Freedom House – ინტერნეტის თავისუფლება 2024: საქართველოში ინტერნეტის თავისუფლების ხარისხი შემცირდა
2024 წლის ოქტომბერში Freedom House-მა გამოაქვეყნა ანგარიში – ინტერნეტის თავისუფლება 2024: ნდობისთვის ბრძოლა ონლაინ სივრცეში, რომლის მიხედვითაც, მსოფლიო მასშტაბით ინტერნეტის თავისუფლება უკვე მე-14 წელია მცირდება, რადგან სიტუაცია გაუარესდა 27 ქვეყანაში. ანგარიშის თანახმად, 2023 წელთან შედარებით, ინტერნეტის თავისუფლება საქართველოშიც შემცირდა ორი ქულით, თუმცა ქვეყანა ინარჩუნებს თავისუფალ სტატუსს. 2024 წელს საქართველომ 100-დან 74 ქულა მოიპოვა.
ანგარიშში გამოყოფილია რამდენიმე მთავარი მოვლენები და ასევე მიზეზი, რის გამოც საქართველოში ინტერნეტის თავისუფლების ქულამ იკლო:
- 2023 წლის ოქტომბერში მაუწყებლობის შესახებ კანონში შეტანილმა ცვლილებებმა ქვეყნის სატელეკომუნიკაციო სექტორის მარეგულირებელს, კომუნიკაციების კომისიას (ComCom) უფლებამოსილება გაუზარდა სიძულვილის ენასთან, ტერორიზმის წამქეზებელ და უხამსობის შემცველ კონტენტთან დაკავშირებით რეგულირების მიმართულებით. ამ ცვლილებებით, თვითრეგულირების მექანიზმის ნაცვლად, მსგავსი კონტენტის განსაზღვრაზე საბოლოო გადაწყვეტილებას ComCom იღებს.
ამას გარდა, არც ComCom, არც ინტერნეტ მომსახურების პროვაიდერები (ISP) და არც სხვა სახელმწიფო ორგანოები არ აქვეყნებენ სტატისტიკურ მონაცემებს დაბლოკილი ვებგვერდების შესახებ. აღსანიშნავია, რომ ეს დაკვირვებები მოყვანილია IDFI-ის ანგარიშის -დაბლოკილი ვებგვერდები საქართველოში: სამართლებრივი და პრაქტიკული ანალიზი - საფუძველზე.
- კანონი უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ (ე.წ. აგენტების კანონი), რომელიც 2024 წლის მაისში იქნა მიღებული, მოითხოვს სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებისა და მედიასაშუალებებისგან, მათ შორის ონლაინ პლატფორმებისგან, რომ მათ, ვინც წლიური შემოსავლის 20 პროცენტზე მეტს უცხოელი დონორებისგან იღებს, რეგისტრირდნენ უცხოური ძალის ინტერესების გამტარებელ ორგანიზაციებად. ამ სუბიექტებმა ასევე ყოველწლიურად უნდა წარადგინონ ფინანსური დეკლარაციები და საჭიროების შემთხვევაში გადასცენ სენსიტიური მონაცემები იუსტიციის სამინისტროს.
- აქტივისტებმა, რომლებიც ე.წ. „აგენტების კანონის” წინააღმდეგ საპროტესტო აქციებში იღებდნენ მონაწილეობას, ონლაინ ზეწოლის ობიექტები აღმოჩნდნენ. ერთ შემთხვევაში, აქტივისტებმა განაცხადეს, რომ მთავრობასთან დაკავშირებულმა მედიაპირებმა ორ ტელეგრამ არხზე ათეულობით ადამიანის პერსონალური ინფორმაცია გააზიარეს, მათ შორის, იმ ადამიანების მობილური ნომრები და საცხოვრებელი მისამართები, რომლებიც საპროტესტო აქციებში იღებდნენ მონაწილეობას.
