„ქართული ოცნება” აძლიერებს რეპრესიულ მექანიზმებს
2024 წლის 28 ნოემბერს, ირაკლი კობახიძის მიერ გაცხადებულ გადაწყვეტილებას, „ქართული ოცნების” მიერ, 2028 წლის ბოლომდე, დღის წესრიგიდან ევროკავშირის წევრობაზე მოლაპარაკებების გახსნის საკითხის მოხსნის შესახებ, საზოგადოების მხრიდან მასშტაბური, უწყვეტი ლეგიტიმური პროტესტი მოჰყვა.
28 ნოემბრიდან დღემდე, პროტესტის ჩახშობის მიზნით, „ქართულმა ოცნებამ” ასობით ადამიანის წინააღმდეგ სისტემურად აამოქმედა სხვადასხვა რეპრესიული მექანიზმი, მათ შორის, წამება და არასათანადო მოპყრობა, თუმცა პროტესტი უწყვეტად გრძელდება.
ლეგიტიმურ პროტესტში მონაწილეთა უშედეგო დაშინების სისტემური მცდელობების პარალელურად, მე-11 მოწვევის ერთპარტიულმა პარლამენტმა, რომლის ლეგიტიმაციაც ამ დრომდე არ უღიარებია ევროკავშირსა და აშშ-ს, ხოლო ევროკავშირის წევრი რამდენიმე სახელმწიფოს წარმომადგენელი საპარლამენტო არჩევნებზე საერთაშორისო გამოძიების ჩატარებას ითხოვს, დაჩქარებული წესით მიიღო რეპრესიული საკანონმდებლო ცვლილებების კიდევ ერთი პაკეტი.
2024 წლის 13 დეკემბერს მესამე მოსმენით მიღებული საკანონმდებლო პაკეტით არსებითი ცვლილებები შედის ჯერ კიდევ  1984 წელს, საბჭოთა კავშირში, მიღებულ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში, რომლის რეფორმირებასაც „ქართული ოცნება” არაერთხელ დაპირდა საზოგადოებას. წლების განმავლობაში, ნაცვლად ადამიანის უფლებების დაცვაზე დაფუძნებული მიდგომების განვითარებისა და ახალი კოდექსის მიღებისა, „ქართულმა ოცნებამ” ისედაც რეპრესიული შინაარსის მქონე კოდექსი,  დამატებითი რეპრესიული მექანიზმებით არაერთხელ აღჭურვა, თუმცა, 13 დეკემბერს მიღებული ცვლილებები თავისი შინაარსით არსებითად განსხვავებულ რეალობას შექმნის და მყისიერ საფრთხეს შეუქმნის შეკრების თავისუფლების რეალიზებას.
სამი მოსმენით მიღებული საკანონმდებლო ცვლილებების პაკეტი სხვა საკანონმდებლო აქტებში ცვლილებების შეტანასაც ითვალისწინებს და საერთო ჯამში, ცვლილებების შინაარსის გათვალისწინებით, შეიძლება ითქვას, რომ ცვლილებების ძირითადი სამიზნე, სწორედ 28 ნოემბრის შემდგომ მიმდინარე უწყვეტი პროტესტის მონაწილეები არიან.
1.1. პროაქტიული რეპრესია: პრევენციული დაკავების ინსტიტუტის დამკვიდრება
რეპრესიული საკანონმდებლო ცვლილებებით კიდევ უფრო იზრდება საპოლიციო ძალების უკონტროლო დისკრეცია და ადმინისტრაციული წესით დაკავების ფართო/განუსაზღვრელი საფუძვლები. კერძოდ, შესაძლებელი გახდება პირის ადმინისტრაციული წესით დაკავება „სამართალდამრღვევის სასამართლოში დროულად წარდგენისა და საქმის გაჭიანურების თავიდან აცილების, ადმინისტრაციული სამართალწარმოების პროცესში მონაწილეობისთვის თავის არიდების, ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის განმეორებით ჩადენის პრევენციის მიზნით”.
