მდგრადი განვითარების 2030 წლის დღის წესრიგის ეროვნულ დონეზე ინტეგრირების ხელშეწყობა
პროექტის სახელწოდება: მდგრადი განვითარების 2030 წლის დღის წესრიგის ეროვნულ დონეზე ინტეგრირების ხელშეწყობა
დონორი ორგანიზაცია: გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP) – მმართველობის რეფორმის ფონდი (Governance Reform Fund); SIDA -შვედეთის საერთაშორისო განვითარების სააგენტო
პროექტის ნომერი: 00097412
საგრანტო თანხა: $82,440
პროექტის ხანგრძლივობა: 25 დეკემბერი 2017 – 25 სექტემბერი 2018
პრობლემის აღწერა
საქართველოს მთავრობამ მდგრადი განვითარების მიზნების ეროვნულ დონეზე ინტეგრირებისთვის მაღალი დონის პოლიტიკური მხარდაჭერა გამოხატა. 2017 წელს საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციამ, როგორც მდგრადი განვითარების მაკოორდინირებელმა უწყებამ, მოახდინა მდგრადი განვითარების მიზნების მონიტორინგის საბჭოს ინსტიტუციონალიზაცია მის ოთხ სამუშაო ჯგუფთან ერთად: სოციალური ჩართულობის, ეკონომიკური განვითარების, დემოკრატიული მმართველობისა და მდგრადი ენერგეტიკისა და გარემოს დაცვის სამუშაო ჯგუფები.
გარდა კოორდინაციის მექანიზმისა, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაცია, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტთან (IDFI) და მონაცემთა გაცვლის სააგენტოსთან ერთად მუშაობს ელექტრონული მართვის სიტემაზე, მდგრადი განვითარების მიზნების განხორციელების ეფექტური მონიტორისთვის. სისტემის სატესტო რეჟიმში გაშვებისა და ამოქმედების შემდეგ, 2018 წელს, სისტემის ეფექტიანი გამოყენებისთვის ყველა ჩართული სახელმწიფო უწყების პასუხისმგებელ თანამშრომელს უნდა ჩაუტარდეს ტრენინგი.
საბჭოს ფორმირების შემდგომ, საქართველოს მთავრობა მიზნად ისახავს მისი შესაძლებლობების გაძლიერებას და მის ქცევას ეფექტიან მაკოორდინირებელ და საზედამხედველო პლატფორმად. ამ მიზნისთვის, მთავრობის ადმინისტრაცია მზადაა რეგულარულად უზრუნველყოს საბჭოს შეხვედრების ჩატარება. ერთის მხრივ საბჭოს ფუნქცია იქნება პოლიტიკური გადაწყვეტილებების მიღება, ხოლო მეორეს მხრივ, სამუშაო ჯგუფები სპეციალურ თემატურ მიმართულებებზე იმუშავებენ და სხვადასხვა უწყებას გაუწევენ კოორდინაციას შინაარსის და მონაცემების შეგროვების და მდგრადი განვითარების სამიზნეების არსებულ და მომავალ ეროვნულ სტრატეგიებსა და სამოქმედო გეგმებში ასახვის საკითხში.
მდგრადი განვითარების მიზნების იმპლემენტაციის პროცესში დღეს არსებული უმთავრესი გამოწვევაა მონაცემების შეგროვებისა და მათი დამუშავების სტანდარტები. მომავალი წლიდან მონიტორინგის ანგარიშების შემუშავების აუცილებლობა საბჭოსა და სამუშაო ჯგუფებისგან მონაცემების შეგროვების საკითხში საკვანძო როლის შესრულებას მოითხოვს. რასაც დასჭირდება ექსპერტის ჩართულობა თითოეული სამუშაო ჯგუფის მუშაობაში და მისი დახმარება სამიზნეების ინტეგრაციის პროცესში სიზუსტის უზრუნველსაყოფად, რაც შექმნის მნიშვნელოვან საფუძველს სამომავლოდ სამიზნეების ეროვნული პოლიტიკის დოკუმენტებში ასახვისთვის.
