“გმირობის ნაყოფი” - პროდუქცია საოკუპაციო ხაზთან მდებარე სოფლებიდან
Georgian Information Integrity Program(GIIP) / USAID მიერ დაფინანსებული პროექტის - “სოლიდარობის ბრენდინგის“ წარმოებული კამპანიის „გმირობის ნაყოფის" პრეზენტაცია 13 ოქტომბერს გაიმართა.
USAID-ის, Zinc Network-ისა და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) ერთიანი ძალისხმევით, შიდა ქართლში საოკუპაციო ხაზთან მცხოვრები ფერმერები საკუთარ სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტებს „კარფურის“(თბილისი მოლი, East Point-ი), „ზღაპარისა“ (30-მდე ფილიალში) და „სმარტის" (გორი, კახეთი, გუდარი) მაღაზიათა ქსელებში გაყიდიან. კამპანია “გმირობის ნაყოფის” ბრენდის ქვეშ ხილის, ჩირისა და ტყლაპის შეძენა უკვე შესაძლებელია. აღნიშნული პროდუქცია წარმოებულია ბერშუეთში, დვანში, მეჯვრისხევში, დირბსა და შინდისში.
“გმირობის ნაყოფის” კამპანიის ფარგლებში, საპილოტე ეტაპზე, ხუთი ბენეფიციარის პროდუქციის გაცნობის შესაძლებლობა ექნება მომხმარებელს, რომელთა შესახებაც მცირე ისტორიებს გაგაცნობთ:
1. ეკატერინე ხოდელი სოფელ ბერშუეთიდან არის. 2008 წლის აგვისტოს ომის შედეგად დაკარგა დედის სოფელში (ოკუპირებულ სოფელ ქსუისში) შესვლის უფლება, სადაც დარჩა მისი პაპის საფლავი. 82 წლის დევნილი ბებია კი მძიმე დღეების, შიშისა და შინ დაბრუნების დარდით გარდაიცვალა. როგორც ეკატერინე აღნიშნავს, შიში არსად წასულა, მუდმივი ბორდერიზაცია არ შეჩერებულა… ეს ყველაზე მეტად კი ე.წ. საოკუპაციო ხაზთან იგრძნობა!
„მავთულხლართთან დამუშავებული ქართული მიწა და ამოქმედებული ქართული წარმოება დიდი სტიმულია ქართული მხარისთვის, ადგილობრივი მოსახლეობისთვის და გამოხატულებაა ქართული ეკონომიკის განვითარების. როდესაც იცი, რომ ემსახურები ქართულ საქმეს, საქმით აჩვენებ პატრიოტულ, ღირსეულ მაგალითს, მარტივად უმკლავდები ნებისმიერ დაბრკოლებას და მცოცავი ოკუპაციის პერმანენტულ შიშს,“- ეკატერინე ხოდელი.
მან და მისმა ოჯახის წევრებმა 2020 წელს ჩამოაყალიბეს სასოფლო კოოპერატივი, საკუთარი რესურსით მოაწყვეს საწარმოს შენობა და შესაბამისად აღჭურვეს. გრანტის საშუალებით კი შეიძინეს ხილის საშრობი დანადგარი და 2021 წლის ზაფხულში დაიწყეს ქლიავის ჩირის - „რამე ტკბილის“ წარმოება.
აღსანიშნავია ის გარემოება, რომ 19 ოქტომბერს, სოფელ ბერშუეთში, საქართველოს კონტროლირებადი ტერიტორიიდან რუსმა ოკუპანტებმა საქართველოს მოქალაქე გაიტაცეს, რომელიც ეკატერინეს მეზობელი აღმოჩნდა. ამ ფონზე, მარტივი აღსაქმელია, თუ რა შიშისა და მუდმივი საფრთხის პირობებში უწევს ეკატერინესა და მის ოჯახს სამეწარმეო საქმიანობის განხორციელება. ის თვლის, რომ ბოროტების წინააღმდეგ ბრძოლაში ყველამ საკუთარი წვლილი უნდა შეიტანოს სიტყვით, საქმითა და წარმოების განვითარებით.