- 2024 წლის მაისში საერთაშორისო ჰაკერულმა ჯგუფმა, Anonymous-მა დროებით გათიშა სამთავრობო დაწესებულებების, მათ შორის, საგარეო საქმეთა სამინისტროსა და მთავრობის მომხრე მედია პლატფორმის ვებგვერდები.
ანგარიშის მიხედვით, საქართველოს მოქალაქეები ინტერნეტის ხელმისაწვდომობის კუთხით ინფრასტრუქტურულ დაბრკოლებებს აწყდებიან, თუმცა ინტერნეტის მომხმარებელთა რაოდენობა თანდათან იზრდება. სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემების მიხედვით, შინამეურნეობების 91.5%-ს ჰქონდა წვდომა ინტერნეტზე. თუმცა, შეინიშნება ციფრული უთანასწორობა დიდ ქალაქებსა და სოფლებს, ასევე ასაკობრივ ჯგუფებს შორის. გამოწვევაა ინტერნეტ მომსახურების ხარისხი და სიჩქარეც. კომპანია Ookla-ს მიერ 2024 წლის მაისში ჩატარებული შემოწმების შედეგად დადგინდა, რომ ფიქსირებული ინტერნეტის გადმოწერის საშუალო სიჩქარე 26.71 მგ/წმ იყო. მობილური ინტერნეტის გადმოწერის სიჩქარე იმავე პერიოდში კი 39.83 მგ/წმ-ს შეადგენდა.
Freedom House-ის ანგარიში განიხილავს ინტერნეტ მომსახურების მიმწოდებლებს შორის მომხმარებელთა გადანაწილების საკითხსაც. ნათქვამია, რომ საინფორმაციო და სატელეკომუნიკაციო ბაზარზე მხოლოდ რამდენიმე დიდი კომპანია დომინირებს. კერძოდ, ბაზრის ¾-ს ორი მიმწოდებელი აკონტროლებს (საკაბელო ინტერნეტი). მობილური ინტერნეტის ბაზრის დიდი ნაწილი სამ პროვაიდერს უკავია. ახალ გარემოებად ანგარიშში ნახსენებია, 2023 წლის ნოემბრიდან Starlink-ის ინტერნეტი ხელმისაწვდომია საქართველოში.
ქვეყანაში ინტერნეტ თავისუფლების ხარისხის შესახებ ნათქვამია, რომ საქართველოს მოქალაქეები, როგორც წესი, სარგებლობენ ონლაინ გამოხატვის თავისუფლებით. თუმცა, გამოიკვეთა რამდენიმე ონლაინ აქტივობების გამო შესაძლო სამართლებრივი დევნის შემაშფოთებელი შემთხვევა.
- 2024 წლის მაისში, სამხედრო ბლოგერი უჩა აბაშიძე, რომელიც ეწინააღმდეგებოდა ე.წ. აგენტების კანონპროექტს და ტელეგრამს აქტიურად იყენებდა დემონსტრანტებისთვის ინფორმაციის მიწოდებისთვის, დააკავეს იარაღის უკანონო ფლობისა და ინფორმაციულ სისტემაში უნებართვო წვდომის ბრალდებით. მისი მხარდამჭერები აცხადებენ, რომ იარაღების უმეტესობა იყო ე.წ. „airsoft“ (სათამაშო) იარაღები ან კანონიერად დარეგისტრირებული ცეცხლსასროლი იარაღი. მოგვიანებით დააკავეს მისი მეუღლე. მას ბრალად ედება მეუღლესთვის ინტიმური სურათების უკანონო ჩაწერაში დახმარება. უჩა აბაშიძე და მისი მეუღლე, ივლისის სასამართლო განხილვის შემდეგ, კვლავ პატიმრობაში რჩებიან.
- 2023 წელს ფიზიკური პირი 2,000 ლარით (732 აშშ დოლარი) დაჯარიმდა, ქალაქის სატრანსპორტო პოლიტიკასთან დაკავშირებით TikTok-ის ვიდეოში თბილისის მერისა და პოლიციის შეურაცხყოფის გამო.
