„საბჭოთა კავშირში რეპრესირებული ქალები“ - გამოფენა დედაენის ბაღში
2002 წლიდან, 22 ივლისი საქართველოში რეპრესირებულთა ხსოვნის დღედ გამოცხადდა. თარიღის ისტორია მომდინარეობს 1937 წლიდან - სწორედ ამ დღეს, დიდმა ქართველმა პოეტმა, პაოლო იაშვილმა დემონსტრაციულად მოიკლა თავი მწერალთა კავშირის შენობაში.
აღნიშნულ დღესთან დაკავშირებით, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI), საბჭოური პერიოდის პოლიტიკური რეპრესიების მსხვერპლთა ხსოვნისა და თანადგომის საზოგადოება - „მემორიალთან“ ერთად, დედაენის ბაღში გამართა გამოფენა - „საბჭოთა კავშირში რეპრესირებული ქალები“.
გამოფენაზე წარმოდგენილი იყო საბჭოთა რეჟიმის პირობებში რეპრესირებული ქალების 100-მდე ფოტო, მათი მოკლე ბიოგრაფიები, შესაბამისი სიები და სტენდები მათი წერილებით, ორიგინალი ფოტოებითა და პერსონალური ნივთებით.
გამოფენის ვიზიტორებს, IDFI-ის მეხსიერებისა და დეზინფორმაციის კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელმა, ანტონ ვაჭარაძემ და „მემორიალის“ თავმჯდომარემ, გურამ სოსელიამ გააცნეს იმ ქალების ისტორიები, რომლებიც საბჭოთა რეპრესიებს ემსხვერპლნენ. დამსწრეებს საშუალება ჰქონდათ IDFI-ისა და „მემორიალის“ წარმომადგენლებთან ერთად განეხილათ საბჭოთა რეპრესიებთან დაკავშირებული საკითხები, კვლევები და ოფიციალური მეხსიერების პოლიტიკა ამ მიმართულებით.
გამოფენის გამართვაში ორგანიზაციებს თანადგომა გაუწია თბილისის მუნიციპალიტეტის მერიამ. გამოფენა გაიმართა შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს (Sida) ფინანსური მხარდაჭერით.
IDFI და საზოგადოება „მემორიალი“ წლების მანძილზე ახორციელებენ რეპრესირებულთა ისტორიების შესწავლას და ამ მიმართულებით რეგულარულად მართავენ ღონისძიებებს. ორგანიზაციების ძალისხმევით, არაერთმა ადამიანმა გაიგო საკუთარი რეპრესირებული წინაპრის შესახებ. აღსანიშნავია, რომ საქართველოში პოლიტიკური რეპრესიების მსხვერპლთათვის განკუთვნილი, სახელმწიფოს მიერ სხვადასხვა სოციალური კატეგორიებისთვის დაწესებულ საყოფაცხოვრებო სუბსიდიის ოდენობებს შორის, ყველაზე დაბალი, თვეში 7 (შვიდ) ლარიანი საყოფაცხოვრებო სუბსიდია არათუ არ პასუხობს რეალურ საჭიროებებს, არამედ ეს ოდენობა არის სახელმწიფოს მხრიდან უკანონოდ შევიწროებული და რეპრესირებული ადამიანების კიდევ უფრო მეტად შეურაცხმყოფელი.
რეპრესირებულთათვის საყოფაცხოვრებო სუბსიდიის ზრდის ადვოკატირების კამპანიის ფარგლებში, 2021 წლის 30 ივნისის წერილით, IDFI-მ მიმართა საქართველოს პრემიერ-მინისტრს, ირაკლი ღარიბაშვილს, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარეს, კახა კუჭავას, საქართველოს ფინანსთა მინისტრს, ლაშა ხუციშვილსა და საქართველოს პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარეს, ირაკლი კოვზანაძეს, რათა საქართველოს მთავრობას 2021 და 2022 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტებით უზრუნველეყო რეპრესირებულთა საყოფაცხოვრებო სუბსიდიის 7-დან 44 ლარამდე გაზრდა. მსგავსი მოთხოვნით საქართველოს პრემიერ-მინისტრს ორგანიზაციებმა 2020 წელს სამჯერ: 2020 წლის 24 ივნისს27 ივლისს. და 11 დეკემბერს მიმართეს, თუმცა, უშედეგოდ. 2021 წლის 30 ივნისის წერილზეც მთავრობას რეაგირება არ მოუხდენია.

Since 2002, Georgia has been marking the day of commemoration of the victims of repressions on 22 July. The history of this day dates back to 1937 when, on this day, a great Georgian poet, Paolo Iashvili committed suicide demonstratively at the building of the Writers’ Union.
For this day, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), in collaboration with the society for supporting families and keeping the memory of Soviet repression victims in Georgia „Memorial“, held the Exhibition „Repressed Women in the Soviet Union“ at the Dedaena Park.
At the exhibition, visitors could find up to 100 photos, short biographies, relevant lists, letters and personal belongings of the repressed women in the Soviet Union.
The head of the Memory and Disinformation Studies direction at IDFI, Anton Vatcharadze and the chairman of „Memorial“, Guram Soselia provided the visitors with information about the stories of the women who fell victim to the Soviet repressions. The attendants had an opportunity to discuss issues related to the Soviet repressions, studies and official memory politics in this direction with the representatives of IDFI and „Memorial“.
Tbilisi City Hall supported the organizations in organizing this event. The exhibition was held with the financial support of the Swedish International Development Cooperation Agency (Sida).
IDFI and „Memorial“ have been studying the stories of the repressed and holding different events in this direction for many years. Through the intensive work of these organizations, many people have received important information about their repressed ancestors. It should be mentioned that the amount of the living subsidy for the victims of political– 7 GEL, which is the lowest among the living subsidies established for the different social categories, does not respond to the necessities of these persons and is even insulting for these repressed individuals.
With the letter of 30 June 2021, IDFI addressed the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, the Chairman of the Parliament of Georgia, Kakha Kutchava, Minister of Finances of Georgia, Lasha Khutsishvili and the Chairman of the Finance and Budget Committee of the Parliament of Georgia, Irakli Kovzanadze with the request for the Government to increase the living subsidy for the repressed individuals from 7 GEL to 44 GEL with the 2021 and 2022 budget. The organizations sent similar requests to the Prime Minister three times in 2020: 24 June, 27 July and 11 December without any significant outcomes. The letter of 30 June 2021 was also left unanswered from the Government.