არასამთავრობო ორგანიზაციები სახელმწიფო ინსპექტორს მოუწოდებენ პროკურატურას წურწუმიას საქმის გადაცემის მოთხოვნით მიმართოს
განცხადებები 9 იანვარი 2020
ხელმომწერი არასამთავრობო ორგანიზაციები მივიჩნევთ, რომ 2020 წლის 2 იანვარს, 24 წლის ახალგაზრდის, მურად წურწუმიას მიმართ ჩადენილი დანაშაული, რასაც მისი სიცოცხლე შეეწერა, სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურმა უნდა გამოიძიოს. შესაბამისად მოვუწოდებთ სახელმწიფო ინსპექტორს, გამოიყენოს კანონმდებლობით მის ხელთ არსებული ბერკეტები და საქმის გამოსაძიებლად გადასცემად შესაბამისი მოთხოვნით პროკურატურას მიმართოს.
“სახელმწიფო ინსპექტორის შესახებ” საქართველოს კანონის მე-19 მუხლის პირველი პუნქტის “ა” ქვეპუნქტის თანახმად, სახელმწიფო ინსპექტორის გამოსაძიებელ საქმეთა კატეგორიას განეკუთვნება სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენლის მიერ წამების, წამების მუქარისა და დამამცირებელი ან არაადამიანური მოპყრობის საქმეების გამოძიება. ამავე მუხლის “ბ“ ქვეპუნქტის თანახმად, სახელმწიფო ინსპექტორის გამოსაძიებელ საქმეთა კატეგორიას ასევე განეკუთვნება სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენლის მიერ ჩადენილი ის დანაშაული, რომელმაც გამოიწვია პირის სიცოცხლის მოსპობა და რომლის ჩადენის დროს მას სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენლის მიერ, თავისი ნების საწინააღმდეგოდ აკრძალული ჰქონდა ადგილსამყოფლის დატოვება. კანონის აღნიშნული ჩანაწერი ნებისმიერ იმ შემთხვევას გულისხმობს, როდესაც სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენელმა სამოქალაქო პირს აღუკვეთა თავისუფლება და არ მისცა თავისფლად გადაადგილების შესაძლებლობა.
კანონის აღნიშნული ჩანაწერის მიზანი და ზოგადად, სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის შექმნის მთავარი იდეა, სწორედ სამართალდამცავთა მიერ ჩადენილი დანაშაულების ეფექტიანი და დროული გამოძიებაა. წლების განმავლობაში ადგილობრივი ორგანიზაციების და საერთაშორისო პარტნიორების ერთ-ერთი მთავარი მოთხოვნა სწორედ ის იყო, რომ მსგავსი დანაშაულები გამოეძიებინა დამოუკიდებელ და პოლიტიკურად ნეიტრალურ საგამოძიებო უწყებას.
იმისთვის, რათა თავიდან იქნას აცილებული მსგავს საქმეებზე სხვა საგამოძიებო ორგანოების მხრიდან გამოძიების დაქვემდებარების მცდელობა, სახელმწიფო ინსპექტორს კანონმდებლობით მნიშვნელოვანი სამართლებრივი ბერკეტები აქვს მინიჭებული, კერძოდ: თუ სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურს აქვს ინფორმაცია, რომ რომელიმე საგამოძიებო ორგანო იძიებს სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის საგამოძიებო ქვემდებარეობისთვის მიკუთვნებულ სისხლის სამართლის საქმეს, სახელმწიფო ინსპექტორის შესაბამისი მოადგილე უფლებამოსილია, მოითხოვოს საქმის მასალების გაცნობა და ზედამხედველ პროკურორს წერილობით მიმართოს დასაბუთებული წინადადებით სხვა საგამოძიებო ორგანოდან მისი საგამოძიებო ქვემდებარეობისთვის მიკუთვნებული სისხლის სამართლის საქმის გამოსაძიებლად გადმოცემის შესახებ. იმ შემთხვევაში, თუ ზედამხედველი პროკურორი მიზანშეუწონლად მიიჩნევს საქმის სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურისთვის გადაცემას, სახელმწიფო ინსპექტორი უფლებამოსილია არაუგვიანეს 24 საათისა საქმის გამოსაძიებლად გადაცემის შესახებ დასაბუთებული წინადადებით წერილობით მიმართოს საქართველოს გენერალურ პროკურორს. სახელმწიფო ინსპექტორის ან მისი მოადგილის წინადადება განიხილება მიმართვიდან 24 საათის ვადაში. აღსანიშნავია ისიც, რომ საქმის კონკრეტული გარემოებები, კერძოდ კი ის, თუ რა ინტენსივობის დაზიანებები მიიღო მსხვერპლმა, იმყოფებოდა თუ არა პირი სამართალდამცავის ეფექტური კონტროლის ქვეშ, ან რა განზრახვა ჰქონდა საქმეში ბრალდებულ პირს, სწორედ გამოძიების ფარგლებში უნდა დადგინდეს და მნიშვნელოვანია, რომ ეს გამოძიება წარმართული იყოს იმ უწყების მიერ, რომლის მიმართაც მეტი სანდოობა არსებობს.
ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, ვერ გავიზიარებთ სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის განცხადების შინაარსს იმის თაობაზე, რომ რადგან პროკურატურა გამოძიებას სხვა მუხლებით აწარმოებს, მათ კომპეტენციას სცდება გამოძიების ჩატარება. სახელმწიფო ინსპექტორს, სწორედ იმიტომ რომ თავიდან აიცილოს სხვა საგამოძიებო ორგანოების მხრიდან დანაშაულისთვის არასწორი ან საკამათო კვალიფიკაციის მინიჭების გზით საქმეთა დაქვემდებარება, კანონმდებელი აძლევს უფლებამოსილებას, სრულად გაეცნოს საქმის მასალებს და მიმართოს პორკურატურას საქმის გადაცემის მოთხოვნით. თვალსაჩინეობისთვის, ინსპექტორის სამსახურის მიერ განვითარებულ მსჯელობას თუ გავიზიარებთ, ამ უწყების ქვემდებარე არ აღმოჩნდებოდა გირგვლიანის საქმის გამოძიებაც, რადგან გამოძიება 117-ე, 143-ე და 333-ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენისთვის წარმოებდა.
ყოველივე ზემოთქმულიდან გამომდინარე, ერთი მხრივ მოვუწოდებთ სახელმწიფო ინსპექტორს, გამოიყენოს კანონმდებლობით მის ხელთ არსებული ბერკეტები და საქმის გამოსაძიებლად გადასცემად შესაბამისი მოთხოვნით პროკურატურას მიმართოს, ხოლო მეორე მხრივ პროკურატურამ უზრუნველყოს საქმის სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურს დაუყოვნებლივ გადაცემა.

The under-signatory CSOs believe that the January 2, 2020 crime committed against Murad Tsurtsumia, 24 years-old young man, must be investigated by the State Inspector’s Service. Therefore, we call on the State Inspector, to use her authority under the legislation and petition the prosecutor’s office to relinquish the case to her office for further investigation.
In accordance to the Article 19 Part I – “a” of the Law of Georgia on the State Inspector Service, investigation jurisdiction of the State Inspector’s Service applies to the crimes of torture, threat of torture and degrading and inhuman treatment committed by the representatives of the law enforcement body. In accordance to the sub-paragraph “b” of the same article, the State Inspector shall also investigate other crimes committed by the representatives of law enforcement body, officers or persons equal to them which caused the death of a person and when committing it, this person was in the temporary detention isolator or in penitentiary institution or in any other place, where he/she was forbidden to leave the place against his/her will. The mentioned provision of the law, in any case, covers the case, when a representative of the law enforcement body restricted freedom of an individual and did not allow him/her to freely move about.
The goal of the mentioned provision of the law and the main idea of the creation of the State Inspector’s Service in general was to ensure effective and timely investigation of the crimes committed by law enforcement officers. During years, one of the main recommendations of the local organizations and international partners was to ensure investigation of similar crimes by independent and politically neutral investigative body.
In order to combat the attempt to subordinate the investigation over similar cases to investigative bodies, the State Inspector holds significant legal leverages, namely they are: if the State Inspector’s Service is informed that any investigative body investigates a criminal case which falls under the jurisdiction of the State Inspector’s Service, the Inspector is authorized to request access to case files and submit well-ground petition to the supervisor prosecutor to relinquish the case to her office for further investigation. If the supervisor prosecutor considers it is unreasonable to hand over the case to the State Inspector’s Service, the latter is authorized to petition the Prosecutor General of Georgia within 24 hours. The proposal of the State Inspector or his/her deputy shall be considered within 24 hours time. It is noteworthy that concrete circumstances of the case, namely what kind of injuries the victim had, whether the person was under effective control of a law enforcement officer, or what was the purpose of the defendant to commit a crime, shall be determined in the process of investigation and it is essential that the investigation was conducted by the institution, who enjoys more trust in the society.
Considering the abovementioned circumstances, we cannot agree with the statement of the State Inspector’s Service, which states that the prosecutor’s office is investigating the case under the articles, which are not under the jurisdiction of the Inspector’s Service. In order to avoid granting incorrect or disputed qualification to the crimes committed by other investigative bodies, the law-maker allowed the State Inspector’s Service to study the case files and petition the prosecutor’s office to relinquish the case to his/her office. For example, if we follow the allegation of the State Inspector’s Service, their office would not have investigated the case of Sandro Girgvliani either, because the investigation was launched under the Articles 117, 143 and 333 of the Criminal Code of Georgia.
Considering the abovementioned, on the one hand, we call on the State Inspector to enjoy her authority under the law and petition the prosecutor’s office to relinquish the case to her office for investigation, and on the other hand, the prosecutor’s office shall immediately hand over the case to the State Inspector’s Service.