ციფრული კონტენტის შეზღუდვის კონტექსტში, ანგარიში ახსენებს მაუწყებლობის შესახებ კანონში 2023 წლის ოქტომბრის ცვლილებებს, რომელთა მიხედვითაც, კომუნიკაციების კომისიას (ComCom), ქვეყნის სატელეკომუნიკაციო სექტორის მარეგულირებელს, უფლებამოსილება გაეზარდა სიძულვილის ენასთან, ტერორიზმის წაქეზების და უხამს კონტენტთან დაკავშირებით რეგულირების მიმართულებით. ამ ცვლილებებით, თვითრეგულირების ორგანოების ნაცვლად, მსგავსი კონტენტის განსაზღვრაზე საბოლოო გადაწყვეტილებას ComCom იღებს. აღნიშნული ცვლილებები ადგილობრივი სამოქალაქო ორგანიზაციებისა და მედიასაშუალებების კრიტიკის ობიექტი გახდა. ანგარიშის დაფარვის პერიოდში, ცვლილებები ჯერ კიდევ არ იყო ამოქმედებული, რადგან კომუნიკაციების კომისიამ მათი აღსრულებისთვის ჯერ სახელმძღვანელო მითითებები უნდა გამოსცეს.
ქვეყნის ერთ-ერთ გამოწვევად დასახელებულია პროსამთავრობო და სხვა ადგილობრივი პოლიტიკური აქტორების მხრიდან ონლაინ კონტენტის მანიპულაციის მცდელობები, განსაკუთრებით დემონსტრაციების, საარჩევნო კამპანიებისა და პოლიტიკური კრიზისების დროს. ანგარიშის მიხედვით, ეს ტენდენცია ბოლო ორი წლის განმავლობაში გაუარესდა, განსაკუთრებით მას შემდეგ, რაც 2022 წლის ივნისში ევროკავშირმა საქართველოს კანდიდატის სტატუსი არ მიანიჭა და 2022 წლის ოქტომბერში „ქართული ოცნების“ საპარლამენტო ფრაქცია რამდენიმე დეპუტატმა დატოვა. ტენდენცია კიდევ უფრო გამძაფრდა „უცხოურ გავლენის გამჭვირვალობის“ კანონპროექტის წინააღმდეგ პროტესტის დროს, რომელიც „ქართული ოცნების“ ხელმძღვანელობამ 2024 წლის დასაწყისში ხელახლა დააინიცირა მას შემდეგ, რაც 2023 წლის მარტში მასობრივი დემონსტრაციების ფონზე უკან გაიწვია. ანგარიშის პერიოდში, Meta-მ დაბლოკა საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის სტრატეგიული კომუნიკაციების დეპარტამენტთან დაკავშირებული Facebook-ის ათეულობით ანგარიში, გვერდი, ჯგუფი და Instagram-ის ანგარიში, რომლებიც გამოიყენებოდა მთავრობის ნარატივის გავრცელებისა და ოპოზიციის კრიტიკისთვის. ანგარიშის მიხედვით, ქართული აუდიტორია ასევე იყო რუსეთის საინფორმაციო კამპანიის სამიზნე, რომელიც „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერი იყო და აკრიტიკებდა „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის“ კანონპროექტის წინააღმდეგ პროტესტის მონაწილეებს.
ონლაინ პლატფორმებს, განსაკუთრებით Facebook-სა და TikTok-ს, ხშირად იყენებენ სხვადასხვა საკითხზე დემონსტრაციების ორგანიზებისთვის. ანგარიშში, სხვა მაგალითებთან ერთად, ხაზგასმულია პროტესტები ე.წ. „უცხოური აგენტების” კანონპროექტის წინააღმდეგ. ასევე აღნიშნულია რომ ამ პროტესტების ფონზე ონლაინ შევიწროებისა და დაშინების შემთხვევები მნიშვნელოვანად გაიზარდა. არაერთმა ორგანიზატორმა და დემონსტრაციის მონაწილემ მიიღო უცნობი და/ან უცხო ნომრიდან ზარები, რომლითაც მათ აშინებდნენ და რიგ შემთხვევებში სიცოცხლის მოსპობით ემუქრებოდნენ. ეს იწვევს შეშფოთებას, რომ ასობით ადამიანის პირადი მონაცემები შესაძლოა, უკანონოდ იყოს მიწოდებული და დამუშავებული მთავრობასთან დაკავშირებული ჯგუფების მიერ.
