ღია და გამჭვირვალე მმართველობის საპარლამენტო საბჭოს გასვლითი შეხვედრა
2017 წლის 18 იანვარს, სასტუმრო „ქრაუნ პლაზა ბორჯომში“ გაიმართა ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს და საბჭოსთან არსებული საკონსულტაციო ჯგუფი გასვლითი შეხვედრა, რომელზეც განხილულ იქნა საპარლამენტო ღიაობის საკითხები და სამომავლო ნაბიჯები.
შეხვედრას ესწრებოდნენ ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს ახლადარჩეული წევრები, სამოქალაქო საზოგადოებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
საბჭოს და საკონსულტაციო ჯგუფის შეხვედრა გახსნეს საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის პირველმა მოადგილემ თამარ ჩუგოშვილმა, საბჭოს ახალმა თავჯდომარემ ირინა ფრუიძემ, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) დემოკრატიული მმართველობის ჯგუფის ხელმძღვანელმა გრიგოლ ბრეგაძემ და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) დირექტორმა, საკონსულტაციო ჯგუფის თავმჯდომარემ გიორგი კლდიაშვილმა.
შეხვედრაზე განიხილეს საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში შესატანი ცვლილებების პროექტი, ასევე ნორმატიული აქტების შესახებ კანონში შესატანი ცვლილებებისა და საქართველოს პარლამენტის წევრების ეთიკის კოდექსის პროექტები,რომლებიც წინა მოწვევის საბჭომ დაამტკიცა. ამასთან, განხილულ იქნა ღია მმართველობის პარტნიორობის პარიზის გლობალური სამიტის შედეგები და საქართველოს ღია პარლამენტის ახალი გეგმის (2017-2018) პერსპექტივები.
საქართველოს ღია პარლამენტის 2017-2018 წლების ახალი სამოქმედო გეგმასთან დაკავშირებით, მხარეები შეთანხმდნენ, 2017 წლის 15 თებერვლამდე წარმოადგინონ ახალ სამოქმედო გეგმაში შესატანი ვალდებულებები, ხოლო 2017 წლის მარტში, საპარლამენტო ღიაობის სამოქმედო გეგმის შემუშავების მიზნით, გამართონ კიდევ ერთი გაფართოებული შეხვედრა.
შეხვედრაზე შეკრებილებმა ასევე გადაწყვიტეს სამოქალაქო საზოგადოებიდან და პარლამენტის წევრებისგან დაკომპლექტებული სამი სამუშაო ჯგუფის შექმნა, რომლებიც იმუშავებენ 2015-2016 წლების სამოქმედო გეგმის ვალდებულებების დასრულებაზე.
შეხვედრაზე შეკრებილებმა განიხილეს საქართველოს პარლამენტის ვებგვერდზე განთავსებულ კანონპროექტებზე კომენტარის დატოვების ფუნქციის დანერგვა, რაც 2015-2016 წლების სამოქმედო გეგმით განსაზღვრული ვალდებულება იყო.
ამასთან, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) პროგრამების დირექტორმა, ლევან ავალიშვილმა, ხაზი გაუსვა კომენტარის დატოვების ფუნქციის გაფართოების აუცილებლობას. მხარეები შეთანხმდნენ, რომ ღია პარლამენტის ახალ სამოქმედო გეგმაში შესაძლებელია გაიწეროს პარლამენტის ვებგვერდზე განთავსებულ კანონპროექტებზე დატოვებული კომენტარების საფუძველზე დასკვნების შემუშავების ვალდებულება, რაც საგრძნობლად გაზრდის მოსახლეობის ჩართულობას კანონშემოქმედებით პროცესში.
გარდა ამისა, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის, საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) წარმომადგენლებმა კიდევ ერთხელ დააყენეს პარლამენტის ვებგვერდზე დოკუმენტაციის ადვილად დამუშავებად ფორმატში (Open Data) ატვირთვის აუცილებლობა.
გასვლითი შეხვედრის ფარგლებში საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს წარმომადგენლების მიერ წარმოდგენილ იქნა საქართველოს ღია პარლამენტის 2015-2016 წლების სამოქმედო გეგმის მონიტორინგის ანგარიში. მონიტორინგის ანგარიშის თანახმად, ვალდებულებების დაგვიანებით მიღება ან შეუსრულებლობა სამი ძირითადი მიზეზით იყო განპირობებული: ზოგიერთი ვალდებულების განხორციელების ზუსტი ინდიკატორების არარსებობა, ღია და გამჭვირვალე მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს წევრებსა და პარლამენტის სხვა წევრებს შორის კოორდინაციის პრობლემა და არსებითი რეფორმების განხორციელებაზე პოლიტიკური ნების არარსებობა.
