუფცია. სამიტის დროს შემუშავებული ვალდებულებებიც ეფუძნება სწორედ გაეროს კონვენციას კორუფციის წინააღმდეგ (UNCAC).
შეხვედრის შედეგად მონაწილე ქვეყნებმა ხელი მოაწერეს კორუფციის წინააღმდეგ გლობალურ დეკლარაციასა და ზოგადი მიზნების შემცველ კომუნიკეს, რომლის საფუძველზეც თითოეულმა მონაწილე ქვეყანამ საკუთარ თავზე აიღო კორუფციასთან ბრძოლის კონკრეტული ვალდებულებები.
სამიტის მთავარი მიღწევები
ანტიკორუფციული სამიტის მთავარი მიღწევა არის ის, რომ შეიქმნა საერთაშორისო დონეზე კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის პლატფორმა და დაისახა კონკრეტული მიზნები.
მონაწილე ქვეყნები შეთანხმდნენ, რომ კორუფციის აღმოსაფხვრელად საჭიროა მისი მთავარი თვისების - ფარულობის წინააღმდეგ ბრძოლა. ხოლო ამ მიზნის მისაღწევად საჭიროა საერთაშორისო ძალისხმევა, რომელიც გააერთიანებს არა მხოლოდ სახელმწიფოებს, არამედ სამოქალაქო საზოგადოებას, საერთაშორისო ორგანიზაციებს, კერძო სექტორს, აკადემიურ წრეებს და სამოქალაქო აქტივისტებს.
ოფშორული კომპანიების პრობლემა
ლონდონის ანტიკორუფციული სამიტი დაემთხვა ბოლო დროის უდიდეს საერთაშორისო სკანდალს - პანამის დოკუმენტების გამოქვეყნებას, რომელმაც კიდევ ერთხელ გამოაშკარავა, თუ როგორ ხდება ფულის გათეთრება ოფშორული კომპანიების გამოყენებით.
სავარაუდოდ, სწორედ ამიტომ ანტიკორუფციულ სამიტზე მთავარი ყურადღება დაეთმო ოფშორული კომპანიების მფლობელების გამოაშკარავების საკითხს. სამიტის მონაწილე 6-მა ქვეყანამ აიღო ვალდებულება აწარმოონ ოფშორში რეგისტრირებული კომპანიების რეალური ბენეფიციარების რეესტრი (ეს ქვეყნებია: ავღანეთი, საფრანგეთი, კენია, ნიდერლანდები, ნიგერია და დიდი ბრიტანეთი).
დამატებით 6-მა ქვეყანამ (საქართველო, ავსტრალია, ინდონეზია, ირლანდია, ახალი ზელანდია, ნორვეგია) განაცხადა, რომ განიხილავს ასეთი რეესტრის შექმნის შესაძლებლობას.
სხვა მიზნები
ანტიკორუფციული სამიტის კომუნიკე 34 პუნქტისგან შედგება. მათ შორის აღსანიშნავია:
საქართველოს მიერ აღებული ვალდებულებები
ანტიკორუფციულ სამიტს საქართველოს მთავრობის მხრიდან პრემიერ-მინისტრი გიორგი კვირიკაშვილი და იუსტიციის მინისტრი თეა წულუკიანი დაესწრნენ. საქართველომ საკუთარ თავზე შემდეგი ვალდებულებები აიღო:
1. კორუფციის გამოაშკარავების მიზნით, საქართველო:
- განიხილავს შესაძლებლობას შექმნას ოფშორში რეგისტრირებული კომპანიების ბენეფიციარი მფლობელების რეესტრი.
- უზრუნველყოფს იმას, რომ სამართალდამცავ ორგანოებს ჰქონდეთ სრული წვდომა ბენეფიციარი მფლობელების შესახებ ინფორმაციაზე.
- იგი ასევე გააფორმებს ორმხრივ შეთანხმებებს პარტნიორ ქვეყნებთან ამ ინფორმაციის გაცვლის შესახებ.
- გადადგამს ნაბიჯებს, რათა გამჭვირვალე გახადოს სახელმწიფო შესყიდვებში მონაწილე კომპანიების მფლობელების შესახებ ინფორმაცია.
- შექმნის საჯარო და კერძო სექტორებს შორის ინფორმაციის გაცვლის პარტნიორობებს, რომლებიც მიმართული იქნება ფულის გათეთრების შემთხვევების გამოვლენის, პრევენციისა და აღკვეთისკენ. ასევე მოხდება ამ ინფორმაციის გაცვლა პარტნიორ ქვეყნებთან.
