ღია მმართველობის სახეები - გიორგი კლდიაშვილი
OGP-ის ბლოგზე გამოქვეყნდა ვრცელი ინტერვიუ IDFI-ს დირექტორთან და ღია მმართველობის პარტნიორობის ფორუმის თანა-თავმჯდომარესთან, გიორგი კლდიაშვილთან. გთავაზობთ სრულ ინტერვიუს.
***
ღია მმართველობის პარტნიორობის საინფორმაციო ბიულეტენის სექციაში ჩვენ ვესაუბრებით მთავრობისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს, რომელთაც მათი გამოცდილების შესახებ ვეკითხებით. წარმოგიდგენთ გიორგი კლდიაშვილს საქართველოდან და მის სათქმელს:
ა. რა ცვლილებას ახდენს ღია მმართველობა ადამიანთა ცხოვრებაში?
ღია პარლამენტი არის ის რაც არარეალურად ესახებოდა საქართველოს ჯერ კიდევ 15-20 წლის წინ, საუბარი აღარ არის საბჭოთა პერიოდზე, როდესაც ყველაფერი იყო კლასიფიცირებული და გასაიდუმლოებული, როგორც საჯარო, ასევე სამოქალაქო სექტორში. დემოკრატია მიიღწევა მხოლოდ ღია მმართველობით. ღია მმართველობის გარეშე საზოგადოება ვერ დაინახავს განვითარებას, წინსვლას; დახურულ საზოგადოებაში ხალხი ვერ იგრძნობს თავისუფლებასა და თანასწორობას, ვერ გამოხატავს საკუთარ წუხილს, საკუთარ პრიორიტეტებს, ვერ მიაწვდენს ხმას მათ ვინც თვითონ აირჩიეს და რომელნიც მათ ინტერებს უნდა წარმოადგენდნენ. ღია მმართველობა ზრდის მოქალაქეების ჩართულობას გადაწყვეტილების მიღების პროცესში და ამავდროულად, ხელს უწყობს საზოგადოების ჩართულობას მთავრობის საქმიანობაში. ეს წარმოადგენს მთავრობის იარაღს, რომ უფრო აქტიურად წარმოაჩინოს თავისი საქმიანობის გამჭირვალობა და ანგარიშვალდებულება საზოგადოების წინაშე და ამავდროულად გაზარდოს მოქალაქეების ნდობა.
ღია მმართველობა არის ის, რითაც საქართველოს პარლამენტი და სამოქალაქო საზოგადოება იამაყებს, რადგან მას შემდეგ, რაც საქართველო შეუერთდა „ღია მმართველობის პარტნიორობას“, 2011 წელს, ჩვენ ხელს ვუწყობთ მის განვითარებას. ღია მმართველობა არ არის უბრალოდ ლამაზი სიტყვები ჩვენთვის - ეს არის შესაძლებლობა და რეალობა , გამომდინარე იქიდან, რომ ჩვენი ინიციატივით ბევრი პოზიტიური ცვლილება განხორციელდა მმართველობის სხვდასხვა სფეროში. ჩვენ ვმუშაობთ ერთად იმისათვის, რომ ღია მმართველობამ გახადოს ჩვენი ცხოვრება უკეთესი, გააუმჯობესოს ჩვენი ბავშვების და შემდეგი თაობების მომავალი. ყოველივე ეს წარმოუდგენელი იყო ჩვენი მშობლების თაობისთვის, რადგან ისინი ცხოვრებდნენ საბჭოთა ტოტალიტარული რეჟიმის ქვეშ და გადაწყვეტილება მიიღებოდა საზოგადოებისგან დამოუკიდებლად. აღსანიშნავია, რომ არ იყო მარტივი ამ მიზნების განხორციელება - საქართველოს პარლამენტის ღიაობა დაკავშირებული იყო სხვადასხვა საგარეო და საშინაო დაბრკოლებებთან, მაგრამ ჩვენ ეს მაინც შევძელით! საქართველო რომელიც გახლდათ „ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) რიგითი წევრი, აღმოჩნდა საუკეთესო მაგალითი მთავრობასა და არასამთავრობო ორგანიზაციების დიალოგში, საქართველო არჩეულ იქნა როგორც „ღია მმართველობის პარტნიორობის „ნათელი წერტილი“ ფინალისტი და საბოლოოდ საქართველო გახდა „ღია მმართველობის პარტნიორობის„ მმართველი კომიტეტის წევრი. ეხლა ხანს ღია მმართველობის ინდექსში, საქართველო დასახელდა როგორც რეგიონული ლიდერი. ახლა, ჩვენ ვიმყოფებით შემდეგ ეტაპზე - საქართველოს პარლამენტის ღიაობა. სამოქალაქო საზოგადოება და პარლამენტი მუშაობენ ერთად იმისათვის რომ შექმნან საქართველოს საპარლამეტო ღიაობის სამოქმედო გეგმა.
ბ. რა სარგებელი მიიღეთ მთავრობასთან იდეების მიმოცვლის შედეგად?
„ღია მმართველობის პარტნიორობა„ სერიოზულად ვერ აღიქმება მთავრობასა და სამოქალაქო საზოგადოებას შორის დიალოგის გარეშე. OGP ქმნის პლატფორმას, რომელიც ხელს უწყობს მთავრობასა და მოქალაქეებს შორის ურთიერთობასა და პრიორიტეტების განხილვას. საქართველოში მან მოგვცა შესაძლებლობა, რომ წარმოგვედგინა იდეები, რეკომენდაციები მთავრობის მიმართ, მეტ ღიაობასთან დაკავშირებით, გამჭირვალობა და ანგარიშვალდებულება, როგორ უნდა ჩაერთონ მოქალაქეები გადაწყვეტილების მიღების პროცესში, როგორ უნდა განვითარდეს ინოვაციები, ტექნოლოგიები და მთავრობის სერვისები. საქართველოში, ჩვენ ვმუშაობთ პარტნიორ ინსტიტუტებთან ერთად- საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო, ანტი-კორუფციული საბჭოს წევრი სამთავრობო ორგანიზაციები, საერთაშორისო და არა-სამთავრობო ორგანიზაციები, რომელთა მიზანს წარმოადგენს კორუფციასთან ბრძოლა, საჯარო სექტორის მაღალი სტანდარტების განვითარება და უსაფრთხო საზოგადოების უზრუნველყოფა. ჩვენ ვაწვდით წარმოდგენილ პრიორიტეტებს მთავრობას, რომელიც მიგვაჩნია, რომ არის მნიშვნელოვანი საზოგადოებისთვის და ასევე ვეხმარებით მას ამ პრიორიტეტების დანერგვაში. ყოველივე ეს განხორციელდა საქართველოს „ ღია მმართველობის პარტნიორობის “ ფორუმის ფარგლებში, რომელიც საქართველოში წარმოადგენს კოორდინაციის ეროვნულ მექანიზმს, სადაც მთავრობა და სამოქალაქო საზოგადოება მუშაობს თანასწორ გარემოში იმისათვის, რომ განავითარონ „OGP“ -სთან დაკავშირებული პროცესი, როგორებიცაა; სამოქმედო გეგმის შემუშავება, საჯარო კონსულტაციების ორგანიზება და ამ ვალდებულებების განხორციელება .
გ. აღწერეთ OGP-ს ერთი, საქართველოს მიერ ნაკისრი ვალდებულება, რომლითაც ამაყობთ
ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი ვალდებულება, რომლის შესრულებასაც ჩემი ორგანიზაცია, IDFI უწევდა ადვოკატირებას OGP-ის ფარგლებში, იყო საჯარო პეტიციების პლატფორმა - Ichange. ეს ერთ-ერთი იმ ვალდებულებათაგანი იყო, რომელიც საქართველოს პირველი სამოქმედო გეგმის ფარგლებში (2012-2013) ვერ შესრულდა. ჩვენ ძალიან დიდი მონდომება გავწიეთ, რომ ეს ვალდებულება მეორე სამოქმედო გეგმაში შესულიყო, რასაც მთავრობა დათანხმდა.
