პირველად - საპროცესო შეთანხმებების შედეგად ბიუჯეტში გადარიცხული თანხები
სიახლეები | ეკონომიკა და სოციალური პოლიტიკა | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | ანალიზი 18 მარტი 2013
მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის მიუხედავად, დღემდე უცნობი იყო ის თანხები, რაც საპროცესო შეთანხმებების შედეგად სახელმწიფო ბიუჯეტში ყოველწლიურად ირიცხებოდა. IDFI პირველად აქვეყნებს ინფორმაციას 2009-2012 წლებში ბიუჯეტში გადარიცხული თანხების შესახებ.
IDFI დაინტერესდა საპროცესო შეთანხმებების შედეგად სახელმწიფო ბიუჯეტში გადარიცხული თანხებით. კერძოდ შემდეგი ინფორმაციით:
1.საპროცესო შეთანხმებების შედეგად, 2009, 2010, 2011 და 2012 წლებში საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტში შესული თანხების ოდენობის შესახებ ინფორმაცია;
2.რა ოდენობის თანხებზე დადებულ იქნა საპროცესო შეთანხმებები 2009, 2010, 2011 და 2012 წლებში.
3.იმ პირთა რაოდენობის შესახებ ინფორმაცია, რომელთა ქონება 2009, 2010, 2011 და 2012 წლებში ჩამორთმეულ და გადაცემულ იქნა სახელმწიფოსთვის (თითოეული წლისათვის ცალ-ცალკე), აგრეთვე ამ ქონების საერთო ღირებულება ხსენებული წლების მიხედვით.
აღნიშნული მოთხოვნებით IDFI-მ 2013 წლის 6 თებერვალს მიმართა საქართველოს მთავარ პროკურატურას. პროკურატურიდან 2013 წლის 27 თებერვალს მიღებული წერილით პასუხი გაეცა პირველ ორ მოთხოვნას. წერილის მიხედვით ირკვევა, რომ საპროცესო შეთანხმების შედეგად სახელმწიფო ბიუჯეტში შესული თანხების შესახებ ინფორმაციის აღრიცხვას საქართველოს მთავარი პროკურატურის ანალიტიკური სამმართველო არ აწარმოებს. 2013 წლის 1 მარტს მიღებული წერილით იგივე შინაარსის პასუხი გაეცა მესამე მოთხოვნას ჩამორთმეული ქონების თაობაზე. კერძოდ, აღნიშნულია, რომ პროკურატურიდან 2013 წლის 1 მარტს მიღებული პასუხიდან ირკვევა, რომ საქართველოს მთავარი პროკურატურის ანალიტიკური სამმართველო არ აწარმოებს მსგავსი ინფორმაციის აღრიცხვას, რის გამოც მთავარი პროკურატურა ვერ მოგვაწოდებს ინფორმაციას.
აღნიშნული პასუხის მიღების შემდეგ IDFI-მ 2013 წლის 5 მარტს იგივე მოთხოვნებით მიმართა საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სსიპ აღსრულების ეროვნულ ბიუროს. აღსრულების ეროვნული ბიუროდან 2013 წლის 12 მარტს მიღებული წერილით IDFI-ის ეცნობა, რომ სსიპ აღსრულების ეროვნული ბიურო არ ფლობს ინფორმაციას 2009-2012 წლებში დადებული საპროცესო შეთანხმებების თანხის ოდენობის და ასევე იმ მოვალეთა რაოდენობის შესახებ, რომელთა ქონება 2009-2012 წლებში ჩამორთმეულ და გადაცემულ იქნა სახელმწიფოსთვის.
ამავე დროს, წერილიდან ირკვევა, რომ 2009-2012 წლებში საპროცესო შეთანხმებების შედეგად  სახელმწიფო ბიუჯეტში სულ გადარიცხულმა თანხამ შეადგინა 140 039 162.76 ლარი. ეს თანხა წლების მიხედვით შემდეგნაირად ნაწილდება:
2009 წელი: 8 040 392.81 ლარი
2010 წელი: 42 361 459.28 ლარი
2011 წელი: 51 009 723.78 ლარი
2012 წელი: 38 627 586.89 ლარი
აქვე შეგახსენებთ, რომ IDFI-ის (ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი) მიერ შემუშავებულ სასამართლო სტატისტიკის მოდულში  გამოქვეყნებულია საპროცესო შეთანხმებით 2007-2012 წლებში გამოტანილი განაჩენების რაოდენობა საიდანაც ირკვევა, რომ მხოლოდ 2009-2012 წლებში საპროცესო გარიგებით განაჩენი გამოტანილი იქნა 52 402 პირზე.
