გამოფენა - ხმა ქართველი ქალისა
2021 წლის მარტში მსოფლიოს მრავალ ქვეყანაში ქალთა ისტორიის თვე აღინიშნა, რაც მიზნად ისახავდა ქალთა ისტორიული მიღწევების  წარმოჩენას. საქართველოს ისტორიაშიც, მრავალ გამოჩენილ ქალს განსაკუთრებული როლი უთამაშია საზოგადოებრივი ცნობიერების შეცვლასა თუ რევოლუციური იდეების გატარებაში. მე-19 საუკუნის დასასრულსა და მე-20 საუკუნის დასაწყისში, ქვეყნისთვის მნიშვნელოვან და გარდამავალ პერიოდში, აღსანიშნავი წვლილი მიუძღვით ქართველ ქალებს განმანათლებლობისა და კულტურული აღმასვლის საქმეში. ამ პერიოდში მსოფლიოში მომძლავრებული ქალთა მოძრაობების გამოძახილი საქართველოშიც გვხვდება - სწორედ ის ქალები , რომლებმაც ევროპული განათლება მიიღეს, ცდილობდნენ მთელი ქვეყნის მასშტაბით საკუთარი ცოდნისა და გამოცდილების საზოგადოებაში გავრცელებას და ამ გზით რევოლუციური იდეების გაღვივებას. აღსანიშნავია, ასევე ქალთა წარმომადგენლობა საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის დამფუძნებელი კრების არჩევნებშიც, რაც მათ აქტიურ საზოგადოებრივ და პოლიტიკურ ცხოვრებაზე მიუთითებს.
ყოველკვირეული სამეცნიერო, ლიტერატურული და პოლიტიკური გაზეთის „ხმა ქართველი ქალისა“ პირველი ნომერი 1917 წლის 5 აპრილს გამოქვეყნდა, ქართველი ფემინისტისა და საზოგადო მოღვაწის, კატო მიქელაძის რედაქტორობით. გაზეთი მოითხოვდა ქალთა გათანაბრებას მამაკაცებთან, კანონმდებლობაში სქესობრივი პრივილეგიების გაუქმებას, მხარს უჭერდა სუფრაჟისტულ მოძრაობას და ქალებს ემანსიპაციისათვის ბრძოლისკენ მოუწოდებდა. გაზეთის ყველა ნომერს ქალთა გაერთიანების იდეის შემცველი მოწოდებები გასდევდა: „ქალებო მთელი ქვეყნისა, შეერთდით“, „თანასწორობა სქესთა წინაშე კანონისა!“, „გაუმარჯოს ქალთა სოლიდარობას“ და სხვა.
ზემოაღნიშნულის მნიშვნელობის გააზრებისა და ამ საკითხზე საზოგადოებრივი ინფორმირებულობის გაზრდის მიზნით, საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის თაოსნობითა და IDFI-ს ჩართულობით, ბიბლიოთეკის მარო მაყაშვილის სახელობის ბაღში გაიმართა გამოფენა, რომელიც მიეძღვნა გაზეთის „ხმა ქართველი ქალისა“ იუბილეს და ერთი საუკუნის წინ მოღვაწე ქალებს. გამოფენის ნაწილი იყო „დემოკრატიული ჩართულობის ცენტრის ქსელის (NCCE)” მიერ მომზადებული პუბლიკაციაც: „ქალები გასული საუკუნიდან 1918-1921“. პუბლიკაციის მიზანია, ქართველ ქალთა ისტორიული როლის ხაზგასმა მათი მიღწევებისა და წარმატებების წარმოჩენის გზით.  გამოფენაზე სიტყვით წარსდგა IDFI-ის მეხსიერებისა და დეზინფორმაციის კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელი, ანტონ ვაჭარაძე, რომელმაც საქართველოს ისტორიაში ქალების ფასდაუდებელი როლის შესწავლის სამომავლო გეგმებსა და ამ მიმართულებით კვლევის გაღრმავების მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
ღონისძიებას მასპინძლობდა საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკა, ღონისძიების პარტნიორები იყვნენ: თბილისის მერია, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) და შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტო (Sida), დემოკრატიული ჩართულობის ცენტრების ქსელი (NCCE).

With the aim of showcasing women’s historic achievements, many countries around the world marked March 2021 as Women’s History Month. In the history of Georgia, too, many prominent women have played a special role in raising public awareness or promoting revolutionary ideas. At the end of the 19th century and the beginning of the 20th century—an important and transitional period for the country—Georgian women made significant contributions to public education and cultural development. During this period, the echoes of the growing women's movements around the world can be found in Georgia as well: it was the women of European education who tried to spread their knowledge and experience throughout the country and in this way, to encourage revolutionary ideas. It is noteworthy that women were also represented in the elections of the Constituent Assembly of the Democratic Republic of Georgia, indicating their active engagement in public as well as political developments.
The first issue of the scientific, literary and political newspaper "Voice of Women" was published on April 4, 1917. The newspaper was edited by the public figure and feminist, Kato Mikeladze. The newspaper demanded the equality of women with men and abolition of gender privileges within the law; it also supported the suffragette movement and called on women to fight for their emancipation. Every issue of the newspaper was followed by the calls for women's unification: "Women of the whole country, unite", "Equality of genders before the law!", "Long live women's solidarity" and others.
Understanding the importance of all these and aiming at raising public awareness on the historical matter, through the initiative of the National Parliamentary Library of Georgia and the involvement of IDFI, an exhibition was held at the Maro Makashvili Garden dedicated to the anniversary of the newspaper “Voice of Georgian Woman”. The publication "Women from the Last Century 1918-1921" prepared by the Center for Democratic Involvement (NCCE) was a prominent part of the exhibition. The aim of the publication is to emphasize the historical role of Georgian women by showcasing their achievements and successes. The Head of Memory and Disinformation Studies direction at IDFI, Anton Vatcharadze gave a speech, in which he emphasized women's invaluable role in Georgian history and future research plans for enhancing the public knowledge on the matter.
The National Parliamentary Library of Georgia hosted the event. The partners of the event included Tbilisi City Hall, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), Swedish International Development Cooperation Agency (Sida) and Network of Centers for Civic Engagement (NCCE).