Freedom House: საქართველოში ინტერნეტ თავისუფლების ხარისხი შემცირდა, თუმცა ქვეყანა ინარჩუნებს თავისუფალ სტატუსს
სიახლეები | ინტერნეტი და ინოვაციები | სტატია 9 ოქტომბერი 2023
2023 წლის 4 ოქტომბერს, Freedom House-მა გამოაქვეყნა ანგარიში - ინტერნეტ თავისუფლება 2023: ხელოვნური ინტელექტის რეპრესიული ძალა, რომლის მიხედვითაც, უკვე მეცამეტე წელია მსოფლიო მასშტაბით ინტერნეტის თავისუფლება მცირდება, რადგან სიტუაცია გაუარესდა 29 ქვეყანაში. ანგარიშის თანახმად, 2022 წელთან შედარებით, ინტერნეტის თავისუფლება საქართველოშიც შემცირდა ორი ქულით, თუმცა ქვეყანა ინარჩუნებს თავისუფალ სტატუსს. 2023 წელს საქართველომ 100-დან 76 ქულა აიღო.
ანგარიშში გამოყოფილია რამდენიმე მთავარი გარემოება და მიზეზი, რის გამოც საქართველოში ინტერნეტ თავისუფლების ქულამ იკლო:
-        ანგარიშის თანახმად, ქვეყნის სატელეკომუნიკაციო სექტორის მარეგულირებელმა, ბოლო ხუთი წლის მანძილზე, ინტერნეტ სერვის პროვაიდერებს 480-მდე ვებგვერდის დაბლოკვა მოსთხოვა ძირითადად საავტორო უფლებების დარღვევის გამო. ეს ხდებოდა იმ პირობებში, როდესაც არ არსებობს ვებგვერდების დაბლოკვის მკაფიო პროცედურები. გარდა ამისა, ვებგვერდების დაბლოკვის სტატისტიკას პროაქტიულად არ აქვეყნებს არც კომუნიკაციების კომისია, არც ინტერნეტ სერვის პროვაიდერები და არც სხვა სახელმწიფო ორგანოები. აღსანიშნავია, რომ ეს დაკვირვებები მოყვანილია IDFI-ის ანგარიშის - დაბლოკილი ვებგვერდები საქართველოში: სამართლებრივი და პრაქტიკული ანალიზი - საფუძველზე.
-        Meta-ს 2023 წლის მაისის ანგარიშის თანახმად, გამოვლინდა პირდაპირი კავშირი საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის სტრატეგიული კომუნიკაციების დეპარტამენტსა და ყალბ Facebook და Instagram ანგარიშებს შორის, რომლებიც მთავრობისთვის სასარგებლო ნარატივებს ავრცელებდნენ.
-        2022 წლის ივლისში, პოლიციელებისადმი შეურაცხმყოფელი შინაარსის Facebook პოსტის გამო რამდენიმე საათით დააკავეს მოქალაქე.
-        პოზიტიური ტენდენციის სახით, აღნიშნულია, რომ საანგარიშო პერიოდში არ მომხდარა მნიშვნელოვანი კიბერშეტევა საქართველოს სახელმწიფო ინფრასტრუქტურისა და მედია ორგანიზაციების წინააღმდეგ.
ანგარიშის მიხედვით, საქართველოს მოქალაქეები ინტერნეტის ხელმისაწვდომობის კუთხით ინფრასტრუქტურულ დაბრკოლებებს აწყდებიან, თუმცა ინტერნეტის მომხმარებელთა რაოდენობა თანდათან იზრდება. სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემების მიხედვით, შინამეურნეობების 89%-ს ჰქონდა წვდომა ინტერნეტზე. თუმცა, შეინიშნება ციფრული უთანასწორობა დიდ ქალაქებსა და სოფლებს, ასევე ასაკობრივ ჯგუფებს შორის. გამოწვევაა ინტერნეტ მომსახურების ხარისხი და სიჩქარეც. კომპანია Ookla-ს მიერ 2023 წლის მაისში ჩატარებული შემოწმების შედეგად დადგინდა, რომ ფიქსირებული ინტერნეტის გადმოწერის საშუალო სიჩქარე 25.5 მგ/წმ იყო. მობილური ინტერნეტის გადმოწერის სიჩქარე იმავე პერიოდში კი 31.6 მგ/წმ-ს შეადგენდა.