შეხვედრაზე შემოთავაზებულ ახალ იდეებს შორის იყო კანონპროექტში პირველიდან მესამე მოსმენამდე შესული ცვლილებების ვიზუალური ასახვა. ასევე, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) შემოთავაზებული იდეა მობილური აპლიკაციის შესახებ, რომლის საშუალებითაც, პარლამენტის ვებგვერდზე ახალი კანონპროექტის ატვირთვის შემთხვევაში, მომხმარებელი მიიღებს შეტყობინებას განახლების თაობაზე.
შეხვედრაზე მხარეები აგრეთვე შეთანხმდნენ, რომ საქართველოს ღია პარლამენტის 2017-2018 წლების სამოქმედო გეგმა თანხვედრაში უნდა იყოს გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნებთან (SDG). სამოქმედო გეგმის და მდგრადი განვითარების მიზნების თანხვედრაში მოყვანის საკითხი ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) დააყენა.
საქართველოს ღია პარლამენტის ახალი სამოქმედო გეგმის შემუშავება იგეგმება ევროკავშირისა და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მიერ დაფინანსებული პროექტის „საპარლამენტო დემოკრატიის სისტემის გაძლიერება საქართველოში“ ფარგლებში, რომელსაც ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) ახორციელებს.

On January 18, 2017, the field meeting of the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance (Council) and the Consultative Group under the Council was held at “Crowne Plaza Hotel”, Borjomi. The purpose of the meeting was to discuss issues related to parliamentary openness and to plan future steps.
The meeting was attended by the newly elected members of the Council, representatives of civil society and international organizations. Opening remarks were made by Tamar Chugoshvili, the first Deputy Chairperson of the Parliament of Georgia, Irina Pruidze, the newly appointed Chairperson of the Council, Grigol Bregadze, Democratic Governance Team Leader of United Nations Development Program (UNDP) and Giorgi Kldiashvili, Director of Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), Chairperson of the Consultative Group.
Discussion topics included the project on the amendment of the Parliament’s Rules of Procedure, amendments to the Law on Normative Acts, the project of the Ethics Code of MPs (Members of Parliament) adopted by the previous Parliament, results of the Open Government Partnership (OGP) Global Summit in Paris and new perspectives of the Open Parliament Action Plan of Georgia (2017-2018).
Attendees agreed to present the obligations that shall be included in the new Open Parliament Georgia Action Plan (2017-2018) of the before February 15, 2017, to hold another extended meeting to elaborate the action plan and to establish three working groups composed of civil society representatives and MPs that will finalize the 2015-2016 action plan.
Attendees also discussed the commitment of adding a comment function to the draft laws uploaded on the Parliament website, which was implemented as part of the 2015-2016 action plan. According to IDFI Programs Director Levan Avalishvili, it is necessity to extend this function by including an obligation of preparing reports on received comments as a commitment in the new action plan.
Representatives of IDFI, Georgian Young Lawyers’ Association and Transparency International Georgia once again emphasized the importance of uploading all documentation to the Parliament website in the open data format.
Representatives of Transparency International Georgia presented their report on monitoring of the Open Parliament Action Plan of Georgia 2015-2016. According to the report, there were three main reasons for the failure to fulfill or delayed fulfillment of commitments: 1. lack of accurate indicators, 2. coordination problem between Council members and MPs, and 3. lack of political will to carry out substantial reforms.
Some of the new ideas proposed as commitments to be included in the future action plan included visualization of amendments made to draft laws between the first and third hearings creating a mobile application (proposed by IDFI) that will allow users to receive notifications on draft laws that are uploaded to the Parliament website.
Based on IDFI’s recommendation, field meeting participants also agreed that the new Open Parliament Action Plan shall be consistent with the United Nations’ Sustainable Development Goals (SDG).
The new Open Parliament Georgia Action Plan will be elaborated within the scope of the Project titled Strengthening the System of Parliamentary Democracy in Georgia, which is funded by the European Union and implemented by the United Nations Development Programme (UNDP) in cooperation with the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI).