EMC და IDFI დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმის გამოწვევებზე
დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმის ამოქმედებიდან ერთი წლის თავზე, კვლავაც არ არსებობს ამ სამსახურის ინსტიტუციური და ფუნქციური დამოუკიდებლობის საკმარისი გარანტიები. სამსახურის შექმნა უმნიშვნელოვანესი იყო ქვეყანაში წამებისა და არასათანადო მოპყრობის წინააღმდეგ ბრძოლის თვალსაზრისით, თუმცა საჭიროა შემდგომი ნაბიჯები სახელმწიფო ინსპექტორის  სამსახურის შემდგომი გაძლიერებისთვის.
სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენელთა მიერ ჩადენილ დანაშაულებზე გამოძიების ეფექტიანად წარმართვის მიზნით, ადგილობრივი თუ საერთაშორისო ორგანოზაციები წლების განმავლობაში მოითხოვდნენ ფუნქციურად და ინსტიტუციურად დამოუკიდებელი საგამოძიებო უწყების ჩამოყალიბებას.[1] ამის საპასუხოდ, 2019 წლის პირველი ნოემბრიდან ამოქმედდა[2] კანონი, რომლითაც სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურს მიენიჭა სამართალდამცავთა მიერ ჩადენილი კონკრეტული დანაშაულების გამოძიების უფლებამოსილება. კერძოდ, სამსახური იძიებს სამართლდამცავთა მიერ უფლებამოსილების ძალადობით გადამეტების, წამების, არასათანადო მოპყრობისა და სახელმწიფოს ეფექტური კონტროლის ქვეშ მყოფი პირის მიმართ ჩადენილ ძალადობრივ დანაშაულებს.
სამსახურის ამოქმედებიდან ერთი წლის განმავლობაში, მნიშვნელოვანი ინსტიტუციური ნაბიჯები გადაიდგა მის მიერ სწრაფი და კვალიფიციური გამოძიების  წარმოებისთვის (კვალიფიკაციური კადრების მოზიდვა,  დანაშაულებზე დროული რეაგირების მექანიზმის დანერგვა, ინფრასტრუქტურული გამოწვევების მეტ-ნაკლებად მოგვარება და ა.შ.).[3] ამის მიუხედავად, რეალური ფუნქციური დამოუკიდებლობისთვის, აუცილებელია სამსახურს შეეძლოს დამოუკიდებლად (ზედამხედველი პროკურორის ჩარევის გარეშე) მიიღოს გადაწყვეტილებები ისეთი საგამოძიებო მოქმედებების განხორციელებაზე, როგორიცაა ჩხრეკა, ამოღება, კომპიუტერული სისტემიდან ინფორმაციის გამოთხოვა, გამოძიების პროცესში მაგისტრატი მოსამართლის წინაშე მოწმის დაკითხვა.[4]
სისხლის სამართლის საპროცესო კანონმდებლობა, პროკურორს უფლებამოსილებას ანიჭებს, გამოძიების პროცესში გასცეს სავალდებულო მითითებები. გარდა ამისა, გენერალური პროკურორს შეუძლია საგამოძიებო სამსახურის ქვემდებარე დანაშაული სხვა საგამოძიებო უწყებას გადასცეს გამოსაძიებლად.[5] მნიშვნელოვან გამოწვევას წარმოადგენს სახელმწიფო ინსპექტორის ვიწრო მანდატი, რომელიც, ერთი მხრივ, სრულად გამორიცხავს გამოძიების წარმოების უფლებამოსილებას საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრისა და საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის უფროსის მიერ შესაძლო ჩადენილ დანაშაულზე. ამავდროულად, სამსახურის საგამოძიებო ქვემდებარებაში არ შედის სამართალდამცავთა მიერ ჩადენილი არაერთი დანაშაული. შესაბამისად, აუცილებელია სამსახურის უპირატესი საგამოძიებო იურისდიქცია გავრცელდეს ყველა იმ დანაშაულზე, სადაც არსებობს პოლიციის თუ პროკურატურის თანამშრომლის შესაძლო ჩართულობა.[6] ასევე დასახვეწია სახელმწიფო ინსპექტორის შერჩევა-დანიშვნის პროცედურები, რათა ამ პროცესში მაქსიმალურად იყოს დაზღვეული პოლიტიკურად მოტივირებული გადაწყვეტილება და კანდიდატის შერჩევა პოლიტიკური ლოიალურობის მიხედვით.
აღნიშნულიდან გამომდინარე, ხელმომწერი ორგანიზაციები საჭიროდ მიიჩნევენ:
- დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმის მანდატის გაზრდას, რათა მის კომპეტენციაში მოექცეს სამართამდამცავთა მიერ ჩადენილი ყველა დანაშაული;
- საპროკურორო და საგამოძიებო ფუნქციათა გამიჯვნას, რათა სამსახურის მიენიჭოს უფლებამოსილება, დამოუკიდებლად წარმართოს გამოძიება და ჩაატაროს მნიშვნელოვანი საპროცესო/საგამოძიებო მოქმედებები;
- სახელმწიფო ინსპექტორის თანამდებობაზე შერჩევა/დანიშვნის პროცედურის დახვეწას, რათა გამორიცხული იყოს შერჩევის პროცესზე პოლიტიკური გავლენები;
- სახელმწიფოს მხრიდან ასევე აუცილებელია, დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმი გაძლიერდეს მატერიალური და ადამიანური რესურსების სათანადო უზრუნველყოფით.