Freedom House-ის ანგარიში განიხილავს ინტერნეტ მომსახურების მიმწოდებლებს შორის მომხმარებელთა გადანაწილების საკითხსაც. ნათქვამია, რომ საინფორმაციო და სატელეკომუნიკაციო ბაზარზე მხოლოდ რამდენიმე დიდი კომპანია დომინირებს. კერძოდ, ბაზრის ¾-ს ორი მიმწოდებელი აკონტროლებს (საკაბელო ინტერნეტი). მობილური ინტერნეტის ბაზრის დიდი ნაწილი სამ პროვაიდერს უკავია. ახალ გარემოებად ანგარიშში ნახსენებია, რომ 2022 წლის ივლისში, სატელეკომუნიკაციო სექტორის მთავარმა მარეგულირებელმა, კომუნიკაციების კომისიამ Starlink-ს საქართველოში მომსახურების გაწევის უფლება მისცა, თუმცა აღნიშნული სერვისი საანგარიშო პერიოდში ხელმისაწვდომი არ გამხდარა.
ქვეყანაში ინტერნეტ თავისუფლების ხარისხის შესახებ ნათქვამია, რომ საქართველოს მოქალაქეები, როგორც წესი, სარგებლობენ ონლაინ გამოხატვის თავისუფლებით. თუმცა, ბოლო წლებში ცალკეული ონლაინ აქტივობის გამო სამართლებრივი პასუხისმგებლობის დაკისრების შემთხვევები შეშფოთებას იწვევს. ამის საჩვენებლად, ანგარიშში მოყვანილია რამდენიმე ფაქტი:
- ფიზიკური პირი 2,000 ლარით (732 აშშ დოლარი) დაჯარიმდა, ქალაქის სატრანსპორტო პოლიტიკასთან დაკავშირებით TikTok-ის ვიდეოში თბილისის მერისა და პოლიციის შეურაცხყოფის გამო;
- მოქალაქე 48 საათის განმავლობაში იმყოფებოდა წინასწარ პატიმრობაში და მოგვიანებით დაჯარიმდა 2,500 ლარით (914 აშშ დოლარი), სავარაუდოდ, Facebook-ზე გამოქვეყნებულ პოსტში პოლიციელების შეურაცხყოფისა და უხამსი სიტყვებით მოხსენიებისთვის.
ციფრული კონტენტის შეზღუდვის კონტექსტში, ანგარიში ახსენებს 2022 წლის ბოლოს მაუწყებლობის შესახებ კანონში შეტანილ ცვლილებებს, რომლებსაც სხვა საკითხებთან ერთად, ვიდეო-გაზიარების პლატფორმების ახალი რეგულაციები შემოჰქონდათ. ადგილობრივი და საერთაშორისო ორგანიზაციების კრიტიკის შემდეგ, რომლებიც გამოთქვამდნენ შეშფოთებას, გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვის რისკებთან დაკავშირებით, 2023 წლის ივნისში სადავო ცვლილებები მოდიფიცირდა.
ქვეყნის ერთ-ერთ გამოწვევად დასახელებულია პროსამთავრობო და სხვა ადგილობრივი პოლიტიკური აქტორების მხრიდან ონლაინ კონტენტის მანიპულაციის მცდელობები, განსაკუთრებით დემონსტრაციების, საარჩევნო კამპანიებისა და პოლიტიკური კრიზისების დროს. ანგარიში მიხედვით, ეს ტენდენცია კიდევ უფრო გაუარესდა საანგარიშო პერიოდში, განსაკუთრებით მას შემდეგ, რაც ევროკავშირმა 2022 წლის ივნისში საქართველოს კანდიდატობის სტატუსის მინიჭების ნაცვლად, მხოლოდ ქვეყნის ევროპული პერსპექტივა აღიარა. რაც ყველაზე საყურადღებოა, საანგარიშო პერიოდში Meta-მ წაშალა ათობით Facebook ანგარიში, გვერდი, ჯგუფი და Instagram ანგარიშები, რომლებიც დაკავშირებული იყვნენ საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის სტრატეგიული კომუნიკაციების დეპარტამენტთან.
ონლაინ პლატფორმებს, განსაკუთრებით Facebook-ს, ხშირად იყენებენ სხვადასხვა საკითხზე დემონსტრაციების ორგანიზებისთვის. არაერთ მაგალითს შორის ანგარიში გამოყოფს „უცხოური აგენტების”  სადავო კანონპროექტის წინააღმდეგ გამართულ რამდენიმედღიან ქუჩის აქციებს. აღნიშნული საკანონმდებლო ინიციატივა უცხოეთიდან დაფინანსებული არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და მედიებისგან მოითხოვდა, დარეგისტრირებულიყვნენ „უცხოური გავლენის აგენტად”. Facebook და TikTok აქციების მოწყობისა და ხალხის მობილიზებისთვის ეფექტურად იქნა გამოყენებული. დემონსტრაციების შედეგად, მმართველმა პარტიამ კანონპროექტი უკან გაიწვია.
ციფრული უფლებების კონტექსტში აღნიშნულია, რომ მართალია არსებობს საკანონმდებლო გარანტიები ამ კუთხით, თუმცა სასამართლო ხელისუფლების დამოუკიდებლობის ნაკლებობა ქვეყნის დემოკრატიული კონსოლიდაციის მთავარი დაბრკოლებაა.
ყოველწლიური შეფასება თითოეული ქვეყნის შემთხვევაში მოიცავს დეტალურ ნარატიულ ანგარიშსა და ქულებს, რომლებიც სამ კატეგორიად იყოფა: 1. ხელმისაწვდომობის დაბრკოლებები; 2. კონტენტის შეზღუდვა; და 3. მომხმარებელთა უფლებების დარღვევა. 2023 წლის ანგარიში 2022 წლის ივნისიდან 2023 წლის მაისამდე პერიოდს მოიცავს.
გლობალური ტენდენციები
ანგარიშის მიხედვით, წელს ქულის ყველაზე დიდი გაუარესება ირანში დაფიქსირდა, რაც საპროტესტო აქციების ჩახშობის მიზნით, ხელისუფლების მიერ ინტერნეტის დახურვასა და სოციალური მედიის დაბლოკვას უკავშირდება. სულ მცირე 55 ქვეყანაში ადამიანებს ონლაინ აქტივობის გამო სამართლებრივი პასუხისმგებლობები დაეკისრათ. 44 ქვეყანის მთავრობებმა პოლიტიკური, რელიგიური და სოციალური თემატიკის ვებ-გვერდები დაბლოკეს, რაც ორივე მიმართულებით ბოლო წლების მაქსიმალური მაჩვენებლებია. ორივე ტიპის პრაქტიკას ვხვდებით ჩინეთში, რომელიც უკვე მეცხრე წელია ინარჩუნებს ინტერნეტ თავისუფლების კუთხით ყველაზე ცუდი გარემოს მქონე ქვეყნის სტატუსს.
ანგარიშმა ასევე აჩვენა, რომ მართალია ხელოვნური ინტელექტის განვითარება საზოგადოებას ბევრ სარგებელს სთავაზობს, მაგრამ მას ციფრული რეპრესიების მასშტაბისა და ეფექტურობის გასაზრდელადაც იყენებენ. მთავრობები ავტომატიზირებულ სისტემებს საკუთარი ინფორმაციული კონტროლი გამყარებისა და ონლაინ ცენზურის დახვეწისთვის მოიხმარენ.
ანგარიში მოუწოდებს გადაწყვეტილების მიმღებ პირებს, და სამოქალაქო და კერძო სექტორის წარმომადგენლებს, იმოქმედონ დროულად, რათა დაიცვან ინტერნეტის თავისუფლება, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც AI ტექნოლოგიები სულ უფრო აძლიერებენ ავტორიტარულ ძალებს. ინტერნეტ თავისუფლების ეფექტური დაცვა მოითხოვს არა მარტო ხელოვნური ინტელექტის მართვის სისტემების განვითარებას, არამედ კონფიდენციალურობის, გამოხატვის თავისუფლებისა და ინფორმაციაზე წვდომის მუდმივ საფრთხეებზე რეაგირებასაც.

On October 4, 2023, Freedom House released the report Freedom on the Net 2023: The Repressive Power of Artificial Intelligence, according to which global internet freedom declined for the 13th consecutive year as conditions deteriorated in 29 countries. The report found that Internet freedom also declined in Georgia by 2 points compared to 2022, but the country still ranks Free. In 2023, Georgia obtained a score of 76 out of 100.
The report highlighted several key developments and major reasons for score decline for Georgia:
- The recent report revealed that the country’s telecommunications regulator ordered ISPs to block 480 websites, primarily because they violated copyright law, over a five-year period, even though the government has not provided any clear guidelines on the procedure for website blocking. In addition, neither the ComCom, ISPs, nor state bodies proactively publish statistical data on website blocking. It is noteworthy that these observations were made based on IDFI’s report on Blocked Websites in Georgia: Legal and Practical Analysis.