აღნიშნული ჩანაწერი შესაძლებლობას მისცემს საპოლიციო ძალებს კიდევ უფრო მეტი ინტენსივობით გამოიყენონ ადმინისტრაციული დაკავების რეპრესიული მექანიზმი შეკრება-მანიფესტაციაში მონაწილე პირების დევნის მიზნით. დამატებულ საფუძვლებს შორის, განსაკუთრებით საგანგაშოა „პრევენციის მიზნით” პირის 24-დან 48 საათამდე ადმინისტრაციული დაკავების შესაძლებლობა. ამგვარი ფართო და განუსაზღვრელი საფუძვლების დამატებით, ფაქტობრივად, სრულად სამართლებრივ წესრიგს მიღმა რჩება ისედაც უკონტროლო უკანონო ადმინისტრაციული დაკავებების პრაქტიკა.
შესაბამისად, მივიჩნევთ, რომ აღნიშნული ჩანაწერი შეუთავსებელია ადამიანის უფლებათა დაცვის კონსტიტუციურ სტანდარტებთან, მათ შორის ადამიანის თავისუფლებისა და ფიზიკური ხელშეუხებლობის უფლებასთან.
1.2. შეკრებებსა და მანიფესტაციებზე სახის ნიღბით ან სხვა საშუალებით დაფარვის აკრძალვა
საკანონმდებლო ცვლილებებით, აიკრძალა შეკრების ან მანიფესტაციის დროს სახის დაფარვა ნიღბით ან ნებისმიერი სხვა საშუალებით. აღნიშნული აკრძალვა მიეთითება „შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ” საქართველოს კანონში (მუხლი 11.2.ა სეკუნდა), ხოლო ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი სახდელის სახით ითვალისწინებს ჯარიმას 2 000 ლარის ოდენობით (მუხლი 174 პრიმა.5).
სახის დაფარვის ამკრძალავი საკანონმდებლო ნორმა ვერ პასუხობს საქართველოს კონსტიტუციითა და საერთაშორისო სამართლებრივი აქტებით დადგენილ სტანდარტებს. კერძოდ, ბუნდოვანია ამ აკრძალვის მოქმედების ფარგლები. ამოუცნობია სახის რა ნაწილის დაფარვის შემთხვევაში ჩაითვლება პირი სამართალდამრღვევად. საკანონმდებლო ნორმა იძლევა იმის შესაძლებლობას, რომ პირი მიჩნეულ იქნეს სამართალდამრღვევად იმ შემთხვევაშიც, როდესაც იგი მეტეოროლოგიური პირობების გამო იფარავს სახის ნაწილს რაიმე საშუალების გამოყენებით.
გარდა ბუნდოვანებისა, დასახელებულ ჩანაწერს ბლანკეტური ხასიათი გააჩნია. სახის დაფარვის აკრძალვა ვრცელდება ნებისმიერი შინაარსის შეკრებასა და მანიფესტაციაზე, მხედველობაში არ მიიღება შეკრება/მანიფესტაცია ატარებს მშვიდობიან ხასიათს თუ სახეზეა ძალადობის რეალური საფრთხე. აკრძალვა ვრცელდება ნებისმიერ პირზე და არ ხდება გამოკვლევა თუ რა მიზნით იყენებდა კონკრეტული პირი სახის დაფარვის საშუალებას. სახის დაფარვის არაერთი ლეგიტიმური საფუძველი შეიძლება არსებობდეს, მაგალითად, მეტეოროლოგიური პირობები, სამედიცინო მდგომარეობა, კულტურულ-რელიგიური მოტივები ან უბრალოდ მშვიდობიანი პროტესტის გამოხატვის ფორმა.
ამრიგად, იქიდან გამომდინარე, რომ სახის დაფარვის ამკრძალავი ნორმა განუსაზღვრელად ვრცელდება შეკრების/მანიფესტაციის ნებისმიერ მონაწილეზე, აშკარაა, რომ „ქართული ოცნების” მიერ მისი მიღების ერთადერთი მიზანი საპროტესტო აქციის მონაწილეების იდენტიფიცირება და მათი დაშინების მცდელობაა.
