6 დეკემბერს, ობამას ადმინისტრაციამ ინფორმაციის თავისუფლების აქტის ,,მოდერნიზების“ მიზნით 5 ინიციატივა წარმოადგინა.
ა.შ.შ-მა, როგორც ღია მმართველობის პარტნიორობის წევრმა ქვეყანამ, ახალი მიდგომები ეროვნული სამოქმედო გეგმის მეორე რედაქციაში წარმოადგინა. გეგმაში მნიშვნელოვანი ადგილი უცხოურ სადაზვერვო საქმიანობებთან მიმართებაში მეტი ვალდებულებების აღებას უკავია.
ინფორმაციის თავისუფლებასთან დაკავშირებით, გეგმა გულისხმობს შემდეგი ინიციატივების განხორციელებას:
ინფორმაციის თავისუფლების ერთიანი პორტალის შექმნა: ,,ადმინისტრაცია უზრუნველყოფს ინფორმაციის ელექტრონული მოთხოვნის ერთიანი პორტალის შექმნას, რაც საზოგადოებას მისცემს საშუალებას ერთი ვებ-გვერდიდან მოითხოვოს ინფორმაცია ნებისმიერი ფედერალური სააგენტოდან, ასევე გათვალისწინებულია მომხმარებელთა სერვისების გაუმჯობესების მიზნით დამატებითი ინსტრუმენტების ამოქმედება. აშშ-ის მთავრობა ჩამოაყალიბებს ინფორმაციის თავისუფლების აქტის (FOIA) სპეციალური ჯგუფს, რომელიც არსებული პრაქტიკის გადახედვით, საზოგადოებრივი ინტერესების შესწავლით, ინფორმაციის თავისუფლების აქტის საფუძველზე მოახდენს აღნიშნული ერთიანი სერვისით საზოგადოების ეფექტურად მომსახურებას“.
ინფორმაციის თავისუფლების აქტის ერთიანი დებულების შემუშავება და ფედერალური სააგენტოების პრაქტიკის დანერგვა: ,,ადმინისტრაციის ინიციატივით შეიქმნება უწყებათაშორისი საქმიანობის პროცესის გასაუმჯობესებელი ინსტრუმენტი, რომელიც განსაზღვრავს ინფორმაციის თავისუფლების აქტის ერთიანი ძირითადი დებულების ჩარჩოს შექმნას. აღნიშნული დებულება ერთის მხრივ საერთო იქნება ყველა უწყებისთვის, მეორეს მხრივ კი სპეციფიური მოთხოვნების შემთხვევაში მოქნილი შესაბამისი ღონისძიებების გასატარებლად“.
უწყებათა შორის ინფორმაციის თავისუფლების აქტთან დაკავშირებული პროცესის გაუმჯობესება: ,,აშშ-ის მთავრობა იზრუნებს სააგენტოებისეფექტური საქმიანობის ხელშეწყობის მიზნით, დაგროვილი და არსებული გამოცდილებების გაზიარებით, ხელი შეუწყოს ინფორმაციის თავისუფლების აქტთან დაკავშირებული შიდა საუწყებო საქმიანობების გაუმჯობესებას“.
ინფორმაციის თავისუფლების კანონის მოდერნიზების მიზნით მრჩეველთა კომიტეტის შექმნა: ,,შეერთებული შტატები ჩამოაყალიბებს ინფორმაციის თავისუფლების აქტის მრჩეველთა ფორმალურ საბჭოს, ინფორმაციის თავისუფლების აქტზე მომუშავე სამთავრობო და არასამთავრობო ინსტიტუტების წევრების შემადგენლობით, რითაც უზრუნველყოფილი იქნება ინფორმაციის მომთხოვნთა შორის დიალოგი, საზოგადოებასთან შუამდგომლობა, კონსენსუსის შედეგად შეიმუშავებს რეკომენდაციებს, ინფორმაციის თავისუფლების აქტის მიხედვით ადმინისტრირებასა და პროაქტიულ გამოქვეყნებასთან მიმართებაში.“
ინფორმაციის თავისუფლების აქტთან დაკავშირებით ტრენინგებით უზრუნველყოფა: ,,ადმინისტრაცია შექმნის სტანდარტულ ელექტრონული სწავლების /ტრენინგის რესურსებს, ინფორმაციის თავისუფლების აქტზე პასუხისმგებელ პროფესიონალთა და სხვა ფედერალურ დონეზე დასაქმებულთა წასახალისებლად. აშშ-ის ინფორმაციის თავისუფლების აქტისადმი დაკავშირებული ვალდებულებები 23 ოქტომბერს FreedomInfo.org-ზე გამოქვეყნდა.
კვლევა ინფორმაციის თავისუფლების აქტის გადაცდომების შემთხვევაში სასამართლოს ალტერნატიული გზების მოძიების მიზნით.
მრჩეველთა ოფიციალური ჯგუფი – აშშ-ის ადმინისტრაციული კონფერენცია (ACUS) ახორციელებს კვლევას, რომლის შედეგებზე დაყრდნობით განისაზღვრება ინფორმაციის თავისუფლების აქტის გადაცდომების შემთხვევაში, დავის მოგვარების გადაწყვეტის მიზნით შესაძლო, სხვა ალტერნატიული სტრატეგიების შექმნა.
მიმდინარე პროექტს საფუძვლად უდევს ის გარემოება, რომ 2012 წელს, ინფორმაციის თავისუფლების აქტის ისტორიის მანძილზე ყველაზე მაღალი მოთხოვნა, ჯამში 650 000 საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნა დაფიქსირდა. ,,აღნიშნული მოთხოვნების ხარჯმა 23 მილიონი დოლარი შეადგინა,“ ნათქვამია ACUS ინფორმაციაში.
ინფორმაციის თავისუფლების სასამართლო პრაქტიკასა და ალტერნატიულ გზების ძიებასთან დაკავშირებული კვლევა ხორციელდება ვაშინგტონის და ლიის უმაღლესი სკოლის პროფესორ მარკ გრუნევალდის მიერ.
საქმისწარმოების მენეჯმენტი
ახალ სამოქმედო გეგმაში აღნიშნულია: ,,გამჭვირვალე და ანგარიშვალდებული მთავრობისთვის უმნიშვნელოვანესია გადაწყვეტილებებისა და ფედერალური მთავრობის მიერ განხორცილებულ ღონისძიებებთან დაკავშირებული დოკუმენტების საქმისწარმოების ეფექტური მენეჯმენტი“. მსგავსი ინიციატივები უკვე იყო წარმოდგენილი.
თუმცა გეგმაში აღნიშნულია, რომ ,,საქმისწარმოებისა და არქივების ეროვნული ადმინისტრაცია (NARA) ფედერალურ უწყებებთან ერთად განახორციელებს ახალი გზამკვლევის შემუშავებას, რითაც უზრუნველყოფილი იქნება, როგორც ელექტრონული ფოსტების ჩანაწერების ელექტრონული მართვა, ისე პრეზიდენტის დირექტივის შესაბამისად, მუდმივი და დროებითი ელექტრონული ფოსტების ჩანაწერების ელექტრონული ფორმატის მართვა 2016 წლის დასასრულისთვის. საქმისწარმოებისა და არქივების ეროვნული ადმინისტრაცია (NARA) ასევე ითანამშრომლებს მეწარმეებთან მეტა მონაცემთა ბაზისა და სხვა ტიპის მონაცემთა სტანდარტების შესაქმნელად, რათა ყველას ჰქონდეს მთავრობის მონაცემების ხელმისაწვდომობის საშუალება“.
უსაფრთხოების კლასიფიცირების რეფორმა
გეგმაში გაცხადებულია ,,უსაფრთოხების კლასიფიკაციის სისტემის გარდაქმნა“ და აღნიშნულია რომ ,,კლასიფიკაცია მინიმუმადე იყოს დაყვანილი“.
