IDFI ეხმიანება ბაზრის კონკურენტუნარიანობისა და მნიშვნელოვანი საბაზრო ძალაუფლების მქონე ავტორიზებული პირების განსაზღვრის მეთოდოლოგიის დამტკიცების მიმდინარე პროცესს
განცხადებები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება 8 თებერვალი 2024
2023 წლის 20 ნოემბერს, კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ (შემდგომ „კომუნიკაციების კომისია”) საჯარო კონსულტაციების დაწყების, კომენტარების წარდგენისა და ზეპირი მოსმენის გამართვის მიზნით გამოაქვეყნა ცნობა კომისიაში მიმდინარე საჯარო ადმინისტრაციული წარმოების თაობაზე. საკითხის ზეპირი მოსმენა ჩანიშნულია 2024 წლის 14 თებერვალს, 15:00 საათზე. საჯარო ადმინისტრაციული წარმოება შეეხება კომუნიკაციების კომისიის მიერ  ბაზრის კონკურენტუნარიანობისა და მნიშვნელოვანი საბაზრო ძალაუფლების მქონე ავტორიზებული პირების განსაზღვრის მეთოდოლოგიის (შემდგომ - „მეთოდოლოგია”) დამტკიცებას.
ელექტრონული კომუნიკაციების ბაზრის სიღრმისეული კვლევა, მნიშვნელოვანი საბაზრო ძალაუფლების მქონე პირის ან/და პირთა ჯგუფის ([Single/Joint] SMP) იდენტიფიცირება და სათანადო ex ante (წინასწარი) რეგულირების გამოყენება არის ევროკავშირის რეგულირების ნაწილი და მისი იმპლემენტაცია უნდა განხორციელდეს. ამასთანავე, მნიშვნელოვანია, რომ იმპლემენტაციის პროცესი არ იყოს ქაოტური და იგი განხორციელდეს ქვეყნის მოქმედი კონსტიტუციური სამართლებრივი წესრიგის შესაბამისად, იმგვარად რომ არ დაზიანდეს ელექტრონული კომუნიკაციების ბაზარი და ევროკავშირის სამართალთან ჰარმოიზაციის პროცესი.
ელექტრონული კომუნიკაციების ბაზრის კვლევასა და SMP-ების იდენტიფიცირება წარმოადგენს ასოცირების შეთანხმებით (ასოცირების შესახებ შეთანხმება ერთის მხრივ, საქართველოსა და მეორეს მხრივ, ევროკავშირს და ევროპის ატომური ენერგიის გაერთიანებას და მათ წევრ სახელმწიფოებს შორის”, 2014, მუხლი 105)  გათვალისწინებულ ვალდებულებას. ამავე შეთანხმების დანართი XV-B თანახმად, ეს ვალდებულება საქართველომ უნდა განახორციელოს ევროკავშირის ე.წ. ელექტრონული კომუნიკაციების რეგულირების ჩარჩო დირექტივის 2002/21/EC შესაბამისად.
2018 წლის 11 დეკემბერს, ელექტრონული კომუნიკაციების ევროპული კოდექსის მიღებით (DIRECTIVE (EU) 2018/1972),  ევროკავშირმა განაახლა ელექტრონული კომუნიკაციების ბაზრის რეგულირების ჩარჩო. 2020 წლის 21 დეკემბრიდან კი, ევროკავშირში ძალადაკარგულად გამოცხადდა ის დირექტივა, რომლის აღსრულებაც საქართველოს ასოცირების შეთანხმებით მოეთხოვება (იხ.   DIRECTIVE (EU) 2018/1972, მუხლი 125).
წარმოდგენილი ფაქტობრივი გარემოებებიდან გამომდინარე, ნათელია, რომ ელექტრონული კომუნიკაციების სფეროში მნიშვნელოვანი საბაზრო ძალაუფლების მქონე პირების იდენტიფიცირება ისევე, როგორც მათი იდენტიფიცირების მეთოდოლოგიის შემუშავება არის საკითხი, რომელიც წესრიგდება ასოცირების შეთანხმებით, ეს შეთანხმება კი შესაბამისობაშია მოსაყვანი უახლეს ევროპულ დირექტივასთან. მეტიც, ევროკავშირის უახლესი დირექტივიდან გამომდინარე, საჭირო იქნება საქართველოს საკანონმდებლო ბაზის განახლება და დახვეწა. მაგალითად, ევროკავშირის დირექტივის “გაიდლაინის” 3 ნაწილთან (პარ.52) შესაბამისობაში იქნება მოსაყვანი, “ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ” საქართველოს კანონის  მე-2 მუხლის ჰ⁶ პუნქტით განსაზღვრული მნიშვნელოვანი საბაზრო ძალაუფლების მქონე პირის დეფინიცია, ისევე როგორც ამავე კანონის 22-ე მუხლის მე-10 პუნქტით მნიშვნელოვანი საბაზრო ძალაუფლების განსაზღვრის ძირითადი  საკანონმდებლო (პროცენტული) კრიტერიუმი (“გაიდლაინი” პარ. 55).
ამ ფონზე, კომუნიკაციების კომისია გეგმავს კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტის გამოცემის ფარგლებში გადაწყვიტოს და მოაწესრიგოს ელექტრონული კომუნიკაციების ბაზრის რეგულირებასთან დაკავშირებული ერთ-ერთი ყველაზე სენსიტიური საკითხი, განსაზღვროს მნიშვნელოვანი საბაზრო ძალაუფლების მქონე პირები, რაც შექმნის ამ პირებზე წინასწარი  რეგულირების (მათ შორის სხვადასხვა ტიპის შეზღუდვების და ვალდებულებების) დაკისრების სამართლებრივ საფუძველს.
ევროკავშირის სამართალთან ჰარმონიზაცია უნდა განხორციელდეს თანმიმდევრულად, როგორც ეროვნული სამართლებრივი სისტემის მოთხოვნების, ისე ევროპული დირექტივების შინაარსობრივი მოთხოვნების სრული დაცვით. მოცემულ შემთხვევაში აუცილებელია, “ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ” საქართველოს კანონსა და ასოცირების შეთანხმებაში განხორციელდეს შესაბამისი ცვლილებები და უზრუნველყოფილ იქნეს ევროკავშირის დირექტივებთან თავსებადობა ცენტრალურ დონეზე. კერძოდ, კომუნიკაციების კომისიის კანონქვემდებარე აქტი გამოიცემა კანონის საფუძველზე და მის შესასრულებლად, იმ პირობებში როდესაც კანონია შესაბამისობაში მოსაყვანი ევროპულ დირექტივებთან კომუნიკაციების კომისია იღებს უკანონო ან/და ევროკავშირის დირექტივებთან შეუსაბამო რეგულირების მიღების რისკს. მეთოდოლოგიის არსებული სამუშაო ვერსია უნდა გადაიხედოს შესაბამისი საკანონმდებლო აქტის დირექტივებთან თანხვედრის უზრუნველყოფის შემდგომ და მეთოდოლოგიამ სრულფასოვნად უნდა გაითვალისწინოს ევროკავშირის უახლესი დირექტივის მოთხოვნები, მათ შორის მოთხოვნები, რომელთა გათვალისწინება ამ ეტაპზე ვერ ხერხდება, ევროკავშირის დირექტივასთან “ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ” საქართველოს კანონის შეუთავსებლობის გამო. აღნიშნულის გარეშე, მეთოდოლოგიის დამტკიცებამ მნიშვნელოვანი ზიანი შეძლება მიაყენოს ელექტრონული კომუნიკაციების ბაზარზე ჯანსაღ კონკურენციას, რომლის უზრუნველყოფა ელექტრონული კომუნიკაციების სფეროში ევროკავშირის არსებული რეგულირების ერთ-ერთი ძირითადი მიზანია.
