სასამართლო რეფორმის განხორციელების მხარდაჭერა - პროექტის დახურვის ღონისძიება
22 ივლისს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) ადამიანის უფლებების სწავლებისა და მონიტორინგის ცენტრთან (EMC) და კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრთან (CRRC) ერთად,  ევროკავშირის მხარდაჭერით წარმართული „სასამართლო რეფორმის განხორციელების მხარდაჭერის (FAIR)“ პროექტის დახურვის ღონისძიება გამართა. შემაჯამებელ ღონისძიებაზე წარმოდგენილი იყო პროექტის ფარგლებში შექმნილი სამი უახლესი კვლევის პრეზენტაცია, რომლებიც აფასებს სასამართლო სისტემის სამოქმედო გეგმის შესრულების მდგომარეობას, საქმეთა ელექტრონული განაწილების სისტემის ფუნქციონირებასა და სასამართლოს ხელმისაწვდომობას.
ღონისძიების მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის კანონის უზენაესობის მიმართულების ხელმძღვანელმა, ქეთევან კუკავამ, ადამიანის უფლებების სწავლებისა და მონიტორინგის ცენტრის მართლმსაჯულების და დემოკრატიის პროგრამის დირექტორმა გურამ იმნაძემ, ევროკავშირის დელეგაცია საქართველოში მართლმსაჯულების პროგრამის ხელმძღვანელმა პიტერ დენისმა და კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრის მკვლევარმა მარიამ კობალაძემ.
"ბოლო ორი წლის განმავლობაში ჩვენ ვცდილობდით ხელი შეგვეწყო მართლმსაჯულების სისტემის რეფორმირებისთვის და იმედს გამოვთქვამ, რომ პროექტში ჩართული სამი ორგანიზაციის ძალისხმევა გარკვეულ დადებით ცვლილებებს გამოიწვევს. ყველანი ვაცნობიერებთ, რომ მიუხედავად ბოლო პერიოდში განხორციელებული რეფორმებისა, სასამართლო სისტემაში მნიშვნელოვანი ხარვეზები და გამოწვევები რჩება, რაც რეფორმების გაგრძელების აუცილებლობაზე მიუთითებს." - აღნიშნა ქეთევან კუკავამ.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) ადამიანის უფლებების სწავლებისა და მონიტორინგის ცენტრთან (EMC) ერთად მოამზადა რიგით მეორე ჩრდილოვანი ანგარიში „სასამართლო სისტემის სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის შესრულების მდგომარეობის“ შესახებ. სამწუხაროდ, იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს 2019-2020 წლების სამოქმედო გეგმა ამ დრომდე არ აქვს დამტკიცებული. შესაბამისად, წარმოდგენილი ანგარიში კვლავ 2017-2018 წლების სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული იმ აქტივობების შესრულების მდგომარეობას აფასებს, რომლებიც წინა საანგარიშო პერიოდში არ შესრულდა ან ნაწილობრივ შესრულდა. დოკუმენტში, მართლმსაჯულების სფეროში მიმდინარე რეფორმებსა და დღემდე არსებულ გამოწვევებზე ერთიანი სურათის შექმნის მიზნით, ასევე თემატურადაა განხილული სასამართლო სისტემის რეფორმის ოთხი ტალღა.
მეორე კვლევა -  რიგით მეორე ანგარიში „საქმეთა ელექტრონული განაწილების სისტემა სასამართლოში“. ანგარიშში გაანალიზებულია, თუ როგორ მოქმედებს საქმეთა ელექტრონული განაწილების წესი პრაქტიკაში, რამდენად სრულყოფილია საქმეთა განაწილების წესი და როგორია ამ მხრივ არსებული სტატისტიკური მონაცემები.
კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრმა (CRRC), ადამიანის უფლებების სწავლებისა და მონიტორინგის ცენტრსა (EMC) და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტთან (IDFI) თანამშრომლობით მოამზადა ანგარიში „სასამართლოს ხელმისაწვდომობა, მოსახლეობის გამოკითხვის შედეგები.“ ანგარიში სასამართლოს ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებით საქართველოს ქართულენოვანი, სრულწლოვანი მოსახლეობის გამოკითხვის შედეგებს აჯამებს. იგი მოკლედ მიმოიხილავს სასამართლოს ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებულ სხვადასხვა ასპექტსა და მოსახლეობის განწყობებს.
ევროკავშირის მიერ მხარდაჭერილი ორწლიანი პროექტის მიზანია, მართლმსაჯულების სისტემის რეალური რეფორმირების ხელშეწყობა მონიტორინგის, მტკიცებულებებზე დაფუძნებული ადვოკატირების, ინდივიდუალური მოსამართლეების გაძლიერებისა და მათთან დიალოგის ხელშეწყობის გზით. პროექტი ასევე მიზნად ისახავს საზოგადოებრივი ჯგუფების ჩართულობის გაზრდას მართლმსაჯულების სფეროში მიმდინარე რეფორმებში, მათი ცნობიერების ამაღლების და მობილიზაციის გზით.

On July 22, 2020 “Institute for Development of Freedom of Information (IDFI)” in collaboration with “Human Rights Education and Monitoring (EMC)” and “Caucasus Research Resource Center (CRRC)”, held the closing ceremony of the EU-funded project “Facilitating Implementation of Reforms in the Judiciary (FAIR)”. The concluding event featured a presentation of three recent studies under the project, assessing the state of implementation of the judicial action plan, the functioning of electronic system of case distribution in courts and access to justice.
Event participants were welcomed by Ketevan Kukava, the head of the Rule of Law direction of IDFI, Guram Imnadze - Director of Democracy and Justice Programme of EMC, Peter Danis – Manager of Justice for All Programme, European Union Delegation to Georgia and Mariam Kobaladze, the Researcher of the Caucasus Research Resource Center (CRRC).
“Over the last two years, we have been working on promoting the reform of the justice system, and we hope that the efforts of these three organizations will lead to some positive changes. We are all aware that despite the recent reforms, significant shortcomings and challenges remain in the judiciary, which shows the urgent need to continue the reforms” – noted Ketevan Kukava.
The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) in collaboration with the Human Rights Education and Monitoring (EMC) prepared the second shadow report – “Implementation of the Judicial Strategy and the Action Plan”. Regrettably, the Action Plan for 2019-2020 has not yet been approved yet by the High Council of Justice. Therefore, the presented report reassesses the state of implementation of the activities envisaged by the Action Plan 2017-2018, which were not fulfilled or were partially fulfilled in the previous reporting period. The document also discusses four waves of judicial reform in order to create a unified picture of ongoing justice reforms and identify the challenges that remain unresolved.
The second report on “Electronic System of Case Distribution in Courts”analyzes how the electronic distribution of cases works in practice, how comprehensive the rules of case distribution are, and what trends are shown by the statistical data in this regard.
The Caucasus Research Resource Center (CRRC) in collaboration with the Human Rights Education and Monitoring (EMC) and the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) prepared the report “Access to courts, public opinion survey results”.
The report presents findings of the survey representative of Georgian-speaking adult population of Georgia regarding attitudes towards access to justice. The survey briefly reviews the various aspects related to access to justice and attitudes of the population of Georgia.
The objective of the EU funded two-year project is to support real reforms of the judicial system through monitoring, evidence-based advocacy, strengthening of individual judges and promotion of dialogue with them. The project also aims to increase the involvement of community groups in the reforms process of the judiciary through awareness-raising and mobilization.