სტრატეგიული გეგმა საქართველო 2020 - სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გაძლიერება (2015-2016) საბოლოო ანგარიში
სიახლეები | ეკონომიკა და სოციალური პოლიტიკა | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | ანგარიში 18 მარტი 2016
ა(ა)იპ „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა“ (IDFI) ბრემენის უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით და გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს დაფინანსებით, 2015 წლის 10 ივლისიდან 2016 წლის 10 თებერვლის ჩათვლით განახორციელა პროექტი „სტრატეგიული გეგმა საქართველო 2020 - სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გაძლიერება“. პროექტი მიზნად ისახავდა სამოქალაქო საზოგადოების ჯგუფების მაქსიმალურად ფართო სპექტრის დაინტერესების გამოწვევასა და მათი ცოდნის გაღრმავებას საქართველოს სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების სტრატეგია "საქართველო 2020"-თან დაკავშირებით. საზოგადოების ინფორმირებულობის ამაღლების გარდა, პროექტის ფარგლებში შეფასდა სტრატეგიის არსებული გამოწვევები და განხორციელების პროცესი.
„სტრატეგიული გეგმა საქართველო 2020 - სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გაძლიერება“ 2014-2015 წლებში წარმატებით განახორციელებული პროექტის გაგრძელებაა. წინა პროექტის მსგავსად, აღნიშნული პროექტის ფარგლებში დაგეგმილ აქტივობებში ჩართულნი იყვნენ ანალიტიკოსები, სამოქალაქო საზოგადოების აქტივისტები, ქართველი მეცნიერები და სტუდენტები, ასევე სტრატეგიის ფარგლებში სახელმწიფოს მიერ განსახორციელებელი ქმედებებით დაინტერესებული სხვადასხვა ჯგუფები.
პროექტის ფარგლებში განხორციელდა მრავალი ღონისძიება და აქტივობა, რომელიც მოიცავდა ანალიტიკოსების მხარდასაჭერ საქმიანობას, ლექტორების მიერ ჩატარებულ ბლოკ-კურსებს საქართველოს სხვადასხვა უმაღლეს სასწავლებლებში, საქართველოს მთავრობის სტრატეგიულ დოკუმენტთან "საქართველო 2020"-თან დაკავშირებით გამართულ დისკუსიების სერიას და პროექტის დასკვნით ღონისძიებას - საერთაშორისო ფორუმს „საქართველოს დემოკრატიული და ეკონომიკური განვითარების პერსპექტივები“. პროექტისთვის სპეციალურად შეიქმნა ბლოგი „საქართველო 2020“, რომელიც სისტემატურად ახლდებოდა ქართულ და ინგლისურ ენებზე. ბლოგზე განთავსდა ანალიტიკოსების კონკურსში მონაწილეების ნაშრომები, პროექტის ფარგლებში ჩატარებული ღონისძიებების ანგარიშები, პროქტის ფოტო და ვიდეო მასალა და მისი მედია გაშუქება.

The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), in partnership with the University of Bremen and with the financial support of the Federal Foreign Office of Germany implemented the project “Strategic Plan Georgia 2020 – Strengthening Public Involvement” between July 10, 2015 and February 10, 2016. The goal of the project was to raise the awareness among civil society groups and to strengthen the understanding of Georgia’s socio-economic development strategy “Georgia 2020”, to identify problems and to formulate relevant recommendations, existing challenges and the implementation process of the strategy.
“Strategic Plan Georgia 2020 – Strengthening Public Involvement” is the continuation of the project successfully implemented in 2014-2015. Like in the previous project, analysts, civil society activists, Georgian scientists and students, and other groups interested in the implementation process of the strategic plan, participated in the project of 2015-2016.
Various events and activities were held within the scopes of the project, which included supporting activities for analysts; holding five series of lectures in various universities across Georgia (Batumi, Kutaisi, Telavi, Akhaltsikhe, Tbilisi); discussion series about the topics mentioned in the strategic plan Georgia 2020; and a concluding event of the project – International Forum “The Prospects of Georgia’s Democratic and Economic Development”. The blogpost “Georgia 2020” was created specifically for the project, which was constantly updated in Georgian and English languages. The articles of the analysts participating in the competition for analysts, the reports of various events held within the framework of the project, photo and video album and the media coverage were published on the blog.