პროექტის სახელწოდება: გენდერული თანასწორობა გურიის მდგრადი განვითარებისთვის
პროექტის მთავარ მიზანს წარმოადგენს ადგილობრივ დონეზე შექმნილი მუნიციპალური გენდერული თანასწორობის საბჭოს (ადგილობრივ დონეზე გენდერული თანასწორობის დაცვის მიზნით შექმნილი სათათბირო-საკონსულტაციო ორგანო) წევრთა შესაძლებლობების განვითარება და გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების (SDGs) კონტექსტში მათთან თანამშრომლობის დამყარება. პროექტი ითვალისწინებს გურიის სამ თვითმმართველ ერთეულთან - ლანჩხუთის, ოზურგეთისა და ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტებთან თანამშრომლობას.
შესაძლებლობების განვითარებისკენ მიმართული აქტივობა/ტრენინგი მიზნად ისახავს მდგრადი განვითარების მეხუთე მიზნის - გენდერული თანასწორობის ირგვლივ არსებული ეროვნული ინდიკატორების ასახვას მუნიციპალური გენდერული თანასწორობის საბჭოს მიერ შემუშავებულ წლიურ სამოქმედო გეგმებსა და გენდერული თანასწორობის გრძელვადიან სტრატეგიებში. მდგრადი განვითარების მიზნების შესახებ საბჭოს წევრთა ცნობიერების ამაღლება ხელს შეუწყობს ცვლილებების განხორციელებას ქალთა მიმართ ძალადობის ან/და ოჯახში ძალადობის აღკვეთის, ქალთა საშინაო შრომის, ქალების საჯარო სერვისებზე ხელმისაწვდომობის, ასევე, გლობალური ინიციატივების ირგვლივ ხილვადობის გაზრდას.
ტრენინგის მეთოდოლოგია აგრეთვე იმ ადგილობრივ და ინოვაციურ აქტივობებზე გააკეთებს აქცენტს, რომლებიც შესაძლოა მდგრადი განვითარების მიზნების კონტექსტში ეფექტურ ცვლილებებს დაედოს საფუძვლად. პროექტის ფარგლებში IDFI-ის გუნდი თითოეულ სამიზნე მუნიციპალიტეტში გამოავლენს მდგრადი განვითარების მიზნების ელჩს/საკონტაქტო პირს, რომელიც ორგანიზაციასთან თანამშრომლობის გზით მზადყოფნას გამოთქვამს წვლილი შეიტანოს მდგრადი განვითარების მიზნების მიღწევის პროცესში, ამასთან მოახდენს გლობალურ პროცესში საბჭოს სხვა წევრების ჩართულობის წახალისებას.

Supported by: Dekabristen e.V.
The primary objective of the project is to build capacity of the Municipal Gender Equality Council (established at the level of municipalities in Georgia for the purpose of ensuring regular and coordinated work on gender issues) members and initiate close coordination with reference to Sustainable Development Goals (SDGs) in three self-governing units of Guria: Lanchkhuti Municipality, Ozurgeti Municipality and Chokhatauri Municipality.
The capacity building activity/training aims at incorporating national indicators regarding SDG5 into the annual action plan and long-term gender equality strategy, and raise awareness of the members that will contribute to the meaningful changes - to prevent violence against women and domestic violence, recognize and value domestic work through the provision of public services and raise the visibility and impact of global initiatives.
The training will also address local and innovative actions and solutions that can lead to transformative change toward the SDGs. The IDFI team will determine the SDG Ambassador from each council (contact person) who will be eager to bring a new perspective to the council in course of the SDGs and encourage council members to participate in the global process.