ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) და ადამიანის უფლებების სწავლებისა და მონიტორინგის ცენტრის (EMC) [ევროკავშირის ფინანსური დახმარებით] მიერ მომზადებულ ანგარიშში წარმოდგენილია, საქართველო-ევროკავშირის ასოცირების დღის წესრიგით გათვალისწინებული, სასამართლო სისტემის სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის იმ აქტივობების შესრულების შეფასება, რომლებიც მართლმსაჯულების სისტემის რეფორმის ყველაზე მწვავე და აქტუალურ საკითხებს ეხება: (1) იუსტიციის უმაღლესი სკოლის რეფორმა; (2) მოსამართლეთა შერჩევა-დანიშვნა და სხვა საკადრო საკითხები; (3) მოსამართლეთა პასუხისმგებლობის სისტემის რეფორმა; (4) იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს საქმიანობა და ინსტიტუციური მოწყობა; (5) სასამართლო სისტემის გამჭვირვალობა.
საერთო ჯამში, დოკუმენტში შეფასებულია პასუხისმგებელი უწყებების ერთწლიანი საქმიანობა და გეგმით გათვალისწინებული 100-მდე აქტივობის შესრულების საკითხი. მონიტორინგის შედეგად შემდეგი ძირითადი მიგნებები და გამოწვევები გამოვლინდა:
- სამოქმედო გეგმით გაწერილი ამოცანები და სტრატეგიული პროგრამები დიდწილად პასუხობს დღეს სასამართლო სისტემაში არსებულ გამოწვევებს. თუმცა, სამოქმედო გეგმა არ ითვალისწინებს რამდენიმე არსებით და საკვანძო საკითხს;
- სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის შესრულების საორგანიზაციო წესი იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ დოკუმენტების დამტკიცებიდან დაახლოებით 5 თვის შემდგომ განსაზღვრა. წესი არაერთ ხარვეზიან და პრობლემურ დებულებას შეიცავს;
- დაინტერესებულ პირებს, მათ შორის, საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს, სამუშაო ჯგუფის შეხვედრებზე დასწრება მხოლოდ კენჭისყრის საფუძველზე შეუძლიათ;
- სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის შესრულების საორგანიზაციო წესის დამტკიცებიდან, ერთი წლის განმავლობაში, სამუშაო ჯგუფებმა ჯამში, მხოლოდ 11 სამუშაო შეხვედრა გამართეს;
- სამუშაო ჯგუფების არაეფექტიანი მუშაობის შედეგად, არაერთხელ შეიცვალა სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის შესრულების ანგარიშების მომზადების ვადა;
- მონიტორინგის პერიოდში შესწავლილი აქტივობების 53% შეუსრულებელია, 20% - ნაწილობრივ შესრულებული, ხოლო 26% - შესრულებული. ერთ აქტივობას შესაბამისი სტატუსი ვერ მიენიჭა;
- იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ, საზოგადოებისთვის წარდგენილი ერთწლიანი პროგრესის ანგარიში მეტწილად ტექნიკური ხასიათისაა და არ შეიცავს სრულყოფილ ინფორმაციას;
- იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ, შესრულებულად მიჩნეული აქტივობების დიდი ნაწილის განხორციელების პროცესში ბუნდოვანია თავად პასუხისმგებელი უწყების – იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს როლი.

The report prepared by IDFI and EMC with the financial support from EU analyzes the implementation of the activities of the Judicial Strategy and Action Plan (developed based on the requirements of EU-Georgia association agenda) which deal with the most compelling and pressing issues of the judicial system reform: (1) Reform of the High School of Justice; (2) Selection and appointment of judges and other career advancement issues; (3) Reform of the system of liability of judges; (4) Institutional organization of the High Council of Justice and regulation of its activities; (5) Transparency of the Court system.
In overall, this document assesses one-year work of responsible agencies and evaluates the implementation of up to 100 activities. Monitoring revealed the following key findings and challenges:
- The objectives and strategic programs described in the Judicial Strategy and the Action Plan mostly respond to current challenges in the court system; However, the Action Plan does not entail a range of substantial and crucial issues;
- The High Council of Justice defined the organizational instructions for the implementation of the Strategy and the Action Plan 5 months after the approval of these documents. The instructions include a number of flaws and questionable provisions;
- Stakeholders, including representatives of international and local organizations are allowed to attend workgroup sessions only through voting;
- The workgroups met only 11 times within a year after the adoption of the organizational instruction for implementing the Strategy and the Action Plan;
- Deadlines to prepare implementation reports of the Strategy and the Action Plan changed several times due to the ineffective performance of the workgroups;
- 53% of the Action Plan activities assessed during the monitoring period are unfulfilled, 20% - partially fulfilled, 26% - fulfilled. No status was assigned to one activity;
- The one-year implementation progress report published by the High Council of Justice is mostly technical in terms of its contents and does not offer comprehensive information;
- The role of the High Council of Justice – as the responsible agency – is unclear in the implementation of most of the activities considered by the Council to be fulfilled.