1.3. პიროტექნიკურ ნაწარმთან და ლაზერული გამოსხივების მქონე საშუალებებთან დაკავშირებული აკრძალვები და შეზღუდვები
„შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ” კანონში გაფართოვდა იმ ობიექტების ჩამონათვალი, რომელთა ქონა შეკრების/მანიფესტაციის მონაწილეს ეკრძალება. პირველ რიგში, სხვადასხვა სახის იარაღისა და ფეთქებადი ნივთიერებების ჩამონათვალს დაემატა პიროტექნიკური ნაწარმი (მუხლი 11.2.ა). ასევე აიკრძალა ლაზერული გამოსხივების ან მკვეთრი გამოსხივების მქონე ისეთი საშუალების ქონა, რომლის გამოყენებამ შეიძლება ხელი შეუშალოს სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენელთა საქმიანობას ან მათ სარგებლობაში არსებულ ტექნიკურ საშუალებათა გამართულ ფუნქციონირებას (მუხლი 11.2.ა პრიმა).
რაც შეეხება ადმინისტრაციულ სახდელს, შეკრება/მანიფესტაციის მიმდინარეობისას პიროტექნიკული ნაწარმის ფლობა გამოიწვევს სამართალდამრღვევად მიჩნეული პირის დაჯარიმებას 5 000 ლარის ოდენობით ან ადმინისტრაციულ პატიმრობას 15 დღემდე ვადით, ხოლო თუ პირი მიჩნეულ იქნება ორგანიზატორად – მის დაჯარიმებას 15 000 ლარის ოდენობით ან ადმინისტრაციულ პატიმრობას 15 დღემდე ვადით (მუხლი 174პრიმა.4). ხოლო ლაზერული გამოსხივების ან მკვეთრი გამოსხივების მქონე საშუალების ქონა გამოიწვევს სამართალდამრღვევად მიჩნეული პირის დაჯარიმებას 2 000 ლარის ოდენობით (მუხლი 174პრიმა.5).
ამავდროულად, პიროტექნიკის რეალიზაციის და მოხმარების მარეგულირებელი საკანონმდებლო ცვლილებების საფუძველზე, პროდუქტის უსაფრთხოებისა და თავისუფალი მიმოქცევის კოდექსში შევიდა ცვლილებები და განისაზღვრა პიროტექნიკური შემადგენლობისა და პიროტექნიკური ნაწარმის დეფინიცია. პიროტექნიკურ შემადგენლობად მიიჩნევა დეტონაციის უნარის არმქონე წვადი შემადგენლობა, რომელიც სხვადასხვა წვის პროდუქტების გენერირებას ახდენს სითბურ, სინათლის და მექანიკურ ენერგიად, სპეციალური ეფექტების შესაქმნელად (მუხლი 4.3პრიმა). პიროტექნიკურ ნაწარმად კი მიჩნეულია პიროტექნიკური შემადგენლობის ნაკეთობა, რომელიც განკუთვნილია სპეციალური სამუშაოების მიმდინარეობის, აგრეთვე, მასობრივი, სადღესასწაულო ღონისძიებების ჩატარების დროს სინათლის, ხმის, კვამლის და კომბინირებული ეფექტების შესაქმნელად (მუხლი 4.3სეკუნდა).
ამრიგად, პიროტექნიკური ნაწარმი საფრთხის შემცველ პროდუქტად იქნა მიჩნეული და მისი წარმოება, რეალიზაცია, იმპორტი და ექსპორტი, დაექვემდებარა სალიცენზიო/სანებართვო წესებს („ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ კანონის მუხლები: 6.90; 6.91; 24.57; 24.58). ლიცენზიის/ნებართვის გარეშე პიროტექნიკური ნაწარმის წარმოება, რეალიზაცია, იმპორტი ან ექსპორტი განისაზღვრა ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევად და პასუხისმგებლობის სახით გათვალისწინებული იქნა 5 000 ლარის ოდენობით ჯარიმა (საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის მუხლი 156 სეკუნდა), ხოლო იგივე ქმედება ჩადენილი სალიცენზიო/სანებართვო პირობების დარღვევით დაისჯება 2 000 ლარის ოდენობის ჯარიმით (საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის მუხლი 156 ტერცია).
