სტალინური სიების გამოფენა რუსთავში
2013 წლის 14 თებერვალს რუსთავის ისტორიულ მუზეუმში გაიხსნა IDFI - ს (ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი) მიერ მომზადებული გამოფენა - 1937-1938 წლების რეპრესიები: " სტალინური სიები " საქართველოზე.
გამოფენაზე წარმოდგენილი იქნა 1937–1938 წლებში საქართველოში განვითარებული ტრაგიკული მოვლენების ამსახველი უნიკალური დოკუმენტური და ფოტომასალა, რომელიც IDFI-იმ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, მისი ანალიტიკური დეპარტამენტის, საზოგადოება „საქართველოს მემორიალის“ არქივებში და ასევე რეპრესირებულთა საოჯახო არქივებში მოიძია.
გამოფენაზე წარმოდგენილია მხოლოდ მცირე ნაწილი იმ მასალისა, რომელიც ასახავს დაპატიმრებების, გამოძიების მსვლელობის, წამებისა და სიკვდილით დასჯის მექანიზმებს.
საქართველოში 1937-1938 წლებში სტალინის და პოლიტბიუროს წევრთა უშუალო ხელმოწერით 3615 ადამიანი იქნა რეპრესირებული. მოსკოვიდან თბილისში იგზავნებოდა რეპრესირებულთა სახელი, გვარები და სასჯელის ზომა.
საქართველოზე ასეთი 12 სია არსებობს, რომელიც სხვადასხვა დროს იქნა გამოგზავნილი.
გამოფენა 14 თებერვალს გაიხსნა. გამოფენა სიმბოლურად მიეძღვნა 1938 წლის 14 თებერვლით დათარიღებულ სიის 75 წლისთავს.
1938 წლის 14 თებერვლის სიაში 405 ადამიანი ირიცხება.
გამოფენას დაესწრნენ რუსთვის საჯარო სკოლის მოსწავლეები, რეპრესირებულთა შთამომავლები, რუსთავის საკრებულოს წევრები და დაინტერესებული საზოგადოება.
გამოფენა რუსთავში 5 მარტამდე გაგრძელდება. მომავალში იგეგმება გამოფენის სხვადასხვა ქალაქებში გადატანა.

On 14 February 2013 an exhibition prepared by IDFI (Institute for Development of Freedom of Information) was opened in the Rustavi Historical Museum - 1937-1938 Repressions: "Stalin's Lists" on Georgia
Unique documental and photo materials reflecting the tragic events of 1937-1938 Georgia were presented on the exhibit. The materials were acquired by IDFI in the archives of the Ministry of Internal Affairs, its Analytic Department, the "Georgian Memorial" Society and
the family archives of the repressed.
Only a small part of the materials that reflects the mechanisms of arrest, investigation, torture and death penalty was presented on the exhibition.
In 1937-1938 in Georgia 3615 people were repressed under the direct orders of Stalin and the members of the Political Bureau. First names, family names and penalties of the repressed from Moswoc to Tbilisi.
12 lists of this kind exist in Georgia, all sent at different times.
The exhibition opened on 14 February. The exhibit was symbolically dedicated to the 75th anniversary of the 1938 list dated 14 February.
405 people are liosted in the 14 february 1938 list.
The Rustavi Public School students, the descendants of the repressed, members of the Rustavi City Council and other interested people attended the exhibition.
The exhibition in Rustavi will be open until 5 March. Future plans include moving the exhibition to different cities.