ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) 2010 წლიდან ახორციელებს საქართველოში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მონიტორინგს. IDFI-ის სისტემურმა მონიტორინგმა მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ძირითადი ტენდენციებისა და პრობლემების გამოვლენაში, საზოგადოებრივი კონტროლის ქმედითი მექანიზმების დანერგვაში, საჯარო სექტორის ანგარიშვალდებულებისა და ღია მმართველობის განვითარებაში.
წინამდებარე ანგარიშში წარმოდგენილია საქართველოში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მდგომარეობის შეფასება 2019 წლის მონაცემებით. ანგარიში ასევე, მოიცავს საჯარო ინფორმაციის გაცემის ტენდენციების ანალიზს 2010-2019 წლებში და საჯარო დაწესებულებათა საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის რეიტინგებს.
- 2019 წელს 284 საჯარო დაწესებულებაში გაგზავნილი 6 240 მოთხოვნიდან IDFI-იმ პასუხი მიიღო 5,180 განცხადებაზე (83%);
- 2019 წელს საჯარო დაწესებულებებში გაგზავნილი 6,240 მოთხოვნიდან, IDFI-იმ 10 დღიანი ვადის დაცვით ინფორმაცია მიიღო 3,480 შემთხვევაში (56%);
- 2019 წელს საჯარო დაწესებულებების ყველაზე დიდმა ნაწილმა (24%) უპასუხოდ დატოვა ან უარი განაცხადა შიდა აუდიტების ანგარიშების მოწოდებაზე. რიგით მეორე, ყველაზე დახურული ინფორმაცია დაკავშირებული იყო საჯარო დაწესებულების ხელმძღვანელის მრჩევლის პოზიციაზე დასაქმებული პირების ბიოგრაფიული მონაცემების (сv) და მათთან გაფორმებული ხელშეკრულებების გაცემასთან;
- 2019 წელს დაწესებულებათა კატეგორიების მიხედვით, პროცენტულად ყველაზე მეტი მოთხოვნა უპასუხოდ დატოვეს სახელმწიფო შპს-ებმა და ა(ა)იპებმა (74% უპასუხო); ხოლო, სრულყოფილი პასუხების ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი (91% სრულყოფილი) გუბერნატორის ადმინისტრაციების შემთხვევაში დაფიქსირდა;
- 2019 წელს საჯარო ინფორმაცია სრულყოფილი სახით და 10 დღიანი ვადის დაცვით 24-მა საჯარო დაწესებულებამ გასცა (მათ შორის, სტატისტიკის ეროვნული სამსახური, სახალხო დამცველის აპარატი, სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახური);
- 2019 წელს, IDFI-ის მიერ ყველაზე დახურულ საჯარო დაწესებულებად შეფასდა მთლიანად იუსტიციის სამინისტროს სისტემა და ფინანსთა სამინიტროს სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულება - სახელმწიფო ხაზინა;
- 2019 წელს იუსტიცის სამინისტროს სისტემაში შემავალი უწყებების და სახელმწიფო ხაზინის გარდა, კიდევ 12 დაწესებულება (სასაზღვრო პოლიცია და 11 ადგილობრივი თვითმმართველობის მერია ან საკრებულო) აღმოჩნდა ისეთი, რომელმაც IDFI-ის ყველა მოთხოვნა უპასუხოდ დატოვა;
- ცენტრალურ საჯარო დაწესებულებებს შორის საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ყველაზე მაღალი მაჩვენებლები მიიღო საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრომ - 99% და საქართველოს პარლამენტის აპარატმა -98,3%. ხოლო ყველაზე დაბალი იუსტიციის სამინისტრომ (4,55%) და მთავრობის ადმინისტრაციამ (27,84%);
- 2019 წელს, წინა წელთან შედარებით, ცენტრალური დაწესებულებებიდან ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მაჩვენებელი ყველაზე მეტად გააუმჯობესა ფინანსთა სამინისტრომ (+30,63%) და ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ (+29.92%). ხოლო ყველაზე მეტად გააუარესა მთავრობის ადმინისტრაციამ (-23,16%);
- 2019 წელს საჯარო დაწესებულებებიდან მიღებული პასუხების მაჩვენებელი (83%) ბოლო 5 წლის განმავლობაში ყველაზე დაბალია;
- 2018 წელთან შედარებით, 2019 წელს სრულყოფილი პასუხების პროცენტული მაჩვენებელი 7%-ით შემცირდა, ხოლო უპასუხოდ დატოვებული მოთხოვნების მაჩვენებელი კი 5%-ით გაიზარდა;
- 2019 წელს 100%-იანი მაჩვენებლის მქონე საჯარო დაწესებულების რიცხვი წინა წელთან შედარებით დაახლოებით განახევრდა;
- 2019 წელს ადგილობრივი თვითმმართველობებიდან მიღებული სრულყოფილი პასუხები 10%-ით შემცირდა, ხოლო უპასუხოდ დატოვებული მოთხოვნები 11%-ით გაიზარდა.
