ღია მმართველობის მე-5 გლობალური სამიტი საპარლამენტო ღიაობის დღით გაიხსნა
სიახლეები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია | რეგიონული და გლობალური საქმიანობა 17 ივლისი 2018
ახალი გზები და ინოვაციური ტექნოლოგიები საკანონმდებლო ღიაობის მისაღწევად. ღია მმართველობის გლობალური სამიტის დაწყებამდე ერთი დღით ადრე საქართველოს პარლამენტმა საკანონმდებლო ღიაობის დღეს უმასპინძლა. საერთაშორისო ღონისძიებას 24 ქვეყნისა და 12 პარლამენტის 200-ზე მეტი წარმომადგენელი შეუერთდა.
ღია პარლამენტის დღეზე გამართული მსჯელობა საკანონმდებლო ღიაობის ყველაზე მნიშვნელოვან საკითხებს შეეხო, მათ შორის საპარლამენტო რეფორმების გატარებასა და ახალი ინოვაციური ტექნოლოგიების გამოყენებას.
ღია პარლამენტის დღე გახსნა საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ, ირაკლი კობახიძემ. მან ხაზი გაუსვა საპარლამენტო ღიაობის მნიშვნელობას დემოკრატიულ განვითარებაში და აღნიშნა საქართველოს მიღწევები ღია პარლამენტის პრინციპების დანერგვის გზაზე.
კონფერენციის მონაწილეებს ვიდეო მიმართვა გაუგზავნა ჰეიდი ჰაუტალამ, ევროპარლამენტის ვიცე-პრეზიდენტმა. მისასალმებელი სიტყვებით გამოვიდნენ სენატორი ბლანკა ოველარი - ღია პარლამენტის ქსელის ParlAmericas პრეზიდენტი, და სანჯეი პრადჰანი - ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) მთავარი აღმასრულებელი ხელმძღვანელი.
ღია პარლამენტის დღეში მონაწილეობა მიიღო ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) ელჩმა, ახალი ზელანდიის ყოფილმა პრემიერ-მინისტრმა (1999 – 2008) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ყოფილმა ადმინისტრატორმა (2009 – 2017) - ჰელენ კლარკმა.
საპანელო დისკუსიებს გაუძღვნენ ნილს სკოტი - გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ხელმძღვანელი საქართველოში, მუკელანი დიმბა - ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) თანათავმჯდომარე სამოქალაქო საზოგადოებიდან, და ლორა თორნთონი - ეროვნულ დემოკრატიული ინსტიტუტის (NDI) დირექტორი საქართველოში.
შეხვედრის დასკვნით ნაწილს დაესწრო კატარინა მატერნოვა, ევროკომისიის გენერალური დირექტორის მოადგილე.
კონფერენციაზე გამართული მსჯელობა შეეხო საკანონმდებლო გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების გაზრდას. მონაწილეებმა ისაუბრეს საპარლამენტო საქმიანობაში მოქალაქეთა ჩართულობის ახალ გზებზე, როგორიცაა მონაწილეობითი კანონშემოქმედება (crowdlaw) და ინოვაციური ტექნოლოგიების გამოყენება. IDFI-ის პროგრამების დირექტორმა ლევან ავალიშვილმა ისაუბრა იმ ახალი ელექტრონული სერვისების შესახებ, რომელიც საქართველოს პარლამენტმა ადგილობრივი და საერთაშორისო ორგანიზაციების დახმარებით დანერგა საკანონდებლო ღიაობის უზრუნველსაყოფად.
სხვადასხვა ქვეყნის პარლამენტების წარმომადგენლებმა ისაუბრეს მათ ეროვნულ გამოცდილებაზე, წარმატებებსა და გამოწვევებზე საპარლამენტო ღიაობის მიღწევის საქმეში. მათ ასევე განიხილეს საკანონმდებლო ჩართულობის პოლიტიკა, რომელიც ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) მმართველმა კომიტეტმა 2016 წლის სექტემბერში მიიღო.
ImageThink-ის მხატვრის მიერ შექმნილი შესანიშნავი ჩანახატები ასახავს საკანონმდებლო ჩართულობასა და საპარლამენტო ღიაობასთან დაკავშირებულ გამოცდილებას, კარგ პრაქტიკასა და გამოწვევებს სხვადასხვა ქვეყნიდან. ჩანახატები შეიქმნა ევროკავშირის, UNDP საქართველოსა და IDFI-ის მხარდაჭერით სპეციალურად ღია პარლამენტის დღისთვის.
დღის ბოლოს გაიმართა შემაჯამებელი მსჯელობა სამომავლო ნაბიჯებსა და ღია პარლამენტის ელექტრონული ქსელის (OPeN) საქმიანობაზე, რომელსაც გაუძღვნენ სკოტ ჰუბლი - ეროვნულ დემოკრატიული ინსტიტუტის (NDI) მმართველობის პროგრამების დირექტორი, და დევინ ო’შონესი, ვესტმინსტერის ფონდის დემოკრატიისთვის (Westminster Foundation for Democracy) პროგრამების დირექტორი.
საპარლამენტო ღიაობის დღის ორგანიზატორია საქართველოს პარლამენტი ღია მმართველობის პარტნიორობასთან (OGP) თანამშრომლობით, ხოლო მხარდამჭერები - ევროკავშირი (EU), გაეროს განვითარენის პროგრამა (UNDP), აშშ საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს დემოკრატიული მმართველობის ინიციატივა (USAID/GGI),  ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI), ეროვნული დემოკრატიული ინსტიტუტი (NDI) და გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოება (GIZ).

The Fifth Open Government Partnership Global Summit in Georgia Opened with a Discussion on Legislative Openness
News | Publications | Open Governance and Anti-Corruption | Article | Regional and Global Work 17 July 2018
World parliaments are seeking new ways in achieving openness, transparency and accountability. A day ahead of the Global Open Government Partnership (OGP) Summit in Georgia, the Parliament of Georgia hosted a high level international discussion on legislative openness.
Bringing together over 200 participants from 12 parliaments and 24 countries, the Open Parliament Day focused on the reforms needed to achieve legislative openness and the role of technology and innovation.
The Chairperson of the Georgian Parliament, Irakli Kobakhidze, kicked off a debate stressing the critical importance of legislative openness in democracy and highlighting Georgia’s achievements on the way to Open Parliament.
This was followed by a video message of Heidi Hautala, Vice-President of the European Parliament, and welcome remarks from Senator Blanca Ovelar, President of the ParlAmericas Open Parliament Network, and Sanjay Pradhan, Chief Executive Officer of the Open Government Partnership (OGP).
Helen Clark, formerly the Prime Minister of New Zealand (1999 – 2008) and Administrator of the United Nations Development Programme (2009 – 2017), joined the event in her capacity of the OGP Ambassador.
The panel discussions were moderated by Niels Scott, UNDP Head in Georgia; Mukelani Dimba, OGP Steering Committee Co-Chair from Civil Society; and Laura Thornton, Senior Resident Director/Global Associate of the National Democratic Institute (NDI) Georgia. Katarina Mathernova, Deputy Director General at the European Commission, joined the last part of the event.
The Open Parliament Day tackled a range of issues related to the legislative transparency and accountability. The participants considered different ways of engaging citizens in parliamentary work, including participatory law-making (crowdlaw) and innovative technological solutions. Levan Avalishvili, Programs Director of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) spoke about the e-services the Parliament of Georgia has introduced with the support from the international and local civil society partners.
Parliament representatives from different countries informed about their national experiences and practices in the areas of legislative openness. They also discussed the legislative engagement policy adopted by the OGP Steering Committee in September 2016.
Fasinating doodles from ImageThink Graphic Recorder preserved the key points of senior parliamentarians and experts from various country contexts on good practices and challenges of legislative engagement as well as national experiences and practices in parliamentary openness. The graphic recording was made possible with the support from European Union in Georgia, UNDP Georgia & IDFI -  specially for the Open Parliament Day
The day closed with a summary session facilitated by Scott Hubli, NDI Director of Governance Programs, and Devin O’Shaughnessy, Director of Programmes at the Westminster Foundation for Democracy.  The participants discussed the Open Parliament eNetwork (OPeN) and future steps to achieving legislative openness.
The Open Parliament Day was initiated and organised by the Parliament of Georgia, in cooperation with the Open Government Partnership (OGP) Support Unit, with the assistance from partners and donors – the European Union (EU), UNDP, USAID/Good Governance Initiative (GGI), GIZ, NDI and Institute for Development of Freedom o0f Information (IDFI).