მიუხედავად განხორციელებული პროექტის - „მდგრადი განვითარების მიზნების შესრულების ხელშეწყობა საქართველოში“ ფარგლებში ჩატარებული ყოვლისმომცველი ცნობიერების ამაღლების კამპანიისა, არასამთავრობო ორგანიზაციების, კერძო სექტორისა და აკადემიური წრეების ჩართულობის ნაკლებობა მდგრადი განვითარების მიზნების განხორციელების პროცესში კვლავ გამოწვევად რჩება. ამ ეტაპზე საჭიროა მიზნობრივი მიდგომა ცნობიერების ამაღლების პროცესში იმისათვის, რომ წახალისდეს აღნიშნული ჯგუფების ჩართულობა პროცესში.
პროექტის მიზანია საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის, მდგრადი განვითრების მიზნების მონიტორინგის საბჭოსა და მისი ოთხი სამუშაო ჯგუფის მხარდაჭერა კოორდინაციისა და მონაცემთა შეგროვების პროცესში. ამასთან, პროექტი მიზნად ისახავს საჯარო მოსამსახურეთა შესაძლებლობების გაძლიერებას ელექტრონული მონიტორინგის სისტემის გამოყენებაში და მათ ხელშეწყობას მდგრადი განვითარების მიზნების პროგრესის პირველი ანგარიშის მომზადების პროცესში. პროექტის ასევე მიზნად ისახავს საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლებას მდგრადი განვითრების მიზნების შესახებ.
მიზნების განსახორციელებლად პროცესში ჩაერთვებიან ადგილობრივი მონაცემთა და პოლიტიკის ექსპერტები. მონაცემთა ექსპერტები გააძლიერებენ სამუშაო ჯგუფებს მონაცემთა შეგროვების მიმართულებით. ხოლო, პოლიტიკის ექსპერტი უზრუნველყოფს მდგრადი განვითარების მიზნების დაკავშირებას ეროვნული პოლიტიკის დოკუმენტებთან.
ცნობიერების ამაღლების კამპანიის ფარგლებში ჩატარდება თემატური დისკუსიები არასამთავრობო ორგანიზაციების მონაწილეობით, შეხვედრები კერძო სექტორისა და აკადემიური წრეების წარმომადგენლებთან.
- მდგრადი განვითარების მიზნების წამყვანი ეროვნული მექანიზმების მონაცემთა შეგროვების და საკოორდინაციო პრაქტიკების გაუმჯობესება ინსტიტუციური შესაძლებლობების გაძლიერების გზით;
- საჯარო მოსამსახურეთა შესაძლებლობების გაძლიერება მონიტორინგის ნაწილში, მდგრადი განვითარების მიზნების განხორციელების ეფექტურობის გასაზომად და მდგრადი განვითარების მიზნების პროგრესის პირველი ანგარიშის შემუშავების მხარდაჭერა;
- საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლება და ცოდნის გაზიარების ხელშეწყობა მდგრადი განვითარების მიზნების განხორციელების გლობალურ, რეგიონული და ეროვნულ სიახლეებზე, სპეციალური ფოკუსით არასამთავრობო ორგანიზაციებზე, კერძო სექტორსა და აკადემიურ წრეებზე.
- მდგრადი განვითარების მიზნების შესახებ მონაცემთა შეგროვების სტანდარტები საბჭოს, სამუშაო ჯგუფების და მთავრობის ადმინისტრაციის საქმიანობაში გაძლიერებულია;
- მდგრადი განვითარების მიზნების განხორციელებაში ჩართულ საჯარო მოსამსახურეთა მიერ ელექტრონული მართვის სისტემის გამოყენების შესაძლებლობები გაძლიერებულია;
- მდგრადი განვითარების მიზნების შესაბამისი ამოცანები დაკავშირებულია ეროვნული სტრატეგიის დოკუმენტებთან;
- მდგრადი განვითარების მიზნების პროგრესის პირველი ანგარიში შემუშავებული და გავრცელებულია;
- არასამთავრობო ორგანიზაციების, კერძო სექტორისა და აკადემიის ჩართულობა მდგრადი განვითარების მიზნების განხორციელების პროცესში გაზრდილია.