ანგარიშის პერიოდში საქართველოში დაფიქსირდა რამდენიმე კიბერთავდასხმა, რაც საქართველოსთვის ბოლო პერიოდში მნიშვნელოვანი გამოწვევაა. 2024 წლის მაისში ე.წ. „აგენტების” კანონპროექტის წინააღმდეგ პროტესტის დროს Anonymous-მა დროებით გათიშა რამდენიმე საჯარო დაწესებულების, მათ შორის, შინაგან საქმეთა სამინისტროს, იუსტიციის სამინისტროს, მთავრობის მომხრე POS TV-ისა და „ქართული ოცნების“ ვებგვერდები. გარდა ამისა, 2024 წლის იანვარში, რუსმა ჰაკერებმა დროებით გათიშეს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის, ასევე მედიასაშუალებების „ფორმულა“ და „მთავარი არხი“ ვებგვერდები.
ყოველწლიური შეფასება თითოეული ქვეყნის შემთხვევაში მოიცავს დეტალურ ნარატიულ ანგარიშსა და ქულებს, რომლებიც სამ კატეგორიად იყოფა: 1. ხელმისაწვდომობის დაბრკოლებები; 2. კონტენტის შეზღუდვა; და 3. მომხმარებელთა უფლებების დარღვევა. 2024 წლის ანგარიში 2023 წლის ივნისიდან 2024 წლის მაისამდე პერიოდს მოიცავს.
გლობალური ტენდენციები
გლობალური ანგარიშის მიხედვით, წელს ქულის ყველაზე დიდი გაუარესება ყირგიზეთში დაფიქსირდა, რაც პრეზიდენტ სადირ ჯაფაროვის მიერ ციფრული მედიის ჩახშობასა და ონლაინ მობილიზების შეზღუდვების მცდელობებს უკავშირდება. ადამიანებს ონლაინ აქტივობის გამო ფიზიკურად გაუსწორდნენ ან მოკლეს სულ მცირე 43 ქვეყანაში, რაც რეკორდული მაჩვენებელია. საანგარიშო პერიოდში FOTN-ის 41 ქვეყნიდან, სადაც არჩევნები ჩატარდა ან არჩევნებისთვის ემზადებოდნენ, მინიმუმ 25-ში ამომრჩეველი ცენზურულ საინფორმაციო სივრცეში აღმოჩნდა. 41 ქვეყნიდან მინიმუმ 21-ში მთავრობის მომხრე კომენტატორები ონლაინ ინფორმაციით მანიპულირებდნენ, რაც ხშირ შემთხვევებში საარჩევნო შედეგების სისწორესთან დაკავშირებით ეჭვების გაღვივებასა და დემოკრატიული ინსტიტუტებისადმი გრძელვადიანი უნდობლობის ჩამოყალიბებას ემსახურებოდა. ჩინეთმა, მიანმართან ერთად, სადაც სამხედრო რეჟიმმა ახალი ცენზურის სისტემა დანერგა, რომელიც, განსაკუთრებით, ვირტუალურ კერძო ქსელებზე (VPN) შეზღუდვებს ამკაცრებს, მსოფლიოს ყველაზე ცუდი ინტერნეტის თავისუფლების გარემოს სტატუსი გაიზიარა.