2. დავით გელუტაშვილი სოფელ დირბში ცხოვრობს. 2008 წლის 8 აგვისტოს რუსმა ოკუპანტებმა არაერთი ქართული სოფელი დაბომბეს და გადაწვეს, მათ შორის, სოფელი დირბი. ახალგაზრდა ფერმერი კი სამეწარმეო საქმიანობას სწორედ სოფელ დირბში, საოკუპაციო ხაზიდან რამდენიმე ასეულ მეტრში დღემდე ახორციელებს. მან ჩირის საწარმო ზუსტად იმ ადგილზე ააშენა, სადაც, 14 წლის წინ, რუსულმა მხარემ ჭურვები ჩამოყარა და მიწასთან გაასწორა.
საწარმოს ამუშავება დავით გელუტაშვილმა 2021 წელს შეძლო და ამჟამადაც ხდება მისი საჭირო დანადგარებით აღჭურვა. ამ ეტაპზე საწარმო „ფრუტერაში“ ხორციელდება ქლიავის ჩირის, ვაშლის ჩირისა და ჩიფსის, ქლიავისა და ტყემლის ტყლაპის წარმოება.
"ალბათ, არასდროს არ უნდა მოვეშვათ ამ მცდელობას, რომ შევინარჩუნოთ ჩვენი... ძალიან ძნელია, როცა მართლა გეძახის თითოეული გოჯი მიწა, რომ მიხედო და გააგრძელო წინაპრების საქმე," - დავით გელუტაშვილი.
3. მაკა ქვრივიშვილს სოფელ მეჯვრისხევში გაშენებული აქვს ქლიავის ბაღები. მისი სურვილი, რომ წარმატებული ბიზნესი წამოეწყო, უკავშირდებოდა სწორედ ქლიავის ჩირის წარმოებას. 2020 წელს წარადგინა საგრანტო პროგრამაზე განაცხადი - ხილისა და ბოსტნეულის საშრობი საწარმოების მოსაწყობად. მოიპოვა გრანტი და მოახერხა 500 კგ წარმადობის ჩირის საშრობი დანადგარის შეძენა. სწორედ ამ პერიოდიდან დაიწყო მან ქლიავის ჩირის „ჩირეულის“ წარმოება.
აღსანიშნავია, რომ მაკა საოკუპაციო ხაზთან ახლოს ცხოვრობს და 2008 წლის აგვისტოს ომსაც უფრო მეტი სიმძაფრით აღიქვამს და იხსენებს:
“ომის შედეგებს ომის დროს ისე მძაფრად ვერ გრძნობ, როგორც ომის შემდგომ პერიოდში. 14 წელი გავიდა და ისევ არ წყდება ყოველდღიური ბორდერიზაცია… ძალიან ბევრი ვერ დაუბრუნდა თავის სახლ-კარს…
ჩემთვის, ყველაზე ემოციური ის მომენტი იყო, როცა ტელევიზიით შევიტყვეთ, ჩვენს სოფელში, კიდევ ერთი ბორდერიზაციის შესახებ - შეიძლებოდა ვეღარ გავსულიყავით მამა-პაპისეულ საფლავზე... როცა კადრში ხედავ შენი პაპის და ბებიის საფლავს, რომელიც შეიძლება დაკარგო, რადგან იცი რომ ოკუპანტები 10 მეტრში დგანან, ძალიან რთულია,“- მაკა ქვრივიშვილი.
4. იური კოპაძე სოფელ დვანიდან არის. აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ იური და მისი ოჯახი ორჯერ არის დევნილი საკუთარი ქვეყანაში - პირველად, 90-იანი წლების კონფლიქტის დროს, რომლის შემდეგაც 2008 წლამდე დიდი ლიახვის ხეობაში სოფელ თამარაშენში ცხოვრობდა და, მეორედ, 2008 წელს რუსეთის მიერ ცხინვალის რეგიონის ოკუპაციის შედეგად.
„ადვილი არ არის ორჯერ ყველაფრის დაკარგვა და შემდეგ ისევ ნულიდან ცხოვრების დაწყება, ჩვენი ოჯახი დავსახლდით სოფელ დვანში, რომელიც კონფლიქტის ზონაშია და ე.წ. საზღვარი სწორედ დვანზე გადის. აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ 2008 წლის ომის დროს, სოფელ დვანზე სახელმწიფოებრივი კონტროლი დაკარგული იყო და ეს სოფელი დაკავებული ჰქონდათ სეპარატისტებს. გაძარცვულ, ნახევრადდამწვარ და განადგურებულ სოფელში მოუწია ხალხს დაბრუნება,“- იხსენებს იური კოპაძე.
2009 წელს იურიმ და მისმა ოჯახმა სახელმწიფოს ხელშეწყობით დაიწყეს რ.კ. „დინასტიას“ მშენებლობა. დაასაქმეს რამდენიმე ათეული ადამიანი, უფრო მეტ ადამიანს კი ჰქონდა შანსი ხილის მარტივად “ჩაბარების” და გაყიდვის…
ამ ეტაპზე, იური და მისი ოჯახი აწარმოებს თხილისა და ნიგვზის ჩურჩხელას, ტყლაპსა და მშრალ მურაბას.
„ჩვენი პრინციპი, რომ საწარმო დვანში უნდა აგვეშენებინა, ვიცოდით, დიდ რისკებთან იყო დაკავშირებული, და ისიც გაცნობიერებული გვაქვს, რომ კონფლიქტის განახლების ან რაიმე დაძაბულობის შემთხვევაში რისკი კიდევ უფრო გაიზრდება, თუმცა მხოლოდ ბიზნესის კეთილდღეობა ან ბიზნესისთვის “სასათბურე” პირობები - მნიშვნელოვანი ჩვენს შემთხვევაში არ არის, ჩვენს შემთხვევაში პრიორიტეტი ადგილობრივები არიან, რომელთაც “რაღაც” მაინც უნდა აკავებდეთ რომ არ მიატოვონ აქაურობა,“- იური კოპაძე.
5. ლერი სანებლიძე სოფელ შინდისიდან არის. მას სხვადასხვა სახეობის ხილი და ბოსტნეული მოჰყავს: ვაშლი, მარწყვი, პომიდორი და ა.შ. როგორც აღნიშნავს, 14 წლის წინ განვითარებულმა მოვლენებმა ძალიან უკან დასწია მისი სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობა და უკეთესობისკენ აღარაფერი აღარ მიდის. აქამდე, პროდუქციის რეალიზებას ადგილობრივ ბაზრებსა და მაღაზიებში ცდილობდა.
როგორც იხსენებს, 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს სოფელში იყო… 11 აგვისტოს დილით დატოვა სოფელი, თუმცა 13-ში ისევ უკან დაბრუნდა და მას შემდეგ სოფელი არ დაუტოვებია.
„ჩემი მიზანი ის არის, რომ სოფელი გავაძლიერო და ჩემი კარ-მიდამო არ მივატოვო,”- ლერი სანებლიძე.
აღსანიშნავია, რომ სამომავლოდ, კამპანიაში სხვა ქსელების ჩართვაც იგეგმება, რათა საოკუპაციო ხაზთან წარმოებული პროდუქცია უფრო ფართოდ იყოს ხელმისაწვდომი.
პროექტის განხორციელება შესაძლებელი გახდა, USAID-ისა და ამერიკელი ხალხის ფინანსური დახმარებით, პროექტის - სოლიდარობის ბრენდინგი: შიდა ქართლის რეგიონში, ოკუპირებული ტერიტორიების ახლოს მცხოვრები მეწარმეების ხელშეწყობა - ფარგლებში.

"Fruits of heroism" - products that come from the villages near the occupation line
The presentation of the "Fruits of Heroism" campaign launched by the Georgian Information Integrity Program (GIIP) / USAID funded project - "Solidarity Branding" was held on October 13.
With the joint efforts of USAID, Zinc Network and the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), farmers living near the occupation line in Shida Kartli sell their agricultural products to "Carrefour" (Tbilisi Mall, East Point), "Zgapari" (up to 30 branch) and "Smart" (Gori, Kakheti, Gudar) chain stores. It is already possible to buy fruits, dried fruits and nuts under the campaign "Heroism Fruits" brand. These products are produced in Bershueti, Dvani, Mejvriskhevi, Dirbi and Shindisi.
Within the framework of the "Fruits of Heroism" campaign, at the pilot stage, customers will have the opportunity to familiarize themselves with the products of five beneficiaries, about whom we will tell you short stories:
1. Ekaterine Khodeli is from the village of Bershueti. As a result of the August 2008 war, she lost the right to enter her mother's village (the occupied village of Xuis), where her grandfather's grave is. An 82-year-old grandmother passed away due to the difficulties and hardships she faced, as well as the fear and pain associated with the prospect of returning home. As Ekaterine points out, the fear has not gone anywhere, the constant bordering has not stopped... and this is most felt near the occupation line!
