საჯარო მმართველობის რეფორმის სამთავრობო და ალტერნატიული მონიტორინგის მიგნებები
საჯარო მმართველობის რეფორმის (PAR) უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს სამდივნომ 2021 წლის 20 ივლისს წარმოადგინა საბჭოს სამდივნოს მიერ მომზადებული საჯარო მმართველობის რეფორმის 2019-2020 წლების სამოქმედო გეგმის შესრულების წლიური ანგარიში (2020) და დამოუკიდებელი ექსპერტის მიერ მომზადებული ანგარიში PAR გზამკვლევის განხორციელების შესახებ. ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI), როგორც სამოქმედო გეგმის ალტერნატიული მონიტორინგის განმახორციელებელმა ორგანიზაციამ, შეისწავლა საბჭოს მიერ წარმოდგენილი დოკუმენტები და რამდენიმე მნიშვნელოვანი გარემოება გამოავლინა.
დადებითად უნდა შეფასდეს ის ფაქტი, რომ უწყებათაშორისი საბჭოს სამდივნო შედარებით კრიტიკულად მიუდგა ამოცანების შესრულების შეფასებას და ყველა შემთხვევაში არ გაიზიარა პასუხისმგებელი უწყების პოზიცია ამოცანების შედეგების შესახებ. IDFI-ს მიერ შესწავლილი ოთხი მიმართულებით სამდივნომ ამოცანების ინდიკატორების თითქმის ნახევრის (≈44%) შემთხვევაში შეცვალა ინდიკატორის შესრულების სტატუსი და რვა მათგანთან მიმართებით, პასუხისმგებელი უწყებისგან განსხვავებით, პროგრესი არ დააფიქსირა. მსგავსი მიდგომა ფიქსირდება აქტივობების ინდიკატორებთან მიმართებითაც, თუმცა, გარკვეულ შემთხვევებში სამდივნოს მხრიდან სამოქალაქო საზოგადოების კომენტარები გათვალისწინებული არ არის.
წლიური მონიტორინგის ანგარიშის ფარგლებში სამდივნო მიუთითებს, რომ ამოცანის შედეგის ინდიკატორების შესასრულებლად საჭირო ღონისძიებები, ძირითად შემთხვევაში, პანდემიის შედეგად გადაიდო, რამაც უარყოფითი გავლენა იქონია სამოქმედო გეგმის განხორციელებაზე. ალტერნატიული მონიტორინგის ფარგლებში IDFI მიუთითებდა პასუხისმგებელი უწყებების მხრიდან პანდემიის, როგორც შემაფერხებელი გარემოების შაბლონური გამოყენების თაობაზე ისე, რომ კონკრეტულად არ ხდებოდა მითითება პანდემიით გამოწვეულმა რომელმა კონკრეტულმა ფაქტორმა და როგორ განაპირობა ამა თუ იმ ვალდებულების შეუსრულებლობა. აღნიშნულის გამომწვევი მიზეზები არც სამდივნოს ანგარიშშია დაკონკრეტებული და მხოლოდ ზოგადად არის აღნიშნული, რომ ადამიანური/ფინანსური რესურსების მობილიზება კრიზისის მენეჯმენტთან დაკავშირებულ სამუშაოზე გახდა საჭირო და ამასთან, პანდემიამ შეცვალა საჯარო ადმინისტრაციის სამუშაო რეჟიმი და გამოიწვია კოორდინაციის არსებული სისტემების გადაფასება.
პანდემიასთან ერთად სამდივნო ერთ-ერთ ძირითად გამოწვევად ფინანსური რესურსების ნაკლებობასაც გამოყოფს, თუმცა, უნდა აღინიშნოს, რომ სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ვალდებულებების შესრულება სამოქმედო გეგმის ბიუჯეტის მიხედვით ძირითადად დამოკიდებული იყო დონორულ დახმარებაზე (გათვალისწინებული იყო დონორული დახმარება 2,205,841 ლარის ოდენობით; სახელმწიფო ბიუჯეტით გათვალისწინებული იყო 11,400 ლარი), რომლის ათვისება სრულად არ მომხდარა და ანგარიში არ აკონკრეტებს, რატომ ვერ იქნა ათვისებული აღნიშნული თანხები (გარდა პანდემიასთან დაკავშირებული ზოგადი ჩანაწერისა). საერთო ჯამში სამოქმედო გეგმის დასასრულს გამოყოფილი დონორული დახმარების დაახლოებით 30% ასათვისებელი დარჩა.
