თავისუფალი ინდუსტრიული ზონები და საგადასახადო საიდუმლოება - სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილება საქმეზე IDFI შემოსავლების სამსახურის წინააღმდეგ
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | IDFI-ს სასამართლო პრაქტიკა | პუბლიკაციები | სტატია 21 ივნისი 2017
2015 წლის 16 აპრილს, ააიპ „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა“ (IDFI) საჯარო ინფორმაციის მიღების შესახებ განცხადებით მიმართა სსიპ „შემოსავლების სამსახურს“ და მოითხოვა ინფორმაცია იმის შესახებ, განხორციელდა თუ არა შემოსავლების სამსახურის მიერ საქართველოში არსებული თითოეული თავისუფალი ინდუსტრიული ზონის (თ.ი.ზ.-ი) შემოწმება და ასეთი შემოწმების განხორციელების შემთხვევაში მოითხოვა მათი ამსახველი დასკვნები და ოქმები.  2015 წლის 4 მაისის წერილით შემოსავლების სამსახურმა უარი განაცხადა ამ ინფორმაციის გაცემაზე და აღნიშნა, რომ ის წარმოადგენდა საგადასახადო საიდუმლოებას.
საკუთარი უფლებების დაცვის მიზნით, IDFI-მ თავდაპირველად ადმინისტრაციული საჩივრით მიმართა შემოსავლების სამსახურის დავების განხილვის საბჭოს. ადმინისტრაციული საჩივრის დაკმაყოფილებაზე უარის თქმის მიღების შემდეგ კი, შემოსავლების სამსახურის გადაწყვეტილება გაასაჩივრა სასამართლო წესით (ადმინისტრაციული სარჩელის თარიღი - 2015 წლის 5 აგვისტო).
თბილისის საქალაქო სასამართლოს 2016 წლის 4 იანვრის გადაწყვეტილებით, IDFI-ის სასარჩელო მოთხოვნა სრულად დაკმაყოფილდა. შემოსავლების სამსახურმა თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება გაასაჩივრა სააპელაციო წესით.
შემოსავლების სამსახურის პოზიციით, ინფორმაცია საქართველოში არსებული თითოეული ინდუსტრიული ზონის შემოწმების შესახებ საქართველოს საგადასახადო კოდექსის 39-ე მუხლის შესაბამისად წარმოადგენს საგადასახადო საიდუმლოებას, შესაბამისად, დაუშვებელია მისი საჯარო ინფორმაციის სახით გაცემა.
თბილისის სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილება
თბილისის სააპელაციო სასამართლოს 2017 წლის 26 აპრილის განჩინებით (ჩაბარების თარიღი - 2017 წლის 16 ივნისი), სრულად იქნა გაზიარებული IDFI-ის პოზიცია და შემოსავლების სამსახურს უარი ეთქვა სააპელაციო საჩივრის დაკმაყოფილებაზე. შესაბამისად, ძალაში დარჩა თბილისის საქალაქო სასამართლოს 2016 წლის 4 იანვრის გადაწყვეტილება.
ეს გადაწყვეტილება არის პრეცედენტული მნიშვნელობის მატარებელი, საგადასახადო საიდუმლოების ცნებისა და ფარგლების განსაზღვრის მხრივ. სასამართლო დაეყრდნო საკონსტიტუციო სასამართლოს 2008 წლის 30 ოქტომბრის No 2/3/406/408 გადაწყვეტილებას და კიდევ ერთხელ ხაზი გაუსვა, რომ დაუშვებელია საგადასახადო ორგანოში დაცული ნებისმიერი ინფორმაცია ჩაითვალოს საგადასახადო საიდუმლოებად. სასამართლოს განმარტებით, ინფორმაციის გაცემის შესახებ გადაწყვეტილების მიღებისას, მნიშვნელოვანია, დადგინდეს, შესაძლებელია თუ არა მონაცემთა გაცემას მოჰყვეს გადასახადის გადამხდელის კომერციული, საბანკო ან/და სხვა დაცული ინფორმაციის გამჟღავნება.