ამასთანავე, საკანონმდებლო ცვლილებების შედეგად, ადმინისტრაციული წესით დასჯადი ხდება ასევე პიროტექნიკური ნაწარმის რეალიზაციის, შეძენის, ფლობისა და გამოყენების წესების დარღვევა (საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის მუხლი 156 კვატრა). აღნიშნული მუხლის მიხედვით, გარკვეულ პირთა წრის (პირთა წრე დაზუსტებული არ აროს) მიერ პიროტექნიკური ნაწარმის ფლობა ან გამოყენება დაუშვებელია. შესაბამისად, ამ პირთათვის ნაწარმის მიყიდვა, ისევე როგორც აღნიშნულ პირთა მიერ მისი შეძენა ან ფლობა ექვემდებარება ადმინისტრაციულ პასუხისმგებლობას. გარდა ამისა, დასჯადი ხდება პიროტექნიკური ნაწარმის კანონმდებლობით დადგენილი წესების დარღვევით გამოყენება ან იგივე ქმედება ჩადენილი საზოგადოებრივი თავშეყრის ადგილას. დამატებით, აღსანიშნავია ისიც, რომ ცვლილები განხორციელდა სისხლის სამართლის კოდექსში და 244-ე მუხლში, ტერმინი „პიროტექნიკური ნაკეთობა” ჩანაცვლდა „პიროტექნიკური ნაწარმით”. (ფეთქებადი, ადვილაალებადი, მწვავე ნივთიერების ან პიროტექნიკური ნაწარმის აღრიცხვის, შენახვის, გადაზიდვის ან გამოყენების წესის დარღვევა, აგრეთვე მისი უკანონო გადაგზავნა ფოსტით ან ბარგით, რამაც მძიმე შედეგი გამოიწვია - ამოქმედდება 2025 წლის 1 თებერვლიდან).
აღსანიშნავია, რომ პიროტექნიკის მიმოქცევასა და მოხმარებასთან დაკავშირებული ყველა საკანონმდებლო ცვლილება, გარდა შეკრება/მანიფესტაციაზე პიროტექნიკური ნაწარმის ქონის აკრძალვისა, ამოქმედდება 2025 წლის პირველი აპრილიდან. საპროტესტო აქციაზე პიროტექნიკის ქონა კი აიკრძალება კანონის გამოქვეყნებისთანავე.  ზოგადად, პიროტექნიკის რეგულირებას შეიძლება გააჩნდეს ლეგიტიმური მიზანი, თუმცა მიმდინარე რეპრესიულ პაკეტში ამ ცვლილებების შეტანით ნათელია, რომ „ქართული ოცნების” მიზანია მანიფესტაციის მონაწილეთა დაშინება დევნის მორიგი რეპრესიული მექანიზმის შექმნით.
გარდა პიროტექნიკური ნაწარმისა, როგორც აღინიშნა, აიკრძალა ლაზერული გამოსხივების ან მკვეთრი გამოსხივების მქონე საშუალების ქონა შეკრებებსა და მანიფესტაციებზე. ამ შემთხვევაშიც „ქართული ოცნების” მიზანი მხოლოდ საპროტესტო აქციების მონაწილეთა შეკრების თავისუფლებით სრულფასოვნად სარგებლობის შეზღუდვაა.
1.4. მშობლების დაშინების მცდელობა არასრულწლოვნის მანიფესტაციაში მონაწილეობის გამო
საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე მუხლი („პოლიციელის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობა”) შეკრება-მანიფესტაციებთან მიმართებით ერთ-ერთი ყველაზე ბოროტად გამოყენებადი მექანიზმია, რომელსაც სამართალდამცავი ორგანოს თანამშრომლები, სათანადო სასამართლო კონტროლის არარსებობის პირობებში, მოქალაქეების უკანონოდ დევნისთვის წლებია იყენებენ. აღსანიშნავია, რომ მიმდინარე მანიფესტაციებისას ადმინისტრაციული წესით დაკავებული ასობით ადამიანიდან თითქმის ყველას შსს ასკ-ის 173-ე მუხლის დარღვევას ედავება. განსახილველი საკანონმდებლო ცვლილებების პაკეტით აღნიშნული მუხლით ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობის დაკისრება შესაძლებელი გახდება არასრულწლოვანის მშობლის ან კანონიერი წარმომადგენლისთვის.
