FATF-ის მე-8 რეკომენდაცია არაკომერციული იურიდიული პირებისთვის
ევროკომისიის პროექტის “Global Facility on Anti-Money Laundering and Countering the Financing of Terrorism (GF-AML/CFT)” ფარგლებში არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებისათვის საქართველოში გაიმართა ტრენინგი FATF-ის მე-8 რეკომენდაციასთან დაკავშირებით.
კურსის გავლის შედეგად არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა შეიძინეს ცოდნა არაკომერციული იურიდიული პირების საქმიანობაში ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ზომების პრევენციული გამოყენების შესახებ; გაეცნენ საერთაშორისო პრაქტიკას და მსოფლიოში აღნიშნული მიმართულებით არსებულ გამოწვევებს; მიიღეს ინფორმაცია FATF-ის რეკომენდაციების შესახებ. კურსის მონაწილეებს, ტრენინგის შედეგად მიღებული ცოდნა დაეხმარება რისკებისა და საფრთხეების იდენტიფიცირებასა და შეფასებაში, და ორგანიზაციების შიგნით პრევენციული პოლიტიკის დანერგვაში.
ტრენინგი ტარდებობდა 1-ლი ივნისიდან 5 ივნისის ჩათვლით Zoom-ის მეშვეობით.
ტრენინგში მონაწილეობას იღებდნენ შემდეგი არასამთავრობო ორგანიზაციები: სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტი; მედიის განვითარების ფონდი; ევროპის ფონდი; საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდი; კონსულტაციისა და ტრენინგის ცენტრი (CTC); საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო; ეკონომიკური პოლიტიკის კვლევის ცენტრი (EPRC); სამოქალაქო განვითარების სააგენტო (სიდა); სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება (ISFED); საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია(GYLA).
ტრენინგის მონაწილეებს გადაეცემათ სერტიფიკატები.
საქართველოში ტრენინგის ორგანიზების მხარდამჭერია „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“ (IDFI).

Within the scopes of the project “Global Facility on Anti-Money Laundering and Countering the Financing of Terrorism (GF-AML/CFT)” launched by European Commission, the training on “FATF Recommendation 8 for NPOs” was held for the representatives of non-governmental organizations.
As a result of the training course, the representatives of the non-governmental organizations gained the knowledge regarding the preventive measures on Anti-Money Laundering and Countering the Financing of Terrorismimplemented in the activities of non-commercial legal entities; acquired the information on the challenges and the best international practice of the given sphere; obtained the details about FATF recommendations. The training course will enable the participants to use the new competencies on identifying and assessing the potential risks and threats and implement the preventive steps within their organizations.
Training course was held from June 1 to June 5 with using the Zoom platform.
Following non-governmental organizations are taking part in the training course: Civil Society Institute; Media Development Foundation; Europe Foundation; Georgian Foundation for Strategic and International Studies (Rondeli Foundation); Center for Training and Consultancy (CTC); Transparency International – Georgia; Economic Policy Research Center (EPRC); Civil Development Agency (CiDA); International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED); Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA).
The training participants will be awarded with certificates.
The organization of the training course in Georgia is supported by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI).