ხანგრძლივობა: 2023 წლის 24 თებერვალი - 2023 წლის 30 ნოემბერი
გრანტის მიზანია ხელი შეუწყოს ადგილობრივი თვითმმართველობების გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების განვითარებასა და გაუმჯობესებას, და ასევე მხარი დაუჭიროს სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობას ადგილობრივ დონეზე გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მონიტორინგის, რეპორტინგის, შესაძლებლობების განვითარების, ადვოკატირებისა და თანამშრომლობითი საქმიანობის მეშვეობით.
ამ მიზნით, გრანტის კონკრეტული მიზანია 2023 წლისთვის, უკვე მეოთხედ ადგილობრივი თვითმმართველობის ინდექსის საფუძველზე მუნიციპალიტეტების ღიაობისა და ანგარიშვალდებულების შეფასება და შედეგების გაცნობა შესაბამის ადგილობრივ, ეროვნულ და საერთაშორისო დაინტერესებულ მხარეებთან.
გრანტის ფარგლებში IDFI მიაღწევს გარკვეულ შედეგებს და განახორციელებს შემდეგ აქტივობებს:
შედეგი 1: ადგილობრივ დონეზე გაუმჯობესებულია გამჭვირვალობის სისტემები ადგილობრივი დაინტერესებული მხარეების შესაძლებლობების გაზრდით და მუნიციპალიტეტების შეფასებით;
აქტივობა 1.1. მომავალი შესაძლებლობების განვითარების, მონიტორინგისა და კვლევის ძალისხმევის ინსტიტუციური და მეთოდოლოგიური შექმნის უზრუნველყოფა - მეთოდოლოგიის გადახედვა, მონიტორინგის ყველა დოკუმენტის მომზადება, ვებგვერდის განახლება და შესაბამის დაინტერესებულ მხარეებთან კომუნიკაცია.
აქტივობა1.2. ადგილობრივი დამკვირვებლებისთვის/პარტნიორებისთვის/ექსპერტებისთვის ტრენინგის ჩატარება და შეფასების დაწყება;
აქტივობა 1.3. მუნიციპალიტეტების შეფასება – პირველადი შეფასება და გადახედვის პროცესი;
აქტივობა 1.4. პირველადი შეფასების მუნიციპალიტეტებთან კომუნიკაცია და შედეგების დადასტურება
შედეგი 2: ადვოკატირებისა და თანამშრომლობის ხელშეწყობა სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებს, სამთავრობო დაწესებულებებსა და დონორ ორგანიზაციებს შორის
აქტივობა 2.1: მონიტორინგის ანგარიშის, ძირითადი მიგნებებისა და რეკომენდაციების მომზადება;
აქტივობა 2.2. თანამშრომლობისა და ადვოკატირების პლატფორმის უზრუნველყოფა.