გეგმაში ნათქვამია, რომ ადმინისტრაცია:
შექმნის რეფორმის ჯგუფს უსაფრთხოების კლასიფიკაციის მიზნით, ,,საჯარო ინტერესის დეკლასიფიკაციის საბჭო წარმოადგენს მრჩეველთა კომიტეტს, რომლის შემადგენლობაშიც არიან დამოუკიდებელი ექსპერტები ისევე, როგორც წინა მთავრობის კლასიფიცირების ყოფილი ექსპერტები. კომიტეტმა ანგარიშებში წარმოადგინა რეკომენდაციები, კლასიფიცირების სისტემის გამარტივებისა და უსაფრთხოების სისტემის გარდაქმნის მიზნით. კლასიფიცირების ზედამხედველობის შიდასაუწყებო ზედამხედველობის კომიტეტი, რომელიც პრეზიდენტს შიდა უსაფრთხოებისა და ტერორიზმის წინააღმდეგ საკითხებთან მიმართებაში უწევს დახმარებას, გადახედავს აღნიშნულ რეკომენდაციებს, გაუწევს კოორდინირებას მისაღები რეკომენდაციების განხორციელებას და პერიოდულად შეხვდება გარე დაინტერესებულ ჯგუფებს, შესაბამისი რეკომენდაციების მიღების მიზნით.
სისტემატურად გადახედავს ბირთვულ ღონისძიებებთან დაკავშირებულ ისტორიულ მონაცემებს დეკლასიფიცირების მიზნით, ,,კლასიფიკაციის საზედამხედველო კომიტეტი, თავდაცვის დეპარტამენტთან, ენერგეტიკის დეპარტამენტთან და ეროვნულ სახელმწიფო დეპარტამენტთან ერთად შეიმუშავებს შესაბამის დებულებას, რომელიც ითვალისწინებს ბირთვულ პროგრამებთან (Formerly Restricted Data or FRD) დაკავშირებულ ნაკლებად სენსიტიურ ისტორიულ ინფორმაციის დეკლასიფიცირების პროცესის სისტემატურ გადახედვას. ძირითადი აქცენტი გაკეთდება ისტორიული მნიშვნელობის ბირთვულ პოლიტიკასთან არსებულ მოვლენებსა და თემებზე, ისევე როგორც გზებზე როგორ უნდა მოხდეს დეკლასიფიცირების მიზნით პრიორიტეტული საკითხების გამოყოფა საზოგადოების ინტერესების გათვალისწინებით
ტექნოლოგიური ინსტრუმენტების პილოტირება პრეზიდენტის ჩანაწერების კლასიფიცირების ანალიზის მიზნით. ცენტრალური სადაზვერვო სააგენტო საქმისწარმოებისა და არქივების ეროვნულ ადმინისტრაციასთან (NARA) ერთად განახორციელებს ახალი ინსტრუმენტების პილოტირებას, რომლის მიზანია კლასიფიცირების საკითხით დაინტერესებულთა უზრუნველყოფა საძიებო სისტემით, არაკლასიფიცირებული მონაცემებისა და ავტომატიზირებული დოკუმენტების ანალიზით. პროცესი დაიწყება რეიგანის ადმინისტრაციის კლასიფიცირებული სისტემის ჩანაწერებიდან.“
დეკალასიფიცირებული მონაცემების მონიტორინგისა და კონტროლის განხორციელება. „საქმისწარმოებისა და არქივების ეროვნული ადმინისტრაციის დეკლასიფიცირების ეროვნული ცენტრი, შექმნის სპეციალიზირებულ სისტემას, რომელიც შესაბამისი სააგენტოს უწყების წარმომადგენლებს ავტომატურად გადასცემს ინფორმაციას კლასიფიცირებული მონაცემების დეკლასიფიცირების მომზადების შესახებ. ამასთან, უზრუნველყოფილი იქნება მონიტორინგი, რათა სააგენტოებმა დათქმულ ვადებში შეასრულონ სამუშაოები. სისტემაში გათვალისწინებული იქნება ასევე საპრეზიდენტო ბიბლიოთეკები.