კერძოდ, ცვლილებების საფუძველზე, ამავე კოდექსის 172-ე მუხლი (მშობლის ან ბავშვის სხვა კანონიერი წარმომადგენლის მიერ არასრულწლოვნის აღზრდისა და სწავლების მოვალეობათა შეუსრულებლობა) ჩამოყალიბდება ახალი რედაქციით და არასრულწლოვანის მშობლისადმი პასუხისმგებლობის დამდგენი ნორმის კვალიფიკაციას დაემატება არასრულწლოვანის მიერ პოლიციელის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობის, ასევე პიროტექნიკური ნაწარმის უკანონოდ შეძენის ან/და კანონმდებლობით დადგენილი წესების დარღვევით გამოყენების შემთხვევები.  შედეგად, არასრულწლოვანის მიერ ზემოაღნიშნული ქმედებების ჩადენის შემთხვევაში, მის მშობელს/კანონიერ წარმომადგენელს დაეკისრება ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობა.
აღსანიშნავია, რომ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 172-ე მუხლი თავისთავად პრობლემური შინაარსის მქონეა, რადგან მისი აღსრულება ეჭვქვეშ აყენებს ბრალის ინდივიდუალიზაციის კონსტიტუციურ პრინციპს. თუმცა, განხორციელებული ცვლილებების შედეგად, ზემოაღნიშნული მუხლი არსებითად განსხვავებულ მოცემულობას ქმნის პოლიციელის მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობის საფუძველზე პასუხისმგებლობის უსაფუძვლოდ დაკისრების ტოტალური რეპრესიული პრაქტიკის გათვალისწინებით.
ამრიგად, აშკარად იკვეთება, რომ „ქართულმა ოცნებამ” ზემოხსენებული ცვლილებები მიიღო იმ მოტივით, რომ პროტესტის არასრულწლოვან მონაწილეებზე განახორციელოს ზეწოლა მათი მშობლების/კანონიერი წარმომადგენლის ინსტრუმენტალიზაციის გზით.
1.5. კოდექსში უკვე არსებულ სამართალდარღვევებზე სახდელების არსებითად გამკაცრება
სამი მოსმენით მიღებული რეპრესიული საკანონმდებლო პაკეტის ფარგლებში მნიშვნელოვნად მკაცრდება ადმინისტრაციული სახდელის ფარგლები იმ სამართალდარღვევებთან მიმართებით, რომლებიც უკვე გამოიყენება შეკრების მონაწილეების დევნისთვის.
მაგალითად, თუ ქალაქში ან სხვა დასახლებულ პუნქტში სატრანსპორტო საშუალებებით ორგანიზებულად გზის გადაკეტვის ან ჯგუფურ მოძრაობაში მონაწილეობისთვის (როდესაც გზის სავალი ნაწილი სრულად არის დაკავებული) აქამდე ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი სახდელის სახით მხოლოდ ჯარიმას ითვალისწინებდა, საკანონმდებლო ცვლილებებით, ჯარიმასთან ერთად სამართალდამრღვევად მიჩნეულ პირს სატრანსპორტო საშუალების მართვის უფლება 1 წლის ვადით შეუჩერდება.
ამავდროულად, იზრდება ჯარიმების მოცულობა ვანდალიზმისა და მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციულ საზღვრებში არსებული ტერიტორიის იერსახის დამახინჯებისთვის. მაგალითად, თუ კოდექსის ამჟამინდელი რედაქცია შენობათა ფასადებზე, ვიტრინებზე, ღობეებზე, სვეტებზე, ხე-ნარგავებზე სხვადასხვა სახის წარწერების, ნახატების, სიმბოლოების თვითნებური შესრულებისთვის სახდელის სახით ითვალისწინებს ჯარიმას 50 ლარის ოდენობით, ცვლილებებით, ჯარიმის ოდენობად განისაზღვრება 1 000 ლარი.
