გენდერული თანასწორობა – მდგრადი განვითარების ქვაკუთხედი
2018 წლის 21 თებერვალს გაიმართა საქართველოს მთავრობის, საერთაშორისო ორგანიზაციების, სამოქალაქო საზოგადოებისა და კერძო სექტორის წარმომადგენლების შეხვედრა, რომლის მონაწილეება იმსჯელეს გენდერულ თანასწორობაზე, როგორც მდგრადი განვითარების ერთერთ საკვანძო საკითხზე. შეხვედრაზე განიხილეს საქართველოში მდგრადი განვითარების მე-5 მიზნის მიღწევის პერსპექტივები, რომელიც გულისხმობს 2030 წლისთვის ქალთა პოლიტიკურ და ეკონომიკურ გაძლიერებას და გენდერული ნიშნით დისკრიმინაციის აღმოფხვრას.
მარიამ ჯაჯანიძემ, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის ადამიანის უფლებათა სამდივნოს მრჩეველმა და ადამიანის და გენდერული თანასწორობის, ქალთა მიმართ ძალადობისა და ოჯახში ძალადობის უწყებათაშორისი კომისიის მდივანმა, აღნიშნა, რომ, მდგრადი განვითარების მე-5 მიზანი (SDG 5) დაკავშირებულია სახელმწიფო პოლიტიკის ყველა საკითხთან.
„საქართველომ მნიშვნელოვანი სამუშაო გასწია იმისათვის, რომ მდგრადი განვითარების თითოეულ მიზანში შესულიყო გენდერულ საკითხებთან დაკავშირებული ინდიკატორები. 2030 წლის ეროვნული დღის წესრიგის ფარგლებში ქვეყანა იმუშავებს ქალთა ეკონომიკური მონაწილეობის გაზრდის, ქალებისა და კაცებისათვის თანასწორი ეკონომიკური შესაძლებლობების უზრუნველყოფის, გადაწყვეტილების მიღების პროცესში გენდერული ბალანსის დაცვისა და ქალებისა და გოგონების მიმართ ძალადობის დასრულების მიმართულებით“, – განაცხადა მარიამ ჯაჯანიძემ.
ორგანიზაციის „ქალები საერთო მომავლისთვის“ (WECF) აღმასრულებელმა დირექტორმა, საშა გაბიზონმა, ისაუბრა გენდერული თანასწორობის როლზე დემოკრატიული გარდაქმნის პროცესში.
„საქართველოში რეალური სოციალურ-ეკონომიკური ტრანსფორმაციის მისაღწევად აუცილებელია 2030 წლისთვის მდგრადი განვითარების მიზნების შესრულება, რისი საკვანძო კომპონენტი გენდერული თანასწორობის მიღწევაა“, – განაცხადა მან.
გიგი ბრეგაძემ, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) დემოკრატიული მმართველობის მიმართულების ხელმძღვანელმა საქართველოში, ყურადღება გაამახვილა თანამშრომლობასა და პარტნიორობაზე გლობალური მიზნების მისაღწევად.
„მდგრადი განვითარების დღის წესრიგი უნიკალურ შესაძლებლობას აძლევს საქართველოს მნიშვნელოვანი ნაბიჯი გადადგას გენდერული უთანასწორობის ყველა ფორმის აღმოსაფხვრელად. ამ მიზნის მისაღწევად საჭიროა საზოგადოების ერთობლივი ძალისხმევა, მთავრობის, არასამთავრობო ორგანიზაციების, კერძო სექტორისა და მედიის კოორდინირებული მუშაობა, და საქართველოს საერთაშორისო პარტნიორების მხარდაჭერა“, – განაცხადა გიგი ბრეგაძემ.
შეხვედრაზე გამართული დისკუსია გენდერულ თანასწორობასთან დაკავშირებულ მთელ რიგ საკითხს შეეხო. მონაწილეებმა იმსჯელეს ეკონომიკური რესურსების ხელმისაწვდომობაზე, არათანაბარ სამუშაო ანაზღაურებაზე, სამუშაო ადგილების არათანაბარ განაწილებასა და გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ქალების დაბალ წარმომადგენლობაზე.
გამომსვლელებს შორის იყვნენ: ჰელენა სანჩო - საქართველოში შვედეთის საელჩოს პირველი მდივანი; ლევან ავალიშვილი - ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) პროგრამების დირექტორი; საქართველოს პარლამენტის გენდერული თანასწორობის საბჭოს წარმომადგენლები; „ჩვენ ვიკვლევთ“ და საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტის (IღI) გენდერულ საკითხთა ექსპერტები და მკვლევარები.
შეხვედრის გაიმართა IDFI, WECF, UNDP, საქართველოში შვედეთის საელჩოსა და საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის ორგანიზებით.

Georgian Government, international agencies, civil society and the private sector join hands to promote gender equality as one of the key aspects of sustainable development agenda. Policy dialogue on 21 February 2018 focused on the Sustainable Development Goal on Gender Equality – SDG5, aiming to set the ways of achieving meaningful progress in political and economic empowerment of women in Georgia by 2030.
Speaking at the opening of the meeting, Mariam Jajanidze, Advisor at the Human Rights Secretariat of the Government of Georgia and the Secretary of the Inter-Agency Commission on Gender Equality, Violence against Women, and Domestic Violence, stresses that SDG5 is connected with all national policies.
“An important work has been done by Georgia to ensure that all SDGs have gender-sensitive indicators. Following the national agenda 2030, the country will take effective steps to increase women’ economic participation, promote equal economic opportunities for women and men, advance gender balance in decision making, and end violence against women and girls,” Jajanidze said.
Sascha Gabizon, Executive Director of the organization “Women Engage for a Common Future” (WECF), noted the role of gender equality in the process of democratic transformation.
“The real social-economic transformation requires the achievement of the SDGs till 2030 in Georgia, and the key lever is gender-equality,” she said.
Gigi Bregadze, Democratic Governance Team Leader of the United Nations Development Programme (UNDP) in Georgia, focused on cooperation and partnership for the SDGs.
“The sustainable development agenda provides Georgia with the unique opportunity to make a major step forward and eliminate gender inequalities in all aspects of life. This, however, requires a collective effort of the Georgian society, coordinated work of the government, non-governmental and private sectors, and the media, supported by Georgia’s international partners,” Bregadze said.
The discussions at the meeting covered a range issues, including the low access of Georgian women to economic resources, pay gap, unequal distribution of labour and low representation of women in decision-making.
The participants heard from Helena Sancho, Deputy Head of Development Co-operation at the Embassy of Sweden in Georgia; Levan Avalishvili, Programs Director of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), representatives of the Gender Equality Council of the Parliament of Georgia, gender experts and researchers from We Research and International Republican Institute (IRI).
The meeting was organized by IDFI, WECF, UNDP, Embassy of Sweden in Georgia and the Administration of the Government of Georgia.