პანელური განხილვები: საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის საკანონმდებლო ჩარჩოსა და პრაქტიკის გაუმჯობესება საქართველოში
სიახლეები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 16 ივნისი 2022
2022 წლის 15 ივნისს,ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) პანელური განხილვები თემაზე „საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის საკანონმდებლო ჩარჩოსა და პრაქტიკის გაუმჯობესება საქართველოში“ გამართა.
ღონისძიება შეეხო საქართველოში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის კანონმდებლობისა და პრაქტიკის მთავარ გამოწვევებსა და საჭიროებებს.
მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის აღმასრულებელმა დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა.
„Ჩვენი კვლევები და გამოცდილება აჩვენებს, რომ საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის კანონმდებლობა მოძველებულია. ამ მიმართულებით, 2014 წელს შემუშავდა კანონპროექტი ინფორმაციის თავისუფლების შესახებ. ინფორმაციის თავისუფლების კანონპროექტის ინიცირება არაერთი სამოქმედო გეგმის ნაწილია, თუმცა, დღემდე, პოლიტიკური ნება იმისა, რომ ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა გაუმჯობესდეს, არ არსებობს. გვსურს კიდევ ერთხელ შევახსენოთ ხელისუფლებას ამ საკითხის პრიორიტეტულობა და მოძველებული კანონმდებლობის გადახედვა" - აღნიშნა გიორგი კლდიაშვილმა.
ღონისძიების ფარგლებში გაიმართა ორი პანელური დისკუსია საერთაშორისო და ქართველი ექსპერტების, ასევე, სამოქალაქო, საჯარო და კერძო სექტორის წარმომადგენლების მონაწილეობით.
საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის პრაქტიკულ გამოწვევებზე ისაუბრეს  სამართლისა და დემოკრატიის ცენტრის (კანადა) აღმასრულებელმა დირექტორმა, ტობი მენდელმა; ღია საზოგადოების ფონდის წარმომადგენელმა, ვაკო ნაცვლიშვილმა; ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის მედიისა და გამოხატვის თავისუფლების მიმართულების ხელმძღვანელმა, გიორგი დავითურმა; საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენელმა, თამარ გუგუტიშვილმა და ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტისადმინისტრაციული სამართლის პროფესორმა  მაია კოპალეიშვილმა.პანელს მოდერაციას უწევდა ლევან ავალიშვილი, IDFI-ის პროგრამების დირექტორი.
ღია მონაცემების ხელმისაწვდომობის კანონმდებლობაზე და გამოწვევებზე იმსჯელეს საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის საჯარო მმართველობის სამმართველოს უფროსმა ქეთევან ცანავამ; ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) წარმომადგენელმა და ევროპის საბჭოს კომიტეტების წევრმა (მოლდოვა), ვერონიკა კრეტუმ; ღია მონაცემების ექსპერტმა (უკრაინა) ნადია ბაბინსკა-ვირნამ და კიბერუსაფრთხოების ეროვნული ასოციაციის თავმჯდომარემ ნიკოლოზ გაგნიძემ.
პანელურ განხილვას მოდერაციას უწევდა IDFI-ის ადგილობრივი მმართველობის, ინტერნეტისა და ინოვაციების მიმართულებების ხელმძღვანელი, თეონა ტურაშვილი, რომელმაც პანელის დასაწყისში მიმოიხილა საქართველოს შედეგები მონაცემების გლობალური ბარომეტრის კვლევაში და გამოყო ქვეყნის მთავარი გამოწვევები და საჭიროებები. კერძოდ, ხაზი გაესვა ღია მონაცემების ერთიანი პოლიტიკის, საკანონმდებლო ჩარჩოსა და ღია მონაცემების სტანდარტის აუცილებლობას.
გამოკვეთილი საჭიროებებიდან გამომდინარე, პანელის მომხსენებლებმა ისაუბრეს გასატარებელ ღონისძიებებზე, ხელისუფლების გეგმებსა და ამ პროცესში საერთაშორისო სტანდარტებისა და სხვადასხვა ქვეყნების გამოცდილებისა და კარგი პრაქტიკების გათვალისწინებაზე. ასევე, მომხსენებლებმა ყურადღება გაამახვილეს ღია მონაცემების ინიციატივების განხორციელებისას სხვადასხვა დაინტერესებული მხარეების თანამშრომლობის აუცილებლობაზე, რაც კიდევ უფრო ზრდის ამგვარი ინიციატივებიდან წარმოქმნილ საზოგადოებრივ სიკეთეებს.
ღონისძიება გაიმართა შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოსა (Sida) და International Media Support (IMS)-ის მხარდაჭერით.

Panel Discussions: Enhancing Legislative Framework and practices for access to public information in Georgia
News | Open Government | Article 16 June 2022
On June 15, 2022, the Institute for Development of Freedom of Information held panel discussions on "Enhancing Legislative Framework and practices for access to public information in Georgia."
The event addressed the main obstacles and needs regarding Georgia's access to public information legislation and practice.
Giorgi Kldiashvili, an Executive Director of the Institute for Development of Freedom of Information, welcomed participants with an opening speech.
"Based on our research and experience performed, access to information law is out-dated. In this respect, a draft law on freedom of information was drafted in 2014. Several action plans included commitments to adopt the Law on Freedom of Information. However, the lack of political will to improve access to information remains a challenge. We need to remind the government again that this is a priority issue and the legislation needs to be updated," said Giorgi Kldiashvili.
In the course of the event, two-panel discussions gathered the international and Georgian experts and representatives of the civil, public, and private sectors.
The practical challenges of access to public information were addressed by Toby Mendel, Executive Director of the Centre for Law and Democracy (Canada); Vako Natsvlishvili, Representative of the Open Society Georgia Foundation; Giorgi Davituri, Head of Media and Freedom of Expression at the Institute for Development of Freedom of Information; Tamar Gugutishvili, Representative of the Public Defender's Office of Georgia and Maia Kopaleishvili, Professor of Administrative Law at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University. The panel was moderated by Levan Avalishvili, Programs Director at IDFI.
The legislation on access to open data and challenges in this regard were discussed by Ketevan Tsanava, Head of the Public Administration Unit at Administration of the Government of Georgia; Veronica Cretu, Envoy of the Open Government Partnership (OGP) and member of the Council of Europe Committees (Moldova); Nadiya Babinska-Virna, Open Data Expert (Ukraine) and Nikoloz Gagnidze, Chairman of the National Cyber Security Association.
The panel discussion was moderated by Teona Turashvili, Local Government, Internet, and Innovations Directions Head at IDFI. The Moderator reviewed the results of Georgia in the Global Data Barometer (GDB) Survey and summarized the country's main obstacles and needs. In particular, the need for establishing a unified open data policy, legislative framework, and open data standard was emphasized.
Based on the identified needs, the panel speakers stressed the measures to be taken, the government's plans and international standards, as well as the experience and good practices of different countries in this process. The speakers also highlighted the need for cooperation between stakeholders in implementing open data initiatives, which further contributes to public good arising in such circumstances.
The event was held with the support of the Swedish International Development Cooperation Agency (Sida) and International Media Support (IMS).