საქართველო იღებს ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების სტანდარტებს
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 22 ივნისი 2012
21 ივნისი, 2012
კლდიაშვილი არის ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის დირექტორი.
საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსი, რომელიც არეგულირებს ინფორმაციის თავისუფლებას საქართველოში, მიღებულ იქნა 1999 წელს და იმ დროისთვის საკმაოდ პროგრესულ კანონს წარმოადგენდა. დღეს-დღეისობით ინფორმაციის თავისუფლების მარეგულირებელი ნორმები უკვე მოძველებულია და აქვს რამდენიმე მნიშვნელოვანი ხარვეზი ტექნოლოგიური მიღწევების გათვალისწინებით, ძირითადად ეს შეეხება ელექტრონულ მმართველობას და ელექტრონულ გამჭვირვალობას.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) უკვე სამი წელია ცდილობს წგანავითაროს ელექტრონული გამჭვირვალობის და ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების თემა. IDFI-ს მთავარი პროექტი არის “საჯარო პირების ინტერნეტ რესურსების მონიტორინგი” და ძირითადი ყურადღება ექცევა ინფორმაციის პროაქტიულ გამოქვეყნებას. ვებ-გვერდები წარმოადგენენ პროაქტიული გამოქვეყნების ყველაზე მოსახერხებელ გზას. მნიშვნელოვანია, რომ საჯარო დაწესებულებები თავიანთ ვებ-გვერდებს რეგულარულად აახლებდნენ და ხელმისაწვდომს ხდიდნენ მნიშვნელოვან ინფორმაციას და დოკუმენტებს, რომლებიც უკავშირდება მათ საჯარო მომსახურებას.
ასეთი ინფორმაცია, მინიმალური სტანდარტის მიხედვით, მოიცავს საჯარო დაწესებულებების სტრუქტურას, წესდებას და ბიუჯეტს; ინფორმაციას შესყიდვების შესახებ; მაღალი თანამდებობის პირების საკონტაქტო ინფორმაციას, მათ ანაზღაურებას და სხვა ინფორმაციას, რომელიც საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის თანახმად შედის იმ კატეგორიაში, რომელიც უნდა იყოს ხელმისაწვდომი. 2011 წლის სექტემბერში საქართველო შეუერთდა ინიციატივას "პარტნიორობა ღია მმართველობისთვის". ინფორმაციის თავისუფლების საკითხებზე მომუშვე არასამთავრობო ორგანიზაციებმა გამოიყენეს ეს შესაძლებლობა რათა წინ წამოეწიათ ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების საკანონმდებლო რეგულაციის საკითხი OGP-ს ფარგლებში.
IDFI, პარტნიორ ორგანიზაციებთან ერთად (საერთაშორისო გამჭირვალობა - საქართველო, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია და სხვა საზოგადოებრივი ორგანიზაციები) თანამშრომლობდა საქართველოს იუსტიციის სამინისტროსთან  OGP-სთვის საქართველოს სამოქმედო გეგმის შემუშავებაზე. ერთ-ერთი ძირითადი აქცენტი გაკეთდა ინფორმაციის პროაქტიულ გამოქვეყნებაზე და მის საკანონმდებლო რეგულაციაზე.
2012 წლის აპრილში საქართველომ გამოსცა თავისი სამოქმედო გეგმა OGP-ს ფარგლებში, რომელიც მოიცავდა ინფორმაციის პროაქტიულ გამოქვეყნებას. ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნება ხდება საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნების რაოდენობის შემცირების ინსტრუმენტი. ამიტომაც მნიშვნელოვანია, რომ საჯარო დაწესებულებებმა ინფორმაცია ხელმისაწვდომი გახადონ მოთხოვნების მიღებამდე. ბრაზილიაში ჩატარებული OGP-ს წევრი ქვეყნების პირველი წლიური შეხვედრის შემდეგ, რომელზეც საქართველომ წარმოადგინა თავისი სამოქმედო გეგმა, დაიწყო აღებული ვალდებულებების იმპლემენტაციის პროცესის მონიტორინგი. რამდენიმე საზოგადოებრივმა ორგანიზაციამ შექმნა ფორუმი, რომელიც ყოველთვე უნდა შეიკრიბოს და გაარჩიოს OGP-სთან დაკავშირებული მიღწევები. ერთ-ერთი პირველი ნაბიჯი იყო კონსულტაციები საქართველოს პარლამენტის იურიდიულ საკითხების კომიტეტთან და საქართველოს იუსტიციის სამინისტროსთან ინფორმაციის პროაქტიულ გამოქვეყნებასთან დაკავშირებული საკანონმდებლო ცვლილებების შესახებ.
კოდექსში შეტანილი ახალი ცვლილებები
2012 წლის მაისში საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსში (თავი III) იქნა შეტანილი რამდენიმე ცვლილება ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების შესახებ.
ამ ცვლილებების მიხედვით მიღებულ იქნა ახალი ტერმინები, როგორიცაა “პროაქტიული გამოქვეყნება”, “ელექტრონული რესურსები” და ა.შ.
მუხლი 27 (I) – “პროაქტიული გამოქვეყნება − შესაბამისი კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტით დადგენილი წესით საჯარო დაწესებულების მიერ საზოგადოებრივი ინტერესის მატარებელი საჯარო ინფორმაციის ელექტრონულ რესურსებზე განთავსება.”