ამასთანავე, იზრდება ჯარიმების ოდენობა „შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ“ საქართველოს კანონით გათვალისწინებული ნორმების დარღვევისთვის. სამართალდამრღვევად მიჩნევის შემთხვევაში ამ ჯარიმის ოდენობა განისაზღვრება 5 000 ლარის ოდენობით (ნაცვლად 500 ლარის), ხოლო თუ სამართალდამრღვევად მიჩნეული პირი ორგანიზატორია –  15 000 ლარის (ნაცვლად 5 000 ლარის) ოდენობით. ორივე შემთხვევაში, ამჟამინდელი რედაქცია და საკანონმდებლო პაკეტიც, ალტერნატიული სახდელის სახით ითვალისწინებს ადმინისტრაციულ პატიმრობას 15 დღემდე ვადით.
28 ნოემბრის შემდგომ განვითარებული მოვლენები ცხადად ადასტურებს, რომ „ქართული ოცნება” განაგრძობს კონსტიტუციური პრინციპების სისტემატურ უგულებელყოფას და მათ შორის “დრაკონული” კანონმდებლობით და თანმდევი რეპრესიით სურს, როგორც მიმდინარე, ასევე მომავალში ნებისმიერი პროტესტის წინმსწრებით ჩახშობა.
IDFI-ის შეფასებით საკანონმდებლო ცვლილებების ერთადერთი მიზანია საზოგადოების დაშინება - არ შეეწინააღმდეგონ საქართველოს კონსტიტუციის აშკარა დარღვევას და საქართველოს საერთაშორისო იზოლაციაში მოქცევის მცდელობას.
ადამიანის უფლებები საქართველოში უკვე de facto გაუქმებულია მათთვის, ვინც ყოველდღიურად იბრძვის საქართველოს თავისუფლებისა და დამოუკიდებლობისთვის, თუმცა საზოგადოების პროტესტი გრძელდება უწყვეტად. „ქართული ოცნების” მიერ მიღებული ცვლილებები  აფართოებს საქართველოს მოქალაქეების რეპრესირების ნორმატიულ შესაძლებლობებს და კიდევ ერთხელ ავლენს რეჟიმის ავტორიტარულ მისწრაფებებს.

The decision of “Georgian Dream”, announced by Irakli Kobakhidze on 28 November 2024, on removing the issue of opening EU membership negotiations from the agenda until the end of 2028 was met with widespread, continuous legitimate protest from the public.
From 28 November to this day, the “Georgian Dream” has systematically put into motion various repressive mechanisms against hundreds of people to suppress the protest, including torture and improper treatment. Despite this, constant protests continue.
In parallel to the systemic, fruitless attempts to intimidate the participants of the legitimate protest, the one-party parliament of the 11th convocation has adopted another package of repressive legislative amendments through an expedited process, while, its legitimacy has not been recognized by the European Union, and the US to this day, and several representatives of EU member states have called for an international investigation into the parliamentary election.
The legislative package adopted on 13 December 2024 in the third reading introduces substantial amendments to the Code of Administrative Offenses, which was adopted in 1984 in the Soviet Union and which the “Georgian Dream” repeatedly promised the public to reform. For years, instead of developing human rights-based approaches and adopting a new Code, “Georgian Dream” repeatedly included additional mechanisms for repression in the already repressive Code. However, the amendments adopted on December 13 will create a substantially different reality through their contents and will pose an imminent threat to the realization of the freedom of assembly.
The package of legislative amendments adopted in three readings entails changes to other legislative acts as well. Considering the content of the amendments, it can be said that the main targets of these changes are the participants of the ongoing protests that began on November 28.
The repressive legislative amendments further increase the uncontrolled discretion of the police forces and the broad/ill-defined grounds for administrative arrests. In particular, it will become possible to detain a person “to promptly present the offender to court and prevent the case from being delayed, to prevent the offender from avoiding participation in administrative proceedings, and to prevent the repeated commission of an administrative offense".
The aforementioned will give police forces the ability to use the repressive mechanism of administrative detention with even greater intensity to persecute participants of gatherings and protests. Among the added grounds for detention, the ability to detain a person for 24 to 48 hours “for the purposes of prevention” is especially alarming. The addition of such broad and ill-defined grounds effectively puts the already uncontrolled practice of illegal administrative detentions beyond the legal order.
