ბოლშევიკური რუსეთის მიერ დახვრეტილი ქართველი სამხედროების ხსოვნის ცერემონია - მედია მიმოხილვა
20 მაისს IDFI-მ თბილისის მერიის, საქართველოს თავდაცვის სამინისტროსა და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს არქივთან თანამშრომლობით ბოლშევიკური რუსეთის მიერ დახვრეტილი ქართველი სამხედროების ხსოვნისადმი მიძღვნილი ღონისძიება გაიმართა ვაკის პარკის მედიათეკაში.
ღონისძიება თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო ორკესტრის მიერ შესრულებული საქართველოს ჰიმნით გაიხსნა. IDFI-ს დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა დამსწრე აუდიტორიას მისასალმებელი სიტყვით მიმართა, მან ისაუბრა რეპრესირებული სამხედროების ღვაწლსა და დამსახურებაზე. გამომსვლელთა შორის წარმოდგენილნი იყვნენ თბილისის მერის მოადგილე ირაკლი ლექვინაძე, რომელმაც საქართველოს დამოუკიდებლობის მნიშვნელობასა და ქართველი სამხედროების გმირობაზე ისაუბრა.
მომხსენებელთა შორის ასევე წარმოდგენილნი იყვნენ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს არქივის განყოფილების უფროსის მოადგილე ვლადიმერ ლუარსაბიშვილი და თავდაცვის სამინისტროს გენერალური შტაბის პირველი მოადგილე - ომარ ბეგოიძე. მათაც მიმართეს აუდიტორიას, შეკრებილ საზოგადოებას და სამხედრო სასწავლებლის კურსანტებს, რომელიც სპეციალურად ამ დღისთვის ეწვივნენ ვაკის მედიათეკას.
ღონისძიება აქტიურად გაშუქდა მედიის მიერ. ტელეკომპანია მაესტროს ეთერში საინფორმაციო გადაცემა კონტაქტში ვრცელი სიუჟეტი გავიდა, სადაც გაიხსენეს ქართველ სამხედროებთან დაკავშირებული ტრაგიკული ისტორია და დამსახურება სამშობლოს წინაშე.
ტელეკომპანია კავკასიის საინფორმაციო გამოშვებაში გასულ სიუჟეტში ღონისძიების დატვირთვასა და მნიშვნელობაზე ისაუბრეს. აღნიშნულ სიუჟეტში 20 მაისის მოვლენებთან და მემორიალური დაფების გახსნასთან დაკავშირებით კომენტარს აკეთებენ ღონისძიებაზე წარმოდგენილი მომხსენებლები ირაკლი ლექვინაძე და ომარ ბეგოიძე.
რუსთავი 2 - ის ეთერში გასულ სიუჟეტში კიდევ ერთხელ გაიხსენეს 93 წლის წინ მომხდარი ტრაგიკული ისტორია, რომელმაც 15 სამხედრო მოღვაწის სიცოცხლე შეიწირა და დაღუპული გმირების საცხოვრებელ ადგილას მემორიალური დაფების განთავსებაზე ისაუბრეს.
ვაკის პარკის მედიათეკაში გამართული ღონისძიების შესახებ აქტიურად წერენ სხვადასხვა საინფორმაციო პორტალები. www.ipress.ge გამართული აქვეყნებს ღონისძიების შესახებ ორ სტატიას აქვეყნებს. ერთში ის უშუალოდ მიმოიხილავს ღონისძიების ჩატარების მიზეზს და მის ისტორიულ მნიშვნელობას, ხოლო მეორეში საუბრობს მემორიალური დაფებისა და დაღუპული ოფიცრების შესახებ.
ღონისძიების შესახებ ასევე ამცვნეს საზოგადოებას გაზეთებმა ახალი თაობა და მესენჯერი.
IDFI-სა და სხვა სახელმწიფო სამსახურების თანამშრომლობით ჩატარებული ღონისძიებას შემდეგი საინფორმაციო პორტალები ეხმაურებიან:

On May 20, IDFI in cooperation with Tbilisi City Hall, Ministry of Defense and Archive of Ministry of Internal Affairs organized an event in honor of Georgian officers executed by Russian Bolsheviks 93 years ago.
The event was opened with the Georgian anthem performed by the Defense Ministry's military orchestra. This was followed by a welcoming speech by IDFI Director Giorgi Kldiashvili, who spoke about the contribution of the repressive officers to their homeland. Deputy Mayor of Tbilisi Irakli Lekvinadze also spoke about the heroism of executed officers.
Also among the speakers was the Deputy Head of the Archive of the Ministry of Internal Affairs Vladimer Luarsabishvili, and first deputy chief of General Staff of the Ministry of Defense Omar Begoidze.
The event was actively covered by the media. Maestro TV dedicated an extensive segment to the story in its news program Contact, which recounted the tragic story of the executed Georgian officers and their contribution to the country.
A news segment prepared by Kavkasia TV discussed the importance of the event organized by IDFI and featured interviews with some of the speakers: Irakli Lekvinadze and Omar Begoidze.
Rustavi 2 recalled the tragic events of 1923 and spoke about the new memorial plaques that were put up on the buildings where 15 executed Georgian officers used to live.
The memorial event held in Vake Park was also reported by various news portals. www.ipress.ge published two articles about the event, one about the reason behind holding the event and its significance and the other about the executed officers and the memorial plaques.