ქართული მედიის გაძლიერება მთავრობის გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების მონიტორინგის მიზნით
მედია მნიშვნელოვან როლს თამაშობს მთავრობის გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების მონიტორინგში და შესაბამისად, ქვეყანაში კარგი მმართველობის განვითარებაში.
2019 წლის 3-4 ივნისს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) ყვარელში ტრენინგი ჩაატარა აღმოსავლეთ საქართველოს მედია ორგანიზაციების (16 ჟურნალისტი; ბეჭდური, ონლაინ და მაუწყებლობა) წარმომადგენლებისთვის მონაცემთა ანალიზის საკითხებზე. ტრეინინგი სახელწოდებით - ღია მონაცემებზე მუშაობა მთავრობის ანგარიშვალდებულების ეფექტური მონიტორინგისთვის - არის IDFI-ის ტრენინგთა სერიის ნაწილი, რომელიც ხორციელდება პროექტ - სადამკვირვებლო ჯგუფების გაძლიერება მთავრობის ანგარიშვალდებულებისთვის ფარგლებში. პროექტი დაფინანსებულია ვიშეგრადის საერთაშორისო ფონდის მიერ, ვიშეგრადის გრანტების პროგრამით, ჩეხეთის, უნგრეთის, პოლონეთისა და სლოვაკეთის მთავრობების თანადაფინანსებით. ფონდის მისიაა ცენტრალურ ევროპაში მდგრადი რეგიონული იდეების წახალისება.
ტრენინგს უძღვებოდნენ IDFI-ის გუნდის წევრები: თეონა ტურაშვილი, მედიის, ინტერნეტისა და ტელეკომუნიკაციების მიმართულების ხელმძღვანელი; მარიამ გოგიაშვილი, ანალიტიკოსი; და გოგა თუშურაშვილი, ეკონომიკისა და სოციალური პოლიტიკის მიმართულების ხელმძღვანელი.
ეს ღონისძიება არის IDFI-ის ტრენინგების სერიის ნაწილი, რომელიც დაგეგმილია საქართველოს მასშტაბით ჟურნალისტებისთვის. ტრენინგების მიზანია გაიზარდოს მონაწილეთა კომპეტენცია და უნარები, ღია მონაცემების გამოყენებით განახორციელონ საჯარო უწყებების ზედამხედველობა,“ - აღნიშნა თეონა ტურაშვილმა ტრეინინგის მისასალმებელ სიტყვაში.
ტრენინგმა საშუალება მოგვცა უკეთ გაგვეცნო, თუ როგორ დავაკვირდეთ უკეთ სახელმწიფო ბიუჯეტის სახსრების ხარჯვის პროცესს და აღმოვაჩინოთ კორუფციის შემთხვევები სახელმწიფო შესყიდვებში. ამასთან ერთად, ინფორმაციის ვიზუალიზაციის კუთხით მითითებებმა საშუალება მოგვცა, გვესწავლა, თუ როგორ მივაწოდოთ ინფორმაცია საზოგადოებას ეფექტურად. ჩვენ ასევე მივიღეთ ინფორმაცია პლატფორმა - www.DataLab.ge-ის შესახებ,“ - ამბობს ტრეინინგის მონაწილე.
ტრენინგის დასასრულს მარიამ გოგიაშვილმა ფართოდ გააცნო მონაწილეებს ვიშეგრადის ქვეყნებში არსებული საერთაშორისო საინფორმაციო პლატფორმები და ინიციატივები: „საქართველოსა და ვიშეგრადის ქვეყნებში არსებული ონლაინ საინფორმაციო წყაროების გავრცელება მნიშვნელოვანია ჟურნალისტებისთვის, რადგან ეს წყაროები აამაღლებს მათ საგამოძიებო ჟურნალისტიკის უნარებს და წარმოშობს ახალ იდეებს ახალი მონაცემთა ბაზების შექმნის კუთხით სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციებთან თანამშრომლობის გზით.“

Media plays an important role in monitoring government transparency and accountability before the public and in this way supporting the development of good governance in the country.
On 3-4 July, 2019, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) organized a training in Kvareli for east Georgia media (16 participants; print, online and broadcasting) representatives working on data analysis. The training titled - Working on Open Data for Effective Monitoring of Government Accountability - is part of a series of trainings organized by IDFI as part of the project on Empowering Watchdog Community for Government Accountability, funded by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.
The trainers were IDFI team members: Teona TURASHVILI, Head of Media, Internet and Telecommunications Direction; Mariam GOGIASHVILI, Analyst; and Goga TUSHURASHVILI, Head of Economic and Social Policy Direction.
“This event is part of a serious of trainings planned to be held by IDFI throughout Georgia to increase capacity of journalists and activists, enhance their oversight skills and promote conducting watchdog activities via using open data,” - Teona TURASHVILI.
“The training enabled us to learn more on how to monitor the spending of the state budget by public institutions and discover corruption loopholes in public procurement. In addition, guidance in data visualization enabled us to learn how to effectively communicate data to the public. In addition to this, we were broadly informed about the datasets and tools and mechanism of www.OpenData.ge portal functions,” - training participant.
Towards the end of the training, Mariam GOGIASHVILI broadly informed the participants about the available international data platforms and initiatives from Visegrad countries: “sharing the online data sources existing in Georgia and Visegrad countries are of significant importance for journalists as they will improve their investigative journalism skills and get additional ideas for creating new databases in collaboration with NGOs.”