სასამართლომ სიღრმისეულად შეისწავლა „თავისუფალი ინდუსტრიული ზონის შექმნის, მოწყობისა და ფუნქციონირების წესების დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს მთავრობის დადგენილება, რომლის თანახმადაც თ.ი.ზ.-ის ფუნქციონირება შესაძლებელია დაიწყოს მხოლოდ მას შემდეგ, რაც შემოსავლების სამსახურის მიერ ფიზიკურად იქნება შემოწმებული და დადასტურებული თ.ი.ზ.-ის შესაბამისობა ისეთ მოთხოვნებთან, როგორიც არის თ.ი.ზ.-ის შექმნისთვის წარსადგენი გარანტიის ოდენობა, მისი შემქნის პირობები და საქონლის შენახვის წესი. სასამართლომ დაასკვნა, რომ თ.ი.ზ.-ის სტანდარტებთან შესაბამისობის დადგენისას შემოსავლების სამსახურის ფუნქცია არის, არა ფინანსური და საგადასახადო ინფორმაციის მოძიება, არამედ ფიზიკური შემოწმება, რომელიც ტექნიკური ხასიათის მატარებელია.
„სააპელაციო სასამართლო იზიარებს პირველი ინსტანციის სასამართლო დასკვნას და თვლის, რომ დაუშვებელია საგადასახადო კოდექსის 39-ე მუხლში მითითებულ „ნებისმიერ ინფორმაციაში“ მოაზრებულ იქნას გადასახადის გადამხდელის შესახებ მიღებული ისეთი ინფორმაცია, რომელიც არ არის დაკავშირებული უშუალოდ მის ფინანსურ თუ კომერციულ საქმიანობასთან, მოპოვებული და მოძიებული არ არის გადასახადების ადმინისტრირების პროცესში და მათი გამჟღავნება არ არის ფინანსური ან/და სხვა სახის საფრთხის ან რისკების მატარებელი.“
სასამართლომ მიუთითა, რომ IDFI-ის მოთხოვნა იყო ინფორმაციის მიღება იმის შესახებ, განახორციელა თუ არა შემოსავლების სამსახურმა საქართველოს ტეროტორიაზე მოქმედი სხვადასხვა თ.ი.ზ.-ის ფიზიკური შემოწმება (და შემოწმების ამსახველი ოქმები). ეს უკავშირდება თ.ი.ზ.-ის ტექნიკურ, ინფრასტრუქტურულ მოწყობას და დადგენილ სტანდარტებთან შესაბამისობის საკითხს, რომელიც დაუშვებელია ჩაითვალოს საგადასახადო საიდუმლოებად.
„თბილისის სააპელაციო სასამართლო, მოთხოვნილი ინფორმაციის და მარეგულირებელი ნორმების შინაარსიდან გამომდინარე, მიიჩნევს, რომ შემოსავლების სამსახურის მიერ საქართველოში არსებული თავისუფალი ინდუსტრიული ზონის შემოწმება, შემოწმების ამსახველი დასკვნა ან ოქმი არ შეიძლება დაკვალიფიცრდეს, როგორც გადასახადის ადმინისტრირების პროცესში მოპოვებული ფინანსური ინფორმაცია, რის საფუძველზეც სააპელაციო სასამართლო თვლის, რომ სახეზე არაა საქართველოს საგადასახადო კოდექსის 39-ე მუხლით განსაზღვრული დაცული ინფორმაცია.“
IDFI-ის მიერ მოთხოვნილი ინფორმაციისა და საკანონმდებლო აქტების ანალიზის შემდეგ სასამართლომ დაასკვნა, რომ ინფორმაცია შემოსავლების სამსახურის მიერ საქართველოში არსებული თავისუფალი ინდუსტრიული ზონების შემოწმებისა და შემოწმების ამსახველი დასკვნების/ოქმების შესახებ არ წარმოადგენს საგადასახადო საიდუმლოებას; შესაბამისად, შემოსავლების სამსახურს დაეკისრა ვალდებულება, სრულად გასცეს აღნიშნული ინფორმაცია.
