საფრანგეთმა საპარლამენტო ღიაობის ეროვნული სამოქმედო გეგმა მიიღო
„ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) ფარგლებში, 2015 წლის 9 ივლისს, საფრანგეთმა საპარლამენტო ღიაობასთან დაკავშირებით ეროვნული სამოქმედო გეგმა მიიღო, რომელიც საკანონმდებლო პროცესის გამჭირვალობის გაძლიერებასა და ეროვნული ასამბლეის საქმიანობაში მოქალაქეების ჩართვას ითვალისწინებს.
საპარლამენტო ღიაობასთან დაკავშირებით აღებული ვალდებულების - ეროვნული ასამბლეის საქმიანობაში მოქალაქეების ჩართვის ხელშეწყობის - შესრულებისათვის დაგეგმილია ასამბლეის მონაცემთა ბაზის გაუმჯობესება და ღიაობის უზრუნველყოფა. ასევე, მიმდინარეობს ეროვნული ასამბლეის ვებპორტალის ფუნქციონირების დახვეწა, თანამედროვე სტანდარტების საძიებო სისტემების შემუშავება და “Eliasse” აპლიკაციის შექმნა. ამ პროგრამის მეშვეობით მოქალაქეები გაეცნობიან ასამბლეის დღის წესრიგს, მიიღებებენ დეტალურ ინფორმაციას მიმდინარე კანონპროექტების შესახებ და შეეძლებათ საკუთარი პოზიციის დაფიქსირება.
სამოქმედო გეგმაში აღნიშნულია, რომ 2014 წლის ოქტომბერში, საფრანგეთის ეროვნული ასამბლეის თავჯდომარის - კლოდ ბარტოლონეს განაცხადებით, საპარლამენტო ღიაობის ფარგლებში იგეგმებოდა მოქალაქეების აქტიურად ჩართვა საპარლამენტო ცხოვრებაში. 2015 წლის თებერვალში, მოქალაქეებს საშუალება მიეცათ მონაწილეობა მიეღოთ ეროვნული ასამბლეის მიერ ჩატარებულ „ექსპერიმენტში“ და საკუთარი რეკომენდაციები კანონპროექტის შესახებ უშუალოდ გაეზიარებინათ ასამბლეის წევრებისათვის.
მონაცემების ღიაობის გაზრდის პარალელურად, ყურადღება გამახვილებულია პარლამენტის საქმიანობის მონიტორინგის გაუმჯობესებაზეც. ეროვნული ასამბლეის ვებპორტალზე მოქალაქეების მიერ გამოთქმული მოსაზრებები, გაანალიზებული და გათვალისწინებულია, შემდეგ კი კანონპროექტზე დანართის სახით არის გამოქვეყნებული.
სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებულია, რომ საკანონმდებლო პროცესის გამჭვირვალობის გაძლიერების ფარგლებში, 2015 წლის ბოლომდე, საფრანგეთი 800,000-ზე მეტი საპარლამენტო დოკუმენტის ციფრულ ფორმატში გადაყვანასა და გასაჯაროებას გეგმავს. საკომიტეტო შეხვედრების, პლენარული სესიების ოქმებისა და ადმინისტრაციის რაპორტების ელექტრონულ ფორმატში გადაყვანა და ასამბლეის ვებპორტალზე განთავსების მიზანი საფრანგეთში „ციფრული რევოლუციის“ მოხდენაა.
ამ მხრივ მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადაიდგა 2015 წლის ივნისში: 1997 წლიდან დღემდე არსებული ინფორმაციის საფუძველზე დამუშავდა პარლამენტარების ოჯახური მდგომარეობის ამსახველი ინფორმაცია, უზრუნველყვეს ეროვნული ასამბლეის წევრების საკონტაქტო მონაცემების და ეროვნული ასამბლეის მიერ ჩატარებული შეხვედრების შესახებ ინფორმაციის საჯაროობა.
საპარლამენტო ღიაობასთან დაკავშირებით შემუშავებული სამოქმედო გეგმის მიხედვით, 2015 წლის დეკემბრისთვის დაგეგმილია საჯარო გამოკითხვის შედეგების ციფრულ ფორმატში გამოქვეყნება. ასევე, OGP-ის საკანონმდებლო ღიაობის სამუშაო ჯგუფთან ერთად დაგეგმილია სამოქალაქო საზოგადოების საპარლამენტო საქმიანობასა და დებატებში ჩართულობის გაზრდაზე შეხვედრის ჩატარება.
სამოქმედო გეგმა, ასევე ითვალისწინებს, რომ საფრანგეთმა მხარი აუბას „ინოვატორ მოქალაქეთა პროგრამას“, რომლის ინიციატორიც თეთრი სახლია. პროგრამას საფუძველი 2013 წელს ჩაეყარა და მისი მიზანია ნიჭიერი, მრავალმხრივი ინოვატორების დახმარებით ციფრულ ტექნოლოგიებზე დაფუძნებული ეკონომიკის განვითარება.

France adopted the National Action Plan (hereafter Action Plan) on parliamentary openness in the framework of „Open Government Partnership” (OGP) program in July 2015. French National Assembly commits itself to strengthening the transparency of the legislative process and increasing the involvement of citizens in the work of National Assembly.
Within the Action Plan, France plans to implement modern search systems and “Eliasse” application. The application allows access to amendments’ text, its explanatory statements and signatories. By using “Eliasse” citizens can express their opinions and get information about the agendas and current bills of the Assembly.
As announced by the President Bartolone in October 2014, the National Assembly wishes to conduct experiments and consultations to promote citizen participation in the work of the Assembly. In February 2015, citizens were able to participate in the first “experiment” of National Assembly by sharing their recommendations and observations on draft laws.
In addition to the increase of the data openness, the attention is also driven towards the improvements of the monitoring of parliamentary activities. Each citizen can contribute to the decision-making process via the National Assembly website. These contributions are analyzed by the rapporteur in charge of examining the bill, who can present them as an annex to the bill.
According to the Action plan, in the framework of strengthening the transparency of the legislative process more than 800,000 parliamentary documents will be available in digital format by the end of 2015, including Committee meetings, plenary sessions and the reports. The aim of these changes is to initiate a true digital revolution.
In June 2015 significant steps were taken to enhance openess of public information. The information since 1997 about marital status of the Members of National Assembly was publicized. Composition of parliamentary bodies, legislative dossiers, governmental and parliamentary bills and the information about the National Assembly meetings are published on the web portal. Also, contact information of the members of the National Assembly became easily accessible.
By December 2015 results of public ballots will also be published in digital format. The National Assembly, in coordination with OGP working group, will organize a collaborative event in order to develop innovative solutions with civil society for parliamentary work and debate.
France plans to implement an "Innovation Fellows Program", which is based on a White House initiative of the Presidential Innovation Fellows Program. The aim of the program is to import the principles and practices of the digital economy into the National Assembly by ensuring recourse.