არაკლასიფიცირებული კონტროლირებადი ინფორმაციის პროგრამის განხორციელება. ,,ამჟამად მთავრობა კონკრეტული არაკლასიფიცირებული ინფორმაციის, როგორიცაა პირადი, უსაფრთხოების, საკუთრების, ბიზნეს ინტერესების, ძალოვანი სტრუქტურების შესახებ ინფორმაცია, გამოძიების საგნის/ინტერესების დასაცავად იყენებს შესაბამის დაუყონებლივ, სააგენტოსთვის გადაუდებელ პოლიტიკას, რეგულაციებს, პროცედურებს. აღნიშნულმა ქმედებებმა გამოიწვია შეუსაბამობები, როგორიცაა გაურკვეველი შეზღუდვები. აღნიშნულთან მიმართებაში, პრეზიდენტმა დავალა NARA -ს შეიმუშაოს პროგრამა, რომელიც არაკლასიფიცირებული ინფორმაციის პროცესების მენეჯმენტსა და პროცედურების სტანდარტიზებას უზრუნველყოფს. მომავალი წლისთვის NARA გამოაქვეყნებს გზამკვლევს, სადაც განსაზღვრული იქნება ეტაპები და სქემა როგორ მოხდება ინფორმაციის რეგისტრირება, რომელიც გათვალისწინებულია პროგრამით.
ზედამხედველობის საკითხები
გეგმაში გათვალისწინებულია ,,გამჭვირვალობის გაზრდა უცხოური სადაზვერვო საქმიანობების ზედამხედველობასთან მიმართებაში“.
გეგმაში აღნიშნულია:
,,2013 წლის ივნისში, პრეზიდენტის დირექტივით, აშშ-ის სადაზვერვო სააგენტოებს დაევალათ მოეხდინათ დეკლასიფიცირება და საზოგადოებისთვის რაც შეიძლება მეტი ინფორმაციის განსაჯაროება. მათ შორის სენსიტიური პროგრამების გამჟღავნება, რაც გათვალისწინებულია უცხოური სადაზვერვო ზედამხედველობის აქტით (FISA). 2000 გვერდიანი დოკუმენტი იქნა გასაჯაროებული, მათ შორის კონგრესისთვის წარდგენილი მასალები. მათი მხრიდან ავტორიზირებისა და გადახედვის მიზნით. აშშ-ის სადაზვერვო უწყება აქვეყნებს ონლაინ მასალებს და სხვა ინფორმაციას FISA-ს მოთხოვნების გათვალისწინებით.“
ადმინისტრაციამ უფრო მეტი ვალდებულებები აიღო:
ეროვნული უსაფრთხოებაზე პასუხისმგებელი ხელმძღვანელობის მონაცემთა ბაზების წარდგენა: ადმინისტრაცია გამოაქვეყნებს ყოველწლიურ ანგარიშებს აშშ-ის მთავრობის მიერ ეროვნული უსაფრთხოების საქმიანობების შესახებ. ანგარიშებში წარმოდგენილი იქნება ასევე ბოლო 12 თვის განმავლობაში განკარგულებების რაოდენობა და ასევე მათ მიერ გაწეული საქმიანობების შედეგების შესახებ.
უცხოური სადაზვერვო სამსახურების ინფორმაციების გადახედვა და დეკლასიფიცირება. ეროვნული დაზვერვის დირექტორი შესაძლებლობის ფარგლებში მოახდენს უცხოური სადაზვერვო პროგრამების ინფორმაციის დეკლასიფიცირებას.
კონსულტაციები დაინტერესებულ ჯგუფებთან. ადმინისტრაცია ხელს შეუწყობს დაინტერესებული ჯგუფების ფართო სპექტრის ჩართულობას, კერძო და სამოქალაქო თავისუფლებების დაცვის საბჭოს რეკომენდაციებით მთავრობის მხრიდან კერძო და სამოქალაქო თავისუფლებების დაცვას ეროვნული უსაფრთოხების დაცვასთან ერთად.
