მუნიციპალურ ა(ა)იპ-ებსა და შპს-ებში დასაქმებული თანამშრომლები და შრომის ანაზღაურების ხარჯები
სიახლეები | კვლევები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | ანალიზი | ადგილობრივი მმართველობა 6 აპრილი 2021
ბოლო წლებში, მუნიციპალიტეტების მიერ დაარსებულ იურიდიულ პირებში მიმდინარე პროცესების შესახებ არაერთი კვლევა ჩატარებულა, რომლებიც ბიუროკრატიული აპარატის გამოწვევებზე მიუთითებენ.
მუნიციპალიტეტები აფუძნებენ არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიულ პირებს და შეზღუდული პასუხისმგებლობის საზოგადოებებს, და მათზე ახდენენ ფუნქციების დელეგირებას სხვადასხვა სფეროებში, მათ შორის: კომუნალური სერვისები, ტურიზმი და ძეგლთა დაცვა, სპორტი და კულტურა, სკოლამდელი აღზრდა და ა.შ. ადგილობრივი თვითმმართველობის კოდექსის მიხედვით, თვითმმართველ ერთეულებს თავიანთი საქმიანობის კოორდინაციის მიზნით, უფლება აქვთ შექმნან გაერთიანება ა(ა)იპ-ის ორგანიზაციულ-სამართლებრივი ფორმით. დაარსებული იურიდიული პირის  ხელმძღვანელს ნიშნავს და ათავისუფლებს გამგებელი/მერი. ა(ა)იპ-ის სტრუქტურის, საშტატო განრიგის და ხელფასის ოდენობის განსაზღვრა ასევე მუნიციპალიტეტის გამგებლისა და ა(ა)იპ-ის ხელმძღვანელის კომპეტენციას წარმოადგენს. აღნიშნული პროცესის სპეციფიკა და კრიტერიუმები კანონმდებლობაში არ არის მკაფიოდ განსაზღვრული, რაც აჩენს  საბიუჯეტო სახსრების არარაციონალური განკარგვის რისკებს.
მუნიციპალიტეტების მიერ დაფუძნებული იურიდიული პირების სრულფასოვან კვლევას მნიშვნელოვნად ართულებს საჯაროდ ხელმისაწვდომი მონაცემების სიმწირე. ამ კუთხით არსებული ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ხარისხი, მნიშვნელოვნად უნდა გაეუმჯობესებინა სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის მიერ 2017 წელს შექმნილ ელექტრონულ პორტალს „ბიუჯეტის მონიტორი“, სადაც გათვალისწინებული იყო მუნიციპალიტეტების იურიდიული პირების და იქ დასაქმებული თანამშრომლების შესახებ რაოდენობრივი მაჩვენებლების ყოველწლიური განახლება. სამწუხაროდ, ამ მონაცემების პორტალზე თანმიმდევრული განთავსება მნიშვნელოვანი შეფერხებით მიმდინარეობს. ხშირია შემთხვევები, როდესაც ვებგვერდზე არ არის განახლებული მთელი რიგი მუნიციპალიტეტების მონაცემები.
მუნიციპალური ა(ა)იპ-ების შესახებ ერთიანი სტატისტიკა რეგულარულად არ იწარმოება. ბოლო მსგავსი მონაცემები ხელმისაწვდომია სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის მიერ 2016 წელს გამოქვეყნებულ ანგარიშში „მუნიციპალიტეტების ბიუჯეტების ხარჯვასა და შესრულებასთან დაკავშირებით 2014-2015 წლებში განხორციელებული აუდიტების შესახებ“. აღსანიშნავია რომ აუდიტის ანგარიშში გამოკვეთილია არაერთი მნიშვნელოვანი ნაკლოვანება. კერძოდ, მუნიციპალიტეტების მიერ გაცემულ სუბსიდიებზე კონტროლის მექანიზმების არ არსებობა, ა(ა)იპ-ებში საშტატო რიცხოვნობის დაუსაბუთებელი ზრდა და თავად ა(ა)იპ-ების დაუსაბუთებლად დაფუძნების შემთხვევები. სამწუხაროდ, ამ ჭრილში განახლებული მონაცემები არ არის ხელმისაწვდომი.