საინტერესოა, რომ პოლიტიკის დაგეგმვისა და ანგარიშვალდებულების მიმართულებებით საანგარიშო პერიოდში გათვალისწინებულზე მეტი თანხა დაიხარჯა, თუმცა, იმ ამოცანათა წილი, რომლებიც არ არის შესრულებული (ან სრულად არ არის შესრულებული) საკმაოდ მაღალია და სამდივნოს ანგარიშის თანახმად შესაბამისად 50%-ს და 80%-ს შეადგენს (ალტერნატიული მონიტორინგის მიხედვით პოლიტიკის დაგეგმვისა და კოორდინაციის მიმართულებით არცერთი ამოცანა არაა სრულდ შესრულებული: ოთხიდან ერთი ამოცანა მეტწილად შესრულებულია, სამი კი - შეუსრულებელი, ასევე არცერთი ამოცანა არ არის სრულად შესრულებული ანგარიშვალდებულების მიმართულებით: ხუთი ამოცანიდან სამი ნაწილობრივ შესრულებულია, ორი კი - შეუსრულებელი). საჯარო ფინანსების მართვის მიმართულებით მხოლოდ ადმინისტრაციული ხარჯი იყო გათვალისწინებული და საბჭოს მიერ წარმოდგენილი ინფორმაციით ამ მიმართულებით შეუსრულებელი ამოცანა არ ფიქსირდება (ალტერნატიული მონიტორინგის მიხედვით სამიდან ორი ამოცანა მეტწილად შესრულდა, ერთის შემოწმება კი ვერ მოხერხდა). რაც შეეხება სახელმწიფო სერვისების მიწოდებას, ამ მიმართულებით გათვალისწინებული დონორული დახმარების სრულად ათვისება ვერ მოხერხდა, შეუსრულებელ ამოცანათა წილმა კი საბჭოს მიერ განხორციელებული მონიტორინგის მიხედვით 71,2% შეადგინა (ალტერნატიული მონიტორინგის მიხედვით შვიდი ამოცანიდან მხოლოდ ერთია სრულად შესრულებული, ერთი - მეტწილად, სამი - ნაწილობრივ, ორი ამოცანა კი შეუსრულებელია).
მისასალმებელია, რომ PAR-ის 2019 – 2020 წლების სამოქმედო გეგმის შესრულების 2020 წლის ანგარიშის ფარგლებში სამდივნოს მიერ ყურადღება გამახვილებულია იმ არაერთ გამოწვევაზე, რომლებზეც IDFI და საია ალტერნატიული მონიტორინგის ანგარიშების ფარგლებში აღნიშნავდნენ. კერძოდ:
- აქტივობის შესასრულებლად საჭირო სამუშაოს მოცულობის არასათანადოდ შეფასება და შესაბამისად, განხორციელების ვადების არასწორად განსაზღვრა და ვადებში ჩამორჩენა;
- ამოცანის შედეგის ინდიკატორებთან მიმართებით შუალედური სამიზნე მაჩვენებლების განსაზღვრის აუცილებლობა;
- აქტივობათა დუბლირება;
- პირდაპირი კავშირის არარსებობა აქტივობების შესრულების სტატუსსა და ამოცანის შედეგს შორის, რაც იწვევს ისეთ შემთხვევებს, როდესაც შესაძლოა აქტივობები სრულად შესრულდეს, მაგრამ ეს არ (ან ნაკლებად) განაპირობებდეს საბოლოო შედეგის მიღწევას.
