პროექტის სახელწოდება: ოჯახის მხარდაჭერის პოლიტიკა - ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოები და საქართველო
გაეროს მონაცემებით, საქართველომ სოფლიოს იმ 20 ქვეყანას შორისაა, სადაც მოსახლეობის დეპოპულაცია მიმდინარეობს. მძიმე ეკონომიკურმა პირობებმა და ქვეყანაში შექმნილმა არასტაბილურმა ვითარებამ კრიზისულ ზღვრამდე შეამცირა შობადობა და გაზარდა მოკვდაობა. თუ 1980-იან წლებში საქართველოში ყოველწლიურად საშუალოდ 94 ათასი ბავშვი იბადებოდა, ამჟამად ახალშობილთა რაოდენობა თითქმის განახევრდა.
ერთ-ერთ ყველაზე მნიშვნელოვან ფაქტორს, რამაც დემოგრაფიული მდგომარეობის გამოსწორება უნდა გამოიწვიოს ქვეყანაში, წარმოდგენს სახელმწიფო სოციალური პოლიტიკა, სადაც განსაზღვრული იქნება სახელმწიფო დახმარებებისა და შეღავათების პროგრამები, ისევე, როგორც საზოგადოების აქტიური ჩართულობა ამ პრობლემის გადაწყვეტაში. სამწუხაროდ, დღემდე არსებული და მოქმედი სახელმწიფო დახმარების პროგრამები არაეფექტურად შეიძლება ჩაითვალოს, რასაც შედეგად მოყვა საზოგადოებრივი ორგანიზაციების მხრიდან აღნიშნულ პრობლემებზე მუშაობის გააქტიურება.
მოპოვებული საჯარო ინფორმაციის ანალიზისა და საერთაშორისო პრაქტიკის კვლევის საფუძველზე მრავალშვილიანი ოჯახების მხარდამჭერი სახელმწიფო პოლიტიკის შესამუშავებლად რეკომენდაციების წარმოდგენა და შესაბამისი საკანონმდებლო ინიციატივის პროექტის მომზადება.
• საქართველოს დემოგრაფიული მონაცემების ანალიზი
• დემოგრაფიული და სოციალური პოლიტიკის საერთაშორისო კარგი პრაქტიკის ანალიზი
• სახელმწიფო დახმარების და შეღავათების პროგრამისთვის რეკომენდაციებისა და საკანონმდებლო ინიციატივის შემუშავება

Donor Organization: MagtiCom LTD
According to UN, Georgia is among 20 countries worldwide which are affected with depopulation. Economic hardships, as well as political instability in the country have resulted in critically low birth-rates and increased death rates. In contrast with 1980ies, when there were approximately 94 thousand newborns annually, currently this number has almost halved.
One of the important factors which can improve demographic situation in a country, is state social policy, a combination of state assistance and support programs, as well as active involvement of the society. Unfortunately, the programs that have existed until today, as well as current ones can be assessed as ineffective, which has resulted in more active work from CSOs.
Goal
The Goal of the project is to prepare recommendations and a project of legislative initiatives for the state policy supporting families with many children, based on analysis of public information as well as international practice.