- დანერგავს სახელმწიფო კონტრაქტების ღიაობის სტანდარტსა და ღია მონაცემთა ქარტიის პრინციპებს, ასევე, მიმართავს საერთაშორისო სავალუტო ფონდს ჩაატაროს ფისკალური გამჭვირვალობის შეფასება. განმარტება:
- იმუშავებს პარტნიორ ქვეყნებთან ერთად ნავთობის, ბუნებრივი აირისა და მინერალების მომპოვებელი კომპანიების შესახებ მეტი ინფორმაციის გამოქვეყნების გზებზე. (სამწუხაროდ, საქართველოს მთავრობა პირდაპირ არ იღებს ვალდებულებას შეუერთდეს მოპოვებითი მრეწველობის გამჭვირვალობის ინიციატივას (EITI)
- განიხილავს საერთო ანგარიშგების სტანდარტის (Common Reporting Standard) ინიციატივასთან მიერთების შესაძლებლობას. ინიციატივის მიზანია ქვეყნებმა ფინანსური ინსტიტუტებისგან მოიპოვონ ინფორმაცია და ავტომატურ რეჟიმში გაუზიარონ იგი სხვა ქვეყნებს. სტანდარტი მომზადდა 2014 წელს დიდი ოცეულის დაკვეთით ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის (OECD) მიერ.
2. კორუფციაში მონაწილე პირთა დასჯის მიზნით, საქართველო:
- შექმნის კორუფციაში მონაწილე კომპანიების ბაზას და განიხილავს ამ ინფორმაციის სხვა ქვეყნებისთვის გაზიარების შესაძლებლობას.
- განიხილავს მოპარული აქტივების დაბრუნების კანონმდებლობის დახვეწის გზებს და შეიმუშავებს დაბრუნებული აქტივების გამჭვირვალე მართვის სახელმძღვანელოს.
3. კორუფციის აღმოფხვრის მიზნით, საქართველო:
- შეუერთდება სპორტის კეთილსინდისიერების საერთაშორისო პარტნიორობას (International Sport Integrity Partnership), რომელიც 2017 წელს ამოქმედდება.
- სურვილს გამოთქვამს შეუერთდეს OECD-ის (ორგანიზაცია ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარებისთვის) მიერ კოორდინირებულ ინსტიტუციური კეთილსინდისიერების პარტნიორობებს.
- მონაწილეობს მიიღებს ანტიკორუფციული ინოვაციების ჰაბში (Anti-Corruption Innovation Hub), რომელიც უახლოეს მომავალში შეიქმნება და კორუფციასთან ბრძოლის ახალ მიდგომებსა და ტექნოლოგიებს შეიმუშავებს.
- მთავრობებთან, სამოქალაქო საზოგადოებასთან და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან ერთად იმუშავებს კორუფციის წინააღმდეგ გაეროს კონვენციის დებულებების დაჩქარებული განხორციელების პროცესზე.
- მხარს უჭერს OECD-ის ანტიკორუფციული ცენტრის ჩამოყალიბებას.
რომელ ინიციატივებს არ შეუერთდა საქართველო
საქართველოს ხელისუფლებამ განაცხადა, რომ განიხილავს ოფშორში რეგისტრირებული კომპანიების ბენეფიციარი მფლობელების რეესტრის შექმნის საკითხს, თუმცა, სამიტის მონაწილე 6 ქვეყნისგან განსხვავებით, თავი შეიკავა ამ მექანიზმის შემოღების ვალდებულების აღებისგან.
საქართველომ ასევე თავი შეიკავა აეღო ვალდებულება, ოფშორული კომპანიებისთვის ჩამოერთვა სახელმწიფო ტენდერებში მონაწილეობის უფლება.
საქართველოს მთავრობა პირდაპირ არ იღებს ვალდებულებას შეუერთდეს მოპოვებითი მრეწველობის გამჭვირვალობის ინიციატივას (EITI), მიუხედავად ამის აშკარა საჭიროებისა.
მიუხედავად საქართველოს აქტიური ჩართულობისა ღია მმართველობის პარტნიორობაში, არაფერია ნათქვამი ეროვნულ სამოქმედო გეგმაში ანტიკორუფციული ვალდებულებების შეტანაზე.
საქართველოს განცხადებაში ასევე არაფერია ნათქვამი მამხილებელთა დაცვის კანონმდებლობისა და საზღვარგარეთ ქრთამის მიცემის კრიმინალიზაციის შესახებ.
საქართველოს მონაწილეობა ლონდონის ანტიკორუფციულ სამიტში ცალსახად დადებითი მოვლენაა. მისასალმებელია მთავრობის მიერ მთელი რიგი ანტიკორუფციული ვალდებულებების აღებაც. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ სამწუხაროდ საქართველოს ხელისუფლებამ ამ ეტაპზე არ შეუერთდა რამდენიმე მნიშვნელოვან საერთაშორისო ინიციატივას (ოფშორში რეგისტრირებული კომპანიების ბენეფიციარი მფლობელების რეესტრის შექმნა, სახელმწიფო ტენდერებში ოფშორული კომპანიების მონაწილეობის შეზღუდვის საკითხი).
მართალია აღებული ვალდებულებები ნებაყოფლობითია და არა სავალდებულო, ჩვენ მაინც ვიტოვებთ იმედს, რომ მათ შესრულებაზე მუშაობის დაწყება არ დაყოვნდება. საამისოდ, მოვუწოდებთ საქართველოს მთავრობას, შეარჩიოს თითოეულ ვალდებულებაზე პასუხისმგებელი ორგანო, დასახოს კონკრეტული ვადები და მაქსიმალურად შეუწყოს ამ პროცესში სამოქალაქო სექტორის ჩართულობას.