Therefore, we believe that this amendment is incompatible with the constitutional standards for human rights protection, among them the rights to liberty and physical integrity.
The legislative amendments have banned covering one’s face with a mask or any other means during a gathering or protest. This prohibition is specified in the Law of Georgia “On Assemblies and Demonstrations” (Article 11.2.a²), while the Code of Administrative Offenses provides for a fine of 2,000 GEL as a penalty (Article 174¹.5).
The legislative provision prohibiting facial coverings fails to meet the standards established by the Constitution of Georgia and international legal acts. In particular, the scope of the ban is unclear. It is unclear covering of which parts of the face will lead to the consideration of a person as the offender. The legislative norms create an opportunity to consider a person an offender even in cases when they cover any parts of their face by any means due to meteorological conditions.
Aside from the lack of clarity, the aforementioned amendment has a blanket nature. The ban on face coverings applies to any type of assembly or demonstration, regardless of whether the assembly/demonstration is peaceful or involves a real threat of violence. The ban applies to any person and there is no examination into the reason for using facial coverings by this or that person. There can be several legitimate grounds for covering one’s face, such as meteorological conditions, medical circumstances, cultural-religious motives, or a form/manner to express peaceful protest.
As such, considering the fact that the norm prohibiting facial coverings applies to any participant of an assembly/demonstration, it is evident that the “Georgian Dream” adopted the amendment solely for identifying and intimidating participants of the protests.
The list of objects that participants of an assembly/demonstration are prohibited from having has been extended in the Law “On Assemblies and Demonstrations”. First, pyrotechnic articles were added to the list of various types of weapons and explosives (Article 11.2.a). The amendments also prohibit possessing any laser or light-emitting devices, the use of which can hinder the activities of representatives of state agencies or the proper functioning of the technical means at their disposal (Article 11.2.a¹).
As for the administrative penalty, possession of pyrotechnics during an assembly/demonstration will result in a fine of 5,000 GEL or administrative detention for up to 15 days for the person considered to be the offender, and if the person is considered to be an organizer, a fine of 15,000 GEL or administrative detention for up to 15 days (Article 174¹.4). Possession of laser or light-emitting devices will result in a fine of 2,000 GEL for a person considered as the offender (Article 174¹.5).
In addition, based on the legislative changes regulating the sale and consumption of pyrotechnics, amendments were made to the Product Safety and Free Movement Code, setting the definitions of pyrotechnic composition and pyrotechnic articles. A pyrotechnic composition is considered to be a non-detonating combustible composition that generates various combustion products into heat, light, and mechanical energy to create special effects (Article 4.3¹). A pyrotechnic article is considered to be a product of pyrotechnic composition intended to create light, sound, smoke, and combined effects during special works, as well as mass, celebratory events (Article 4.3²).
As such, pyrotechnic articles have been defined as a hazardous product and their production, sale, import, and export are subject to licensing/permit rules (Articles of the Law “On Licenses and Permits”: 6.90; 6.91; 24.57; 24.58). The production, sale, import, or export of pyrotechnic products without a license/permit is defined as an administrative offense resulting in a fine of 5,000 GEL (Article 156² of the Administrative Offenses Code of Georgia), while the same action committed in violation of the license/permit requirements will be punished with a fine of 2,000 GEL (Article 156³ of the Administrative Offenses Code of Georgia).
Additionally, as a result of the legislative amendments, the violation of the rules for the realization, purchase, possession, and use of pyrotechnic articles also becomes punishable under administrative law (Article 156⁴ of the Administrative Offenses Code of Georgia). According to the aforementioned article, possession or use of pyrotechnic articles by a set of certain people (said set is not defined) is prohibited. Accordingly, the sale of the product to these persons, as well as its purchase or possession by said persons, carries administrative liability. In addition, the use of pyrotechnic articles in violation of the rules established by law or the same action committed in a public space has become punishable. It should also be noted that changes were made to the Criminal Code - in Article 244, the term “pyrotechnic product” was replaced with “pyrotechnic article”. (Breach of regulations for keeping a record of, storing, transporting, or using explosive, flammable, toxic substances or pyrotechnic articles, as well as their illegal carriage by post or baggage, which results in grave consequences – will come into effect from February 1, 2025).
