ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს პირველი შეხვედრა გაიმართა
12 თებერვალს ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს პირველი შეხვედრა გაიმართა საქართველოს პარლამენტში. შეხვედრას პარლამენტის თავმჯდომარე დავით უსუფაშვილი უძღვებოდა და მას ესწრებოდნენ პარლამენტის წევრები, არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე დავით უსუფაშვილი არის ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს თავმჯდომარე. პირველ სხდომაზე განისაზღვრა, რომ დავით უსუფაშვილის არყოფნის შემთხვევაში, საპარლამენტო საბჭოს თავმჯდომარის ფუნქციას შეასრულებს პარლამენტის წევრი გუგული მაღრაძე.
დავით უსუფაშვილმა აღნიშნა, რომ უკანასკნელი 2 წლის განმავლობაში პარლამენტში გააქტიურდა საკანონმდებლო ღიაობაზე მუშაობა და ამ მიმართულებით, საქართველოს პარლამენტმა მნიშვნელოვან პროგრესს მიაღწია და მოიპოვა საერთაშორისო აღიარება. მექსიკაში, 2015 წლის ოქტომბერში გამართულ OGP-ის  გლობალურ სამიტზე საქართველოს პარლამენტის ინტერფრაქციულ ჯგუფს  ღია მმართველობის პარტნიორობის ჯილდო გადაეცა. სხდომაზე, დავით უსუფაშვილმა ხაზი გაუსვა პარტნიორი არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წვლილს მიღწეულ წარმატებაში.
„მინდა მოგილოცოთ ის აღიარება, რაც ჩვენს საქმიანობას წილად ხვდა მექსიკაში ჩატარებული ფორუმის დროს, როდესაც საქართველოს პარლამენტი აღიარებული იქნა როგორც ლიდერი პარლამენტი სწორედ აღნიშნულ სფეროში. ამ ყველაფერში ძალიან დიდია წვლილი პარლამენტის წევრების, ვინც ჩართული იყო ამ საქმეში, მაგრამ არ შევცდები, თუ ვიტყვი, რომ კიდევ უფრო მეტია წვლილი ჩვენი პარტნიორების - არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლების. მათი ძალიან ფოკუსირებული, ძალიან კარგად გააზრებული ტაქტიკაც, თანამშრომლობაც, რეკომენდაციებიც, ინიციატივებიც იყო გადამწყვეტი იმისთვის, რომ პარლამენტში ეს თემა პრიორიტეტად გვექცია. ასევე, ძალიან მნიშვნელოვანია ჩვენი საერთაშორისო მეგობრების მონაწილეობა აღნიშნულ პროცესში, NDI-ის, UNDP- ის და სხვების, ვინც ამ პროცესში ჩართული იყვნენ და დღესაც მზად არიან, ჩვენ გვერდით იდგნენ“, - მიმართა პარლამენტის სხდომის მონაწილეებს დავით უსუფაშვილმა.
პარლამენტის თავმჯდომარემ, აღნიშნა, რომ ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის ვალდებულებები ძალიან ამბიციურია, შესაბამისად გეგმის შესრულება ძალიან შრომატევად მუშაობას მოითხოვს, თუმცა დავით უსუფაშვილის განცხადებით საკანონმდებლო ღიაობა, პარლამენტის საქმიანობაში ჩართულობის შესაძლებლობა ნებისმიერი დაინტერესებული პირისთვის, მოქალაქეებისთვის ინფორმაციის დროული მიწოდება, ტექნოლოგიების უფრო ეფექტიანი გამოყენება საქართველოს პარლამენტის პრიორიტეტს წარმოადგენს და შეხვედრის მონაწილეებს და პარლამენტის პოლიტიკური ჯგუფების წარმომადგენლებს აქტიური ჩართულობისკენ მოუწოდა.
„საბჭო ინტერფრაქციულია, ყველა პოლიტიკური ჯგუფია მასში წარმოდგენილი და ყველასთვის მნიშვნელოვანი იქნება ამ პროცესში მონაწილეობა”, - განაცხადა დავით უსუფაშვილმა.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა შეხვედრის გახსნისას ისაუბრა იმ პერსპექტივებზე, რასაც ღია მმართველობის პარტნიორობის ინიციატივაში ჩართულობა გულისხმობს. მან აღნიშნა, რომ ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს შექმნა, რომელიც წარმოადგენდა IDFI-ს რეკომენდაციას, წინგადადგმული ნაბიჯია, რამდენადაც საბჭოს უფლებამოსილებას წარმოადგენს ღია პარლამენტის სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმების შემუშავება, შესრულების კოორდინაცია და მონიტორინგი, ექსპერტებისა და სამუშაო ჯგუფების მოწვევა, ანგარიშის წარდგენა საქართველოს პარლამენტის ბიუროსთვის და სხვა. გიორგი კლდიაშვილმა ხაზი გაუსვა საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის პირად ჩართულობას სამოქმედო გეგმის შემუშავებისა და შესრულების პროცესში.
ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს სხდომაზე დამტკიცდა საბჭოს დებულება. ასევე, განისაზღვრა მუდმივმოქმედ საბჭოსთან არსებული საკონსულტაციო ჯგუფის შემადგენლობა და სამი სამუშაო ჯგუფი (ინფორმაციის თავისუფლება და ტექნოლოგიები, სამოქალაქო ჩართულობა, ანგარიშვალდებულება), რომელთა წევრებიც უშუალოდ იქნებიან კონცენტრირებული საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ვალდებულებების შესრულებაზე.
პარლამენტის წევრმა, თამარ კორძაიამ მადლობა გადაუხადა არასამთავრობო ორგანიზაციებს: „რომ არა თქვენ, ეს დებულება არ იქნებოდა ამ ფორმის, ვფიქრობ, ყველა პრინციპული საკითხი, რაც იყო მოწოდებული, ასახულია მასში“. მისი თქმით, დღევანდელი სხდომის ოქმით დამტკიცდება საკონსულტაციო ჯგუფის შემადგენლობა. „ეს იქნება ის შემადგენლობა, რომელიც იყო ღია მმართველობის საქმიანობის სათავეებთან და, ასევე, რამდენიმე ორგანიზაცია, რომელსაც ჯგუფში გაწევრიანების სურვილი აქვს“, - განაცხადა თამარ კორძაიამ.
საპარლამენტო საბჭოს და მასთან არსებული საკონსულტაციო ჯგუფის მუშაობას მხარს უჭერს გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და ევროკავშირის (EU) მიერ დაფინანსებული პროექტი „საქართველოს პარლამენტის მხარდაჭერა ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის განხორციელების პროცესში“, რომელსაც ახორციელებს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI). პროექტის მიზანია ხელი შეუწყოს ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედ საბჭოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ვალდებულებების განხორციელებაში.

On February 12th, 2016, first meeting of the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance took place at the Palace of Parliament of Georgia. The Chairperson of the Parliament David Usupashvili lead the meeting attended by the MPs, representatives of the non-governmental and international organizations.
David Usupashvili chairs the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance. It was determined that in case of Chairperson's absence, MP Guguli Maghradze will serve as a chairperson of the Parliamentary Council.
David Usupashvili claimed that working on legislative openness has intensified in past 2 years, the Parliament of Georgia has achieved a significant progress in this direction and gained a worldwide acknowledgment. Inter-Factional Working Group of the Parliament of Georgia received the OGP's Champion's Award at the OGP Global Mexico Summit 2015. The Chairperson of the Parliament underlined the role of the partner non-governmental and international organizations in the achieved success.
"I would like to congratulate received recognition of our work at the OGP Global Mexico Summit 2015, when the Parliament of Georgia was recognized as a leader parliament in this direction [openness, transparency]. The role of the MPs is very big in the process. Although it won't be mistaken to say that the role of the partners - representatives of non-governmental and international organizations is even bigger. Their focused and well-thought out tactic, cooperation, recommendations or initiatives were decisive for us to make this topic a priority of the Parliament of Georgia. Also, involvement of our international partners is very important, NDI, UNDP and others who were engaged in the above-mentioned project and are ready to still stand by us." - David Usupashvili addressed the attendees.
The Chairperson of the Parliament noted that the commitments laid out in the Open Parliament Action Plan 2015-2016 are very ambitions, therefore fulfillment of them requires immense work. However, as David Usupashvili said the legislative openness, possibility of engagement in the parliamentary work for the stakeholders, etc. is a priority of the Parliament of Georgia, thus urged the participants of the meeting for their active engagement.
"The Council is inter-factional, every political group is represented in it and everyone's engagement is very important." - David Usupashvili noted.
Director of Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) outlined the perspectives that Open Government Partnership (OGP) opens up for the members. He said that establishment of the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance (initiated by IDFI) is a big step forward, since the Council will be responsible on elaboration of the Strategy and the Action Plan of the Parliament of Georgia, coordination and monitoring of the implementation process, invitation of experts and working groups, reporting to the Bureau of the Parliament of Georgia, etc. Giorgi Kldiashvili highlighted the role of the Chairperson of the Parliament of Georgia in the process of elaboration and implementation of the Open Parliament Georgia Action Plan 2015-2016.
Charter of the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance was adopted at the meeting. Moreover, members of the Consultative Group (established to support the work of Permanent Council) was determined and three working groups (Freedom of Information and Technologies, Citizen Engagement, Accountability) were established, members of which will be focused on the implementation process of the Action Plan.
MP Tamar Kordzaia expressed her gratitude to the NGOs: "If not your engagement the Charter would be different. The pivotal topic which was initiated is reflected in the Charter." According to her, members of the Consultative Group will be included in the protocol.
The project "Supporting the Parliament of Georgia in Implementation of the Open Parliament Georgia Action Plan" financed by the programme of the UNDP and EU and implemented by IDFI, is supporting the work of the Permanent Parliamentary Council and its Consultative Group.