ღია და ანგარიშვალდებული თვითმმართველობებისათვის - მუნიციპალიტეტებში გამჭირვალობისა და მოქალაქეთა ჩართულობის ეროვნული შეფასება
სიახლეები | პროექტები | დასრულებული პროექტები 27 ივლისი 2016
პროექტის სახელწოდება: ღია და ანგარიშვალდებული თვითმმართველობებისათვის - მუნიციპალიტეტებში გამჭირვალობისა და მოქალაქეთა ჩართულობის ეროვნული შეფასება
პროექტის დაფინანსება: ფონდი ღია საზოგადოება საქართველო (OSGF)
პროექტის ბიუჯეტი: მთლიანი ბიუჯეტი - 99,645 აშშ დოლარი (IDFI-ის ბიუჯეტი - 38,330 აშშ დოლარი)
პროექტის ხანგრძლივობა: 27 ივლისი, 2016 – 31 იანვარი, 2018
პასუხისმგებელი ორგანიზაციები: კონსულტაციის და ტრენინგის ცენტრი (CTC); ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI); მმართველობითი სისტემების განვითარების ცენტრი" (MSDC)
1. პრობლემის განსაზღვრა (არსებული სიტუაციის ანალიზი)
ადგილობრივი თვითმმართველობის განხორციელების პროცესში მოქალაქეთა დაბალი ჩართულობა და ინფორმირებულობა ერთ-ერთ უმთავრეს გამოწვევად რჩება. 2015 წელს კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრის (CRRC) მიერ ჩატარებული კვლევის მიხედვით, მოსახლეობის მხოლოდ 4%-ია ინფორმირებული მუნიციპალიტეტის საქმიანობის და სერვისების შესახებ. ეს მონაცემი არ განსხვავდება წინა წლების კვლევების შედეგებისგან და ადასტურებს, რომ ამ მხრივ პოზიტიური დინამიკა ჯერ არ არის. მონაწილეობის პრაქტიკის დაბალი დონე თავისთავად განპირობებულია, როგორც მოსახლეობის პასიურობითა და შესაბამისი გამოცდილების/კულტურის ნაკლებობით, ასევე თვითმმართველი ორგანოების არასათანადო ძალისხმევითა და მონდომებით.
იმავდროულად, მინიმალურ სტანდარტებს ვერ აკმაყოფილებს ადგილობრივი მუნიციპალიტეტების მიერ ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების პრაქტიკაც. საქართველოს კანონმდებლობით, ყველა ადმინისტრაციული ორგანო ვალდებულია, ინფორმაცია ელექტრონულად გამოაქვეყნოს, თუმცა არ არსებობს საჯარო დაწესებულებების მიერ ინფორმაციის პროაქტიულად გამოქვეყნების მარეგულირებელი ერთიანი სტანდარტი ან პოლიტიკა. ეს პრობლემა განსაკუთრებით თვალშისაცემია საქართველოს მუნიციპალიტეტების შემთხვევაში.
2. პროექტის მიზანი
პროექტის საბოლოო მიზანია მუნიციპალიტეტებში საზოგადოების ჩართულობის გაზრდა და კორუფციის რისკების შემცირება თვითმმართველი ორგანოების მიერ გამჭირვალობისა და ანგარიშვალდებულების პრაქტიკის გაუმჯობესების გზით.
ამისათვის, პროექტის კონკრეტული მიზანია მუნიციპალიტეტის გამჭირვალობის და მოქალაქეთა ჩართულობის მექანიზმებისა და პრაქტიკის შეფასების სტანდარტის კონსოლიდირება და მის საფუძველზე ერთიანი ეროვნული შეფასების დანერგვა.
