სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების ჩართულობა მდგრადი განვითარების მიზნების გავრცელებაში
„არავინ დარჩეს ყურადღების მიღმა“ – მდგრადი განვითარების მიზნების (SDG) მთავარი პრინციპია. თანამშრომლობა და ჩართულობა ასევე საკვანძო ცნებებია ამ მიზნების შესრულების პროცესისთვის. მდგრადი განვითარების მიზნების მისაღწევად აუცილებელია მთავრობებისა და სხვა დაინტერესებული მხარეების ერთობლივი ძალისხმევა. ეს მხარეებია: სამოქალაქო საზოგადოება, საერთაშორისო ფინანსური ინსტიტუტები (მაგალითად, „აზიის განვითარების ბანკი“) და განვითარებაზე მომუშავე სხვა ორგანიზაციები.
აზიის განვითარების ბანკის ინსტიტუტის (ADBI), აზიის განვითარების ბანკის არასამთავრობო ორგანიზაციისა და სამოქალაქო საზოგადოების ცენტრის ერთობლივი ინიციატივით გამოცხადდა ნაშრომების კონკურსი – „სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების ჩართულობა SDG-ების გავრცელებაში“. 2018 წლის 26-28 სექტემბერს, ტოკიოში გამართულ ღონისძიებაზე, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) აღმასრულებელმა დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა წარმოადგინა ორგანიზაციის კვლევითი ნაშრომი – „სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების როლი SDG-ების მონიტორინგისა და მონაცემთა ანალიზის გაუმჯოებესების პროცესში: საქართველოს მაგალითზე“, რომელიც იყო ერთ-ერთი კონკურსში გამარჯვებული რვა კვლევითი ნაშრომიდან.
ფორუმის ფარგლებში მონაწილე სამოქალაქო საზოგადოებისა და მთავრობის წარმომადგენლებმა გამართეს დისკუსია SDG-ების მიღწევაში სამოქალაქო საზოგადოების როლის შესახებ. დისკუსია ასევე შეეხო იმას, თუ როგორ შეუძლიათ მთავრობებს, აზიის განვითარების ბანკსა და განვითარებაზე მომუშავე სხვა ორგანიზაციებს უფრო ეფექტურად ჩართონ სამოქალაქო საზოგადოება გლობალური მიზნების მიღწევის პროცესში.

“Leaving no one behind” is the central principle of the Sustainable Development Goals (SDGs). Cooperation and inclusion are key concepts in its implementation, which can be achieved through effective engagement with civil society organizations (CSOs) and NGOs. The advancement of the SDGs depends on concerted efforts by governments and all stakeholders, including CSOs, governments, international finance institutions like ADB, and other development actors.
Together with the Asian Development Bank Institute (ADBI), ADB’s NGO and Civil Society Center launched a Call for Papers about “Engaging CSOs in Advancing the SDGs”. IDFI’s research paper “The Role of CSOs in Improving SDG Monitoring and Data Analysis: the Case of Georgia” presented by Executive Director Giorgi Kldiashvili, was one of eight papers presented at the knowledge-sharing event on 26 to 28 September 2018, in Tokyo Japan.
The forum enabled participant CSOs and Government representatives to discuss the contribution of CSOs in achieving the SDGs, and how the government, ADB, and other development actors could engage them effectively in the realization of the global goals.