სალექციო კურსი - საქართველო 2020 და პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI), გრიგოლ რობაქიძის სახელობის უნივერსიტეტი და ბრემენის უნივერსიტეტი, გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს დაფინანსებით პროექტ „საქართველო 2020 - სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გაძლიერება“ ფარგლებში სტუდენტებს სთავაზობს სალექციო კურსების სერიას. პროექტის ფარგლებში სტუდენტებს აქვთ შესაძლებლობა, მონაწილეობა მიიღონ ოთხდღიან სალექციო კურსში “საქართველო 2020 და პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები“. სალექციო კურსს გაუძღვება ბრემენის უნივერსიტეტის დოქტორანტი სებასტიან ტიდემანი.
მონაწილეთათვის გაიცემა IDFI-ს, გრიგოლ რობაქიძეს სახელობის უნივერსიტეტის და ბრემენის უნივერსიტეტის ერთობლივი სერთიფიკატი.
დაინტერესების შემთხვევაში გთხოვთ, ინფორმაცია: სახელი, გვარი, სასწავლებელი, ფაკულტეტი, სპეციალობა, სემესტრი, ელექტრონული ფოსტის მისამართი, მობილური ტელეფონის ნომერი და მოკლე სამოტიცავიო წერილი (არაუმეტეს ერთი გვერდისა) გამოაგზავნოთ ელექტრონულ მისამართზე: georgia2020@idfi.ge
რეგისტრაციის ბოლო ვადაა 2015 წლის 24 იანვარი. კურსზე ადგილების რაოდენობა შეზღუდულია.
სალექციო კურსი გაიმართება 2015 წლის 26, 27, 28 და 29 იანვარს, გრიგოლ რობაქიძის სახელობის უნივერსიტეტის (დავით აღმაშენებლის ხეივანი მე-13 კმ) 106-ე აუდიტორიაში, 12:00-დან 14:00-საათამდე. სამუშაო ენა: ინგლისური.
ორგანიზატორები უზრუნველყოფენ კურსზე დარეგისტრირებული სხვა უმაღლესი სასწავლებლის სტუდენტების ტრანსპორტირებას ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის ოფისიდან (გრიბოედოვის ქ. 3) გრიგოლ რობაქიძის სახელობის უნივერსიტეტამდე და უკან ოფისში.
ლექცია 1-2
კურსის ზოგადი მიმოხილვა; საქართველო 2020-ის მოკლე მიმოხილვა; საქართველოს ფინანსური სისტემა; შესავალი საერთაშორისო ინვესტიციებში
ლექცია 3-4
პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების და საერთაშორისო ვაჭრობის ზოგადი მიმოხილვა; პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მახასიათებლები; გლობალური ფინანსური სისტემის განვითარების საკითხი; პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების ალტერნატივები
ლექცია 5-6
პირდაპირი უცხოური ინვესტიციებზე ზეგავლენის მომხდენი ფაქტორები; რეგულაციები, საგადასახადო სისტემა, ეკონომიკური გარემო და პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები; ანგარიშგების სისტემა და პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები; გზამკვლევი საქართველოსთვის, რომ შექმნას პირდაპირი უცხოური ინვესტიციებისათვის ხელსაყრელი გარემო
ლექცია 7-8
წარმატების მოპოვება საერთაშორისო ინვესტიციებში; International Risk; გლობალური საინვესტიციო ფილოსოფიები; International Asset Pricing; ეროვნული და საერთაშორისო CAPM; ბაზრის არასრულყოფილება და პრაქტიკული ზეგავლენა

Institute for Development of freedom of Information (IDFI), Grigol Robakidze University and Bremen University with the financial assistance of the Federal Foreign Office of Germany within the scopes of the project “Strategic Plan Georgia 2020 – Strengthening Public Involvement (ZigB) Georgia” are announcing lecturing courses for students.
Within the scopes of the aforementioned project students will have the opportunity to be involved in the 4 day lecturing course – “Georgia 2020 and Foreign Direct Investments”. The named lecturing course will be conducted by Sebastian Tideman, Bremen University, PhD candidate.
Participants will be awarded with the Joint Certificate of IDFI, Grigol Robakidze University and Bremen University. In case of interest, please, register via email: georgia2020@idfi.ge. Last day of registration is January 24, 2015. The number of participants is limited.
Please, send the following information to the mentioned email: name, last name, university, faculty, specialization, semester, email, the mobile phone number and a brief letter of motivation (no more than one page).
Lectures will be held on January 26, 27, 28 and 29 in Grigol Robakidze University (D. Agmashenebeli 13th km) in the room #106, from 12:00 to 14:00 pm. Working Language: English.
Organizers will provide transportation for other universities’ students from the office of IDFI (Griboedovi str. #3) to Grigol Robakidze University and back to the office.
Following themes will be discussed during the lecturing course:
Lecture 1-2
Course Overview, Summary of Georgia2020; Financial System of Georgia; Introduction to International Investments; Global Investment Process.
Lecture 3-4
Basics of FDI´s and International Trade; Characteristics of FDI´s; Relevance of FDI´s; Evolvement of the Global Financial System; Case for and against International Diversification/Investments; Alternative Investments to FDI´s.