Author: Sandro Kevkhishvili
On May 12, the world's first Anti-Corruption Summit was held in London. The summit was hosted by the British Prime Minister David Cameron and included government leaders, business and civil society organizations from 40 countries.
The summit was aimed at developing a new strategy to combat corruption worldwide. The strategy is based on three main principles:
1. Corruption should be exposed – ensuring there is nowhere to hide;
2. The corrupt should be pursued and punished and those who have suffered from corruption fully supported;
3. Corruption should be driven out – wherever it may exist.
The goal of the summit coincides with the 16th Goal of the United Nations Sustainable Development Agenda, which involves significantly reducing corruption by 2030 worldwide. In addition, the specific commitments developed during the summit are primarily based on the United Nations Convention Against Corruption (UNCAC).
During the summit, participant countries signed a global declaration against corruption and prepared a summit communique containing specific commitments. In addition, each participant country undertook individual commitments to combat corruption.
Key Achievements
The main achievement of the Anti-Corruption Summit is that it serves a new international platform for combating corruption, where specific goals can be set.
Another important achievement is the fact that the participant countries agreed on the need to eliminate corruption by focusing their efforts against its main characteristic - secrecy. They also agreed that combating corruption requires a combined international effort not only from states, but also from civil society, international organizations, private sector, academia and activists.
The Problem of Offshore Companies
The London Anti-Corruption Summit coincided with the publishing of the Panama Document, the largest recent international scandal that once again demonstrated how offshore companies are used to launder money.
Perhaps this served as the basis for the summit’s focus on the need to disclose offshore company ownership. 6 participant countries pledged to set up registries of beneficial owners of offshore companies (Afghanistan, France, Kenya, Netherlands, Nigeria and the United Kingdom).
Another 6 countries (Georgia, Australia, Indonesia, Ireland, New Zealand, and Norway) committed to exploring the possibility of creating such a registry.
Other Goals
The London Anti-Corruption Summit communique lists 34 goals, including:
Commitments Taken by Georgia
The London Anti-Corruption Summit was attended by the Prime Minister of Georgia Giorgi Kvirikashvili and the Minister of Justice Tea Tsulukiani. Georgia undertook the following commitments:
1. In order to expose corruption, Georgia will:
- Consider setting up a registry for offshore companies beneficial owners.
- Ensure that law enforcement agencies have access to information about the beneficial owners of offshore companies. It will also sign bilateral agreements with partner countries for the purpose of exchanging this information.
- Take necessary steps in order to ensure the transparency of ownership of companies taking part in public procurement.
- Form public-private information sharing partnerships aimed at detecting, preventing and disrupting money laundering.
- Implement the principles of the Open Contracting Data Standard and the Open Data Charter. It will also request the International Monetary Fund (IMF) to conduct its Fiscal Transparency Evaluation. Definition:
- Will work with partner countries to come up with better ways of disclosing ownership information of companies involved in the oil, gas and mineral industries.
- Consider signing up to the Common Reporting Standard initiative. The initiative involves government obtaining information from their financial institutions and automatically sharing it with other countries. The standard was prepared in 2014 by the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD).
2. In order to punish the corrupt, Georgia will:
- Create a database of companies with final convictions and consider sharing this information with other countries.
- Consider ways to strengthen the legislation on stolen assets and improving the management of returned stolen assets.
3. In order to drive out corruption, Georgia will:
- Join the International Sport Integrity Partnership, which will be launched in 2017.
- Join practitioner partnerships on institutional integrity, coordinated by the OECD.
- Take part in the Anti-Corruption Innovation Hub, which will soon be set up to develop new approaches and technologies for combating corruption.
- Work with others countries, civil society and international organizations to support the accelerated implementation of the voluntary provisions of the UN Convention Against Corruption.
- Supports the establishment of the OECD anti-corruption center.
Initiatives Georgia Abstained from
Unlike 6 participant countries, Georgia abstained from committing to setting up a registry of beneficial owners of offshore companies. Instead, the country will simply consider this possibility.
Georgia has abstained from committing to restrict offshore companies from participating in public procurement.
Unfortunately, the Georgian government did not go as far as directly committing to joining the Extractive Industries Transparency Initiative (EITI).
Despite Georgia’s active involvement in the Open Government Partnership, the country has not mentioned including any anti-corruption commitment in its National Action Plan.
Finally, Georgia’s country statement does not contain any commitments regarding the improvement of legislation on whistleblower protection or the criminalization of foreign bribery.
Georgia's participation in the London Anti-Corruption Summit is undoubtedly a positive event. We welcome the government's decision to take a number of specific anti-corruption commitments. However, unfortunately, the Georgian government has abstained from joining a number of important international initiatives.
Even though the commitments taken by Georgia are voluntary, we still hope that their implementation will not be delayed. For this purpose, we urge the Georgian government to identify the public agencies responsible for each commitment, to set specific deadlines and to involve the civil society in the implementation process.