2019 წელს განხორციელებული IDFI-ის მონიტორინგის თანახმად ქვეყანაში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ხარისხი წინა წელთან შედარებით კვლავ გაუარესდა. მიუხედავად ამისა შენარჩუნებულია გაგზავნილ წერილებზე მიღებული პასუხების მაჩვენებლის 2014 წლის შემდეგ დამკვიდრებული 80%-იანი ზღვარი, რომელიც უმეტესწილად, ცალკეული საჯარო დაწესებულებების მაღალი ანგარიშვალდებულებით არის განპირობებული. კერძოდ, ისეთი, საჯარო დაწესებულებები როგორც სტატისტიკის ეროვნული სამსახური, სახალხო დამცველის აპარატი, სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახური, საჯარო სამსახურის ბიურო, საქპატენტი წლების განმავლობაში ინარჩუნებენ საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის საუკეთესო მაჩვენებელს და ჯეროვნად ასრულებენ საჯარო ინფორმაციის გაცემის კანონით გათვალისწინებულ ვალდებულებას. სამწუხაროდ, ცალკეული უწყებების მიერ (მაგალითად, იუსტიციის სამინისტროს სისტემა, სახელმწიფო ხაზინა, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაცია და ა.შ.) წლების განმავლობაში დამკვიდრებული დაბალი ანგარიშვალდებულების პრაქტიკა, უარყოფითად აისახება საქართველოს საჯარო სექტორის ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის საერთო მაჩვენებელზე.

Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) has been monitoring the state of access to public information in Georgia since 2010. The work of IDFI has played an important part in strengthening freedom of information in Georgia, identifying key trends and challenges related to access to public information, developing effective civic oversight mechanisms, and raising the level of accountability and open governance in the public sector.
The given report includes analysis of access to public information in Georgia in 2019. The report also includes trends of access to public information during 2010-2019 and the rating of public institutions.
- Out of 6 240 FOI requests sent to public institutions during 2019, IDFI received responses on 5 180 requests (83%);
- Out of 6 240 FOI requests sent to public institutions during 2019, in 3 480 cases (56%) IDFI received the information within the period of 10 days;
- During 2019 significant ratio of public institutions (24%) refused to respond or disclose information regarding the internal audit checks. The second least accessible public information was the CVs of those appointed as the advisors of the heads of public institutions and the copies of their contracts;
- During 2019 state-owned Limited Liability Companies (LLC) and state Non-Commercial (Non-Entrepreneurial) Legal Entities (N(N)LE) left the highest ratio of FOI requests without response – 74% of unanswered requests; the highest number of complete responses were received from governor administrations – 91% complete responses;
- During 2019 24 public entities provided complete information within the period of 10 days (among them National Statistics Office, Office of the Public Defender (Ombudsman), State Inspector Service);
- IDFI named the whole system of the Ministry of Justice and the subordinate agency of the Ministry of Finance – State Treasury as the most closed public institutions in 2019;
- Together with the system of the Ministry of Justice and State Treasury 12 other public entities left the requests of IDFI without response (Border Police and 11 municipal self-governing entities, city halls and councils);
- Among the central public institutions the highest level of access to public information was demonstrated by the Ministry of Foreign Affairs – 99% and the Parliament of Georgia – 98.3%, while the lowest level of transparency was demonstrated by the Ministry of Justice (4.55%) and the Administration of the Government of Georgia (27.84%);
- During 2019 the Ministry of Finance (+30.6%) and the Ministry of Economy and Sustainable Development (+29.92%) showed the highest improvement in regards to access to public information, whereas the highest decrease was observed in case of the Administration of the Government of Georgia (-23,16%);
- During the last 5 years the ratio of responses received on FOI requests was the lowest in 2019 (83%);
- Compared to 2018, the percentage of complete responses decreased by 7% in 2019, while the ratio of unanswered requests increased by 5%;
- During 2019 the number of public institutions demonstrating 100% access to public information is approximately twice as low compared to the previous year;
- The ratio of complete responses received from municipal self-governing entities fell by 10% in 2019, while the number of unanswered requests increased by 11%.
Based on the results of the monitoring conducted by IDFI the picture of access to public information in Georgia continued to aggravate in 2019. However, the 80% baseline of responding to FOI requests set since 2014 was observed. This was mainly due to the high level of accountability demonstrated by a number of public institutions. Namely, such public institutions as National Statistics Office, Office of the Public Defender (Ombudsman), State Inspector Service, Civil Service Bureau and National Intellectual Property Center – Sakpatenti have been demonstrating the highest levels of access to public information throughout the years and thus fully complied with the obligations set by the law. At the same time, a low level of accountability implemented at a number of other public entities (System of the Ministry of Justice, State Treasury, Administration of the Government of Georgia) had a significant negative impact on the overall state of access to public information in Georgia.