ალტერნატიული მონიტორინგის ფარგლებში IDFI-სა და საია-ს მიერ გამოკვეთილ გამოწვევებზე აღინიშნა ასევე დამოუკიდებელი ექსპერტის მიერ PAR-ის გზამკვლევი 2020-ის განხორციელების შესახებ ანგარიშში. კერძოდ, როგორც ანგარიშშია მითითებული:
- გზამკვლევში იდენტიფიცირებულია საქართველოს საჯარო მმართველობაში არსებული ძირითადი გამოწვევები, თუმცა ყველა შემთხვევაში არ იყო ნათელი, განსაზღვრული ამოცანა როგორ შეუწყობდა ხელს პრობლემის გადაჭრას. ამასთან, ამოცანის ქვეშ გათვალისწინებული ინდიკატორები არ იყო საკმარისი და ვერ უზრუნველყოფდა მიღწეული პროგრესის სათანადოდ გაზომვას;
- გზამკვლევი არ ითვალისწინებდა განახლების ფორმალურ პროცედურებს. მიუხედავად იმისა, რომ გზამკვლევის შესაბამისად საჯარო მმართველობის რეფორმის სამოქმედო გეგმის დამტკიცება ორ წელიწადში ერთხელ ხორციელდება, აღნიშნულს არ აქვს ერთიანი და ფორმალიზებული სტრუქტურა. ამასთან, ახალი სამოქმედო გეგმის დამტკიცება არ ითვალისწინებდა ამოცანების განახლებას ან/და ადაპტირებას, რის გამოც, რიგ შემთხვევებში სამოქმედო გეგმით განსაზღვრულ აქტივობებსა და ამოცანებს შორის კავშირი მნიშვნელოვნად იყო შესუსტებული.
აღნიშნული გამოწვევების საპასუხოდ IDFI-მ და საია-მ ალტერნატიული მონიტორინგის ფარგლებში გასცეს რეკომენდაციები, რომელთა ნაწილს იმეორებს დამოუკიდებელი ექსპერტის მიერ მომზადებული PAR გზამკვლევის განხორციელების შესახებ ანგარიშიც. IDFI-სა და საია-ს მსგავსად ექსპერტი მიუთითებს, რომ მნიშვნელოვანია:
- მკაფიოდ გამოხატული პოლიტიკური მხარდაჭერისა და ზედამხედველობის უზრუნველყოფა PAR-ის სამომავლო მიზნებისთვის;
- ამოცანების რეალურად მისაღწევად არსებული რესურსების გათვალისწინება და ვადების სწორად განსაზღვრა;
- სამომავლო სტრატეგიული დოკუმენტებით გავლენის ინდიკატორების და შუალედური მაჩვენებლების განსაზღვრა;
- ინდიკატორების სინქრონიზება OECD/SIGMA-ს სტანდარტებთან; და სხვა.
უნდა აღინიშნოს, რომ შესაბამისი მიმართულებით დასახული სტრატეგიული მიზნებისა და ამოცანების დროულად მიღწევისთვის უმნიშვნელოვანესია, კონკრეტული სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული პერიოდის დასაწყისისთვის ის უკვე შემუშავებული და გამოქვეყნებული იყოს. PAR სამოქმედო გეგმის შესრულების 2020 წლის ანგარიშის თანახმად, „რეფორმის უწყვეტობის უზრუნველსაყოფად, სტრატეგიის დოკუმენტსა და შესაბამის სამოქმედო გეგმაზე მუშაობის დასრულება 2021 წლის მეორე კვარტალში იგეგმება.“, თუმცა, მიუხედავად ამისა, 2021 წლის აგვისტოს დასაწყისში საჯარო მმართველობის რეფორმის 2021 – 2022 წლების სამოქმედო გეგმა ჯერ კიდევ არ მომზადებულა. აღნიშნული პოლიტიკის შემუშავების პროცესის მნიშვნელოვან ხარვეზს წარმოადგენს, რაზეც IDFI-მ არაერთხელ გაამახვილა ყურადღება.

On July 20, 2021, the Secretariat of the Interagency Coordinating Council for Public Administration Reform (PAR) presented the Annual Report on the Implementation of the Public Administration Reform Action Plan 2019-2020 prepared by the Secretariat of the Council and the report on the implementation of the PAR Roadmap prepared by an independent expert. The Institute for the Development of Freedom of Information (IDFI) as an alternative monitoring organization of the Action Plan, examined the documents presented by the Council and identified several important circumstances.
The fact that the Secretariat of the Interagency Council was relatively critical in assessing the implementation of the commitments and did not share all the positions of the responsible agencies on the outcomes is a positive development. In the four areas monitored by IDFI, the Secretariat changed the status implementation indicated by the agencies in almost half of the outcome indicators (≈44%) and unlike the responsible agencies, did not consider any progress to be made with regards of eight objectives. A similar approach is observed with regard to output indicators, however, in some cases the comments of civil society were not taken into account by the Secretariat without any clarifications.
