IDFI-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა ღია პარლამენტის ფორუმზე დეზინფორმაციასთან ბრძოლაში პარლამენტის როლზე ისაუბრა
სიახლეები | მეხსიერების და დეზინფორმაციის კვლევები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია | რეგიონული და გლობალური საქმიანობა 3 დეკემბერი 2021
2021 წლის 2 დეკემბერს, "ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის" აღმასრულებელი დირექტორი, გიორგი კლდიაშვილი, მონაწილეობას იღებს ტაივანის უმაღლესი საკანონმდებლო ორგანოს (Legislative Yuan), ტაივანის საგარეო საქმეთა სამინისტროს, ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტისა (NDI) და ტაივანისა და აზიის ერთობლივი ფონდის (TAEF) მიერ ორგანიზებულ ღია პარლამენტის ფორუმში (2021 Open Parliament Forum).
ღია პარლამენტის ფორუმი მიზნად ისახავს, რომ შეხვედრის მონაწილეებმა ერთმანეთს გაუზიარონ პოსტ-კოვიდური განვითარების გლობალური მაგალითები. ღია პარლამენტის ფორუმის დღის წესრიგი, მათ შორის, ეთმობა ისეთ საკითხებს როგორიცაა ღია პარლამენტი, საპარლამენტო გამჭვირვალობა და ანგარიშვალდებულება, პარლამენტების ბრძოლა დეზინფორმაციასთან და საპარლამენტო ზედამხედველობის განხორციელება.
გიორგი კლდიაშვილი ფორუმის მონაწილეებს გაუზიარებს ინფორმაციას საქართველოს გამოცდილებასა და გამოწვევებზე დეზინფორმაციასთან ბრძოლის თვალსაზრისით. ამავდროულად, გიორგი კლდიაშვილი ხაზს გაუსვამს საქართველოს პარლამენტის როლს რუსულ პროპაგანდასა და დეზინფორმაციასთან ბრძოლის თვალსაზრისით. ამ მხრივ, გიორგი გამოყოფს 2020 წელს საქართველოს პარლამენტში შექმნილი თემატური მოკვლევის ჯგუფის მნიშვნელობას, რომლის მიზანს წარმოადგენდა დეზინფორმაციისა და მტრული პროპაგანდის საკითხების შესწავლა და აღნიშნული მიმართულებით რეკომენდაციების შემუშავება. ნატოსა და ევროკავშირში გაწევრების გზაზე, რუსულ პროპაგანდასთან ბრძოლა საქართველოს ერთ-ერთი ძირითადი გამოწვევაა. შესაბამისად, მნიშვნელოვანია სახელმწიფო და სამოქალაქო სექტორის, ასევე, მედიის, მჭიდრო კოორდინაცია დეზინფორმაციასთან საბრძოლველად.
ღია პარლამენტის 2021 წლის ფორუმს ესწრებიან დელეგატები სხვადასხვა ქვეყნებიდან, როგორც სამოქალაქო საზოგადოების, ასევე, სახელმწიფო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, მათ შორის - აშშ-ს კონგრესის, ევროპის პარლამენტის, გაერთიანებული სამეფოს ლორდთა პალატის, ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტის, Directorio Legislativo-ს და ევროკავშირის ქვეყნების საკანონმდებლო ორგანოების წარმომადგენლები.

Executive Director of IDFI Delivered the Speech on the Open Parliament Forum regarding the Role of the Parliament in Fighting the Disinformation
News | Memory and Disinformation Studies | Open Governance and Anti-Corruption | Article | Regional and Global Work 3 December 2021
On December 2, 2021, Giorgi Kldiashvili, Executive Director of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) will participate in the 2021 Open Parliament Forum which is organized by the Taiwan’s Legislative Yuan, together with the Ministry of Foreign Affairs, the National Democratic Institute (NDI) and Taiwan-Asia Exchange Foundation (TAEF).
The participants of the Open Parliament Forum will share the global examples of development in the Post-COVID context. Particularly, the agenda of the Open Parliament Forum covers topics of Open Parliament, Parliamentary Transparency and Accountability, the counter measures of the Parliaments' in fighting the disinformation and execution of the Parliamentary Oversight.
Giorgi Kldiashvili will share the experience and challenges of Georgia in fighting the disinformation. Furthermore, he will emphasize the role of the Parliament of Georgia in fighting the Russian propaganda and disinformation. Further, Giorgi will highlight the importance of the thematic inquiry group which aimed to analyze the issues related to disinformation and enemy propaganda and develop recommendations accordingly. In the process of accession to NATO and EU, fighting the Russian propaganda is one of the main challenges for Georgia. Therefore, to counter the disinformation - close cooperation of the state and civil sector, including the Media, is crucial.
2021 Open Parliament Forum is attended by the delegates from various countries, including the representatives from civil society and state organizations, such as - US Congress, European Parliament, House of Lords of United Kingdom, National Democratic Institute, Directorio Legislativo and representatives of the legislative branches of EU member countries.