კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამა სამაგისტრო საფეხურისთვისაც დაიწყო
3 ოქტომბერს დაიწყო 2022-2023 წლების სასწავლო წელი კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამის სამაგისტრო კურსის მონაწილეებისთვის. სამაგისტრო საფეხურზე შერჩეული 25 მონაწილე ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის 13 სტუდენტთან ერთად, ერთი წლის განმავლობაში, გაივლის ისეთ საგნებს, როგორიცაა „ანტიკორუფციული პოლიტიკის მართვა საჯარო და კერძო დაწესებულებებში“ და „კორუფციასთან ბრძოლა - საერთაშორისო აქტორები, ანტიკორუფციული პლატფორმები“.
პირველი სამაგისტრო კურსი, რომელსაც სტუდენტები პროგრამის ფარგლებში გაივლიან არის ანტიკორუფციული პოლიტიკის მართვა საჯარო და კერძო დაწესებულებებში. სასწავლო კურსს კითხულობს თინათინ ხიდაშელი. ამჟამად, ქალბატონი თინა გახლავთ არასამთავრობო ორგანიზაცია სამოქალაქო იდეის თავმჯდომარე.
აღსანიშნავია, რომ სასერტიფიკატო პროგრამის ფარგლებში, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტებს აკადემიური მოსწრების კრედიტებთან ერთად, შესაძლებლობა ექნებათ მიიღონ პროგრამის დასრულების სერტიფიკატიც.
კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამის კონკურსი წელსაც ტრადიციულად დიდი იყო. გამოგზავნილი იყო თითქმის 400-მდე განაცხადი. გასაუბრების პროცესი გაგრძელდა 4 დღის განმავლობაში, რომლის შედეგად შეირჩა საუკეთესო კონკურსანტები, როგორც საბაკალავრო, ასევე, სამაგისტრო საფეხურებისთვის. სამაგისტრო საფეხურზე, კონკურსის შედეგად, სხვადასხვა საჯარო თუ კერძო ინსტიტუტიდან შეირჩა 25 მონაწილე, რომლებიც კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამას გაივლიან ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტებთან ერთად. აღსანიშნავია, რომ დაახლოებით 13-მა ილიას უნივერსიტეტის სტუდენტმა აირჩია ქალბატონი თინას საგანი.
კონკურსის წესით მოხვედრილი მონაწილეები წარმოადგენენ როგორც საჯარო, ასევე, კერძო და არასამთავრობო სექტორებს. მაგალითად, არიან წარმომადგენლები შინაგან საქმეთა სამინისტროდან, თავდაცვის სამინისტროდან, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროდან, ფინანსური ინსტიტუტებიდან, საქართველოს პარლამენტიდან, საგარეო საქმეთა სამინისტროდან და სხვა სახელმწიფო დაწესებულებებიდან.
2019-2020 წლებში სასერტიფიკატო პროგრამის ფარგლებში შექმნილი იყო რვა პროფესიული მოდული, რომელიც მომდევნო წლებში გარდაიქმნა ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის მეცნიერებათა და ხელოვნების ფაკულტეტის ოთხ აკადემიურ საგნად.
კერძოდ, საბაკალავრო საფეხურისთვის - „კარგი მმართველობა და კორუფცია“, და „საჯარო პოლიტიკა და კორუფცია“, ხოლო სამაგისტრო საფეხურისთვის - „ანტიკორუფციული პოლიტიკის მართვა საჯარო და კერძო დაწესებულებებში“, და „კორუფციასთან ბრძოლა - საერთაშორისო აქტორები, ანტიკორუფციული პლატფორმები“.
კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამის განხორციელება „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა“ (IDFI) 2019 წლიდან დაიწყო ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით. სამი წლის განმავლობაში პროგრამას ფინანსურ მხარდაჭერას უწევდა ღია საზოგადოების მხარდაჭერის ფონდი პროექტის „მდგრადი ადამიანური რესურსების განვითარება კორუფციასთან საბრძოლველად“ ფარგლებში. ხოლო ახლა პროგრამა ფინანსურად მხარდაჭერილია შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს (Sida) მიერ, ორგანიზაციული მხარდაჭერის ფარგლებში.

The Certification Program in Fighting Corruption for the participants of the master's course has been Launched
News | FIGHTING CORRUPTION | Open Government | Article 5 October 2022
On October 3, the 2022-2023 academic year began for the participants of the master's course of the Certification Program in Fighting Corruption. 25 participants selected for the master's degree program, together with 13 students of Ilia State University, will attend subjects including "Management of Anti-corruption Policy in Public and Private Institutions" and "Fighting Corruption - International Actors, Anti-corruption Platforms" for one year.
The first master's course that students will take within the program is Management of Anti-corruption Policy in Public and Private Institutions. The training course is read by Tinatin Khidasheli, the chairman of the non-governmental organization Civil Idea.
It should be noted that within the framework of the certification program, the students of Ilia State University will have the opportunity to receive the certificate of completion of the program along with the credits of academic achievement.
The competition for the Certification Program in Fighting Corruption was traditionally big this year as well. Almost 400 applications were received and the interview process lasted for 4 days. As a result of the competition, the best candidates were selected for both the bachelor's and the master's programs. At the master's program, as a result of the competition, 25 participants were selected from various public and private institutions, who will have an opportunity to attend the Certification Program in Fighting Corruption together with the students of Ilia State University. It should be noted that about 13 students of Ilia University chose Mrs. Khidasheli's subject.
The participants selected through the competition represent the public, private, and non-governmental sectors. For example, there are representatives of the Ministry of Internal Affairs, Ministry of Defense, Ministry of Education and Science, financial institutions, Parliament of Georgia, Ministry of Foreign Affairs, and other state institutions.
In 2019-2020, within the framework of the certification program, eight professional modules were created, which in the following years were transformed into four academic subjects of the Faculty of Sciences and Arts of Ilia State University.
In particular, for the bachelor's degree - "Good Governance and Corruption", and "Public Policy and Corruption", and for the master's degree - "Management of Anti-corruption Policy in the Public and Private institutions", and "Fighting corruption - International Actors, Anti-corruption Platforms".
Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) started implementing the Certification Program in Fighting Corruption in 2019 in cooperation with Ilia State University. For three years, the program was financially supported by the Open Society Foundations within the framework of the project "Building Sustainable Human Capacity in Fighting Corruption”. Currently, the program is financially supported by The Swedish International Development Cooperation Agency (Sida) within the framework of organizational support.