7 აპრილს იუსტიციის სამინისტროში ღია მმართველობის პარტნიორობის მეოთხე ფორუმი გაიმართა. შეხვედრას ესწრებოდნენ არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და სამთავრობო უწყებების წარმომადგენლები.
ფორუმი სამ ნაწილად გაიმართა. პირველ ნაწილში მონაწილეებმა განიხილეს სამოქმედო გეგმაში გაწერილი ვალდებულებები და მათი რელევანტურობა OGP-ის მიზნებთან. ამ ეტაპზე გაწერილია 20-ზე მეტი ვალდებულება, რომელთა შესრულებაზეც პასუხისმგებლობას იღებს სხვადასხვა საჯარო დაწესებულება პარტნიორ უწყებებთან ერთად. ვალდებულებები ოთხი ძირითადი მიმართულების გაუმჯობესებას ემსახურება: საჯარო მომსახურების გაუმჯობესება, საზოგადოებრივი ჩართულობის გაზრდა, საჯარო რესურსების უკეთესი მართვა და უსაფრთხო გარემოს შექმნა. უნდა აღინიშნოს, რომ სამოქმედო გეგმაში ვალდებულებები არ არის სრულყოფილად გაწერილი, რადგან ყველა უწყებას არ წარუდგენია მის მიერ აღებული ვალდებულებების სია.
საქართველო, როგორც ღია მმართველობის პარტნიორობის წევრი ქვეყანა, ვალდებულია, 2014 წლის 30 აპრილამდე შეიმუშავოს 2014-2015 წლების სამოქმედო გეგმის პირველადი. საბოლოო სახით სამოქმედო გეგმა ღია მმართველობის პარტნიორობას წარედგინება 2014 წლის 15 ივნისს.
შეხვედრის მეორე ნაწილში მონაწილეებმა განიხილეს საჯარო კონსულტაციების მიმდინარეობის საკითხი. კონსულტაციები 15 მარტს დაიწყო კახეთიდან და ამ ეტაპზე მოიცვა საქართველოს რეგიონების უმეტესობა. სულ ჩატარდა 14 შეხვედრა 500-ზე მეტ ადამიანთან. ფორუმზე შეაჯამეს ის საკითხები, რაც ყველაზე მეტად აწუხებს მოსახლეობას რეგიონებში, კერძოდ კი დასაქმების პრობლემა და ნეპოტიზმი, სერვისების ფასები, სერვისების მხოლოდ ინტერნეტით ხელმისაწვდომობა; ასევე, მონაწილეები გაეცნენ იმ საინტერესო იდეებს, რაც სხვადასხვა შეხვედრაზე გამოითქვა. საჯარო კონსულტაციები 15 პარილს მთავრდება, რის შემდეგაც შეხვედრების ოქმებს საბოლოო სახე მიეცემა და გამოქვეყნდება იუსტიციის სამინისტროს ვებგვერდზე.
მესამე ნაწილი დაეთმო ფორუმის ახალი წევრის ‘პარტნიორობა საგზაო უსაფრთხოებისთვის’ პრეზენტაციას. ორგანიზაციის დირექტორმა, ირაკლი იზორიამ ისაუბრა ორგანიზაციის მისიაზე, მიმდინარე და განხორციელებულ პროექტებზე და საქმიანობის რელევანტურობაზე ღია მმართველობის პარტნიორობის მიზნებთან.

On April 7, Ministry of Justice of Georgia hosted the fourth forum of Open Government Partnership. The meeting was attended by the representatives of NGOs and public institutions.
During the first part of the meeting, participants discussed the commitments described in the action plan and their compliance with OGP objectives. Currently more than 20 commitments are already defined in the action plan; various public institutions take obligation to meet these commitments with the help of the partner institutions. The commitments are designed in a way to improve four major directions: public service, increase of public participation, improved management of public resources and creating safe environment. It must be noted that the draft of the action plan commitments are not complete as not all the institutions have provided the list of their ideas and commitments.
Georgia, as part of the OGP initiative is obliged to elaborate the first draft of the 2014-2015 action plan by April 30, 2014. The final version of the action plan will be presented on June 15, 2014.
The second part of the meeting was dedicated to discussing the process of public consultations. The consultations commenced on March 15 from Kakheti and it has covered the majority of the regions of Georgia with more than 500 persons. 14 meetings were conducted. The forum summarized the results of the consultations. It turned out that the biggest problems in the regions are unemployment and nepotism, expensive fees of services and only online availability of number of services, since internet is not accessible for the majority of the regional population. Besides, representative of the Ministry of Justice introduced the attendants with the interesting ideas and suggestions from the participants of the regional public consultations. The public consultations will end on April 15 after which all the summarizing documents of each consultation will be published on the web-page of the Ministry of Justice of Georgia.
The third part of the meeting was dedicated to the presentation of the new member of the forum – ‘Partnership for Road Safety’. Director of the organization Irakli Izoria talked about the mission of the organization, current and completed projects and the compliance of their work with the aims of OGP.