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, IDFI მიიჩნევს, რომ “ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ” საქართველოს კანონის ელექტრონული კომუნიკაციების ევროპულ კოდექსთან შესაბამისობაში მოყვანამდე, კომუნიკაციების კომისიამ არ უნდა დაამტკიცოს ბაზრის კონკურენტუნარიანობისა და მნიშვნელოვანი საბაზრო ძალაუფლების მქონე ავტორიზებული პირების განსაზღვრის მეთოდოლოგია.

On November 20, 2023, the National Communications Commission (hereinafter "Communications Commission") in order to initiate public consultations, submission of comments, and holding of oral hearing published a notice regarding the ongoing public administrative proceeding. The oral hearing of the matter is scheduled for February 14, 2024, at 3:00 p.m. The public administrative proceeding concerns the approval by the Communications Commission of the methodology (hereinafter - "methodology") for determining market competitiveness and authorized persons with significant market power.
An in-depth study of the electronic communications market, identification of a person and/or group of persons with significant market power ([Single/Joint] SMP), and the application of appropriate ex-ante regulation are part of EU regulation and should be implemented. In addition, it is important that the implementation process should not be chaotic and be carried out in accordance with the current constitutional legal order of the country, so as not to damage the electronic communications market and the process of harmonization with EU law.
Electronic communications market study and identification of SMPs is an obligation under the Association Agreement (“Association Agreement between the European Union and the European Atomic Energy Community and their Member States, of the one part, and Georgia, of the other part” 2014, Article 105). According to Annex XV-B of the same Agreement, Georgia must implement this obligation in accordance with the EU’s so-called Electronic Communications Regulatory Framework Directive 2002/21/EC.
On December 11, 2018, with the adoption of the European Electronic Communications Code (DIRECTIVE (EU) 2018/1972), the European Union modified the regulatory framework for the electronic communications market. As of December 21, 2020, the Directive, the implementation of which is required by the Association Agreement with Georgia, was repealed in the European Union (see DIRECTIVE (EU) 2018/1972, Article 125).
Based on the factual circumstances presented, it is evident that the identification of persons with significant market power in the field of electronic communications, as well as the elaboration of a methodology for their identification, is a matter regulated by the Association Agreement, and this Agreement should be brought into compliance with the latest EU Directive. Moreover, based on the latest Directive of the European Union, it will be necessary to modify and improve the legal framework of Georgia. For instance, the definition of a person with significant market power determined by Article 2, sub-paragraph z⁶ of the Law of Georgia "On Electronic Communications" should be brought into compliance with Part 3 of the "Guideline" of the European Union (para. 52), as well as Article 22, paragraph 10 of the same law, the main legislative (percentage) criterion for determining significant market power ("Guideline" par. 55).
Against this background, the Communications Commission plans, within the framework of issuing a subordinate normative act to resolve and regulate one of the most sensitive issues related to the regulation of the electronic communications market, to determine persons with significant market power, which will create legal grounds for imposing prior regulation (including various types of restrictions and obligations) on these persons.
Harmonization with the law of the European Union should be carried out consistently, with full compliance with both the requirements of the national legal system and the substantive requirements of the EU Directives. In this case, it is necessary to make appropriate amendments to the Law of Georgia "On Electronic Communications" and the Association Agreement and ensure compatibility with EU directives at the central level. In particular, the subordinate normative act of the Communications Commission is issued on the basis of and to comply with the law, in the conditions where the law itself needs to be brought into line with EU Directives, the Communications Commission takes the risk of receiving illegal and/or non-compliant with EU directives regulation. The current working version of the methodology should be revised after ensuring consistency of the relevant legislative act with the Directives, and the methodology should fully take into account the requirements of the latest EU Directive, including the requirements that cannot be taken into account at this stage, due to the incompatibility of the Law of Georgia "On Electronic Communications" with the EU Directive. Without this, the approval of the methodology could significantly harm the healthy competition in the electronic communications market, which is one of the main objectives of the current regulation of the European Union in the field of electronic communications.
Based on all of the above, IDFI believes that until the Law of Georgia "On Electronic Communications" is brought into compliance with the European Electronic Communications Code, the Communications Commission should not approve the methodology for determining market competitiveness and authorized persons with significant market power.