რაც შეეხება საპროცესო შეთანხმებების შედეგად სახელმწიფო ბიუჯეტში გადარიცხულ თანხებს, ეს ინფორმაცია დიდი ხნის მანძილზე წარმოადგენს საზოგადოებრივი ინტერესის საგანს თუმცა, სამწუხაროდ ხელმიუწვდომელი იყო. მართალია ცნობილი იყო საპროცესო შეთანხმების საფუძველზე სახელმწიფო ბიუჯეტის სასარგებლოდ დაკისრებული თანხების რაოდენობა (მაგ. "საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველოს" კვლევის მონაცემებით 2009 წელს - 61 100 000 ლარი ), თუმცა, დღემდე უცნობი რჩებოდა, თუ კონკრეტულად რა თანხა ირიცხებოდა ბიუჯეტში საპროცესო შეთანხმებების შედეგად.
შესაბამისად, IDFI პირველად ავრცელებს ინფორმაციას იმის შესახებ, თუ რეალურად რა თანხა გადაირიცხა სახელმწიფო ბიუჯეტში 2009-2012 წლებში საპროცესო შეთანხმებების საფუძველზე.
რაც შეეხება საპროცესო შეთანხმებების შედეგად სახელმწიფო ბიუჯეტში გადარიცხულ თანხებს, ეს ინფორმაცია დიდი ხნის მანძილზე წარმოადგენს საზოგადოებრივი ინტერესის საგანს თუმცა, სამწუხაროდ ხელმიუწვდომელი იყო. მართალია ცნობილი იყო საპროცესო შეთანხმების საფუძველზე სახელმწიფო ბიუჯეტის სასარგებლოდ დაკისრებული თანხების რაოდენობა (მაგ. "საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველოს" კვლევის მონაცემებით 2009 წელს - 61 100 000 ლარი), თუმცა, დღემდე უცნობი რჩებოდა, თუ კონკრეტულად რა თანხა ირიცხებოდა ბიუჯეტში საპროცესო შეთანხმებების შედეგად.

Despite high public interest, the amounts transferred each year to the state budget through the use of plea bargaining agreements were unknown until now. IDFI publishes the information about the amounts transferred to the state budget for the first time.
IDFI became interested in the amounts transferred to the state budget through the use of plea bargaining agreements. In particular, with the following information:
1. Information about the amount transferred to the state budget through the use of plea bargaining agreements in 2009, 2010, 2011 and 2012;
2. To what sum were made the plea bargaining agreements in 2009, 2010, 2011 and 2012.
3. Information about the individuals, whose property has been expropriated and given to the state in 2009, 2010, 2011 and 2012 (each year separately), and also, the total value of the property for each year.
On February 6, 2013 IDFI addressed the Prosecutor’s Office of Georgia with the above-mentioned requests. With
the letter received from the Prosecutor’s Office on February 27, 2013 reply was provided for the first two requests. According to the letter, the analytical department of the Prosecutor’s Office of Georgia does not keep record of the amounts transferred to the state budget as a result of plea bargaining agreements. With
the letter received on March 1, 2013 the same reply was given to the third request about the expropriated property. As noted in the letter received on March 1, 2013, the analytical department of the Prosecutor’s Office of Georgia does not keep record of this kind of information, and hence, the Prosecutor’s Office is unable to provide the information.
Upon receiving these replies, on March 5, 2013 IDFI addressed the LEPL of the Ministry of Justice, National Bureau Enforcement with the same requests. With
the letter received from the National Bureau Enforcement on March 12, 2013 IDFI was informed, that LEPL National Bureau Enforcement does not possess information about the sum to which the plea bargaining agreements were made in 2009, 2010, 2011 and 2012 as well as about the individuals, whose property has been expropriated and given to the state in 2009, 2010, 2011 and 2012 (each year separately), and also, the total value of the property for each year.
Meanwhile the letter clarifies, that the total sum transferred to the budget through the use of plea bargaining agreements amounted to 140 039 162.76 GEL in 2009-2012. The distribution of this sum by years is as follows:
2009: 8 040 392.81 GEL
2010: 42 361 459.28 GEL
2011: 51 009 723.78 GEL
2012: 38 627 586.89 GEL
We would also like to remind you, that
the module of court statistics prepared by IDFI (Institute for Development of Freedom Information) presents the number of the judgments made on the ground of procedural agreement in 2007-2012, according to which it becomes clear that
52 402 persons were judged on the ground of procedural agreement in 2009-2012.
As for the amounts transferred to the budget as a result of plea bargaining, despite the high public interest, it was not publicly available until now. Even though the amounts imposed to be transferred to the state budget as a result of the procedural agreements were known (e.g. according to the
research by Transparency International Georgia this amount equaled to 61 100 000 GEL in 2009),
the exact amount transferred to the budget as a result of plea bargaining remained unclear until now.
Thus, IDFI spreads the information about the exact amounts transferred to the state budget as a result of plea bargaining for the first time.