Project Title: Facilitate the Landing of 2030 Agenda for Sustainable Development at the National Level
Donor Organization: United Nations Development Program (UNDP) – Governance Reform Fund (GRF) through SIDA – Swedish International Development Agency
Project Number: 0097412
Grant Amount: $82,440
Project Duration: 25 December 2017 – 25 September 2018
Problem Statement
The Government of Georgia (GoG) offered high-level political support to prioritize SDGs on a national level. In 2017, The Administration of Government of Georgia (AoG) as SDGs coordinating body, institutionalized the SDG Council along with its four Working Groups (WGs)on Social Inclusion, Economic Development, Democratic Governance and Sustainable Energy & Environment Protection.
In addition to the coordination mechanisms, AoG together with the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and a legal entity of public law, Data Exchange Agency (DEA) under the Ministry of Justice, continue to develop theElectronic Management System (EMS) platform to effectively monitor the implementation of SDGs in Georgia. Once the EMS is tested and launched in the beginning of 2018, all involved government institutions shall be trained in its effective use.
Now that the SDG coordination mechanism is set through the relevant Council, the GoG intends to strengthen the Council’s capacity and make the body a functional tool for coordination and oversight. For this purpose, the AoG is committed to ensuring that SDG Council meetings occur on a regular basis. While the Council oversees policy decisions, its WGs will target specific thematic areas and will be charged with coordinating the work of various bodies, compiling content and data from relevant institutions, and incorporating the SDG targets into existing or prospective National Strategies and Action Plans.
AoG and other responsible government institutions lack the capacity to generate and analyze relevant data for the implementation of SDGs. Starting from next year, the production of monitoring reports will call for the Council and its WGs to assume a key role in data collection and analysis. This will necessitate expert involvement in each of the WGs to ensure that WGs are adequately equipped to carry out effective data collection and analysis. In addition, one of the key functions of the WGs will be to integrate SDG targets into all existing and prospective national policy documents. It will be necessary for WGs to consult expert advice to ensure accuracy throughout the target integration process, which will create a strong basis for the future alignment of SDG targets into national policies.
Despite the comprehensive awareness raising campaign conducted within the previous project – “Support to the Implementation of UN Sustainable Development Goals in Georgia” the lack of meaningful involvementin the SDGs implementation process among Civil Society Organizations (CSOs), the private sector and academia remains a persistent challenge. A more targeted awareness-raising approach is important at this stage to encourage greater contributions from the aforementioned groups.
The objective of the sub-project is to strengthen the data collection and coordination, capacities of leading national SDG mechanisms (the SDG Council Secretariat, the Council itself and the Council’s WGs.), along with the capacity development of civil servants to effectively monitor SDG implementation and apply newly-acquired skills in the development of the first progress report on SDGs implementation in Georgia.The project also aims to increase awareness on SDGs.
To meet with the objectives of the project the national data and policy experts will be engaged in the process. Data experts will strengthen the WGs on data collection standards, while policy expert will work on incorporation of SDGs targets into national policy documents.
In the framework of awareness raising campaign thematic discussions with the CSOs, meetings with the representatives of private sector and academia will be conducted.
- Strengthen data collection and coordination practices of leading national SDG mechanisms through facilitated institutional capacity development;
- Increase public awareness and facilitate knowledge-sharing regarding global, regional and national developments on SDGs and their implementation, with a special focus on CSOs, private sector and academia;
- Enhance the monitoring capacities of civil servants in terms of measuring the effectiveness of SDG implementation and supporting the development of the first SDG progress report.
Expected Results
- Improved data collection standards for the Council, WGs and AoG;
- Strengthened Monitoring and Evaluation capacity of civil servants involved in the SDGs implementation process, through the effective application of the EMS;