- A May 2023 Meta report established a connection between the Strategic Communications Department of the Government Administration of Georgia and inauthentic Facebook and Instagram accounts that promoted government-friendly talking points.
- In July 2022, an individual was briefly detained for using foul language regarding police officers in a Facebook post.
- As a positive development, no significant cyberattacks against Georgian state infrastructure or media outlets were reported during the coverage period.
According to the report, Georgian citizens face some infrastructural obstacles to accessing the internet, however, internet access grows gradually. Based on the data of the National Statistics Office, about 89 percent of households enjoyed access to the internet. However, there is a digital divide between big cities and rural areas, as well as age groups. Another challenge is the quality and speed of internet service. Testing performed by the company Ookla in May 2023 demonstrated that the median download speed for a fixed internet connection was 25.5 megabits per second (Mbps). While the median download speed for a mobile internet connection amounted to 31.6 Mbps.
Freedom House report also touches upon the issue of the distribution of internet users among several Internet service providers (ISPs). It is argued that the ICT market is dominated by a handful of large companies. Two private ISPs control more than three-fourths of the fixed broadband market, while the mobile Internet market is also dominated by three main providers. As a new development, in July 2022, the Communications Commission (ComCom), the telecommunications regulator, allowed Starlink to offer services in Georgia, though those services did not commence within the coverage period.
Regarding the level of internet freedoms in the country, the report argues that Georgian usually enjoy the freedom to express themselves online. However, a handful of cases of legal repercussions for online activities have sparked concerns in recent years. As an illustration, the report mentions several cases:
- an individual was fined with 2,000-lari ($732) for cursing Tbilisi mayor and the police over traffic management in a TikTok video;
- an individual was held in pretrial detention for 48 hours and later fined with 2,500 lari ($914) for a Facebook post allegedly using foul language to offend police officers.
In terms of restrictions on the internet and digital content, the report refers to the changes to the Law on Broadcasting made at the end of 2022, which among other novelties introduced regulations on video-sharing platforms. Following criticism from local and international organizations based on concerns that the changes could have restricted freedom of expression, controversial amendments were modified in June 2023.
The use of attempts of online content manipulation from the pro-government and other domestic political actors, especially during demonstrations, electoral campaigns, and political crises were regarded as one of the challenges for the country. As report argues, this tendency has worsened further during the coverage period, especially after the EU’s June 2022 refusal to grant candidate status to Georgia. Most importantly, during the coverage period, Meta removed dozens of Facebook accounts, pages, groups, and Instagram accounts associated with the Strategic Communications Department of the Government Administration of Georgia. These accounts and pages were found to be using deceptive practices to promote a pro-government narrative and to criticize political opposition. According to the report, the Georgian audience was also a target of Russian information campaigns on the issues such as Covid pandemic, vaccination, etc.
Online platforms, especially Facebook, are actively used to organize demonstrations on various issues. Among other examples, the report mentions several days of street protests held against the controversial “foreign agents” bills, requiring foreign-funded non-governmental and media organizations to be registered as “agents of foreign influence”. Facebook and TikTok were effectively used to organize protests and mobilize people. As a result of the protests, the ruling party withdrew both bills.
In the context of digital rights, it is noted that although there are legal guarantees in this regard, the lack of independence of the judiciary is the main obstacle to the country's democratic consolidation.
Evaluation of each country includes a detailed narrative report and a numerical score based on three categories: an obstacle to access, limits on content, and violations of user rights. The 2023 report covers the period between June 2022 and May 2023.
The report found that Iran suffered the year’s worst score decline as authorities shut down internet services and blocked social media to stifle antigovernment protests. In two record highs, people in at least 55 countries faced legal repercussions for expressing themselves online, and governments in 41 countries blocked websites hosting political, social, and religious speech. Both practices persisted in China, which retained its title as the world’s worst environment for internet freedom for the ninth consecutive year.
The report also found that while advances in artificial intelligence (AI) offer benefits for society, they have been used to increase the scale and efficiency of digital repression. Governments are leveraging automated systems to strengthen their information controls and hone forms of online censorship. Simultaneously, distributors of disinformation have turned to AI tools to fabricate images, audio, and text, further blurring the lines between reality and deception.
The report calls on policymakers and their civic and private-sector partners to gain momentum in protecting overall internet freedom, especially as AI technology augments the forces driving the multiyear decline. An effective defense of internet freedom requires not just developing AI governance systems, but also addressing long-standing threats to privacy, free expression, and access to information that have corroded the broader digital environment.