Ichange მნიშვნელოვანია იმით, რომ ეს არ არის უბრალოდ მოქალაქეების პეტიციებისთვის შექმნილი ვებ-გვერდი. ჩვენი რეკომენდაციით, ესაა სამ საფეხურიანი პლატფორმა, რომელიც მოიცავს პეტიციების, კონსულტაციების და განხილვის ეტაპებს. Ichange ორმხირივი (მოქალაქეები-მთავრობა და მთავრობა-მოქალაქეები) ელექტრონული ჩართულობის და კომუნიკაციების პლატფორმაა.
მთავრობა პირველ ეტაპზე დათანხმდა შეექმნა ელექტრონული პეტიციების პლატფორმა, მაგრამ არსებობს ვალდებულება, რომ Ichange-ს კონსულტაციების და განხილვის პლატფორმა უფრო განვითარდეს.
ჩვენ ვხედავთ სამოქალაქო საზოგადოების, მთავრობის და საერთაშორისო საზოგადოების გულწრფელ ინტერესს, რომ ეს OGP ვალდებულება წარმატებით შესრულდეს. საქართველოს მთავრობა თანამშრომლობს USAID-თან ამ პროექტის განსახორციელებლად. ჩვენ დარწმუნებულნი ვართ, რომ Ichange საერთაშორისო ყურადღებას მიიპყრობს და გახდება ელექტრონული საჯარო ჩართულობის საუკეთესო, შთამაგონებელი პრაქტიკა, რომელსაც სხვა ქვეყნებსაც გავუზიარებთ.
დ. როგორ მუშაობთ იმ გამოწვევების გადასალახად, რომელიც თქვენს ქვეყანაში ღია მმართველობის მისაღწევად იჩენს თავს?
ერთ-ერთი საუკეთესო გზა ღია მმართველობისკენ არის მუდმივი მონიტორინგი, პროფესიონალური შეფასებები, ადვოკატირება საერთაშორისო პრაქტიკის გათვალისწინებით, რეკომენდაციების შემუშავება კარგი მაგალითებით, მაგალითად იმაზე, თუ როგორ წარმატებით დაამარცხა მთავრობამ კორუფცია, გაუმჯობესდა სახელმწიფო სერვისები და გაიზარდა ნდობა საჯარო უწყებების მიმართ სხვა ქვეყნებში.
ღია მმართველობის პარტნიორობის ფორუმი არის პლატფორმა, სადაც ჩვენ განვიხილავთ ყველა შედეგსა და გამოწვევას OGP-ის ფარგლებში. საქართველოში სახელმწიფო ინსტიტუტები თანაბრად არ არიან ჩართული ღიაობის და გამჭვირვალობის მიღწევის პროცესში, ზოგს ნაკლები კომპეტენცია აქვს ამ საკითხში, ზოგს სრულად არ ესმის ღიაობის დიდი მნიშვნელობა.
ასე რომ, ჩვენ ვაკვირდებით, ადვოკატირებას ვეწევით და ვმუშაობთ მათთან ერთად, ვუტარებთ მათ ტრენინგებს, პრეზენტაციებს და ვუზიარებთ საერთაშორისო პრაქტიკას.
ჩვენ მიზანია ახალი თემების ინიცირება OGP-ს ფარგლებში, როგორიცაა EITI (მოპოვებითი მრეწველობის გამჭვირვალობის ინიციატივა), მამხილებელთა დაცვა, ინოვაცია და ტექნოლოგიები. ჩვენ დიდი იმედი გვაქვს, რომ ამ თემების გარშემოც ვითანამშრომლობთ მთავრობასთან.

The above presented interview was published on OGP blog.
In this section of the OGP newsletter, we feature individuals from government and civil society, and ask them about their experiences. Here is what Giorgi Kldiashvili from Georgia had to say:
a. How does open government make a difference in peoples lives?
