საზოგადოების გაძლიერება კარგი მმართველობის ხელშეწყობისთვის
პროექტის დაფინანსება: ვიშეგრადის საერთაშორისო ფონდი, ნიდერლანდების სამეფოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო
პროექტის ნომერი: 21650161
პროექტის ბიუჯეტი: 49,670 ევრო
პროექტის ხანგრძლივობა: 1 მარტი, 2017 – 31 მაისი, 2018
პარტნიორი ორგანიზაციები: KohoVolit.eu (ჩეხეთი და სლოვაკეთი), K-Monitor Public Benefit Association (უნგრეთი), Stanczyk Institute of Civic Thought Foundation (პოლონეთი)
პროექტის კონტექსტი (არსებული სიტუაციის ანალიზი)
წინა წლებში მიღწეული გარკვეული წარმატების მიუხედავად, კარგი მართველობის სტანდარტები, ღია მონაცემები და მთავრობის ანგარიშვალდებულება საქართველოსთვის კვლავაც გამოწვევად რჩება. სამთავრობო პორტალ - data.gov.ge-ზე ხელმისაწვდომი ღია მონაცემები არ ემთხვევა საჯარო დაწესებულებებში რეალურად დაცულ  ღია მონაცემებს. არსებული მონაცემები კი სათანადოდ არ გამოიყენება მობილური აპლიკაციებისთვის, სამოქალაქო მონიტორინგისთვის, მონაცემთა ვიზუალიზაციისთვის, ცნობიერების ასამაღლებლად, სტატიების დასაწერად, სერვისების მისაწოდებლად და ა.შ. ჟურნალისტებსა და აქტივისტებს, ისევე როგორც ფართო საზოგადოებას, ღია მონაცემების გამოყენებისთვის საჭირო უნარები და გამოცდილება არ აქვთ. გარდა ამისა, უმეტეს შემთხვევებში, საჯარო ინფორმაცია ავტომატურად დამუშავებად ფორმატში ნაცვლად მოწოდებულია ქაღალდის დოკუმენტის ან დასკანერებულ ფორმატში. ეს კი ხელს უშლის საზოგადოებას, შეასრულოს მთავრობის კონტროლის ფუნქცია.
პროექტის მთავარი მიზანი
მთავრობის ეფექტური მონიტორინგისა და კონტროლისთვის სამოქალაქო საზოგადოების გაძლიერება და საქართველოს მთავრობის ღიაობისა და ანგარიშვალდებულების დონის გაზრდა.
პროექტის კონკრეტული მიზნები
- სამოქალაქო აქტივისტებსა და ჟურნალისტებში მთავრობის საქმიანობის/დანახარჯების შესახებ ღია მონაცემებისა და მონაცემთა ვიზუალიზაციის გამოყენების წახალისება ასობით მონაცემთა ბაზის შემცველი ინტერაქტიული პლატფორმის დანერგვის გზით;
- მთავრობის მაკონტროლებელ საქმიანობაში საზოგადოების სხვადასხვა ჯგუფებს (ჟურნალისტები, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები, აქტივისტები, სტუდენტები და ა.შ.) შორის თანამშრომლობის გაუმჯობესება;
- საქართველოში ღია მონაცემების პროაქტიული გამოქვეყნების სტანდარტების გაზრდა ევროპის ქვეყნების პრაქტიკისა და გამოცდილების გაზიარების გზით.
სამიზნე ჯგუფები:
- ჟურნალისტები, აქტივისტები, ბლოგერები, სტუდენტები;
- სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები;
- მთავრობის წარმომადგენლები და საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფაზე პასუხისმგებელი პირები (FOI ოფიცსრები).

Empower Society for Strengthening Good Governance
Project Funded: International Visegrad Fund, the Ministry of Foreign Affairs of the Kingdom of the Netherlands
Grant Number: 21650161
Project Budget: EUR 49,670
Project Duration: March 1, 2017 – May 31, 2018
Partner Organizations: KohoVolit.eu (Czech Republic and Slovakia), K-Monitor Public Benefit Association (Hungary), Stanczyk Institute of Civic Thought Foundation (Poland).
Project relevance/context
Despite some progress over the past few years, standards of good governance, open data and accountability of government still remain a challenge for Georgia. Open data available at government portal - www.data.gov.ge does not match with the actual open data resources available at public institutions. Even the datasets, that are available, are not used sufficiently for mobile applications, public monitoring, data visualizations, creating stories, raising awareness, providing services, etc. Journalists, activists as well as society in general do not have enough skills and knowledge on how to use open data. In addition, in most cases, public information is not provided in machine-readable format and is instead disclosed in paper or scanned form. This limits opportunities for the public to properly perform its watchdog function.
Project objectives
Main project objective
Empower the Georgian public to effectively monitor and control the government as well as increase the level of openness and accountability of the Georgian government.
Specific project objectives
- Encourage use of open data and data visualization for monitoring government activities/spending among activists, journalists through establishment of an interactive platform containing hundreds of datasets.
- Improve cooperation between different groups of Georgian society (journalists, CSO representatives, activists, students, etc.) in their watchdog activities.
- Enhance standards of proactive disclosure of open data in Georgia through sharing the experience and practice of European countries.