3. პროექტის ამოცანები
1. მუნიციპალიტეტის გამჭირვალობის და მოქალაქეთა ჩართულობის მექანიზმებისა და პრაქტიკის შეფასების არსებული სტანდარტის გაუმჯობესება და მისი ეფექტური განხორციელებისათვის შესაბამისი ელექტრონული პლატფორმის შექმნა;
2. თვითმმართველი ორგანოების ახალი სტანდარტით შეფასების პროცესში რეგიონული საზოგადოებრივი ორგანიზაციების ჩართვა და მათი შესაძლებლობების გაძლიერება;
3. რეგიონული საზოგადოებრივი ორგანიზაციების დახმარებით ყველა თვითმმართველი ორგანოს შეფასება, ეროვნული რეიტინგის გამოქვეყნება და წარდგენა;
4. შეფასების შედეგებზე დაყრდნობით მუნიციპალიტეტის გამჭირვალობის და მოქალაქეთა ჩართულობის მექანიზმებისა და პრაქტიკის ეროვნული ანგარიშის მომზადება და პრეზენტაცია.
4. პროექტის ძირითადი საქმიანობები
1. მუნიციპალიტეტის გამჭირვალობის და მოქალაქეთა ჩართულობის მექანიზმებისა და პრაქტიკის შეფასების არსებული სტანდარტის გაუმჯობესება;
2. სტანდარტის შესაბამისი ელექტრონული პლატფორმის შექმნა;
3. რეგიონული საზოგადოებრივი ორგანიზაციების შერჩევა და გადამზადება;
4. ყველა თვითმმართველი ორგანოს შეფასება;
5. ეროვნული რეიტინგის გამოქვეყნება და წარდგენა;
6. ეროვნული ანგარიშის მომზადება და პრეზენტაცია.
5. პროექტის მართვა
პროექტი განხორციელდება სამი ორგანიზაციის მიერ: 1. „კონსულტაციისა და ტრენინგის ცენტრი“; 2. „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“; და 3. „მმართველობითი სისტემების განვითარების ცენტრი“. პროექტის განხორციელების პროცესში აქტიურად ჩაერთვება ფონდი „ღია საზოგადოება - საქართველო“, რომელიც უშუალო ზედამხედველობას გაუწევს პროცესს.

Project Title: For Open and Accountable Local Government - National Assessment of Transparency and Public Participation of Georgian Municipalities
Project Funded: Open Society Georgia Foundation (OSGF)
Project Budget: Total budget USD 99,645 (IDFI budget –USD 38,330)
Project Duration: July 27, 2016 – January 31, 2018
Responsible Organizations: Centre for Training and Consultancy (CTC), Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and Management Systems Development Center (MSDC)
1. Problem Statement (Situation Analysis)
A relatively low level of public participation and public awareness is one of the major challenges for local governance in Georgia. According to a 2015 survey conducted by the Caucasus Research Resource Center, only 4% of the population is informed about the activities and services of municipalities. These numbers are not different from the results of earlier studies, suggesting that there are no positive tendencies in this regard. This low level of participation is caused not only by citizen passivity or lack of experience/culture, but also by insufficient efforts and willingness of local government bodies.
In addition, the practice of proactive disclosure of public information by local government bodies does not meet minimal standards. According to the Georgian legislation, all administrative bodies are obligated to publish public information online; however, there are no common standards or policy regulating proactive disclosure of public information by public institutions. This problem is especially relevant for municipalities.
2. Goals
The ultimate goal of the project is to enhance public participation and ease risks of corruption in municipalities by improving practices of transparency and accountability in local government bodies.
To this end, the project aims to consolidate the standards for evaluating the transparency, and mechanisms and practice of public participation in municipalities, based on which a national evaluation platform will be established.
3. Objectives
1. To improve existing evaluation standards of transparency, participation mechanisms and practice of municipalities.
2. To establish an electronic platform enabling assessment of the work of municipalities.
3. To empower and involve local public society representatives in the evaluation of local government bodies based on the new standards of evaluation.
4. To prepare and present a national report on transparency, participation mechanisms and practice of municipalities based on the assessment results.
4. Activities
1. Improvement of existing evaluation standards of transparency, participation mechanisms and practice of municipalities.
2. Establishment of an electronic platform based on the new standards.
3. Selection of local civil society representatives and holding trainings for them.
4. Assessment of all target local government bodies.
5. Preparation and presentation of a national ranking.
6. Elaboration and presentation of a national report.
5. Project Management
The project will be implemented by three organizations: Centre for Training and Consultancy (CTC), Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and Management Systems Development Center (MSDC). Open Society Georgia Foundation (OSGF) will be actively involved in the implementation of the project and will monitor the process.