ასევე, გაუმჭვირვალე და ბუნდოვანია მუნიციპალიტეტების მიერ შეზღუდული პასუხისმგებლობის საზოგადოებების (შპს) დაფუძნების პრაქტიკა, ამ სფეროს  მარეგულირებელი დოკუმენტი გახლავთ „მეწარმეთა შესახებ” კანონი, რომელშიც დაკონკრეტებულია იმ საწარმოების ორგანიზაციული მოწყობა, რომელშიც სახელმწიფო 50%-ზე მეტ წილს ფლობს. კანონმდებლობაში არ გვხვდება ჩანაწერი, რომელიც მუნიციპალიტეტს უსაზღვრავს შპს-ის შექმნის საფუძვლებს და აუცილებელ პირობებს.
ამ სფეროში უახლესი ტენდენციების შესწავლის მიზნით, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) საქართველოს მასშტაბით 64 მუნიციპალიტეტიდან გამოითხოვა მათ მიერ დაფუძნებული ა(ა)იპ-ების და შპს-ების ჩამონათვალი, თითოეულში დასაქმებული თანამშრომელთა რაოდენობა და 2018-2020 წლებში შრომის ანაზღაურების ფონდის წლიური ოდენობა. დამატებით, ინსტიტუტმა გამოითხოვა 2020 წლის მდგომარეობით, ა(ა)იპ-ებსა და შპს-ებში მოქმედი საშტატო ნუსხები, თანამდებობის, საშტატო რაოდენობისა და ანაზღაურების მითითებით.
აღსანიშნავია, რომ მუნიციპალიტეტების მიერ მოწოდებული ინფორმაცია ხშირ შემთხვევაში არასრულად იყო მოცემული, რამაც საგრძნობლად გაართულა ანალიზის და შედარების პროცესი. 2018 წლის მონაცემები მიღებულია 37 მუნიციპალიტეტიდან, 2019 წლის მონაცემები 47 მუნიციპალიტეტიდან, ხოლო 2020 წლის მონაცემები ჯამში 48 მუნიციპალიტეტიდან. რაც შეეხება იურიდიული პირების საშტატო ნუსხებს, ეს პუნქტი დააკმაყოფილა მხოლოდ 35-მა მუნიციპალიტეტმა.
- 35 მუნიციპალიტეტის მონაცემების მიხედვით, მათ ა(ა)იპ-ებში დასაქმებულთა რაოდენობა ყოველწლიურად დაახლოებით 5%-ით იზრდება.
- შესწავლილი მუნიციპალიტეტების მიერ დაფუძნებული ა(ა)იპ-ების სახელფასო ფონდების საერთო მოცულობა ყოველწლიურად დაახლოებით 14%-ით იზრდება.
- ცაგერის მუნიციპალიტეტის ა(ა)იპ-ებში დასაქმებულია 1,000 მდე თანამშრომელი, მაშინ როდესაც მუნიციპალიტეტის მოსახლეობა მხოლოდ 8,800 პირს შეადგენს.
- 2019-2020 წლებში, ქუთაისის მუნიციპალიტეტის ა(ა)იპ-ები თითქმის 4,000 პირს ასაქმებდნენ. ამ თვალსაზრისით ქუთაისის მუნიციპალიტეტის მაჩვენებელი თითქმის ორჯერ აღემატება რუსთავის მაჩვენებელს.
- 2020 წელს, თბილისის მუნიციპალიტეტის მიერ შექმნილი ა(ა)იპ-ების საერთო ბიუჯეტი 263,296,876 ლარს შეადგენდა. სადაც დასაქმებული იყო 3,942 პირი, ხოლო შრომის ანაზღაურებაზე გაწეული საერთო ხარჯი 30 მილიონ ლარს აღწევდა.
- კვლევის ფარგლებში შესწავლილი 10 უმსხვილესი მუნიციპალური საწარმოს (თბილისის გარდა) შრომის ანაზღაურებაზე გაწეული ხარჯი 2019 წელს 18,284,225 ლარს შეადგენდა. მათი უმრავლესობა წაგებაზე მუშაობს და მუნიციპალური ბიუჯეტიდან სუბსიდირდება.
- ყველაზე მაღალანაზღაურებადი ბუღალტრები, საქმისმწარმოებლები და შესყიდვების სპეციალისტები ძირითადად თბილისის ა(ა)იპ-ებში გვხვდებიან, სადაც მათი საშუალო ანაზღაურება დაახლოებით ორჯერ აღემატება ნებისმიერ სხვა მუნიციპალიტეტში ანალოგიურ პოზიციაზე დასაქმებულთა მაჩვენებელზე;
- შესწავლილი ა(ა)იპ-ების 12 ყველაზე მაღალანაზღაურებადი ხელმძღვანელიდან ყველა დასაქმებულია თბილისის მუნიციპალიტეტის ა(ა)იპ-ებში და მათი ანაზღაურება 3000-იდან 6000 ლარამდე მერყეობს.