It is important to note that all legislative amendments related to the circulation and use of pyrotechnics, except for the ban on the possession of pyrotechnic articles at assemblies/demonstrations, will come into effect from April 1, 2025. Possession of pyrotechnics at protests, meanwhile, will become prohibited as soon as the law is published. While in general regulating pyrotechnics may have a legitimate aim, the addition of these amendments to the current repressive package makes it obvious that the goal of the “Georgian Dream” is to intimidate the participants of the protests by creating another repressive mechanism of persecution.
Apart from pyrotechnics, as mentioned previously, the amendments included prohibiting the possession of laser or light-emitting devices at assemblies and demonstrations. In this case as well the goal of the “Georgian Dream” is to restrict the full exercise of the freedom of assembly of the participants of the protest.
Article 173 of the Administrative Offenses Code of Georgia (“disobedience to a lawful request of a police officer) is one of the most frequently abused mechanisms in relation to assemblies and demonstrations. Police forces have been using it for years to unlawfully persecute citizens, in the absence of proper judicial control. It should be noted that the Ministry of Internal Affairs deemed liable almost all of the hundreds of people administratively detained during the ongoing protests for violating the aforementioned Article 173. The package of legislative amendments will make it possible to impose administrative liability under this article on the parent or legal guardian of a minor.
In particular, based on the amendments, Article 172 of this Code (failure of a parent or other legal guardian of a child to fulfill their duties of raising and educating the minor) will be formed with a new edition, adding establishing liability for the parent in cases of disobedience to a lawful request of a police officer by a minor, as well as illegal acquisition and/or use of pyrotechnics in violation of the rules defined by law. As a result, should a minor carry out the aforementioned actions, their parent/legal guardian will face administrative liability.
It should be noted that Article 172 of the Code of Administrative Offenses is inherently problematic, as its enforcement calls into question the constitutional principle of individualization of guilt. However, as a result of the amendments made, the aforementioned article generates a fundamentally different situation considering the established widespread repressive practice of groundlessly imposing liability referring to disobedience to a police officer's request.
As such, it is obvious that the “Georgian Dream” adopted these changes as a way to exert pressure on underage participants of protests by instrumentalizing their parents/legal guardians.
Within the framework of the repressive legislative package adopted in three readings, the scope of administrative penalties in relation to offenses that are already used to prosecute participants of the protest is becoming significantly stricter.
For instance, the Code of Administrative Offenses previously provided for only a fine as a penalty for organized roadblocks or participating in group traffic (when the roadway is fully occupied) through transportation means in a city or other settlement. According to the legislative amendments, in addition to a fine, the person considered an offender will have their driving license suspended for 1 year.
In addition, the amount of fines for vandalism and defacing the territory within a municipality’s administrative boundaries is being increased. For example, while the current edition of the Code provides for a fine of 50 GEL for various types of inscriptions, drawings, and symbols on building facades, shop windows, fences, columns, and trees, the amendments raise this fine to 1,000 GEL.
Additionally, the amount of fines for violating the norms stipulated by the Law of Georgia “On Assemblies and Demonstrations” is being increased. The amount of this fine for offenders is set at 5,000 GEL (instead of 500 GEL), and if the person considered an offender is also an organizer – at 15,000 GEL (instead of 5,000 GEL). In both cases, the current wording and the legislative package also provide for administrative detention for up to 15 days as an alternative penalty.
The developments since November 28 clearly demonstrate that the “Georgian Dream” continues to systematically disregard constitutional principles and aims to suppress both ongoing and any future protest through its “draconian” laws and subsequent repressions.
IDFI considers that the sole goal of the legislative amendments is to intimidate the public – to refrain from expressing opposition to the apparent violation of Georgia’s Constitution and the attempt to isolate the country from the international community.
Human rights have already been de facto repealed for those who fight daily for the freedom and independence of Georgia, yet constant public protests continue. The amendments adopted by the “Georgian Dream” have expanded the normative framework for the repression of Georgian citizens and have once again revealed the authoritarian aspirations of the regime.