[1]თომას ჰამარბერგის ანგარიში ადამიანის უფლებათა სფეროში - საქართველო გარდამავალ პერიოდში, ხელმისაწვედომია: http://myrights.gov.ge/uploads/files/docs/8987288_38635_607369_Hammarbergreport-getm.pdf; იხ. შეფასებაკოალიციის სახელმწიფოინსპექტორისსამსახურისშექმნასთანდაკავშირებით, ხელმისაწვდომია: https://emc.org.ge/ka/products/shefaseba-sakhelmtsifo-inspektoris-samsakhuris-shekmnastan-dakavshirebit.
[2]იხ. კოალიციის განცხადება, ხელმისაწვდომია: https://emc.org.ge/ka/products/parlamentma-sakhelmtsifo-inspektoris-samsakhuris-sagamodziebo-uflebamosilebis-amokmedeba-meotkhed-gadaavada.
[3]„სახელმწიფო ინსპექტორის შესახებ“ საქართველოს კანონის 2019 წლის 20 სექტემბრის საკანონმდებლო ცვლილებები.
[4]საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 33-ე, 112-120-ე, 136-ე. მუხლები, „ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებ“ საქართველოს კანონის 21-ე მუხლი.

It’s been one year since the independent investigative mechanism became effective and there are still insufficient guarantees of its institutional and functional independence. The establishment of this Service was crucial in the fight against torture and ill-treatment in the country, however, further steps are needed to strengthen the State Inspector’s Service.
Local and international bodies have called for the establishment of a functionally and institutionally independent investigative agency[1] in order to efficiently investigate crimes committed by law enforcement officials. In response, the law entered into force on November 1, 2019,[2] which gave the State Inspector’s Service the power to investigate specific crimes committed by a representative of a law enforcement body, an official, or a person equal to an official. In particular, the Service investigates the abuse of power by law enforcement officials, torture, ill-treatment, and violent crimes committed against a person under the effective control of the state.
After the State Inspector Service became effective, significant institutional steps have been taken to conduct a prompt and qualified investigation (recruiting qualified personnel, introducing a mechanism for timely response to crimes, more or less solving infrastructural problems, etc.)[3]. For real functional independence, the service should be able to make decisions independently (without the intervention of a supervising prosecutor) regarding investigative actions such as searching, seizure, requesting information from a computer system, questioning a witness before a magistrate judge during an investigation.[4]
Criminal procedure law enables the prosecutor to issue binding instructions to investigators during the investigation. Moreover, the Prosecutor General of Georgia is empowered to withdraw a case from one investigative body and transfer it to another, regardless of the investigative jurisdiction.[5] A significant challenge is the narrow mandate of the State Inspector Service, which, firstly, absolutely excludes the authority to investigate a possible crime committed by the Minister of Internal Affairs of Georgia and the Head of the State Security Service of Georgia. Secondly, the investigative jurisdiction of the State Inspector's Service does not encompass numerous crimes committed by law enforcement officials. The Service should have priority investigative jurisdiction over all crimes where there is a possible involvement of police or prosecutors.[6] The procedures for selecting and appointing a State Inspector should also be improved to prevent a politically motivated decision and the selection of a candidate based on political loyalty.
In light of the above, the signatory organizations consider the following necessary:
- Extending the mandate of the independent investigative mechanism to all crimes committed by law enforcement officials;
- Separation of prosecutorial and investigative functions to empower the Service to conduct independent investigations and take significant procedural/investigative actions;
- Improving the selection/appointment procedure of the State Inspector to prevent political influence on the selection process;
- Moreover, the state should strengthen the independent investigative mechanism by providing adequate material and human resources.
[1] Assessment and recommendations by Thomas Hammarberg, Georgia in Transition, available at: http://myrights.gov.ge/uploads/files/docs/5695georgia_in_transition-hammarberg1.pdf; Assessment of the Coalition related to the establishment of the State Inspector Service, available at: https://emc.org.ge/ka/products/shefaseba-sakhelmtsifo-inspektoris-samsakhuris-shekmnastan-dakavshirebit
[2] Statement of the Coalition about the postponement of the activation of the investigative authority of the State Inspector’s Office for the fourth time, available at: http://www.coalition.ge/index.php?article_id=212&clang=1
[3] Legislative Amendments to the Law of Georgia on the State Inspector Service of September 20, 2019.
[4] Articles 33, 112-120, 136 of the Criminal Procedure Code of Georgia. Article 21 of Law of Georgia on Operative Investigative Activities.