"The cultivated Georgian land near barbed wire and the launched Georgian production are a great incentive for the Georgian side, for the local population, and are an expression of the development of the Georgian economy. When you know that you are serving the Georgian cause, you show a patriotic, worthy example by your actions, you easily deal with any obstacle and the permanent fear of creeping occupation," - Ekaterine Khodeli.
She and her family members formed an agricultural cooperative in 2020, organized the enterprise building with their own resources and equipped it accordingly. With financial assistance from a grant, they acquired a fruit drying machine and in the summer of 2021, began producing dried plums as a product - "something sweet".
On October 19, in the village of Bershueti, Russian occupiers abducted a Georgian citizen from the territory of Georgia that is under their control. This person happened to be a neighbor of Ekaterina. Given this event, it is understandable that Ekaterina and her family live in fear and constant danger while conducting their business. Ekaterina believes that in the fight against this injustice, everyone should contribute through their words, actions, and by promoting economic development.
2. Davit Gelutashvili resides in the village of Dirbi. On August 8, 2008, Russian occupiers launched an attack on several Georgian villages, including Dirbi, where they dropped bombs and set fire to the area. Despite the destruction, the young farmer continues to conduct business in the village of Dirbi, which is located just a few hundred meters from the line of occupation. He constructed a dried fruit factory on the very spot where the Russian forces bombed and destroyed it 14 years ago.
Davit Gelutashvili was able to start his business in 2021 and is currently in the process of acquiring the necessary equipment. At this time, the "Frutera" enterprise produces dried plums, dried apples, chips made from plums, and tkemali pulp.
"Maybe we should never give up on trying to preserve our land... it's tough when each piece of land is calling out to be taken care of and continue the work of our ancestors," said Davit Gelutashvili.
3. Maka Kvrivishvili has been growing plum orchards in the village of Medjvriskhevi and her goal was to start a business producing dried plums. In 2020, she applied for a grant program that supports the establishment of fruit and vegetable drying enterprises. She was awarded the grant and was able to purchase a 500 kg drying machine. This is when she started producing dried plums.
It is worth mentioning that Maka lives close to the line of occupation and experienced the war of August 2008 with greater intensity. She remembers:
"You don't realize the full impact of war during the war itself as much as you do in the aftermath. It has been 14 years now and the constant border crossing still continues... too many people were unable to return to their homes...
For me, the most emotional moment was when we learned on television that another border crossing happened in our village. We might not be able to visit the graves of our father and grandfather... when you see the grave of your grandparents in the objective and know that the occupiers are just 10 meters away, it's very difficult," said Maka Kvrivishvili.
4. Yuri Kopadze is from the village of Dvani. It is worth noting that Yuri and his family have been displaced twice within their own country- the first time during the conflict in the 1990s, after which they lived in the village of Tamarashen in the Didi Liakhvi valley until 2008, and the second time in 2008 as a result of the Russian occupation of the Tskhinvali region.
"It's not easy to lose everything twice and then have to start over. Our family settled in the village of Dvani, which is located in the conflict zone and the so-called border passes through it. It is important to note that during the 2008 war, the government lost control over the village of Dvani and it was occupied. The people had to return to a village that had been looted, partially burned, and destroyed," Yuri Kopadze remembers.
In 2009, Yuri and his family began building R.K. "Dynasty". They hired several dozen people and provided an opportunity for more people to easily sell their fruits. Currently, Yuri and his family produce hazelnut and walnut churchkhela, dry fruit, and dry jam.
"Our decision to establish a business in Dvani was well aware of the high risks involved and we are also aware that in case of a renewal of the conflict or any tension, the risks will increase even more. However, in our case, the priority is not just the prosperity of the business or creating ideal conditions for it, but rather, the priority is to provide the local community with something that will keep them from leaving," said Yuri Kopadze.
5. Leri Saneblidze is from the village of Shindis. He grows a variety of fruits and vegetables such as apples, strawberries, tomatoes, etc. However, as he notes, the events that took place 14 years ago have set back his agricultural activities and things have not improved. Until now, he has been trying to sell his products at local markets and shops. He remembers being in the village during the August 2008 war and leaving on the morning of August 11th, but returning on the 13th and has stayed in the village since.
"My goal is to strengthen the village and not leave my home area," said Leri Saneblidze.
It should be noted that in the future, it is planned to expand the distribution networks to make the products produced at the occupation line more widely available.
The project was made possible with financial assistance from USAID and the American people, as part of the "Branding of Solidarity: Promotion of Entrepreneurs Living Near the Occupied Territories in Shida Kartli Region" project.