5 და 6 ნოემბერს, IDFI-ს ორგანიზებით იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტში გაიმართა სალექციო ბლოკ-კურსი “ფინანსური აღრიცხვა და ინვესტიციები” და ტრენინგი “აკადემიური წერა”. ღონისძიება ჩატარდა პროექტ “სტრატეგიული გეგმა საქართველო 2020 - სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გაძლიერება”-ს ფარგლებში. პროექტი ხორციელდება IDFI-ს მიერ ბრემენის უნივერსიტეტთან პარტნიორობით და გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს დაფინანსებით.
ბლოკ-კურსს უძღვებოდნენ ბრემენის უნივერსიტეტის მკვლევრები - სებასტიან ტიდემანი, მაქს ნოიბაუერი და ოლივერ სტაინებახი. სალექციო ბლოკ-კურსის პირველ დღეს მკვლევრებმა განიხილეს საერთაშორისო ფინანსური ანგარიშგების სტანდარტები (IFRS) და იმსჯელეს IFRS-ის დანერგვის უპირატესობებსა და შეზღუდვებზე. გერმანიიდან მოწვეულმა მკვლევარებმა თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის 40-მდე სტუდენტს გაუზიარეს საერთაშორისო გამოცდილება ფინანსური ანგარიშგების სტანდარტებთან დაკავშირებით და გააცნეს პირდაპირი უცხოური ინვესტიციებისა და საერთაშორისო ვაჭრობის საფუძვლები.
სალექციო ბლოკ-კურსის მეორე დღეს ტიდემანმა, ნოიბაუერმა და სტაინებახმა ისაუბრეს ბიზნესა და ფინანსური ანალიზის საფუძვლებზე და
სტუდენტებთან ერთად განიხილეს ამ საკითხთან დაკავშირებული რამდენიმე ქეისი. ლექციის დასრულების შემდეგ, მაიქლ სტრეიტმა და ჯულიან აბიმ ჩაატარეს ტრენინგი აკადემიურ წერასთან დაკავშირებით. გერმანელმა მკვლევარებმა თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტებს გააცნეს ბრემენის უნივერსიტეტის სამაგისტრო პროგრამის სტრუქტურა და ისაუბრეს სამაგისტრო ნაშრომის მოთხოვნებსა და სპეციფიკაზე. ტრენინგის მიზანი აკადემიური ნაშრომის თავისებურებების გაცნობის გარდა, ორგანიზაციული ჩვევების, მათ შორის დროის ეფექტიანი მართვის გაუმჯობესება იყო.
ორდღიანი ლექციებისა და ტრენინგის ბოლოს, ღონისძიებაში მონაწილე 30-მდე სტუდენტსა და ახალგაზრდა მეცნიერს გადაეცა IDFI-ს, ბრემენის და თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტების ერთობლივი სერტიფიკატი.
გერმანელი მკვლევარების მიერ ჩატარებული ბლოკ-კურსების სერია გრძელდება თბილისში, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით. თსუ-ში სალექციო კურსები “ფინანსური აღრიცხვა და ინვესტიციები” ჩატარდება 9 და 10 ნოემბერს, უნივერსიტეტის მაღლივ კორპუსში 14:00სთ-დან 17:30სთ-მდე.

On November 5-6, IDFI organized a lecture “Accounting and Investments” and a training session “Academic Writing” at Iakob Gogebashvili Telavi State University. The course was held within the framework of the project “Strategic Plan Georgia 2020 – Strengthening Public Involvement”. The project is implemented by IDFI in cooperation with University of Bremen and with the financial support of Federal Foreign Office of Germany.
The course was led by researches from Bremen University – Sebastian Tideman, Max Neubauer and Oliver Steinebach. On the first day of the course, the researchers discussed the International Financial Reporting Standards (IFRS) with approximately 40 students from Telavi State University. Afterwards, researchers from Bremen University introduced the basics of foreign direct investments and international trade.
On the second day of the lecture, Tideman, Neubauer and Steinebach discussed the fundamentals of business and financial analysis and examined a number of case studies with the Telavi State University students. After the lecture, Michael Streit and Julian Abée held a training session on academic writing. The researchers introduced the Master of Science program at the University of Bremen and discussed the requirements and specifics of academic thesis. In addition to examining the specifics of academic writing, the objective of the session was to improve organizational issues, such as time management skills.
After the two-day session, students and young researchers participating in the lecturing course and training seminar, received joint certificates from IDFI, Bremen University and Telavi State University.
The lecturing course by the researchers from Bremen University will continue in Tbilisi, in cooperation with Tbilisi State University. 10th building of TSU will host a lecture “Accounting and Investments” on 9th and 10th of November from 14:00 to 17:30.