ამ ცვლილებების მიხედვით პირი, რომელიც არის პასუხისმგებელი საჯარო დაწესებულებებში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფაზე, ასევე იქნება პასუხისმგებელი ინფორმაციის პროაქტიულ გამოქვეყნებაზე:
მუხლი 36 – “საჯარო დაწესებულება ვალდებულია დაადგინოს საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფასა და ინფორმაციის პროაქტიულ გამოქვეყნებაზე პასუხისმგებელი საჯარო მოსამსახურე.”
ერთ-ერთი ყველაზე დიდი ცვლილება მოხდა საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვის ფორმასთან დაკავშირებით. ადრე ინფორმაციის გამოთხოვის ერთადერთი საშუალება იყო ინფორმაციის გამოთხოვის ხელმოწერილი წერილის გაგზავნა. ახალი დამატებების მიხედვით ინფორმაციის გამოთხოვა შესაძლებელია ელექტრონულად:
მუხლი 37 (2) – “საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნა შესაძლებელია ელექტრონული ფორმით, საჯარო დაწესებულების ელექტრონული რესურსების საშუალებით.”
იმ ინფორმაციის სტანდარტი, რომლის პროაქტიული გამოქვეყნება საჯარო დაწესებულებებს მოეთხოვება და ინფორმაციის ელექტრონულად გამოთხოვის ფორმატი, რომელიც განისაზღვრება ქვემდებარე კანონმდებლობით უნდა იყოს მიღებული 2013 წლის 1 სექტემბრისთვის:
მუხლი 218 (4) – “2013 წლის 1 სექტემბრამდე შესაბამისმა ორგანოებმა (თანამდებობის პირებმა) უზრუნველყონ ამ კოდექსის 28-ე მუხლის მე-2 ნაწილით და 37-ე მუხლის მე-4 ნაწილით გათვალისწინებული კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტების მიღება (გამოცემა).”
საჯარო დაწესებულებების ვალდებულებები ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების შესახებ ძალაში შევა 2012 წლის 1 სექტემბრიდან.

By Giorgi Kldiashvili
Kldiashvili is the Director of the Institute for Development of Freedom of Information based in Tbilisi.
The General Administrative Code of Georgia, which regulates the Freedom of Information in Georgia, was adopted in 1999 and was pretty advanced at that moment. Nowadays is a little bit outdated and has some very significant imperfections in means of technological achievements, mostly related to e-Governance and e-Transparency.
The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) has been advocating for e-Transparency and proactive disclosure of information for more than 3 years. The main project of the IDFI is “Monitoring of Information (Internet) Resources of Public Authorities of Georgia” and the main focus is on proactive disclosure of information.
Websites represent one of the most convenient ways of proactive disclosure. It is important that websites of public agencies are kept updated and provide access to the most important information and documents related to their public services.
Such information, as a minimum standard, includes the structure, charter and the budget of public agencies; information on procurements; contact information of key employees, their remuneration and other information which according to the General Administrative Code of Georgia, belongs to the category that must be made available.
In September 2011 Georgia joined the Open Government Partnership Initiative. CSOs in Georgia focused on freedom of information used the opportunity for pushing forward the issue of legislative regulation of proactive publication of information in the frameworks of OGP.
IDFI, together with the partner organizations (Transparency International Georgia, Georgian Young Lawyers’ Association and other SCOs) worked with the Ministry of Justice of Georgia on drafting Georgia’s Action Plan for OGP. One of the major accents was made on proactive disclosure of information and legislative regulation of it.
In April 2012 Georgia published its Action Plan for OGP and proactive publication of information was included.
Proactive disclosure of the information is increasingly seen as a tool of decreasing the amount of FOI requests submitted to public agencies while making the information available to significant amount of potential requestors. That’s why it is important that certain information is made available by public agencies prior to submission of the requests.
After first Annual Meeting of OGP member countries in Brazil, where Georgia presented its Action Plan, the process of monitoring of implementation of commitments started in Georgia. Several SCOs formed a forum that has to gather monthly and discuss achievements related to OGP. As one of the very first steps consultations were held at the Legal Issues Committee of the Parliament of Georgia and Ministry of Justice of Georgia on legislation amendments related to proactive disclosure of Information.
New Additions to Code
In May 2012 amendments were made in the General Administrative Code of Georgia (Chapter III) regulating proactive publishing of information.
According to the new amendments new terms were adopted such as “proactive publishing”, “electronic resources” and so on.
Article 27(l) – “Proactive Publication- Placing of socially important public information by public authority on electronic resources according to standard defined by the particular subordinate legislation.” (Unofficial translations by author)
According to the amendments a person responsible for provision of access to public documents at public authorities will also be responsible for proactive publishing of information:
Article 36 - “Administrative body is required to appoint a person responsible for provision of access to public documents and proactive publication of information.”
One of the most important changes was made regarding the form of requesting public information. Before the amendments, request of information was only possible by submitting signed letter of request of information. According to new changes, request of information can be submitted electronically:
Article 37(2) – “Request of information is possible in electronic form by means of electronic resources of public authorities.”
Standards of information that public authorities will be required to publish proactively and also the format of electronic request of information that will be defined by subordinate legislation must be drafted by September 1, 2013:
Article 218 (4) - “Particular administrative bodies (governmental officials) must provide drafting of subordinate legislation defined by Article 28(2) and Article 37(4) of this Code.”
Obligations of public bodies regarding the proactive publishing of information will go into force from September 1, 2013.