ანგარიშში აღნიშნულია, რომ ხელოვნური ინტელექტის ბოროტად გამოყენების ფონზე, რაც ციფრული რეპრესიებისა და დეზინფორმაციის გავრცელების გაძლიერებას იწვევს, ანგარიშის მიერ დაფარული ქვეყნების ნახევარზე მეტში დადებითი ტენდენცია შეინიშნება — მთავრობებმა გადადგეს ნაბიჯები ინფორმაციის სანდოობის დასაცავად.
ანგარიში მოუწოდებს გადაწყვეტილების მიმღებ პირებს, და სამოქალაქო და კერძო სექტორის წარმომადგენლებს, რათა ონლაინ კონტენტთან დაკავშირებული კანონების აღსრულებით, ფაქტების გადამოწმებისა და ციფრული განათლების ინიციატივების მხარდაჭერითა და ახალი სახელმძღვანელო პრინციპების მიღებით, რომელიც წინასაარჩევნო კამპანიებში გენერაციული ხელოვნური ინტელექტის (AI) გამოყენებას შეზღუდავს, დაიცვან ინტერნეტის თავისუფლება.

In October 2024, Freedom House released the report Freedom on the Net 2024: The Struggle for Trust Online, according to which global internet freedom declined for the 14th consecutive year as conditions deteriorated in 27 countries. The report found that Internet freedom also declined in Georgia by 2 points compared to 2023, but the country still ranks Free. In 2024, Georgia obtained a score of 74 out of 100.
The report highlighted several key developments and major reasons for score decline for Georgia:
- The October 2023 amendments to the Law on Broadcasting granted the Communications Commission (ComCom), the telecommunications regulator, expanded authority to regulate content involving hate speech, incitement to terrorism, and obscenity. Under these changes, ComCom, rather than self-regulatory bodies, now has the final say in determining what constitutes such content. Moreover, neither ComCom, internet service providers (ISPs), nor other state bodies proactively release statistical data on website blocking. These observations were made based on IDFI’s report on Blocked Websites in Georgia: Legal and Practical Analysis.
- The controversial Law on Transparency of Foreign Influence (so-called “Foreign Agents” law), passed in May 2024, requires civil society organizations (CSOs) and media outlets, including those operating online, to register as an organization pursuing the interests of a foreign country if they receive more than 20 percent of their annual revenue from foreign donors. These entities must also submit annual financial declarations and provide sensitive data to the Ministry of Justice upon request.
- In response to widespread protests against the so-called “Foreign Agents” law, activists who opposed it experienced online intimidation. In one instance, activists reported that two Telegram channels linked to pro-government media figures shared the personal information—including mobile numbers and home addresses—of dozens of individuals involved in the protests.
- In May 2024, the international hacking group Anonymous briefly took down the websites of government institutions, including the Ministry of Foreign Affairs, and a pro-government outlet.
According to the report, Georgian citizens face some infrastructural obstacles to accessing the internet, however, internet access grows gradually. Based on the data of the National Statistics Office, about 91.5 percent of households enjoyed access to the internet. However, there is a digital divide between big cities and rural areas, as well as age groups. Another challenge is the quality and speed of internet service. Testing performed by the company Ookla in May 2024 demonstrated that the median download speed for a fixed internet connection was 26.71 megabits per second (Mbps). Meanwhile, the median download speed for a mobile internet connection stood at 39.83 Mbps.
The Freedom House report also touches upon the issue of the distribution of internet users among several Internet service providers (ISPs). It is argued that the ICT market is dominated by a handful of large companies. Two private ISPs control more than three-fourths of the fixed broadband market, while the mobile Internet market is also dominated by three main providers. As a new development, since November 2023, Starlink internet services are available in Georgia.
The report states that Georgians generally enjoy freedom of expression online. However, a few cases of legal repercussions for online activities have raised concerns.
- In May 2024, military blogger Ucha Abashidze, who opposed the "foreign agents" law and called for protests online via Telegram, was arrested on charges of illegal weapon possession and unauthorized access to an information system. His supporters claim most of the weapons were airsoft guns or legally registered firearms. Later, his wife was also arrested for allegedly helping him illegally record intimate images, with both remaining in detention after a court hearing in July.