Open government is something that was unrealistic even to imagine in Georgia 15-20 years ago, not speaking about Soviet times, when everything was classified and secrecy was in every corner of the government and society. Democracy is possible to achieve only with the open government. Without open government people cannot see development, prosperity; in closed societies people cannot feel themselves free and equal, they cannot deliver concerns, their priorities, raise their voices to those who are elected by them and thus should be representing and carrying out their interests.
Open government enables development of citizen participation in decision making processes and therefore promotes engagement of public in oversight of government activities. It is a tool for governments to proactively show their accountability and transparency towards the public and maintain and enhance citizens' trust. Open government is something that government and civil society in Georgia can be proud of, because we developed it together since 2011, after Georgia joined the OGP. Open government is not just lovely words for us - it is the opportunity and reality already, as we have initiated many positive changes in various fields of government in Georgia. We work together on developing of open government to make our lives better, to improve future for our children and the next generations. This was impossible for our parents time as they lived in the Soviet totalitarian regime and everything was decided without consulting with the public. It has to be noted that it was not an easy path to achieve the goals – opening the government in Georgia coincided with the different external and internal obstacles, but we still made it! Georgia, which was just an ordinary member state in OGP, became one of the best examples of government and CSO dialogue, Georgia was selected as the OGP Bright Spots Award finalist and finally Georgia is the elected member of OGP Steering Committee! Georgia was recognized as the Regional leader in the recently published first Open Government Index. And now we are at the next stage – opening the Parliament of Georgia. Civil society and the Parliament work together to draft the Action Plan for Open Parliament Georgia.
b. How have you benefited from exchanging ideas with your government?
OGP cannot be taken seriously without dialogue between governments and civil society. OGP is the platform that enables governments and citizens to interact and to discuss priorities. In Georgia it gave us the opportunity to provide ideas, recommendations to the government on how to be more open, transparent and accountable, how to engage citizens in the decision-making process and how to develop innovations, technologies and government services. In Georgia we work together with our partner institutions – Ministry of Justice of Georgia, Anti-corruption Council member government organizations, international organizations and CSOs on projects that aim at fighting and preventing corruption, establishing high standards of integrity in public sector and development of safer community. We advocate and deliver those priorities to the government that we believe are important for public and we support the government to implement them as well. All of this was done in the framework of the Open Government Georgia’s Forum which is the national coordination mechanism in Georgia, where the government and civil society work together on equal basis to develop OGP related processes – such as drafting the Action Plan, organizing the public consultations and then implementation of commitments.
c. Describe one OGP commitment from your country that you are proud of.
One of the most important commitments that my organization, IDFI, advocated for in the framework of OGP was the public petitions platform – Ichange. This commitment was one of very few of those that were not implemented from Georgia’s 1st Action Plan (2012-2013). We strongly advocated that this commitment was included in the 2nd Action Plan, which government agreed on. The importance of Ichange is that it is not just an ordinary citizens’ petitions web-site; the platform that we recommended includes a three level platform – petitions, consultations and discussion. Ichange is two-way: citizens-government and government-citizens electronic engagement and communication platform. The government agreed to create the e-petitions platform at the first stage, but there is a commitment from the government to further develop the consultation and discussion platforms in Ichange. We see a sincere interest in implementing this OGP commitment from all stakeholders - civil society, the government and international society. The Government of Georgia works with the USAID to implement this project. We are sure that Ichange will attract international interest and will become the best and inspirational practice of electronic public engagement that we can share with other countries.
d. How are you working to overcome challenges in opening up government in your country.
One of the best ways to open government is constantly monitoring, providing professional assessment, advocating with inspirational international practices, also providing recommendations with good examples on how open government was successful in fighting corruption, improving government services and increasing trust to state institutions in other countries. Open Government Georgia’s Forum is the platform where we discuss all the results and challenges in the framework of OGP. Not all government institutions in Georgia are equally committed to openness and transparency, some have less competence in this, some of them do not fully understand the importance of openness. So we monitor, we advocate and we work with them by providing trainings and presentations and sharing international practice with them. We have goals of initiating new topics in the framework of OGP in Georgia – such as EITI (Extractive Industries Transparency Initiative), whistleblowers’ protection, initiatives related to innovations and technologies. We really hope on cooperation with the government in this.