სამოქმედო გეგმაში გათვალისწინებულია ისეთი საკითხებზე მუშაობა, როგორიცაა:
შესაბამისი პირადი ინფორმაციის შესაძლებლობის ხელმისაწვდომობა
ღია მმართველობის გეგმების ხელშეწყობა და გაუმჯობესება
მამხილებელთა დაცვის გაძლიერება და გაფართოება
შეერთებულ შტატებში საჯარო იურიდიული პირების გამჭვირვალობის გაზრდა
მრეწველთა გამჭვირვალობის ინიციატივის (EITI) გაუმჯობესება
ბუნებრივი წიაღის საწვავის სუბსიდიების გამჭვირვალობა
ხარჯვის გამჭვირვალობის გაუმჯობესება
ფისკალური გამჭვირვალობის გლობალურ ინიციატივაში ჩართვა
გარე დაინტერესებულ ჯგუფებთან რეგულარული თანამშრომლობა
ფედერალურ დონეზე დამატებით გაფორმებული ხელშეკრულებების მონაცემების გამოქვეყნება
ფისკალური გამჭვირვალობის სტრატეგიული დირექტივების გაუმჯობესების უზრუნველყოფა
შესრულების / აღსრულების ღონისძიებების გაუმჯობესება
იმპორტისა და ექსპორტის სისტემების კონსოლიდირება კორუფციის აღმოსაფხვრელად
საზოგადოებრივი ხარჯების გადაწყვეტილების მიღებაში საზოგადოების მონაწილეობის ხელშეწყობა
სანქციების დაწესება ვიზაზე კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის მიზნით
დებულებების განხორციელების პროცესში საზოგადების ჩართულობის გაფართოება
კანონშემოქმედების წინადადებებზე კომენტარების გამარტივება
დაინტერესებულ ჯგუფებთან უფრო აქტიური ურთიერთობების გაგრძელება
საზოგადოებისათვის ღია მონაცემების ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა
მთავრობის მონაცემთა ბაზის მენეჯმენტი, როგორც სტრატეგიული სარგებელი
სოფლის მეურნეობისა და კვების მონაცემთა ღიაობა
ბუნებრივ კატასტროფებთან დაკავშირებული მონაცემების ღიაობა, შესაბამისი საპასუხო და აღდგენითი სამუშაოების დახმარების მიზნით

The Obama administration Dec. 6 proposed five steps to “modernize” the freedom of information act.
The ideas appear in the second U.S. national action plan prepared as a member of the Open Government Partnership. In an unexpected development, the plan includes a series of commitments related to foreign surveillance efforts.
Regarding freedom of information, the plan contains a number of points:
A consolidated FOI portal: “The Administration will launch a consolidated request portal that allows the public to submit a request to any Federal agency from a single website and includes additional tools to improve the customer experience. The U.S. Government will establish a FOIA task force that will review current practices, seek public input, and determine the best way to implement this consolidated FOIA service.”
Common FOIA Regulations and Practices for Federal Agencies: “The Administration will initiate an interagency process to determine the feasibility and the potential content of a core FOIA regulation that is both applicable to all agencies and retains flexibility for agency-specific requirements.
Improving Internal Agency FOIA Processes: “The U.S. Government will scale these targeted efforts to improve the efficiency of agencies with the biggest backlogs, and to share lessons learned to further improve internal agency FOIA processes.”
Establish a FOIA Modernization Advisory Committee: “The United States will establish a formal FOIA Advisory Committee, comprised of government and non-governmental members of the FOIA community, to foster dialog between the Administration and the requester community, solicit public comments, and develop consensus recommendations for improving FOIA administration and proactive disclosures.”
Improve FOIA Training: The Administration will make standard e-learning training resources available for FOIA professionals and other Federal employees and encourage their use.
The U.S. FOIA-related commitments were reported by FreedomInfo.org (Oct. 23).
Research Under Way on FOIA Litigation Alternatives
In an unrelated U.S. development, the idea of reducing FOIA litigation through targeted alternative dispute resolution strategies is being researched by an official advisory group, the Administrative Conference of the United States (ACUS).
A background note on the project, it is pointed out that the year 2012 saw the highest number of FOI requests in the history of the law: 650,000. “Annual agency FOIA litigation costs are estimated to hover around $23 million—a conservative estimate by some accounts,” the ACUS information says.
Research on FOI litigation and alternatives will be conducted by Professor Mark H. Grunewald of the Washington and Lee School of Law.