- In 2023, an individual was fined with 2,000-lari ($732) for cursing Tbilisi mayor and the police over traffic management in a TikTok video;
In terms of restrictions on the internet and digital content, the report highlights the October 2023 amendments to the Law on Broadcasting, which granted the Communications Commission, the telecommunications regulator, increased authority to oversee content related to hate speech, incitement to terrorism, and obscenity. These changes give ComCom, rather than self-regulatory bodies, the final say in determining what qualifies such content. The amendments faced criticism from local civil society organizations (CSOs) and media outlets. By the end of the coverage period, the amendments had yet to be implemented, as ComCom is expected to issue guidelines for their enforcement.
The report identifies the use of online content manipulation by pro-government and other domestic political actors, particularly during demonstrations, election campaigns, and political crises, as a significant challenge for the country. According to the report, this issue has worsened over the past two years, especially following the EU's refusal to grant Georgia candidate status in June 2022 and the departure of several deputies from the Georgian Dream (GD) parliamentary faction in October 2022. This trend intensified further during the protests against the "foreign agents" law, which was reintroduced by the GD-led government in early 2024 after being withdrawn amid massive demonstrations in March 2023. During the coverage period, Meta took down dozens of Facebook accounts, pages, groups, and Instagram accounts linked to the Strategic Communications Department of the Government Administration of Georgia, which used these inauthentic accounts and pages to disseminate a pro-government narrative and criticize the opposition. According to the report, the Georgian audience was also a target of Russian information campaigns criticizing those who protested the “foreign agents” law and were supportive of GD.
Online platforms, particularly Facebook and TikTok, are widely used to organize demonstrations and mobilize people around various issues. The report highlights, among other examples, the protests against the controversial "foreign agents" law. It also emphasizes a significant increase in online harassment and intimidation related to these protests. Many of those who organized or participated in the demonstrations received life-threatening and intimidating phone calls from unknown and foreign numbers. This has raised concerns that the personal data of hundreds of individuals may have been illegally accessed and processed by groups affiliated with the government.
During the coverage period, several cyberattacks were reported, highlighting a significant issue in Georgia in recent years. In May 2024, during the protests against the "foreign agents" law, the websites of several public institutions—including the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of Justice, the pro-government outlet POS TV, and the Georgian Dream (GD) party—were briefly taken down by Anonymous. Additionally, in January 2024, Russian hackers temporarily disabled the website of the presidential office, as well as those of media outlets Formula and Mtavari Arkhi.
Evaluation of each country includes a detailed narrative report and a numerical score based on three categories: an obstacle to access, limits on content, and violations of user rights. The 2024 report covers the period between June 2023 and May 2024.
The report found that Kyrgyzstan suffered the year’s worst score decline as president Sadyr Japarov intensified his efforts to silence digital media and suppress online organizing. People were physically attacked or killed in retaliation for their online activities in a record high of at least 43 countries. Voters in at least 25 of the 41 Freedom on the Net (FOTN) countries that held or prepared for nationwide elections during the coverage period contended with a censored information space. In at least 21 of the 41 countries, pro-government commentators manipulated online information, often stoking doubt about the integrity of the forthcoming results and seeding long-term mistrust in democratic institutions. China shared its designation as the world’s worst environment for internet freedom with Myanmar, where the military regime imposed a new censorship system that ratcheted up restrictions on virtual private networks (VPNs).
In light of the misuse of AI to amplify digital repression and the spread of disinformation, the report highlights a positive trend in over half of the countries analyzed in the Freedom on the Net (FOTN) report, where governments have taken steps to address information integrity.
The report calls on policymakers, along with their civic and private-sector partners, to intensify efforts in protecting internet freedom by enforcing rules related to online content, supporting fact-checking and digital literacy initiatives, and passing new guidelines to limit the use of generative artificial intelligence (AI) in campaigning.