2018-2020 წლების მონაცემების ანალიზი აჩვენებს, რომ მუნიციპალიტეტების მიერ დაფუძნებულ იურიდიულ პირებში (ა(ა)იპ-ებსა და შპს-ებში კვლავ სტაბილურად მზარდია  დასაქმებულთა რაოდენობა და შესაბამისად, მათი ანაზღაურებისთვის გამოყოფილი საბიუჯეტო სახსრები.
იურიდიული პირების საშტატო ნუსხების ანალიზი აჩვენებს, რომ სხვადასხვა მუნიციპალიტეტში ანაზღაურების არაერთგვაროვანი პრაქტიკაა, რაც გამოიხატება ერთი და იგივე სამუშაო პოზიციაზე მნიშვნელოვნად განსხვავებული ანაზღაურების ოდენობით. განსაკუთრებით საყურადღებოა ცალკეული მუნიციპალიტეტების მაგალითები, სადაც საეჭვოდ მაღალია მოსახლეობის საჯარო ა(ა)იპ-ებში დასაქმების კოეფიციენტი და დაბალია საშუალო ანაზღაურება, რაც შესაძლოა მიუთითებდეს ადმინისტრაციული რესურსის მობილიზების მცდელობაზე.
მუნიციპალურ იურიდიულ პირებში დასაქმებულ თანამშრომელთა შრომის ანაზღაურების ოდენობებს შორის არსებული დისბალანსი განსაკუთრებით თვალშისაცემია თბილისის მუნიციპალიტეტსა და რეგიონებს შორის. ყველაზე მაღალანაზღაურებადი პოზიციები თბილისშია თავმოყრილი. ამასთან, მსგავს პოზიციებზე არსებულ ანაზღაურებებს შორის  განსხვავება, ხშირ შემთხვევაში  არაპროპორციულია, ზოგადად, დაქირავებით დასაქმებულთა საშუალო ხელფასებს შორის არსებულ განსხვავებებთან მიმართებით. შესაბამისად, მუნიციპალურ ა(ა)იპ-ებში არსებული სახელფასო პოლიტიკის პრაქტიკა  ხელს უწყობს სოციალური უთანასწორობის გაღრმავებას რეგიონებსა და დედაქალაქს შორის.
კვლევის ფარგლებში ერთ-ერთ მნიშვნელოვან პრობლემად შესაძლებელია შეფასდეს, ადგილობრივი თვითმმართველობების მიერ მათი დაქვემდებარებული იურიდიული პირების შესახებ საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის დაბალი ხარისხი. კერძოდ, მთელი რიგი მუნიციპალიტეტების მიერ არასრულყოფილად გაცემული მონაცემები,  არაერთგვაროვანი აღრიცხვის მეთოდები და მონაცემების გაცემისთვის გამოყენებული ფორმატები (მწირია დამუშავებად ფორმატებში მიღებული დოკუმენტების წილი), მნიშვნელოვნად ართულებს სრულფასოვანი ანალიზის შესაძლებლობებს.
კვლევაში გამოვლენილი ფაქტორების გათვალისწინებით, IDFI მიიჩნევს, რომ მნიშვნელოვანია თითოეული მუნიციპალიტეტის მიმართებით გადაიხედოს მათ მიერ დაფუძნებულ იურიდიულ პირებში არსებული საკადრო და სახელფასო პოლიტიკა და გადაიდგას ქმედითი ნაბიჯები მოქნილი და ოპტიმალური ბიუროკრატიული აპარატის ფორმირების პროცესის დასაწყებად.

In recent years, a number of studies have been conducted regarding the legal entities established by municipalities. The studies discussed various bureaucratic challenges faced by the entities.
Through establishing Non-entrepreneurial Non-commercial Legal Entities (N(N)LEs) and Limited Liability Companies (LLCs) municipalities delegate important functions to the entities, including communal services, tourism and monument protection, sports and culture, preschool education etc. According to the Local Self-Government Code municipalities may, for the coordination of its activities, establish N(N)LEs. The head of the entity is appointed and dismissed by a governor/mayor. Determining the structure, staff list and salaries of the employees also falls within the mandate of the mayor and the head of the N(N)LE. Relevant legislation does not include clear regulations on the specifications and criteria to be used in the process, thus creating risks for the unsubstantiateduse of budgetary resources.