Records Management Addressed
The new action plan says “the backbone of a transparent and accountable government is strong records management that documents the decisions and actions of the Federal Government.” Some of the proposals have been revealed earlier.
The plan says that the National Archives and Records Administration (NARA) “will work with Federal agencies to implement new guidance that addresses the automated electronic management of email records, as well as the Presidential Directive to manage both permanent and temporary email records in an accessible electronic format by the end of 2016. NARA will also collaborate with industry to establish voluntary data and metadata standards to make it easier for individuals to search publicly-available government records.”
Security Classification Reform
The plan also includes a pledge to “transform the security classification system.”
Stating that “classification must therefore be kept to the minimum,” the plan says the administration will:
Create a Security Classification Reform Committee. “The Public Interest Declassification Board, an advisory committee made up of experts outside government as well as former government classification experts, has made several recommendations for reducing overclassification and simplifying the classification system in its report, Transforming the Security Classification System. The interagency Classification Review Committee, which will report to the Assistant to the President for Homeland Security and Counterterrorism, will review these recommendations, coordinate efforts to implement those that are accepted, and meet periodically with external stakeholders to obtain their input as appropriate.”
Systematically Review and Declassify Historical Data on Nuclear Activities. “The Classification Review Committee will work with the Department of Defense, Department of Energy, Office of the Director of National Intelligence, and Department of State to determine, consistent with applicable statutes, how to implement a systematic review process for the declassification of no-longer sensitive historical information on nuclear programs (Formerly Restricted Data or FRD), focusing on specific events and topics of historical nuclear policy interest and ways for the public to help identify priorities for declassification review.”
Pilot Technological Tools to Analyze Classified Presidential Records. “The Central Intelligence Agency and NARA will pilot the use of new tools to provide classification reviewers with search capability for unstructured data and automate initial document analysis, beginning with Presidential Records from the Reagan Administration’s classified e-mail system.”
Implement Monitoring and Tracking of Declassification Reviews. “The National Declassification Center at NARA will implement a referral and tracking system that will automatically notify appropriate agency representatives when classified records are ready for declassification review and enable monitoring to ensure that agencies meet review deadlines. This system will include records of Presidential Libraries.”
Implement the Controlled Unclassified Information Program. “The Government currently uses ad hoc, agency-specific policies, procedures, and markings to safeguard and protect certain controlled unclassified information (CUI), such as information that involves privacy, security, proprietary business interests, and law enforcement investigations. This patchwork of policies has resulted in inconsistent marking and safeguarding of documents, unclear or unnecessarily restrictive dissemination policies, and impediments to authorized information sharing. The President therefore directed NARA to establish a program to standardize processes and procedures for managing CUI. Over the next year, NARA will issue implementation guidance, with phased implementation schedules, and an enhanced CUI Registry that designates what information falls under the program.”
Surveillance-Related Pledges
Promising to “increase transparency of foreign intelligence surveillance activities, the plans says:
“In June 2013, the President directed the U.S. Intelligence Community to declassify and make public as much information as possible about certain sensitive intelligence collection programs undertaken under the authority of the Foreign Intelligence Surveillance Act (FISA), while being mindful of the need to protect national security. Nearly two thousand pages of documents have since been released, including materials that were provided to Congress in conjunction with its oversight and reauthorization of these authorities. As information is declassified, the U.S. Intelligence Community is posting online materials and other information relevant to FISA, the FISA Court, and oversight and compliance efforts. The Administration has further committed to:
Share Data on the Use of National Security Legal Authorities. The Administration will release annual public reports on the U.S. Government’s use of certain national security authorities. These reports will include the total number of orders issued during the prior twelve-month period and the number of targets affected by them.
Review and Declassify Information Regarding Foreign Intelligence Surveillance Programs. The Director of National Intelligence will continue to review and, where appropriate, declassify information related to foreign intelligence surveillance programs.
Consult with Stakeholders. The Administration will continue to engage with a broad group of stakeholders and seek input from the Privacy and Civil Liberties Oversight Board to ensure the Government appropriately protects privacy and civil liberties while simultaneously safeguarding national security.