დონორი ორგანიზაცია: Counterpart International
ინტერნეტი საქართველოში თავისუფლად მიიჩნევა. Freedom House-ის ანგარიში თანახმად, ინტერნეტი 2012 წლიდან თავისუფალია. თუმცა, 2016 წელს საერთაშორისო პლატფორმების, როგორიცაა, Wordpress და Youtube–ის დაბლოკვა და ბოლო პერიოდში შემოთავაზებული საკამათო ცვლილებები „ინფორმაციული უსაფრთხოების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცხადყოფს სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის აუცილებლობას ციფრული უფლებების სამართლებრივი გარანტიების გაუმჯობესების მიზნით. უსაფრთხოებასთან დაკავშირებული რისკების მიუხედავად, მნიშვნელოვანია ინტერნეტის თავისუფლებასა და უსაფრთხოებას შორის ოპტიმალური ბალანსის პოვნა, განსაკუთრებით საქართველოსთვის, რომელსაც არ გააჩნია სამოქალაქო კონტროლის საკმარისი მექანიზმები სამართალდამცავი ორგანოების მიმართ და სადაც, სასამართლო სისტემის დამოუკიდებლობა ჯერ კიდევ ეჭვქვეშ დგას.
მნიშვნელოვანია, სამოქალაქო საზოგადოების პერსპექტივის გათვალისწინება და ასახვა ქართული ინფორმაციული უსაფრთხოების სისტემის და კანონმდებლობის ცვლილების დროს. ასევე, მნიშვნელოვანია საერთაშორისო საუკეთესო პრაქტიკის და ადგილობრივი გამოწვევების გათვალისწინება ინტერნეტ თავისუფლების და ინფორმაციული უსაფრთხოების თვალსაზრისით.
მთავარი მიზანია საქართველოში საკანონმდებლო დონეზე ციფრული უფლებების სამართლებრივი გარანტიების უზრუნველყოფა და გაძლიერება.
ამის მისაღწევად პროექტი შემდეგ ქვე-მიზნებს ისახავს:
- ინტერნეტ თავისუფლებას და უსაფრთხოებას შორის ოპტიმალური ბალანსის პოვნა;
- ამ თვალსაზრისით, საქართველოში არსებული მთავარი პრობლემების და გამოწვევების იდენტიფიცირება;
- საერთაშორისო პრაქტიკის და სტანდარტების შესწავლა;
- ხელისუფლების მიერ შემოთავაზებული ინფორმაციული უსაფრთხოების სისტემის/საკანონმდებლო ჩარჩოს ალტერნატივის შეთავაზება/ადვოკატირება.
აღნიშნული მიზნების მისაღწევად, IDFI შემდეგ აქტივობებს განახორციელებს:
1. კიბერ-უსაფრთხოების სისტემის, საკანონმდებლო ჩარჩოს და ინსტიტუციური მოწყობის საერთაშორისო პრაქტიკის/სტანდარტების შესწავლა.

Donor Organization: Counterpart International
Internet is regarded as free in Georgia. According to the Freedom House recent reports, the Internet has been free since 2012. However, blocking of international platforms such as Wordpress and Youtube in 2016, as well as recent suggested controversial amendments to the Law of Georgia “on Information Security” demonstrate the need for engagement of civil society in ensuring legal safeguards for Internet freedoms. Despite emerging security risks, it is important to find an accurate balance between security and digital freedoms, especially for Georgia which lacks sufficient civic oversight mechanisms over law enforcement bodies and where independence of judiciary is still questionable.
It is incremental to ensure that civil society perspective is adequately reflected and considered while modifying Georgia’s information security system and legislation. Taking into account best international practices and local challenges in terms of digital freedoms and information security are also important in this process.
Major goal is to ensure and strengthen safeguards and digital freedoms on the legislative level in Georgia.
To this end, the project has the following objectives:
- Find an accurate balance between digital freedoms and security;
- Identify major challenges and problems relevant for Georgia in this regard;
- Consider international practice and international standards in this regard;
- Propose and promote/advocate alternative version of information security system/legal framework proposed by the government.
1. Study of international practice/standards on cybersecurity environment, legal framework and institutional arrangement