In the annual monitoring report, the Secretariat indicates that the necessary measures to achieve the outcome indicators were, in most cases, delayed by the pandemic, which had a negative impact on the implementation of the action plan. As part of the alternative monitoring, IDFI indicated that the responsible authorities were using the pandemic as a template deterrent, so that no specific indication was made as to which specific factor caused by the pandemic affected implementation of particular obligation and how. The detailed explanations are not given in the report of the Secretariat as well and there is only a general statement that the mobilization of human/financial resources has become necessary for crisis management and that the pandemic has changed the work regime of public administration leading to reassessment of existing coordination systems.
The Secretariat cites the lack of financial resources as one of the main challenges along with the pandemic. However, it should be noted that the fulfilment of the obligations under the Action Plan was mainly dependent on donor assistance (donor assistance amounted to GEL 2,205,841; state budget amounted to GEL 11,400) which has not been fully utilized. The report does not specify why the said funds could not be utilized (except for the general statement related to the pandemic). Overall, at the end of the action plan, about 30% of the donor financial assistance allocated remains unused.
Interestingly, more money was spent on policy planning and accountability directions during the reporting period. However, the share of commitments not implemented (or not fully implemented) is quite high at 50% and 80%, respectively for these directions according to the Secretariat report (according to the alternative monitoring, none of the objectives in policy planning direction was fully implemented: one out of four objectives was mostly implemented, three were not implemented. None of the objectives was fully implemented in the accountability direction: three out of five were partially implemented and two were not implemented). Only administrative expenses were determined by the Action Plan in the direction of public financial management and according to the information provided by the Council, no unimplemented objectives were recorded in this direction (according to the alternative monitoring, two out of three objectives were mostly implemented and one could not be verified). As for the public service direction, the donor assistance provided in this direction was not fully utilized, and the share of unimplemented objectives is 71.2% according to the monitoring carried out by the Council (according to the alternative monitoring, only one of the seven objectives was fully implemented, one - mostly, three - partially, two objectives were not implemented).
It is welcome that in the framework of PAR's 2019-2020 Action Plan Implementation Report 2020, the Secretariat focuses on a number of challenges identified by IDFI and GYLA in the Alternative Monitoring Reports. In particular:
- Inadequate assessment of the amount of work required to perform the activities and, consequently, incorrect determination of implementation deadlines and delays in those deadlines;
- The need to determine interim targets for the objectives;
- Duplication of activities;
- Lack of direct connection between the activity implementation and the objectives, which leads to cases when the activities may be fully performed, but this does not (or less so) lead to the achievement of the final objective.
Some of the challenges identified by IDFI and GYLA in the alternative monitoring reports were also mentioned in the report on the implementation of the PAR Framework by an independent expert. In particular, as indicated in the report:
- The Roadmap identifies the main challenges in Georgia's public administration, although it was not clear in all cases how the set objectives would help solve the problem. Besides, the indicators provided under the objectives were not sufficient and could not ensure a proper measurement of the progress achieved;
- The Roadmap does not provide for formal renewal procedures. Although the approval of the Public Administration Reform Action Plan is carried out every two years, it does not have a unified and formalized structure. Besides, the adoption of the new action plan did not provide for the updating and/or adaptation of objectives, which in some cases weakened the link between the activities and objectives set out in the action plan.
In response to these challenges, IDFI and GYLA issued recommendations as part of the alternative monitoring, some of which are repeated in the report on the implementation of the PAR Roadmap prepared by an independent expert. The expert like IDFI and GYLA points out that it is important to:
- Provide clear political support and oversight for the future goals of PAR;
- Consider the resources available to actually achieve the objectives and set deadlines correctly;
- Determine impact indicators and interim targets in future strategic documents;
- Harmonize the indicators with OECD/SIGMA standards; etc.
It should be noted that in order to achieve the strategic goals and objectives in a timely manner, relevant strategic/policy documents should be developed and published in the beginning of the period provided for in the specific strategy/action plan. According to the PAR Action Plan Implementation Report 2020, "to ensure the continuity of the reform, work on the Strategy document and the relevant Action Plan is scheduled to be completed in the second quarter of 2021." However, in August 2021 the documents are still not prepared. This is a significant shortcoming of the policy-making process, which IDFI has repeatedly highlighted.