Conducting a full-fledged survey of municipal legal entities is significantly complicated by the lack of publicly available data. The e-portal created by the State Audit Office in 2017, was supposed to improve the access to this information, by providing annually updated quantitative information on municipal legal entities and their employees. Unfortunately, the process of publishing the information on the e-portal is significantly delayed. On multiple occasions, the data of numerous municipalities is not available on the website.
Unified statistical information on municipal N(N)LEs is not regularly produced. The latest similar data is available in the 2016 report of the State Audit Office – “Audit Checks of Municipal Budget Spending and Execution during 2014-2015”. It should be noted that the audit report identified a number of significant shortcomings. In particular, the lack of control mechanisms over the subsidies issued by the municipalities, the unjustified increase of the number of staff members employed at N(N)LEs and the cases of unjustified establishment of N(N)LEs themselves. Unfortunately, no updated data is available on the topic.
The practice of establishing municipal limited liability companies (LLCs) is similarly opaque and vague. The legal document regulating the area is the Law on Entrepreneurs. The law includes relevant provisions on the organizational arrangement of those enterprises in which the state owns more than 50% of the shares. However, the legislation does not include any regulations, determining the grounds for establishing municipal LLCs and relevant necessary provisions.
In order to study the latest developments in the area, Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) requested relevant information from 64 municipalities of Georgia, namely: the lists of LLCs and N(N)LEs established by the municipalities, the number of staff members employed at the entities and their annual salary funds during 2018-2020. In addition, IDFI requested the staff lists of LLCs and N(N)LEs as of 2020, indicating staff positions, number of staff members employed at each position and their remuneration.
It should be noted that the information provided by the municipalities was often incomplete, which significantly complicated the process of comparison and analysis. The data for 2018 was obtained from 37 municipalities, 47 municipalities provided us with the data for 2019, while the data for 2020 were received from a total of 48 municipalities. As for the staff lists of legal entities, only 35 municipalities disclosed the information.
- Based on the data of 35 municipalities, the number of staff members employed at their N(N)LEs increases by 5% each year.
- The salary funds of the studied municipal N(N)LEs increases by approximately 14% each year.
- There are under 1000 staff members employed at the N(N)LEs of Tsageri Municipality, while the total population of the municipality is 8,800.
- During 2019-2020 there were approximately 4,000 employees at the N(N)LEs of Kutaisi Municipality. This figure is twice as high compared to Rustavi Municipality.
- In 2020 the total budget of Tbilisi Municipality N(N)LEs equaled 263,296,876 GEL. There were 3,942 staff members employed at the N(N)LEs, the total salary expenses of which reached 30 million GEL.
- The remuneration expenses of the 10 largest municipal enterprises studied (with the exception of Tbilisi) equaled 18,284,225 GEL in 2019. Most of them do not make any profit and are subsidized from municipal budgets.
- The remuneration of accountants, administrators and procurement specialists at Tbilisi Municipality N(N)LEs is on average twice as high compared to the same position employees of other municipalities.
- All of the 12 highest-paid heads of the studied N(N)LEs are employed at the entities of Tbilisi Municipality, and their remuneration fluctuates from 3,000 to 6,000 GEL.
Based on the 2018-2020 data analysis, the number of employees at municipal N(N)LEs and LLCs, as well as relevant salary funds allocated from the state budget are consistently increasing.
The analysis of staff lists demonstrates that the remuneration levels considerably vary across municipalities, which is evident based on significant salary differences among those employed in similar positions. Various examples, when the number of those employed at municipal N(N)LEs is suspiciously high compared to the number of municipality population, may suggest the attempt to mobilize administrative resources.
The misbalance between the remuneration levels of those employed at municipal legal entities is particularly evident if we compare Tbilisi with the regions. The staff members with the highest salaries are employed in Tbilisi. The difference is often disproportional, taking into consideration the general remuneration levels of employees in the private sector. The remuneration policies of municipal N(N)LEs promote social inequality between the residents of the capital and the regions.
Lack of publicly available information on municipal legal persons should also be highlighted among the main challenges identified by the analysis. Various municipalities disclosing incomplete data, use of different accounting methods and incohesive formats for disclosing data (lack of data provided in a machine-readable format) considerably hinder the process of conducting detailed analysis.
Based on the findings of the research, IDFI finds that it is necessary to review the recruitment, remuneration and staffing policies of municipal legal entities and take effective steps for establishing a flexible and well-balanced bureaucratic system.