ვიმედოვნებთ, რომ შემოსავლების სამსახურის მიერ სრულად იქნება გაზიარებული სასამართლოს მსჯელობა მოცემულ საკითხზე და უმოკლეს ვადებში დაკმაყოფილდება ჩვენი მოთხოვნა, მივიღოთ ინფორმაცია საქართველოს ტეროტორიაზე მოქმედი თავისუფალი ინდუსტრიული ზონების შემოწმების შესახებ.

Free Industrial Zones and Taxation Secret – Court of Appeals Decision on the Case IDFI vs. State Revenue Service
News | Rule of Law, Human Rights and Freedom of Media | IDFI Case Law | Publications | Article 21 June 2017
On April 16, 2015, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) sent a freedom of information letter to the Georgian Revenue Service requesting information on whether the Revenue Service had conducted inspections of Free Industrial Zones (FIZ) in the country. IDFI also requested the reports or protocols prepared by the Revenue Service as a result of these inspections.In its response letter of May 4, 2015, the Revenue Servicerefused to disclose information by referring to the argument of tax secrecy.
Initially, IDFI submitted an administrative complaint to the Council of Tax Appeal of the Revenue Service. After the complaint was denied, IDFI appealed the decision of the Revenue Service to Tbilisi City Court (August 5, 2015).
On January 4, 2016, Tbilisi City Court ruled in favor of IDFI. However the Revenue Service appealed the decision to Tbilisi Court of Appeals.
The Revenue Service claimed that information on the inspection of free industrial zones under Article 39 of the Tax Code represented a tax secret, and could not be released as public information.
The Decision of the Tbilisi Court of Appeals
In its judgment of April 26, 2017, Tbilisi Court of Appeals fully upheld  the decision of the first instance court, took into consideration the arguments of IDFI and denied the appeal of the Revenue Service.
The case is of precedential importance regarding the limits of tax secrecy. The court referred to ruling No 2/3/406/408of the Constitutional Court of Georgia dated October 30, 2008, and reiterated that it is unacceptable to deem all information kept in the Revenue Service as tax secret. The court stated that when responding to a FOI request, it is important to take into account whether disclosing information would make commercial secrets, bank secrets or other protected information publicly available.
The court diligently examined the Decree of the Government on “Establishing, Organizing and Functioning of Free Industrial Zones”. According to the Decree, a free industrial zone can start functioning only after the Revenue Service conducts technical inspection of the area and confirms that it is in compliance with standards, such as necessary amount of guarantee, provisions of establishing a FIZ and standards of goods’ storage. The court stipulated that when ascertaining whether a FIZ is in compliance with these standards, the function of the Revenue Service is not to obtain tax or financial information, but to conduct technical inspection.
“The Court of Appeals agrees with the determination of the lower court that “any information” under Article 39 of the Tax Code does not include information about taxpayer that is not directly connected with its commercial and financial activities, is not obtained in the process of tax administration and the disclosure of which is not connected with tax and/or other financial secrecy.”
The court indicated that IDFI requested information whether the Revenue Service conducted inspection of the free industrial zones in Georgia (and documentation produced as a result of these inspections). This information is related to technical and infrastructural arrangements and compliance with established standards of the free industrial zones, which could not be considered as a tax secret.
“Tbilisi Court of Appeals, based on the text of the regulating norms and requested information, concludes that the inspection of the free industrial zones and relevant documentation does not constitute financial information obtained during a process of tax administration, hence the court holds that the information is not protected by Article 39 of the Tax Code.”
After conducting an in-depth analysis of the information requested by IDFI and carefully studying legislative acts regulating the topic, the court asserted that information on the inspection of the FIZ by the Revenue Service and relevant documents does not constitute tax secrecy; therefore, the Revenue Service was ordered to fully release the information requested by IDFI.
We hope that the Revenue Service will fully agree with the court’s rationale on the subject and will disclose the information on the inspection of FIZ requested by IDFI in the nearest future.